سفیر اروپا: مجلس حق دارد سند بودجه را نقد کند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۲    ۱۳۹۹/۱۱/۸ کد خبر: 166149 منبع: پرینت

اتحادیۀ اروپا نقد بودجه را ازسوی مجلس نمایند‌گان افغانستان ازمسوولیت‌های قانونی این نهاد می‌داند. سفیر اتحادیه اروپا در کابل می‌گوید که این مسوولیت حکومت است تا به یک شیوۀ سازنده پشتیبانی اکثریت اعضای مجلس نمایند‌گان را برای مسوده بودجه به دست آورد.

مجلس نمایند‌گان از بیش از یک ماه به این سو برسر آن چه که نبود توازن دربودجه سال مالی ۱۴۰۰ می‌گوید با حکومت در جدال است.
در حالی که با گذشت یک ماه از سال ۱۴۰۰ مالی هنوز هم از سرنوشت مسوده این بودجه خبری نیست سفیر اتحادیه اروپا در کابل می‌گوید که انتقاد مجلس از بودجه مسوولیت این نهاد‌است.

اندرس وان برنت، سفیر تازه اتحادیه اروپا در افغانستان در اینباره بیان داشت: «این مسوولیت مجلس نمایندگان است که حکومت را نقد کند و این مسوولیت حکومت است که پشتیبانی اکثریت اعضای مجلس نمایند‌گان را در بارۀ بودجه به دست آورد و این کار باید به یک شیوه حرفه‌یی و سازنده انجام شود.»
این دیپلومات اروپایی می‌گوید که نیاز است تا در اوضاع کنونی حکومت وپارلمان افغانستان برای این کشور کارنمایند.

اندرس وان برنت سفیر تازه اتحادیه اروپا در افغانستان می افزاید:«در شرایط کنونی افغانستان به اتحاد نیاز دارد اما به این معنی نیست که درباره هر چیز باید یک توافق باشد این کار باید با رویکردی انجام شود تا سبب توقف پیشرفت نگردد. من با رییسان هر دو مجلس گفتگو کرده ام و این مهم است که مجلس نمایندگان نقش مشخص خودش را انجام دهد.»

مجلس نمایندگان انتظار دارد که مسوده سوم بودجه سال ۱۴۰۰ مالی با تعدیلات تازه به زودی از سوی وزارت مالیه برای تایید شدن به مجلس نمایندگان فرستاده شود اما در نشست دیروز کابینه روی مسوده بودجه هیچ بحثی نشده‌است.
اقبال صافی مجلس نمایندگان کاپیسا گفت: «حکومت بخاطری که پارلمان زیر فشار بیاید معاش مامورین را نمی پردازد در حالی که این یک فشار بالای ولسی جرگه است خواست ما این است که حکومت هر چه زودتر مسوده جدید را روان بکند و ما سرش تصمیم بگیریم.»
بکتاش ایشچی مجلس معاون کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت: «دیروز در کابینه در قسمت بودجه بحثی صورت نگرفته است و در قسمت تصویب بودجه در پارلمان بی علاقه است.»

در همین حال در اوج تنش ها میان حکومت و مجلس نمایندگان در باره پیش نویس بوده سال ۱۴۰۰ یک عضو مجلس نمایند‌گان فهرست هژه نوع گوشت را که ادارۀ امور ریاست‌جمهوری از تدارکات ملی درخواست کرده را پخش کرده‌است.
خان آغا رضایی، عضو مجلس نمایندگان کابل گفت:«مردم افغانستان بیش از هفتاد و پنج درصد زیر خط فقر هستند و در ریاست‌جمهوری هژده نوع گوشت که گوشت کبک و بودنه و انواع مختلف گوشت را استفاده می کنند این جفا است در حق مردمی که در این وطن زندگی می‌کنند.»

به گزارش طلوع، ادارۀ امور ریاست‌جمهوری در این باره چیزی نمی‌گوید.
اما وزارت مالیه ازادامه کار روی مسوده سوم بودجه خبرمی دهد.
مجلس نمایند‌گان افغانستان درحدود نزده مشکل را در مسوده بودجه برجسته ساخته‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس
بودجه
نظرات بینندگان:

>>>   سفیر اروپا خودنمیداند .مملکت که12000 هزارکارمند خیالی با اجرا معاشات فوق العاده داشته باشد برای ملت خود کارنمیکند ؟ وآیا جا ندارد که از ریس جمهور که به زبان خودش 16 ساعت کاری دارد درجریان 6 سال ازموجودیت 12000 هزار کارمند خیالی بی حبر بوده ومعاش پرداخت گردیده پرسیده شود که مصورف کدام کار بوده ؟ مردم افغانستان دیگر امید خود را برای آبادی ملت خود از دست داده

>>>   مشکل بودجه حل است، مشکل بی بی گل و آغای گل یعنی کود ۹۱ و ۹۲ حل نیست.

>>>   اتحادیه اروپا واقعیت می گوید آنها قانون را می فهمند در انجافقط برای فضلی ۱۸ رقم گو شت احوالت شود در قصه دیگرانکسی نیست

>>>   من حیران شدم که مجلس و آین همه کله شخی! حالا معلوم شد که کاسه زیر نیم کاسه است. مربی داری مربا بخور
آتش‌ خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است