نشست نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۵۹    ۱۴۰۰/۲/۱۱ کد خبر: 166955 منبع: پرینت

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان در دوحه قطر یک نشست مشترک دربارۀ صلح افغانستان برگزار کردند.

ضمیرکابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان می‌گوید که هر چهار کشور برای پیشرفت گفتگوهای صلح افغانستان می‌کوشند و طالبان باید بی‌درنگ خشونت‌ها را کاهش دهند.
ضمیر کابلوف گفت: «ما می‌کوشیم طالبان را متقاعد بسازیم که یکبار دیگر اوضاع را بازنگری کنند، با امریکایی‌ها سازش کنند و از سناریوی جنگی خودداری کنند. در مذاکرات دوحه با طالبان، روی حمله‌های فصلی این گروه نیز بحث خواهیم کرد و از آن‌ها تقاضا خواهیم کرد که خشونت‌ها را کاهش دهند و حمله‌های فصلی "تابستان" شان را متوقف کنند.»

این در حالی است که مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه متوقف شده‌اند.
همزمان با متوقف بودن مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان در قطر، زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان به دوحه رفته است.
هیات‌های حکومت و طالبان می‌گویند که با آقای خلیلزاد دیدارهایی داشته‌اند.

اما فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره کنندۀ حکومت با طالبان می‌گوید که بی اجماع منطقه‌ای و نقش صادقانه پاکستان، رسیدن افغانستان به صلح ناممکن خواهد بود: «امید ما این است که با حمایت جامعه جهانی، به ویژه منطقه، دوست عزیزمان پاکستان از فشار و نفوذش بر طالبان برای کشانیدن آنان به میز مذاکرات معنادار کار بگیرد و آنان را وادار بسازد که بر آتش بس توافق کنند.»

امریکا، روسیه، چین و پاکستان در نشست ماه قبل «ترویکای توسعه یافته» اعلام کردند که از احیای امارات اسلامی در افغانستان پشتیبانی نمی‌کنند و از حکومت و شورای مصالحه ملی خواستند که به‌گونۀ علنی با نمایندگان طالبان دربارۀ یک راه حل سیاسی از راه مذاکره به نتیجه برسند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا روسیه
چین پاکستان
قطر
نظرات بینندگان:

>>>   اگر خود ما مردم هوشیار شویم و با یک رستاخیز تمام این داکو ها (به اصطلاح غلط رهبران) نوکر صفت و خود فروش‌ را خوراک گیوتین کنیم دیگر ضرورت نخواهد بود که بیگانه ها برای مان خط و خال بکشند. تا چه وقت میخواهید پیرو باشید و چشم به دهان دیگران داشته باشید؟ من هرگز پیرو نبوده ام حتی از پدر و مادر خود و همیشه همان بوده ام که خود خواسته ام و از آن نه تنها مشکلی نداشته و ندارم بلکه در زنده گی موفق هم بود ه ام. البته غلط فهمی نشود که خود سری و نقض قانون همان خود بودن نیست. درکشور های پیشرفته تر کورس های رهبری (لیدرشیپ) دارند و مردم را تشویق میکنند که درآن سهم بگیرند. زیرا میدانند که برد در خود سازی مردم است نه گوسفند ساختن شان.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است