هنوز اندکی فرصت است زودتر به خود آیید
اگر نميخواهيد تاريخ گذشته تکرار شود؛ هنوز که فُرصت اندک در اختيار است، سرنوشت کشور و نظام را به نابودی سوق ندهيد، از خودخواهی ها و خودکامگی های خويش بگذريد 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۴۵    ۱۴۰۰/۳/۴ کد خبر: 167201 منبع: پرینت

تاریخ بشريت از آغاز تا کنون شاهد پيروزی ها و شکست های بيشماری از صاحبان قدرت و جنگ افروزان و جنگجويان در نقاط مختلف جهان بوده است. هر جنگ و هر صلحی را انجامی است و در هر مقطع زمانی، برنده و یا بازنده‌یی دارد.

در شرايط حساس کنونی افغانستان که بقای سيستم موجود، به فداکاری های نظامیان دلير کشور وابستگی مستقيم دارد، در نهايت امر، رهبری و مديريت مدبرانۀ اين نيروها، سرنوشت برد و باخت (پيروزی و شکست) را تعيين خواهد نمود. در رهبری و مديريت نيروهای مسلح، سه اصل عمدۀ اراده، روحيه و اعتماد برای پيروزی از اهميت زياد برخوردار ميباشد.

این اصول زمانی به اعتقاد تبديل میشود که رهبران نظام از رییس جمهور شروع تا قدمه های بعدی اشخاص و افراد شامل سيستم دولتی و آنهای که در زير چتر نظام جمهوريت زنده‌گی ميکنند و دران ذينفع اند با بسيج فرزندان و وابستگان شان در يک صف واحد و معتقد به پيروزی، مدبرانه و خردمندانه، روحيۀ صفوف قوت های مسلح خويش را تقويت و استحکام بخشند و تا شکستاندن آخرين سنگر دشمن، به قوت ايمان و اعتقاد و ارادۀ محکم به خاطر دفاع از تماميت ارضی کشور، دفاع از منافع ملی، دفاع از حقوق زنان و دفاع از عدالت و دموکراسی مؤفقانه به پيش بروند.

اما هرگاه موضوع رهبری و حمايت از نيرو های رزمندۀ کشور، صرف در حد شعار باقی بماند و آن عده رهبران دولتی و سياسيون شريک قدرت که خود را ظاهراً مدافعين سرسخت نظام وانمود ميکنند، ولی در عمل فرزندان و وابستگان نزديک شان سهمی در دفاع از کشور نداشته و بيرون از کشور زندگی ميکنند و اينها در اصل ميخواهند به خاطر منافع شخصی، سليقوی و گروهی و طويل ساختن زمان قدرت سياسی و اقتصادی شان، آتش جنگ را مشتعل نگه دارند و موجبات تلفات قوت های مسلح و فرزندان اين سرزمين را فراهم سازند؛ در اينصورت با حکمفرما شدن ضعف اراده و اعتماد و ضعف روحيه، ديگر اعتقادی به پيروزی وجود نخواهد داشت.

اگر تا اکنون از تجارب تاريخی درس عبرت نگرفته باشيم و تا کنون با تداوم رهبری نابخردانه و نامدبرانه زمينه های نفاق، پراگندگی و گسترش فضای بی اعتمادی را مساعد سازيم، بدين معنی است که نيروی انسانی مدافع، وسايل و تجهيزات نظامی و منابع مالی را قصداً ضايع ميسازيم و در نهايت به شکست حتمی مواجه ميشويم.

پس ای رهبران دولتی و ای سياسيون شامل در قدرت! اگر نميخواهيد تاريخ گذشته تکرار شود؛ هنوز که فُرصت اندک در اختيار است، سرنوشت کشور و نظام را به نابودی سوق ندهيد، از خودخواهی ها و خودکامگی های خويش بگذريد، اتحاد، همدلی و اعتماد ايجاد نمایيد. هم در حرف و هم در عمل از دستاوردهای نظام موجود دفاع نمایيد، روحيۀ پيروزی را در صفوف قوت های مسلح دلير کشور تقويت بخشيد! يقين کامل دارم که در اينصورت هم در ميدان کارزار جنگ و هم در ميدان سياست و هم در ميدان صلح، پيروزی ازان مردم افغانستان خواهد شد.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
رهبران سیاسی
تاريخ گذشته
نظرات بینندگان:

>>>   بخدا که خون به جگر شدم از این فلاکت وبدبختی مردم.آی مسلمانان! فریادرسی باید.چی وقت این وطن روی ارامش به خودمیگیرد؟ بخدا که خسته ایم خسته

>>>   بیست سال است شما همین نوشته ها را کم و بیش عین هم نوشته اید که آهای سران حکومت دست بردارید متحد شوید و از این حرفها
ولی اینها دست برنمی دارند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است