میلیون‌ها دالر و صدها کیلو طلا از کشور قاچاق شده‌
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۶    ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ کد خبر: 166542 منبع: پرینت

سندهای رسیده به طلوع‌نیوز نشان می‌دهند که ده‌ها میلیون دالر و صدها کیلوگرام طلا به بیرون ازکشور قاچاق شده‌است. در بخشی از این سندها آمده است که تنها در یک مورد در حدود شصت میلیون دالر و سیصد و بیست و نه کیلوگرام طلا از بندر حیرتان به گونۀ ترانزیت به ازبیکستان و سپس به امارات متحده عربی و قزاقستان قاچاق شده‌است.

منابع به طلوع‌نیوز می‌گویند که شماری از اعضای شورای ملی و سیاستگران با همکاری شماری از مسوولان حکومتی دربندر حیرتان، به گونۀ منظم ارزها و طلا را به بیرون ازکشور قاچاق می‌کنند.
این سند‌ها که به طلوع‌نیوز رسیده‌اند و منابع معتبر حکومتی نیز آن را تایید می کنند نشان میدهد که در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی تنها در یک بار ۳۲۹ کیلوگرام طلا و به ارزش ۵۹.۶۵ میلیون دالر از طریق بندر حیرتان به ازبیکستان و پس از آن به امارات متحده عربی و قزاقستان قاچاق شده‌است.

از سوی دیگر منابعی در سرای شهزاده کابل می‌گویند که تنها از طریق بندر حیرتان روزانه به ارزش در حدود هشت میلیون دالر ارزها به گونه ترانزیت به ازبیکستان و سپس کشورهای دیگر قاچاق می شود.
اکرام افضلی، رییس دیدبان شفافیت افغانستان گفت: «جریانات غیر قانونی پول از داخل افغانستان به بیرون و از بیرون به داخل کشور یک مشکل بسیار بنیادی است که حکومت افغانستان در مهار کردن آن ناکام بوده است.»
بربنیاد سندها به شمول چندین تن از کارمندان و مسوولان امنیتی بندر حیرتان، زورمندان، سیاست گران و شماری از اعضای شورای ملی در قاچاق ارزها و طلا دست دارند.

به گفتۀ برخی از اعضای مجلس نمایند‌گان قاچاق پول و طلا از بندهار کشور به یک کار معمول مبدل شده‌است اما این فعالیت‌های غیر قانونی خطرهای جدی را حتی در برابر امنیت ملی کشور به میان آورده‌است.
عبدالستار حسینی، مجلس نمایند‌گان - فراه گفت: «کسانی است در پارلمان هم که قاچاق پول و طلا را می کند و در دولت هم ذیدخل قضایای پول و قاچاق و سرمایه ملی است.»

شماری از اعضای مجلس نمایند‌گان به این باور هستند که این حلقه مافیایی تلاش میکند تا از این طریق پول سیاه را دربیرون از کشور به پول سفید مبدل کند.
یک عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان می گوید برای حل این مشکل چندین نشست با مسوولان وزارت مالیه برگزار کردند اما تاکنون به این مشکل رسیدگی نشده است.
جاوید صافی، عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفت:«همین پول های سیاه است که اینجا می آیند و سفید می شوند و بعداً در دست مخالفین قرار می گیرد و در حمله های تروریستی ... از آن استفاده می شود.»

همزمان با این منابعی در تاجیکستان می‌گویند که درماه نوامبر سال گذشته نود کیلو گرام طلا و پانزده میلیون دالر ازسوی پولیس تاجیکستان ضبط گردید.
این منابع می‌افزایند که در این مورد میرزا محمد کتوازی معاون پیشین مجلس نمایندگان در دیدار با مقام‌های بلند پایه تاجیکستان به شمول وزیر خارجه این کشور خواستار برگشتاندن این پول وطلا گردید اما آقای کتوازی دست داشتن در قاچاق پول و طلا را بی بنیاد می خواند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
میلیون‌ها دالر
صدها کیلو طلا
نظرات بینندگان:

>>>   عن صالح و محیب هر روز پیش سیاسیون زاری می کنند که از دولت ما پیشتبانی کنید تا ما همین دالر های کشور های کمک کننده را در جیب ها خود به خارج نزد فامیل خود انتقال دهیم

>>>   وقتي غني، بي بي گل ، فضلي، محب ،سلطانزوي و ديگر ارگنشينان الگو باشد، از ديگران چه گله است. خداوند هر خاين به وطن را در قهر و غضب خود گرفتار كند. كلمرغ بايد زهر بخود باين حكومت داري.

>>>   چقدر به ایران ربط دادند که روزانه میلیونها دالر به ایران قاچاق میشود تا حواس مردم ملکی را پرت کنند
این خاءنین خود طالب را حمایت میکنند بعد گردن همسایه ها می اندازند
افغانستان یکبار قبل از قیام ثور فرصت انکشاف داشت و یکبار هم الان با کمک پولهای جامعه جهاتی
ولی این بیشرفها به جای اینکه پول را خرج نفوس بدبخت و گرسنه افغانستان کنند همه را تاراج کرده و مردم گوسفند ما هر روز بر علیه یک کشور در مدیا و یا جلوی قنسولگریها در حال مظاهره هستند
در اسلام قلعه پول رشوت گرفته و باعث آتش سوزی شده در میدیا میگویند کار ایران هست.حال هم غنی حاضر نیست برود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است