هیلاری کلینتون از عواقب خروج آمریکایی ها هشدار داد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۳    ۱۴۰۰/۲/۱۴ کد خبر: 166993 منبع: پرینت

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز یکشنبه نسبت به آنچه وی «عواقب بزرگ» تصمیم رییس جمهور بایدن برای خروج نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان خواند، هشدار داد.
خانم کلینتون که با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتگو می‌کرد از خطر بالقوه دوباره به قدرت رسیدن طالبان سخن گفت و یادآور شد که این گروه اسلامگرای افراطی که سال ۲۰۰۱ با تهاجم نظامی آمریکا از قدرت رانده شد، ممکن است دوباره کنترل کل کشور را در دست گیرد.

آمریکا عقب‌نشینی دو هزار و پانصد نظامی باقی مانده خود در خاک افغانستان را رسما از روز شنبه اول ماه مه آغاز کرد.
خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان که هم‌اکنون با هماهنگی نیروهای ناتو در حال انجام است باید تا پیش از بیستمین سالگرد حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به پایان برسد.

این در حالی است که طالبان همزمان با آغاز خروج تدریجی نظامیان آمریکایی بر شدت حملات خود در نقاط مختلف خاک افغانستان افزوده است.
رسانه‌های داخلی در افغانستان روز یکشنبه با استناد به منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که نیروهای طالبان طی بیست و چهار ساعت گذشته اقدام به ۱۴۱ مورد تحرک ضد امنیتی کرده‌اند.
بر اساس این گزارش تحرکات و حملات نیروهای طالبان اغلب در ولایت‌های ارزگان، زابل، بغلان، قندهار، ننگرهار، بدخشان و تخار صورت گرفته است.

هیلاری کلینتون در بخش دیگری از گفتگوی خود با سی‌ان‌ان با اشاره به عقب نشینی نیروهای آمریکایی و تداوم حملات طالبان گفت: «این همان چیزی است که ما از آن به عنوان یک مشکل وحشتناک نام می‌بریم.»
وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه تصریح کرد: «در هر دو صورتِ ماندن و یا رفتن، ما با عواقب و تبعات پیش‌بینی شده و غیرمنتظره مواجه خواهیم شد.»
خانم کلینتون همانند جو بایدن به عنوان دو دموکرات، از حامیان سرسخت مداخله نظامی آمریکا در افغانستان پس از حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ بودند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا عقب‌نشینی نظامیان کشورش از خاک افغانستان را از این جهت موجه می‌داند که به ادعای او نیروهای آمریکایی اطمینان داده‌اند که این کشور دیگر نمی‌تواند پایگاهی برای توطئه علیه غرب از سوی گروه‌های افراطی خارجی باشد.

خانم کلینتون یکشنبه شب سوال فرید زکریا،‌ مجری سرشناس شبه سی‌ان‌ان در باره تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای خروج نظامیان از افغانستان را اینگونه پاسخ داد: «دولت ما باید بر دو پیامد بزرگ این تصمیم تمرکز کند، یکی از آنها به خصوص ازسرگیری فعالیت‌ گروه‌های افراطی و دیگری موج آوارگان و پناهجویان افغان است که پس از این جریان ممکن است به راه بیافتد.»
وی تصریح کرد که سقوط احتمالی دولت افغانستان و تسخیر احتمالی آن توسط طالبان می‌تواند به یک جنگ داخلی جدید منجر شود.

هیلاری کلینتون سپس یادآور شد که محافظت از هزاران افغان که در طول سالهای نبرد با ایالات متحده و ناتو همکاری کرده‌اند نیز بسیار مهم است.
وی همچنین پیشنهاد کرد که یک سامانه ویژه اعطای ویزا برای رسیدگی به درخواست‌های پناهنجویان احتمالی افغان در صورت وخیم شدن اوضاع در این کشور تشکیل و راه اندازی شود.

به گزارش یورونیوز، همزمان با تشدید حملات طالبان پس از اول ماه مه، مهلت پایانی تعیین شده در توافق صلح دوحه برای خروج نظامیان خارجی،‌ نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله با این حملات به حال آماده باش درآمده‌اند.
مقامات دولتی افغانستان روز دوشنبه اعلام کردند که در تازه‌ترین حملات طالبان به یک پاسگاه نظامی در جنوب غربی ولسوالی فراه دست‌کم هفت سرباز ارتش کشته شدند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیلاری کلینتون
خروج آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   جالب وخواندنی.
۱-درجنگ باخارجیها همیشه برنده افغانهاست.زیرابرای انسان نورمال ودارای عقل وشعورهم حیات خودش برایش ارزش داردوهم ازدیگران.امابرای احمق نه حیات خودش مهم است ونه ازدیگران.ازینجاست که ماهمواره برنده جنگ هستیم.
۲-افغان کفایت،شایستگی وتوانمندی ابادسازی وطن خودرانداردوبه دیگران هم این موقع رانمیدهدتااقلا نیم ونیم کله وطنش رابرایش بسازد.
۳-پوف وپتاق افغان دراسمان هفتم،درک وشعورش درقعرزمین.
۴-اگرحرف باعقل ومنطق اززبانت برون امد، برای افغان کافرهستی وملحدوکمونیست،واگراحمق بودی گویا مسلمان خوب.
عاقل

