میلر: نیروهای خارجی برای خروج آماد‌گی می‌گیرند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۱    ۱۴۰۰/۲/۶ کد خبر: 166918 منبع: پرینت

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در نشستی به خبرنگاران می‌گوید که نیروهای آنان آماده خروج می‌شوند و این روند آغاز شده‌است و این پایگاه‌ها به نظامیان افغانستان سپرده خواهند شد.
او افزود که افزایش خشونت‌ها و حمله‌های طالبان پس از اول ماه می "اشتباه" خواهد بود و طالبان باید بدانند که صلح و توافق سیاسی تنها راه پایان جنگ در افغانستان است.

او می‌افزاید: "تجهیزاتی است که باید به کشورهای مان انتقال دهیم. اما اگر این گونه نباشد، می‌خواهیم اطمینان یابیم که نیروهای افغان این پایگاه‌ها، تجهیزات و قطعاتی را که برای فعالیت ارتش نیاز است دارند."
این جنرال بلند پایۀ امریکایی می‌گوید که طالبان و القاعده هنوز هم رابطه دارند؛ اما آیندۀ افغانستان پس از خروج کامل نیروهای خارجی وابسته به اجماع سیاست‌گران و مردم کشور است.

او در پاسخ به نگرانی‌ها از احتمال افزایش حمله‌های طالبان بر شهرها و نظامیان امریکایی پس از اول ماه می که بر بنیاد توافقنامه امریکا - طالبان زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شده بود، می‌گوید که شدت بخشیدن حمله‌ها از سوی طالبان اشتباه خواهد بود.
به گزارش طلوع، او تأکید کرد: "بازگشت به خشونت، بی‌معنا و غم‎‌انگیز خواهد بود. اما اشتباه نکنید! ما برای دادن پاسخ قوی به هر گونه حمله بر نیروهای ائتلاف، توان نظامی داریم و برای پشتیبانی از نیروهای افغان نیز توان نظامی داریم. حرکت در این مسیر، اشتباه خواهد بود."

فرمانده نیروهای خارجی می‌گوید که همسایه‌های افغانستان باید برای کمک به روند سیاسی به هدف صلح، هر کاری که در توان دارند انجام دهند؛ اما آینده افغانستان را، وابسته به اتحاد مردم می‌داند.
او در این باره می‌گوید: "این بیشتر به اتحاد مردم افغانستان وابسته است؛ اتحاد سیاسی و اتحاد نیروهای امنیتی. این که طالبان به روند صلح بازنگردند، بی‌معنا خواهد بود. فشار بین‌المللی بر طالبان باید ادامه یابد. این تنها راه است؛ اگر به فکر راه حل نظامی و خشونت بار باشید، برای افغانستان خوب نخواهد بود."
آقای میلر می‌گوید که امریکا به پشتیبانی از نظامیان افغانستان ادامه میدهد.

رییس‌جمهور امریکا پیش از این اعلام کرده‌است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به اوضاع این کشور نیست و سیاست‌گران از به میان آمدن جنگ داخلی در افغانستان پس از خروج این نیروها، هشدار داده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نیروهای خارجی
خروج
نظرات بینندگان:

>>>   زود بروید تا ما طالب کشی را آغاز کنیم.

>>>   زود بروید تا ما طالب کشی را آغاز کنیم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است