آتش‌‌سوزی‌های پی‌در‌پی پرسش‌ها را برانگیخته‌است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۱    ۱۴۰۰/۲/۱۳ کد خبر: 166986 منبع: پرینت

شماری از اعضای مجلس سنا، آتش‌‎سوزی‌های پی‌در‌پی اخیر در کابل، فراه و هرات را پرسش‌برانگیز می‌دانند.
این سناتوران می‌گویند که در عقب این آتش‌سوزی‌ها دست‌هایی است که می‌خواهند اقتصاد کشور زیان ببیند.

در کمتر از سه ماه اخیر ولایت‌های هرات، فراه و کابل گواه آتش‌سوزی‌های بزرگی بوده‌اند. در این آتش‌‎سوزی‌ها بیشتر نفتکش‌های شرکت‌های خصوصی آتش گرفتند.
انجینیر محمد خان، عضو مجلس سنا گفت: «این رویدادها باید جدی بررسی شود تا دریابیم که آیا این حمله دشمن بود؟»

سناتوران می‌گویند که یکی از علت‌های این آتش‌سوزی‌ها بی پروایی مسؤولان حکومتی در مدیریت درست بندرها، وجود فساد و دست داشتن دشمنان کشور برای صدمه زدن اقتصاد کشور می‌باشد.
به گزارش طلوع، فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا بیان داشت: «در دروازه کابل که آتش‌سوزی اتفاق افتاد، همه این‌ها بررسی جدی باید شوند.»

همگانی نشدن گزارش چگونگی آتش‌سوزی بندر اسلام قلعه در هرات و نیز آتش‌سوزی در میان وسایط نفتکش در فراه با انتقادهای جدی روبرو شده‌اند.
محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا گفت: «هیچ‌کسی نیست که حالا پاسخ بدهد. همین فرهنگ معافیت متأسفانه اکنون با گذشت هر روز رایج شده و نهادینه شده در افغانستان.»
اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، وجود فساد در بندرها و در وازه‌های کابل را از علت‌های این آتش‌سوزی‌ها می‌داند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آتش سوزی
نفتکش
نظرات بینندگان:

>>>   تقصیر غنی بی عقل است، کس دیگر اصلا" صلاحیت ندارد.

>>>   پاکستان میخواهد که فقط یک بندر در افغانستان باشد یعنی بندر تورخم و آنهم یک طرفه،یعنی تنها از پاکستان به افغانستان و آسیای میانه صادرات داشته باشد و از افغانستان هیچ واردات نداشته باشد.
اموالی را افغانستان از دیگر کشور ها از بندر کراچی میخواهند وارد افغانستان کنند،نیز هفته ها و ماه ها توقف میدهند و کنترول میکنند که اگر امکانات اش باشد،شکل تقلبی این اجناس را در داخل پاکستان تولید کنند و به افغانستان صادر کنند و اگر امکانات اش نباشد،بازهم این اموال را در بنادر خود ماه ها نگاه میکنند و نمیخواهند پول افغانستان در جیب بیگانه ها برود و باید واردات افغانستان تنها از پاکستان باشد.
بدینصورت با نگهداشتن مال تاجر به ماه ها در بندر خویش،تاجر را وادار میکند که دیگر اموال خارجی را به افغانستان وارد نکنند.
حالا که دو مرتبه بندر اسلام قلعه و بندر فراه مورد آتش سوزی قرار گرفته است،حالا نوبت ایران است و بندر تورخم ث سپین بولدک را مورد حریق و آتش سوزی قرار خواهند داد.
این را میگویند رقابت نا سالم در بدست آوردن بازار افغانستان.
چنانچه همین چند سال پیش رقابت نا سالم بین روسیه و ایران در بدست آوردن بازار نفت کوریای جنوبی صورت گرفت که منجر به حریق یک کشتی ایرانی در آبهای دریای جنوبی چین و کشته شدن پیلوت های روسی شرکت کام ایر در هوتل انترکانتی نینتال کابل شد.

>>>   تقصیر غنی بی عقل است، کس دیگر اصلا" صلاحیت ندارد.

>>>   او مردم ساده لو افغانستان بخدا قسم تا زمانیکه غنی یهودی در قدرت باشد اگر روی خوبی را دید باز بیاید مرا سنگسار کنید

>>>   گاندی میگفت اگر در هند دو ماهی در ته اقیانوس بایکدیگر اختلاف کنند من میگویم دست انگلیس درکار است حالا کشور ما بگونه ای سرنوشتش رقم خورده که اگر هراتفاقی منجر به بدبختی ما شود بی شک میگوییم دست پاکستان درکار است
ما که ۷۰سال پیش نبودیم کاش دران دوران یا حتی نسل های بعدان حساب این چرکستان را میرسیدیم انوقت که نه زر داشت نه زور ولی تا خوده خدا مکر وحیله داشت کاش ماهم کمی سیاست داشتیم چقدر نرم چقدر حساب شده مارا بدست خودمان زد وهمچنان میزند حالا همه بگویند اشرف غنی بد است من قبول ندارم منکر اشتباهاتش نیستم ولی غنی کارنامه اش نشان میدهد اگر بماند تنها کسی است که جرات دارد ومیتواند مقابل چرکستان قدعلم کند چون دقیقا از جنس خودشان است وزبانشان را بهتر از ما میفهمد کمااینکه درحال حاضر هم دشمنان پاکستان را حمایت میکند که اینجا جای گفتنش نیست

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است