>>>   اگرروزی بختم یاری کردومجاهدحقیقی رایافتم باافتخارپایش رابوسیده وخاک پایش راسرمه چشمانم خواهم ساخت.مجاهدحقیقی من کسی است که گردن یک یاچندماراقطع کرده باشد.
هموطن نازنین!این ملابودکه ۴۲ سال قبل شعله جنگ رابرافروخت وتاامروز انرا پکه میزند.انها وطن من وتورابربادساختندولی هدف شان راکه همان کسب قدرت،صلاحیت،پول وثروت ،شان وشوکت برای خود بود بدست اوردند.
دریک ویدیو تملق غنی نزدملا نیازی رادیدم برایم جالب بود.امروزاگردرولایات ریس محاکم،قوماندان امنیه ووالی دست ملارانبوسد،قادربه انجام وظیفه نیست.
امروزهرملا،ملالندی است.تجاوزبالای اطفال به بهانه تعلیمات دینی وتجاوزبالای زنان ودختران به بهانه طوماروتعویذپروگرام روزانه انهاست .لعنت خدابردروغگوی.بیاییدبه این احمق هانه بگوییم ودرجهت تامین صلح وبازسازی کشور همه دست بکارشویم.
بشیربشارت

>>>   بیخبر مگر نمیدانی که هیلاری کلنتن عضو دیپ استیت دوسال قبل توسط تیم میهن پرستان به رهبری ترامپ اعدام شد

>>>   به خانم کلینتن بگو که خود کرده را نه دردی است و نه دوا.
بعد از شکست دولت داکتر نجیب و آمدن مجاهدین به کابل،همه تمویل کنندگان آن،بشمول امریکا ،آنها را رها کردند و رفتند و جنگ های داخلی شروع شد و این جنگ های جهادی به آسیای میانه و قفقاز کشیده شد و باعث خوشحالی امریکا شد که بعد از تجزیه شوروی،حالا جهاد در مقابل روسیه شروع میشود و آخرین میخ به امپراطوری روسیه و شوروی زده میشود.
اما روس ها با برگزاری مذاکرات سه جانبه میان دولت روسیه و افغانستان و تاجکستان،زمینه آتش بس در تاجکستان را مهیا کردند.
بعد از آن که بوریس یلتسن رییس جمهور روسیه ،در زمان ریاست جمهوری شوهر شما به امریکا رفت و از او پذیرایی گرم شد،گلبدین در افغانستان نیز چوکی صدارت را قبول کرد و با دولت ربانی یکجا شد.
اما زمانی که در واشنگتن مذاکرات بین امریکا و روسیه در مورد سرنوشت کشور های اروپایی که سابق عضو پیمان وارسا بودند،صورت گرفت،رییس جمهور روسیه به بیل کلینتن گفت که شما به اروپا چه کار دارید؟
اروپا شش هزار کیلومتر از شما دور است و همسایه ما است.اروپا بگذارید به ما.
اینجا بود که گوش های شوهر شما یعنی بیل کلینتن بانک زد و در مقابل دولت ربانی که با روس ها توافق کرده بودند،گروپ طالبان را در پاکستان ایجاد کرد.
گروپ القاعده نیز با طالبان یکجا شد و طالبان شروع کردند به جنگ در مقابل دولت افغانستان و القاعده حملات را در مقابل سفارت خانه ها و پایگاه های امریکا در شرق میانه شروع کردند.
بالاخره منجر به حادثه یازدهم سپتامبر و لشکر کشی امریکا به افغانستان شد.
پس عامل اصلی جنگ افغانستان،تشکیل گروه طالبان توسط شوهر شما یعنی بیل کلینتن است.

>>>   هیلاری جان غم مخور ملت ما طالب کشی را آغاز میکند و نیاز به کمک شما نیست.

>>>   هروقت مجاهد یافتی نخود سیاه هم می یابی !

>>>   بگیر که نگیرد .گال راکنجشک خورد بدنام بودنه .توروشن فک بروتی نبودی که باشعاردروغین خانه لباس ونان کشور راویران کردی .دراعمال خشونت هردوگروپ متخاصم ازیکدیگر هیچ کم نبودند هردومرتکب اشتباهات زیاد کردند .نباید یکدیگررا ملامت کرد حالا وقت ملامت وسلامت کردن نیست .حالا وقت ان است باهم تفاهم باید کردودرپی رفع اشتباهات اقدام بایدصورت گیرد .ورنه هردو غرق خواهید شد.

>>>   اری.تجاوز ملاهابالای اطفال،دختران وخانم هاواقیعت تلخ جامعه ماست،اماندرتااین واقعات افشا میشوند.بعضا اطفال انرادرک نمیکنندویاهم ازیاداوری ان ترس دارند.دختران جوان وخانم هاهم بخاطرجلوگیری ازبدنامی خودشان ویاهم به نیکی میداننددرمقابل ملا کاری رابه پیش برده نمیتوانند وازین لحاظ سکوت اختیارمیکنند.

>>>   هرژورنالست وسیاستگردرمقابل غنی وسایررهبری دولت شیراست.شیر.
امادرافشای جنایت،وحشت ورذالت ملاها همه روباه اند.روباه.
افشای جنایت ملالندی یک استثنا بود.
اصفی

>>>   براساس محاسبه نظردهنده دوم.افغانستان درتاریخ خودفقط دومجاهددارد.حفیظ اله امین وداکترنجیب.
فرهادی

>>>   اگرمجاهدشدن به سربرین ملاباشد،همان روزی که مجاهدشدی،حتما شهیدهم میشوی.

>>>   اگرمجاهدصرف کسی است که گردن ملارابریده باشد،پس انهایکه سرسربازان وافسران دلیرماراقطع کردندوداروندارمردم وبیت المال رابنام مال غنیمت چورکردندکیانند؟

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است