چنين است رسم سرای سپَنج
تردیدی وجود ندارد که جو بایدن یک دموکرات است و در گذشته روابط بدی با پاکستان نداشته اما جمع کردن بعضی خرابی ها و گندگی ها که در زمان ترامپ صورت گرفته باید در اولویت کارهای بایدن باشد 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۸    ۱۳۹۹/۱۱/۴ کد خبر: 166112 منبع: پرینت

عجیب دنیای است، دنیای سیاست؛
گاهی زین به پشت و گاهی پشت به زین؛
یا به گفته فردوسی ...
چنين است رسم سرای سپَنج
گهی ناز و نوش و گهی درد و رنج.

در امریکا همیشه دو حزب یعنی جمهوریت خواه و دمکرات ها در رقابت اند در اکثر انتخابات ها تعداد زیادی از روسای جمهور چه دمکرات چه جمهوری خواه در دور دوم نیز به اریکه قدرت تکیه زده بودند اما برعکس در انتخابات چند قبل امریکا دونالد ترامپ با در نظرداشت مدیریت ضعیف آن در مهار کرونا، تیرگی روابط اقتصادی و سیاسی با چین، مساله تحریم های ایران، مسایل مربوط به خاور میانه، پروسه صلح افغانستان، ایجاد بعضی محدودیت های حساسیت برانگیز مانند منع ورودی بعضی از شهروندان کشورهای اسلامی به امریکا، کم سوادی و کم تجربه گی آن در حوزه سیاسی و حکومتداری،او را در انتخابات به شکست مواجه ساخت.

دونالد ترامپ با همکاری خلیلزاد سرنوشت مردم افغانستان را نیز قمار زد، بدون تردید پهن این میز قمار نیز با شکست ترامپ در انتخابات کمک کرد. به عقیده من مساله افغانستان در طول تاریخ لکه ی ننگی بر دامن جمهوری خواه ها میماند که اینها گروه های تروریستی را در سطح بین المللی شان و عزت دادند نزد گروه های تروریستی زانو زدند و سر خم کردند.

از خلیلزاد یهودی مشرب همین توقع میرفت. حالا که جوبایدن قدرت را بدست میگیرد گرچه او هم یک امریکایی است اما به باور من در مسئله افغانستان، ایران و منطقه خاور میانه محتاطانه تر قدم برخواهد داشت. مشروط بر اینکه سیاست مدارهای افغانستان که خوشبختانه یا بدبختانه بر راس قرار دارند کمی هوشیار باشند و از فرصت پیش آمده بخاطر شکست ترامپ و پیروزی جو بایدن بهره برداری درست نموده و از این بیشتر نگذارند به طالب باج و امتیاز داده شود.

رهایی پنج و نیم هزار طالب هم قماری ناعاقبت اندیشانه ی بود که رهبران دولت افغانستان زدند. گرچه سیاست میدان قمار نیست در سیاست باید تحلیل و ارزیابی داشت که متاسفانه رهبران ما ندارند حالا هم امریکایی ها با همنظری خلیلزاد شاید خواهان رهایی هفت هزار طالب دیگر باشند، اگر رهبری دولت افغانستان بدون سنجش و تحلیل مانند گذشته هفت هزار طالب را آزاد کند پس باید مردم افغانستان به این نتیجه برسند که دولت در نوکری امریکا و در حمایت از تروریستان گام برمیدارد نه بخاطر منافع ملی.

تردیدی وجود ندارد که جو بایدن یک دموکرات است و در گذشته روابط بدی با پاکستان نداشته اما جمع کردن بعضی خرابی ها و گندگی ها که در زمان ترامپ صورت گرفته باید در اولویت کارهای بایدن باشد. بایدن نسبت به ترامپ هم تحصیلات بیشتری دارد و هم تجربه سیاسی زیادتری بخصوص در هشت سال کاری در معاونیت بارک اوباما چیز های آموخته است.

آنچه را ما تا هنوز از زبان جو بایدن شنیده ایم گفته است که در ابتدا به لغوی بعضی از سیاست های حساسیت برانگیز ترامپ خواهد پرداخت. بایدن در مورد ملت سازی و نوع نظام سیاسی و حکومتداری افغانستان دیدگاه ی خودش را گذشته داشت که تا اندازه ی در داخل کشور واکنش ها را برانگیخت. بایدن طرفدار بیرون کردن نظامیان امریکایی از افغانستان و در کل خاورمیانه بوده است.

آنچه را بایدن در آینده پیش رو دارد مساله مهم مشکلات بوجود آمده در داخل خود امریکا است که دموکراسی آن کشور را زیر سوال برده است. موضوع دوم مبارزه با کرونا است که مردم امریکا یکی از بزرگترین قربانیان و متضررین این ویروس بوده اند. کارهای دیگری از جمله روابط اسراییل و کشورهای خاورمیانه، تحریم ها و مساله هسته ی ایران، روابط اقتصادی با چین، پروسه صلح افغانستان، مبارزه با تروریسم،...

