هزینه‌ خدمات درمانی ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۸    ۱۴۰۰/۱/۱۸ کد خبر: 166763 منبع: پرینت

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید به ۱۲۰ هزار پناهجوی فاقد مدارک اقامتی معتبر آسیب‌پذیر در ایران برای هزینه‌های خدمات درمانی در این کشور کمک کرده است. این نهاد برای سال ۲۰۲۱ درخواست ۹۷ میلیون دلار کرده که تنها ۷ درصد آن تامین شده است.

بنا به اعلام سایت دفتر اتباع خارجی وزارت داخله ایران کلیه اتباع خارجی پناهنده که دارای مدرک اقامت معتبر (کارت هویت، کارت آمایش، مجوز تردد بین شهری ویژه اتباع خارجی) مشمول طرح بیمه سلامت در ایران می‌شوند که "شامل خدمات سرپایی، بستری و بستری موقت در بیمارستان‌های تابعه وزارت بهداشت و طرف قرارداد از طرح بهره‌مند می‌شوند."

بابر بلوچ، از سخنگویان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته که هدف برنامه خدمات درمانی تحت پوشش قراردادن آسیب‌پذیرترین قشر ۸۰۰ هزار مهاجر (فاقد مدارک اقامتی) افغانستانی در ایران بنا به ارزیابی دولت ایران است که به‌شدت نیاز به دسترسی به خدمات درمانی دارند.
این نهاد گفته که سال گذشته، دفتر کمیساریای عالی پناهندگان پرداخت بیمه حدود ۱۰۰ هزار نفر مهاجر در ایران را برعهده گرفته است.

در سال جاری، با توجه به اپیدمی کرونا و افت اقتصادی در ایران، شمار افراد آسیب‌پذیر قشر مهاجر در ایران افزایش یافته است و این نهاد موقتا پناهجویان بیشتری که دسترسی به خدمات بیمه درمانی ندارند را تحت پوشش قرار می‌دهد.
به گفته آقای بلوچ با وجود چالش‌ها، ایران همچنان "سخاوتمندانه" دسترسی به خدمات آموزشی و بهداشتی را برای مهاجران افغانستانی فراهم کرده است.
به گفته آقای بلوچ ایران از معدود کشورهای در جهان است که به پناهندگان (دارای مدارک اقامتی معتبر) این امکان را داده که همانند اتباع ایرانی در بیمه درمانی ملی برای خدمات بهداشتی عمومی و ضروری ثبت‌نام کنند.

برنامه بیمه ملی خدمات درمانی ایران شامل درمان رایگان در بیمارستان برای بیماران کرونا و یارانه برای هزینه‌های جراحی، دیالیز، رادیولوژی، آزمایش‌ها، و خدمات بیرون و غیره است.
او افزوده که کرونا بر زندگی مهاجران افغانستانی در ایران تاثیرات شدید گذاشته است، این مهاجران بیشتر بر مشاغل پرخطر و ناپایدار تکیه دارند، و برخی حتی نیازهای اساسی‌شان را نمی‌توانند تامین کنند، چه رسد به هزینه بیمه درمانی که حدود ۴۰ درصد مخارج یک خانواده متوسط مهاجر می‌شود.
اما پس از سال جاری، شمار کمتری از پناهجویان قادر به تامین هزینه‌های درمانی خود هستند، در نتیجه مهاجران بیشتر آسیب پذیر خواهند شد.

مشکل بیمه درمانی مهاجران افغانستانی در ایران همچنان باقی است. اگرچه، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته که "خدمات درمانی اتباع خارجی که به طور قانونی در ایران زندگی می‌کنند، رایگان انجام شود."
این درحالی است که برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حکایت از عدم دسترسی افغانستانی‌های مقیم ایران که با ویزای کوتاه مدت در این کشور به سر می‌برند و پناهجویان فاقد مدارک معتبر اقامتی به خدمات درمانی داشتند.

