ادغام مضامین درسی گامی به سوی عقب‌گرایی
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۴۰۰/۲/۶ کد خبر: 166920 منبع: پرینت

به دنبال اعتراضات گسترده دانش‌آموزان به خاطر کمبود آموزگار در مکاتب، برای رفع این چالش وزارت معارف در طرحی تصمیم به ادغام مضامین درسی گرفته است که باعث موجی از اعتراضات شده است.

به گزارش شفقنا، فرامرز توانا در یادداشتی نسبت به تصمیم تازه وزارت معارف واکنش نشان داده و معتقد است که این طرح چیزی جزء عقب گرد برای سیستم آموزش کشور ندارد.
وی اظهار داشت: در زمانه‌ای که جهان به سمت تخصص‌گرایی می‌رود و هر رشته و مضمون با نگاهی علمی و پژوهشی تا جایی که امکان دارد از دیگر رشته ها متمایز می‌شود و به‌صورت تخصصی تدریس می‌شود، ادغام مضامین در مکاتب کشور یک «شاهکار» بی‌خردی در عرصه معارف افغانستان است.

نمی‌دانم چه منطق و استدلالی در پس این تصمیم علم‌ستیز نهفته است. با انبوهی از لیسانسه‌های بی‌کار می‌شود به آسانی نداشتن معلم را جبران کرد، و با چاپ کتاب، و یا توزیع یک کتاب به دو یا سه نفر (همان‌گونه که حتی در برخی از کشورهای همسایه نیز چنین است) می‌توان کمبود کتاب را حل کرد.
نمی‌دانم چرا ما همیشه بدترین تصمیم را در مواجهه با مشکلات می‌گیریم. گویا که برخی از مسوولین هیچ انگیزه‌ای برای ساختن این کشور ندارند.
از ما است که بر ما است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
معارف
دانش آموزان
نظرات بینندگان:

>>>   وقتی بیسواد ترین زن تاریخ وزیر معرف باشد بهتر از این را نباید توقع داشت.

>>>   افغانستان به برق آفتابی یا سولار ضرورت دارد.لپ تاپ ها و یا موبایل های ارزان قیمت.تمام کتاب های مکتب را شاگردان مکتب داونلود کنند.
همچنان عینک های گوگل که با انترنت وصل باشد و هنگام امتحان شاگردان بتوانند از طریق آن جواب سوال ها را بدهند.
در عوضی که دروس را در مغز خود ثبت کنند،در موبایل ها و لپ تاپ ها و عینک های دیجیتالی ثبت کنند.
دروسی که کار های عملی میخواهد،نیز میتوانند از روی ویدیو های ثبت شده در وسایل الکترونیکی،کار های عملی را انجام داد.
در بعضی مسایلی که مغلق تر است،میتوان از هوش مصنوعی استفاده کرد.
شما در قرن بیست و یکم زندگی میکنید،اما هنوز از وسایل قرون گذشته در سیستم آموزشی و کار و حیات روزمره خویش استفاده میکنید.
امروز حتی توشک های دیجیتالی به بازار می آید که سه هزار دلار قیمت دارد و مطابق بدن شما خود را عیار میکند،حرکات ضربان قلب و نیورون های مغزی شما را کنترول میکند و زمینه خواب راحت شما را فراهم میکند.
حتی اگر شما میخواهید چیزی را خواب ببینید،با وصل ویدیوی آن به توشک ،توشک این ویدیو را به مغز شما انتقال میدهد و شما آن را در خواب میبینید.

>>>   جناب فرامرز تمنا!
به اصطلاح عامیانه ای وطنی ( بعد از رفتن باد چارزانو نشستن) دردی را دوا نمیکند.
ایکاش این نظریات تانرا در زمان هایی ابراز میکردید که وزرای نامدار معارف وقت جناب حنیف اتمر با چهارصد مشاور و متخصص و جناب فاروق وردک با نهصد ملیون دالر بودجه؛

اولی بجای تخصص سازی معارف به مدرسه سازی و دومی هم بجای اعمار مکاتب واقعی به اعمار مکاتب خیالی می پرداختند٬ و دست و آستین را برای نابودی معارف بالا زده و تهداب معارف فلاکتبار امروزی را از خود به میراث میگذاشتند؛
و حالا آن خانم بیچاره ی که فکر میکند چوکی وزارت٬ شرکت شخصی بی بی گل است و رای پارلمان برایش مفهومی ندارد٬ در چوکی خودرا سرش کرده و ایلا دادنی نیست؛

و به هیچیک از زبان های رسمی نیز بلدیت ندارد تا برایش تفهیم کنند که پدیده ای به نام قانون و پارلمان وجود دارد٬ که سلب رای اعتماد یعنی سلب شدن از کرسی وزارت.
در چنین حالاتی شما درفشانی نموده مینویسید که « ادغام مضامین در مکاتب شهکار بی خردی است.»
ایکاش این نظریات گهربار را سالهای قبل ابراز می کردید و میگفتید که ای عالیجنابان:
« این برنامه های تان نه تنها ( شهکار بیخردیست) که خیانت ملی نیز به حساب می آید.»

>>>   وزیره معارف ملا رنگینه متفکر سوم جهان است
ر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است