به باور من دونالد ترامپ یک سیاستمدار نبود بلکه یک بزنس مین پپولیست بی رحم و نا عاقبت اندیش بود حمله بر کنگره امریکا شرم دیگری در تاریخ بنام ترامپ ثبت خواهد شد.
از طرف دیگر باج دهی بیش از حد از طرف خلیلزاد به طالبان و همه ی این سیاست های نا عاقبت اندیشانه طالبان را گستاخ تر و با جرات تر ساخته است تا بیشتر از پیش مقاوم باشند و بر سر مواضع شان ایستادگی نمایند.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
بایدن
نظرات بینندگان:

>>>   مشکلات اساسی ما در این قانون اساسی معیوب نهفته است که رییس جمهور را به مثابه شاه مطلق العنان قدرت بخشیده و باقی هیچ مرجع و فرد دیگری صلاحیت ندارد.
حال غنی برای ماندن در قدرت و بعد انتقال قدرت به یک فاشیست دیگر مثل خود تمام ملت و خاک افغانستان را دو دسته پیش کش امرکا و پاکستلن میکند و پروسه مذاکرات را تا لا یتناهی طولانی میسازد.

>>>   اشتباه خواهد بود که سیاست خارجی یک کشور بزرگ را به یک یاچند فرد ویا این حزب وان حزب منحصر ساخت چنانچه بارها شنیدیم که محللین میگویند در کشور های بزرگ سیاست بدست موسسات قدرتمندیست که حکومت ها واحزاب وپالیسی هارا میسازند وتوسز دیگران به منصه ای اجا قرار میدهند گاهی افراد واشخاص با یک صحبت نمودن با یک اروپای یا امریکای بسیار خوش میشوند وفکر میکنند که مورد تاید انها قرار گرفته در حالی که همانها وظیف میگیرند تا کس وکسانی مذاکره وگفت وشنود نمایند ودرخلال صحبت ها نظریات وایده های انها راکشف کنند وبعد چون همانقدر وظیف گرفته اند پسازان دیگر ان شخص را نمیتوانند حتی در تیلفون هم بیابند خوب روابط امریکا با پاکستان هم ازین قاعده مستثنی نیستدر صورت ضرورت وبرای استحصال خدمتی با انها روابط خودرا گرم نگاه میدارند وقتی هدفشان براورده شد وبه مقصد نزدیک شدنددیگر روابط با ان گرمی سابق نمی ماند معلوم نیست کههنوز چقدر وتا چه وقت باید با پاکستانی هاروابط کج دارومریض داشته باشند اتفاقا در گذشته هاپاکستانی هایک دل وچند دلبر داشتندمعلوم نیست که هنوز این توانای و استعداد را دارند که هم چین وهم روسیه وهم خلیج وهم ایران وهم امریکا واروپا همه را داشته باشند ویک زمانی چنان بودند از هرکه میگرفتند به کس نمیدادند وخون انسان رادر برابر پول می ریختند چنان مینماید که دیگر ان بخت بیدار را ندارند
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   صلح با شعار و ادعا و دلجویی و خوش بینی بدست نیامده و حفظ نمی گردد.اگر جو باید راه اوباما را ادامه دهد، حتی در بهترین شرایط موفق تر از اوباما نخواهد شد که با دلجویی و مماشات با رژیمهای یاغی و تروریست پرور خاورمیانه را به میدان جنگ و کشاکشهای قومی و مذهبی و...، ویرانی مبدل ساخت. فقط قاطعیت در مقابل دیکتاتورهای حاکم در منطقه صلح و آرامش را حصول و پایدار خواهد ساخت، وگرنه همانند گذشته این کشورها کج دار مریض در بحران و آتش زیر خاکستر مانده و گاه گاهی مجدداً گُر گرفته و خواهد سوزاند. ترامپ هم از آسمان نیافتاده بود، ترامپ محصول بی عملیهای اوباما و حزبش بود هر چند که ترامپ هم اشتباهاتی داشته است.

>>>   در کجای این جهان پول یک کشور به نام یک قوم بدوه است ؟؟ حتی نازی های آلمان هم چنین کاری نکردهند چرا پول کشور ما به نام قوم افغان است؟؟ قوم پرستی هم اندازه دارد
خراسانی

>>>   پاسخ من به سربازان غیره رسمی انگلیس در خراسان این است در افغانستان انگلیسی حتی نام یک نهاد دولتی هم به زبان پارسی دری نیست همه به انگلیسی عربی فرانسه ای هندی است حتی نام اسناد ملی تان همه انگلیسی و عربی است همه انگلیسی هندی و فرانسه ای است افغان واژه برگزیده انگلیس است هیچ ربطی به مردم بومی این سرزمین ندارد هرکی افغان است سرباز رسمی یا هم غیره رسمی انگلیس است شما یان حق دارید سرباز انگلیس باشید نه مردم بومی این سرزمین این نام استعماری را به ما نچسپ بانید شما افغان باشید شرم جهان باشید که هستید نام کشوری را میتوانید بگیرد که شما از او گدایی نکرده باشد ؟؟؟ این افتخار قبیله افغان ساحته و پرداخته انگلیس است؟؟

>>>   طالب برای ترور و کشتار ساخته شده است طالب هیچوقت بقدرت نمیرسد طالب مزدور است و مامور نیست که اداره کند غنی طالب امریکایی است

>>>   بار هاگفتیم که ما افغان نیستیم شرم جهان نیستیم ما در ایران مرکزی هستیم تحت اشغال انگلیسی هستیم ما همکار استعمار نیستیم قاتل مردم بی گناه ایران مرکزی نیستیم ما گدای گندم های هندو ها نیستیم ما هرگز افغان نیستیم شرم ما جهان نیستیم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است



پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است