رویترز: طالبان ازپایگاه‌های امریکایی محافظت کرده اند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۲    ۱۴۰۰/۲/۱۲ کد خبر: 166966 منبع: پرینت

طالبان بربنیاد یک ضمیمه سری توافق با امریکا، از پایگاه های نیروهای امریکایی در افغانستان محافظت کرده اند؛ اما افغان ها را کشته اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام غربی گزارش می دهد که طالبان از بیشتر از یک سال به این سو، بربنیاد یک ضمیمه سری در توافق خروج نیروهای امریکایی، از حمله‌های گروه‌های مخالف و یا گروه های شورشی دیگر بر پایگاه امریکا محافظت کرده اند. وزارت خارجه امریکا به این گزارش رویترز واکنش نشان نداده است؛ اما از هنگام امضای توافقنامه دوحه میان طالبان و امریکا، بر هیچ سرباز امریکایی در جنگ کشته و یا زخمی نشده است و از حمله بزرگی بر پایگاه های این نیروها گزارش نشده است.

اما طالبان با وجود محافظت از پایگاه های امریکا، حمله‌های شان را در برابر حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی افزایش داده اند و در جریان این خشونت ها به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است.
سخنگوی طالبان درباره این گزارش چیزی نگفته است؛ اما گفته است که پس از اول ماه می، به امریکاییان تضمینی داده نشده است که بر آنان حمله نخواهد شد؛ اما بحث ها میان رهبری طالبان و مقام های امریکایی ادامه دارند.

این در حالی است که روز شنبه اول می، روزی است که حکومت امریکا همچون آغاز رسمی خروج نیروهایش از افغانستان اعلام کرده است.
بر بنیاد گفته های رییس جمهور امریکا، خروج رسمی نیروهای این کشور از افغانستان امروز آغاز می شود و تا یازدهم سپتمبر سال ۲۰۲۱ میلادی به پایان خواهد رسید.

هر چند به گفته منابع، خروج نیروهای امریکایی و ناتو مدت ها پیش به گونه غیر رسمی آغاز شده و ممکن است پیش از ماه سپتمبر به پایان برسد.
اما در توافقنامه دوحه، اول می، روز خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان گفته شده است؛ هر چند رویترز به نقل از مقام های غربی گزارش داده است که امروز هم، تا ۲ هزار تن از نیروهای امریکایی در افغانستان حضور دارند.
طالبان از خروج نیروهای امریکایی استقبال می کنند؛ اما می گویند که ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان پس از اول ماه می، نقض توافقنامه دوحه است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رویترز
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   جهاد طالب نه بر ضد کافر بلکه بر علیه مسلمانان است و این است دین و شریعت خوارج زمان طالب بی ایمان.

>>>   طالبان برای قدرت هرکاری میکند هم خر سواری به امریکا میدهد هم به اروپا هم پاکستان وایران


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است