بیش از ۵۰ درصد واجد شراط در افغانستان بی‌کار اند
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۶    ۱۴۰۰/۲/۱۲ کد خبر: 166970 منبع: پرینت

بیش از ۱۷ میلیون و ۲۳۷ هزار نفر که واجد شرایط کار اند،‌ تنها حدود پنج میلیون و ۷۱۷ هزار نفر شاغل اند.
به گزارش جمهور؛‌ رویینا شهابی،‌ سخنگوی این اداره به صدای امریکا گفت که بیش از ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار شهروندی که در سن کار قرار دارند، بیکار اند. او افزود که افراد شاغل شامل چهار میلیون و ۷۶۱ هزار مرد و ۹۵۵ هزار زن می‌باشند.

بر اساس تخمین جدید که اداره ملی احصاییه و معلومات در قالب سروی عاید، مصرف و نیروهای کار آن را بررسی می­‌کند،‌ نرخ بی‌کاری ۱۸.۵ درصد است و فقر در سال ۱۳۹۹ خورشیدی ۴۷.۱ درصد برآورد شده است.
در این حال، اتحادیه ملی کارگران افغانستان یا "امکا" بدون ارایه ارقام تاکید دارد که بی‌کاری در این کشور رو به افزایش است و حقوق اساسی کارگران نیز رعایت نمی­‌شود.

معروف قادری، رییس عمومی این اتحادیه گفت: "اکثریت مردم بنابر دلایل ناامنی، شیوع ویروس کرونا، گفتگوی صلح و سایر موارد روز به روز کار را از دست می‌­دهد."
او افزود که بر اساس دلایل مختلف این ارقام ثابت نیست و هر روز نرخ بی‌کاری افزایش می­‌یابد.

کمیسیون حقوق بشر نیز گفته است که حکومت باید زمینه کار را برای شهروندان مساعد سازد.
به گفتهٔ این کمیسیون، جنگ زمینه اشتغال و حق کار را از شمار زیاد شهروندان گرفته است.

در همین حال، بشیر احمد ته­‌ینج، وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان می‌گوید که ایجاد فرصت­‌های کاری از اولویت­‌های حکومت است.

آقای ته‌ینج افزودکه وزارت کار و امور اجتماعی در دفاع از حقوق کارگران، طرح تطبیق کارگران، جلوگیری از کار اجباری، جستجو و ایجاد تامین شیوه‌­های بهتر کار برای کارگران در عرصه‌­های مختلف، ارتقای ظرفیت کارگران مطابق نیاز بازار کار مسوولیت داشته و اقدامات لازم را با ایجاد مراکز آموزشی فنی در مرکز و ولایات عملاً زیر دست دارد.

بی‌کاری در افغانستان همواره از چالش­‌های جدی بوده، اما آنچه مشکل را بیشتر ساخته به گفته اتحادیه ملی کارگران، رعایت نشدن حقوق کارگران و افراد شاغل نیز است.
اکنون با آغاز روند خروج نظامیان امریکایی و ناتو از افغانستان، نگرانی‌­ها از بیشتر شدن سطح بی‌کاری افزایش یافته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بیکاری
اداره احصاییه
نظرات بینندگان:

>>>   در همسایگی شما دو دولت با بزرگترین نفوس در جهان قرار دارند که عبارت از هند و چین است و هر کدام شان یک و نیم ملیارد نفوس دارد که مجوعاً سه ملیارد نفوس میشود.
آنها توانستند به سه ملیارد نفر زمینه کار برابر کنند و شما با سی و پنج میلیون نفوس نمیتوانید برای آنها زمینه کار فراهم کنید.جای شرم است.
همی وزیر کار و امور اجتماعی شما ته پنج که سخنگوی دوستم بود،چه کاره است که وزیر کار و امور اجتماعی مقرر شده است؟
آیا کدام مدرک تخصص درین رمین دارد؟
آیا اصلاً خبر دارد که کار در جهان به سه کته گوری تقسیم میشود:بخش تولیدات صنعتی،تولیدات زراعتی و خدمات.
آیا کدام راپور دارد که چقدر نفر در کدام عرصه کار میکنند و چقدر نفر در کدام بخش ها تحصیل میکنند،و چگونه زمینه کار برای آنها فراهم شود؟
آیا خبر دارد که بیکاران در دیگر کشور ها،خود را به وزارت کار و امور اجتماعی راجستر میکنند و وزارت کار باید آنها را به ادارات کاریابی معرفی کند و ادارات کار یابی در ارتباط با بازار کار باشد و آنها را به بازار کار معرفی کند؟
آیا وزارت کار زمینه آموزش شغل هایی را که در بازار کار زمینه فعالیت برای آنها وجود دارد،مهیا میکند؟
آیا دولت از معاشات کارگران و کار مندان پول بیکاری وضع میکند و به بودجه وزارت کار و امور اجتماعی انتقال میدهد تا معیشت کارگران بیکار را تا زمان کاریابی شان فراهم کنند؟
همین حالا چقدر نفر بیکار ثبت و راجستر وزارت کار اند و چه امتیازات برایشان تا پیدا شدن کار وجود دارد؟
اینها همه کار هایی است که باید مسؤلین وزارت کار بدانند و سیستم وزارت خویش را مطابق معیار های بین المللی عیار سازند.
در وزارت کار و امور اجتماعی چقدر مشاور وجود دارد و تا بحال چه کار هایی را درین زمینه انجام دادند؟
کار در یک اداره به تخصص ضرورت دارد،نه این که هرکه سواد داشت و چند گپ سیاسی زد ،مردم فکر کنند که او جامع الکمالات است.

>>>   یک تعداد بست های برنامه های انکشافی معینیت زمینداری وزارت شهرسازی و اراضی از طرف ظاهر سلطانی و نادیه طوفان به فروش میرسد علاقمندان با اشخاص ارتباطی شان تماس بگیرند
قابل یاد آوری است که کدر های با تجربه ولایق ولی بی واسطه قبلا از طرف این دوشخص در بسیاری ولایات از کار منفک و به جای شان اشخاص واسطه دار یا خویشاوندان ظاهر سلطانی مقررخواهند شد

>>>   هر چه کار است به ترکاری فروش، هوتل چی، دست فروش، اندرکاران بازار سیاه و خیرات خور هایی بی کار امریکا و اروپا داده شده است. از همین سبب هموطنانی که با همه رنج این مملکت سوخته و ساخته اند هر دم شهید مانده اند.
آتش خاوری

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است