وزیر معارف از رفتن به مجلس سنا خودداری کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۳    ۱۴۰۰/۲/۶ کد خبر: 166919 منبع: پرینت

مجلس سنا به‌علت انتقادها از کمبود و نبود آموزگار و کتاب‌های درسی در مکتب‌های کابل و ولایت‌ها، روز یک‌شنبه مسؤولان وزارت معارف را برای پاسخگویی به این مجلس فراخواند.
شماری از سناتوران می‌گویند که بودجه و امکانات وزارت معارف به‌گونۀ نا عادلانه به مکتب‌ها توزیع می‌شوند و این کار فاجعه‌بار است.

به‌گفتۀ سناتوران، مکتب‌هایی در کابل است که دانش‌آموزان در آن با گذشت هشت سال هنوز هم حسرت نداشتن ساختمان و چوکی را دارند و امسال کمبود کتاب و آموزگار به این مشکلات افزوده‌اند.
فوزیه سادات سمکنی، یکی از این سناتوران گفت: «از صنف اول تا صنف هشتم شاگرد درس خوانده‌است و برایش یک آرزو شده‌است که به چوکی بنشیند و درس بخواند.»

شماری از سناتوران می‌گویند که از یک هزار و یک صد بستی که امسال به معارف اختصاص یافته اند، حکومت تنها هشت صد بست آن را به ولایت‌های ننگرهار و کندهار اختصاص داده‌است.
آمنه افضلی، عضو کمیسیون معارف مجلس سنا بیان داشت: «وقتی که معلم نباشد، وقتی که کتاب نباشد صنف چه معنا دارد و مکتب چه معنا دارد.»

هرچند به نشست مجلس سنا، رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف فراخوانده شده بود، اما او در این نشست حضور نیافت.
اما معین وزارت معارف می گویند که از صد درصد بودجه این وزارت ۹۴درصد آن تنخواه های کارمندان وزارت معارف است و تنها چهار درصد بودجه برای موارد دیگر به کار می رود.

عطاالله وحیدیار، معین وزارت معارف که به‌جای سرپرست وزارت معارف به مجلس سنا آمده بود، گفت که در چندین سال گذشته توزیع منابع به‌گونه غیرعادلانه توزیع بوده‌است: «ما پانزده مضمون را تدریس می‌کنیم. باید پانزده مضمون را چاپ کنید. وقتی‌که شما سه مضمون را تدریس می‌کنید، سه مضمون را باید چاپ کنید و با یکی از ریفورم‌های ما بیست فیصد معلمین ما به کمبودش رسیده‌گی می‌شود.»
اما پاسخ‌های آقای وحیدیار، قناعت اعضای مجلس سنا را فراهم نکردند.

به‌گفته سناتوران امسال به‌گونه بی‌پیشنه مشکلات در معارف وجود دارد و در صورتی‌که به این مشکلات رسیده‌گی نشود، آینده کودکان کشور با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
وزیر معارف
مجلس سنا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است