سال گذشته، همزمان با شیوع کرونا سفارت افغانستان در تهران به بی‌بی‌سی گفته بود "تبعیض" در زمینه دسترسی به آزمایش و درمان بیماران کرونایی وجود ندارد، اما "موارد انگشت‌شمار" برخوردهایی نامناسب نیز گزارش شده است.
میلیون‌ها مهاجر افغانستانی که نزدیک به چهار دهه در ایران زندگی کرده‌اند، هنوز مشکل دسترسی آنها به خدمات اولیه درمانی، خرید سیم کارت و اینترنت و باز کردن حساب بانکی گاهی خبرساز می‌شود.
مسوولان ایرانی همواره بر نبود تبعیض علیه مهاجران افغانستانی تاکید دارند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پناهجو
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   ایران افقانی ها رو رایگان درمان کند
مثل این میماند که فیل ها پرواز کنند

>>>   انصافا در شهری که من متولد شده و زندگی می کنم، پناهجویان افغانستانی از همه ی امکاناتی که ما استفاده میکنیم، بهره مند هستند.

>>>   برای نوبت انترنتی دکتران متخصص کارت ملی لازم است ومهاجرین هرمدرک معتبرداشته باشند نمی توانند نوبت بگیرند.
مهاجرسرگردان.

>>>   یکبار برای همیشه این قضیه را تمام کنید و اگر برنمیگردن افغانستان تاجیکها به تاجیکستان و ازبکها به ازبکستان و ترکمنها به ترکمنستان و پشتونها به پا کستان بروند
فقط همون هزاره ها که جایی رو ندارند بماننید
والا کشورهایی که از نظر قومی فرهنگی زبانی با اینها نه تنها تحت تحریم نیستند بلکه کمکهای جهانی هم می گیرند راه نمیدن تاجیکها و ازبکها و ترکمنها
مثل حالیتون نیست ایران تحت تحریمهای شدید است و اگر تین مهاجران نه تنها هزینه ندارند بلکه سود دهرند چرا دولت افغانستان این را نمی پذیرد که از سود اینها هم استفاده کند

>>>   ایران تحت تحریم هست و نمی تواند حتی شهروندان خود را پوشش دهد این را متوجه میشوی یا نه ؟

>>>   چند سال پیش در یکی از شهرهای افغانستان زلزله بود یا سیل اومد ولی بر حساب قومپرستی نرفتند کمک آنها .حدس چه کسانی به کمک آنها رفتند ؟
ترکهای عزیز ایران در قالب هلال احمر رفتند
چند میلیون مهاجر در پاکستان دارید ولی در سیل پاکستان که فقیرترین آنها خانه شان را از دست دادند و آمدن افغانستان همه گفتن این چتلها را برگردانید. و باز هم ایران بود که کمک کرد به آنها و جالبتر اینکه در اواخر حکومت صدام که کشورهای عربی هم دارو به آنها نمیدادن این ایران بود که باز هم به مردم عراق دارو میرساند و اروپایی ها که مردم بوسنی را رها کرده بودن مقابل صربها باز ایران بود که کمک کرد
تفاوت از کجا تا کجا

>>>   در تمام ایران مهاجرین افغان لیگهای فوتبال خود را دارند و چند روز پیش هم والیبال دختران مهاجر به اسم آریانا که به کمک فدراسیون والیبال ایران و مربیان بومی ایران به قهرمانی در افغانستان رسیدند
چندوقت پیش هم تیم فوتبال مهاجرین با تیم هنرمندان ایران بازی کرده و تیمهای تکواندو و وشو و کاراته مهاجرین در لیگ برتر ایران بازی میکنند
و چند وقت پیش هم اپیلیکیشن وطندار را هم راه اندازی کردند و به گفته خود مهاجرین نهصدهزار ورزشکار در ایران فعالیت می کنند.باز هم چند وقت پیش یک برنامه استعدادیابی از خوانندگان مهاجر افغان در شبکه آی فیلم 2 برگزار شد ولی مظلوم نمایی ادامه دارد

>>>   درست است ایران تحریم است ولی صد برابرش از
جیب افقانی ها در میارید

>>>   برادران ایرانی با شما بحث هیچ فایده ای ندارد هرچه
بگویی بدهکاری اره دایناسور هارو هم شما نجات دادید
من فهمیدم قانع کردن بعضی از شما از هرچیزی سخت تراست البته منظورم اون عده لجوج هست وگرنه عامه مردم ایران خوبن ومن بسیار ایشان را دوست دارم من فقط دوتا دوست در دنیا دارم که بی نهایت همو دوست داریم هردو ایرانی هستن وخیلی با معرفت ولی امان از یه عده لجوج که با یه افغانی مشکل میخوردند دیگه کینه شتری میگیرند

>>>   متاسفانه دست ایرانی نمک ندارد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است