۸۱ نظامی و ۴۴ غیرنظامی کشته در ده روز رمضان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۰    ۱۴۰۰/۲/۴ کد خبر: 166910 منبع: پرینت

یک ارزیابی طلوع‌نیوز نشان می‌دهد که در ده روز نخست ماه رمضان ۸۱ تن از نیروی دولتی و ۴۴ غیرنظامی در رویدادهای ضد امنیت و حمله‌های طالبان در کشور جان باخته‌اند.
بربنیاد این ارزیابی در این مدت۷۹ تن از نیروهای دولتی و ۳۳ غیرنظامی هم زخمی شده‌اند.

این آمارها از سوی مقام‌های محلی ولایات تأیید شده‌اند؛ در حالی‌که به‌گفتۀ منابع امنیتی شمار تلفات بیشتر از این است.
خان آغا رضایی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان اظهار داشت: «تلقات جدأ بالا است و افراد ملکی و غیرملکی و نظامیان شهادت شان بسیار بالا رفته.»

وزارت دفاع ملی اما می‌گوید که در عملیات نیروهای امنیتی، به طالبان نیز تلفاتی وارد شده‌است.
روح‌الله احمدزی، سخنگوی این وزارت تصریح کرد: «گروه طالبان در ماه مبارک رمضان هم خشونت‌ها را کاهش نداده‌است و حمله‌های خود بر مردم را دوام داده‌است.»

در این میان، خانواده‌ای در چند کیلومتری پایتخت در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر، ادعا می‌کند که یک پزشک و پسرش که دانشجوی اکادمی پولیس بود پنج‌شنبه در عملیات نیروهای ویژه ۰۱ امنیت ملی جان باختند.
اعضای این خانواده خواستار به کیفر رسیدن عاملان این رویداد استند
عدالت عبدالرحیم‌زی، از نزدیکان قربانیان گفت: «اگر این رویداد بررسی نشود و عاملان آن مجازات نشود ما به راه‌ها می‌رویم و راه‌ها را بند می‌کنیم تا حق و حق‌دار برسد.»
اما یک منبع امنیتی با خود داری از افشای نامش می‌گوید که این دو تن هنگام بازگشت نیروهای ویژه از عملیات در ولسوالی محمد آغه، بر نیروهای دولتی شلیک کردند که در درگیری متقابل کشته شدند.

در همین حال، رییس سازمان حقوق بشر افغانستان با نگرانی از ادامه خشونت‌ها، از طرف‌های درگیر می‌خواهد که خشونت‌ها را متوقف سازند.
لعل گل لعل، رییس سازمان حقوق‌بشر افغانستان گفت: «از راه سیاسی باید یک راه حل صلح‌آمیز به منازعه پیدا شود تا آتش‌بس و صلح پایدار در افغانستان برقررا شود.»

انتظارها این بودند که از میزان خشونت‌ها در ماه رمضان کاهش یابد و طرف‌ها برای رسیدن به صلح همیشه‌گی تلاش کنند. اما شهروندان کشور می‌گویند که ادامه خشونت‌ها آنان را نسبت به روند صلح و آینده بهتر ناامید ساخته‌است.

خالد نیکزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ده روز رمضان
کشته
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان اگر ادعای مسلمانی دارد حداقل در ماه رمضان دست از جنایت بردارد مسلمانی طالبان مثل مسلمانی داعش است

>>>   طالب و طالب دوستان را باید کشت در غیر آن تمام مردم را میکشند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است