سران امنیتی: در ۱۰۴ ولسوالی نبردها جریان دارند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۴    ۱۴۰۰/۳/۵ کد خبر: 167208 منبع: پرینت

سران نهادهای امنیتی کشور از ادامۀ نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان در یک صدو چهار ولسوالی کشور خبر میدهند.
احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی در نشست پاسخگویی به مجلس سنا می‌گوید که حمله‌های طالبان در مقایسه با سال پار هفت درصد افزایش را نشان می‌دهند و این گروه از آغاز سال روان تاکنون نزدیک به سه هزار و پنجصد حمله در کشور انجام داده‌اند.
اما سرپرست وزارت امور داخله جنگ کنونی را تبلیغات کشورهای منطقه می‌داند و می‌گوید که پولیس در کنار ارتش برای جلوگیری از سقوط بخش‌های کشور می‌کوشد.

مجلس سنا مسؤولان بلند پایه نهادهای امنیتی را برای پاسخگویی در بارۀ بدتر شدن اوضاع امنیتی به این مجلس فرا خواندند. اما ظاهرن به دلیل مصروفیت نیروهای ارتش درمیدان‌های جنگ، کسی اوزارت دفاع ملی به سنا نیامده‌است.
سناتوران سقوط مرکزهای شماری از ولسوالی‌ها و نیز پاسگاه‌های دولتی در بخش‌های کشور را، پرسش برانگیز می دانند.

محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا در اینباره گفت: «مشکل سیاست گذاری است، مشکل مدیریت و مشکل برخوردهای سلیقویی و سیاسی در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی است که مارا با یک مشکل کلان مواجه ساخته است.»
رحمت الله اچکزی، سناتور گفت: «طالبان به گونه گروهی به محبس لغمان می رسد، هلمند و بغلان می رسد، وظیفه رییس امنیت است که باید تدابیر پیشگیرانه داشته باشد.»

معلم لالا گل، سناتور گفت: «چرا ز اول همین تدابیر را نمی گیرد. چرا در برابر دشمن یک پروگرام درست ندارید.»
سرپرست وزارت امور داخله جنگ کنونی را تلاش استخبارات منطقه می‌داند و می‌گوید که در کنار ارتش هم اکنون در یک صدو چهار ولسوالی کشور پولیس در جنگ با طالبان قرار دارند.
حیات الله حیات، سرپرست وزارت امور داخله گفت: «در بهار جنگ زیاد می شود و این به همه ما معلوم است که بهار فصل جنگ است. بربنیاد ارزیابی ما در جنگ طالبان هفت فیصد افزایش آمده است.»

بربنیاد آمارهای نهادهای امنیتی طالبان در مقایسه با دو ماه نخست سال پار، هفت درصد حمله های شانرا به بخش‌های کشور افزایش داده‌اند.
احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی تان هم تعهد دارند و هم آماده گی کامل دارند. دشمن تلفات سنگین را که دیده است، دیگر توان بیشتر در وجود شان نیست.»
حیات الله حیات، سرپرست وزارت امور داخله می‌افزاید:«استخبارات منطقه، کسانی که دشمنان اصلی ما است، تبلیغ می کنند که افغانستان یا اینجا و آنجا در سقوط است. این محاسبه صدفیصد نادرست است.»

نهاد های امنیتی هرچند می‌گویند که طالبان حمایت های بیرونی خود را از دست دادند؛ اما رییس عمومی امنیت ملی از ادامه مداخله های پاکستان در افغانستان انتقاد می کند و تاکید دارد که برای جلوگیری از این وضعیت باید روی بسیج ملی کار شود.
احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی گفت:«هیچ چیز به نیت پاکستان کدام خدشه وارد نشد. پس کار ما چیست؟ ما باید مشکلات داخلی خود را حل بسازیم. ما وقتی که خود را توانمند بسازیم و قدرت بدهیم، پاکستان را فرصت مداخله ندهیم.»

نهادهای امنیتی در حالی از آمادگی‌ها برای رویارویی با طالبان خبر می دهند که در پنجاه روز اخیر در کنار افتادن مرکزهای پنج ولسوالی به دست طالبان، ده‌ها پاسگاه دولتی نیز بی درگیری به تصرف طالبان رفته‌اند.

خالد نیکزاد
طلوع


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سران امنیتی
۱۰۴ ولسوالی
نظرات بینندگان:

>>>   روند کنونی جنگ به این صورت است که بنااست طبق یک سناریوی مخفی بین کشورهایی که با طالبان ارتباط و حمایت مخفی دارند طالبان را در صحنه جنگ ها قدرتمند جلوه دهند تا در ساختار حکومت پس از مذاکرات صلح به اصطلاح نمایشی جایگاه های کلیدی به آنها بدهند واز طرفی قانون اساسی را هم چنان به نفع تفکر طالبانی تعدیل و اصلاح کنند که افغانستان برای مدتهای مدید تحت استعمار پنهان و گرفتار عقب ماندگی و عدم توسعه و پبشرفت بماند.گروه های مخالف باید اوضاع را به دقت زیر نظر داشته و تحلیل درستی از اوضاع داشته باشند تا سناریوهایی که به نفع ملت و کشور نیست قوت نگیرد.

>>>   اگر واقعا ماهم به جمهوریت اعتقاد داریم مخصوصا شیعیان افغانستان باید دراین برهه تاریخ به دولت بپیوندیم تکلیف یعنی همین اگر طالب مسلط شود برای همیشه باید فاتحه شیعه را در وطن خواند به هیچ وجه طالب اجازه نخواهد داد ما تبلیغ مذهب خویش کنیم وما وفرزندانمان یا باید کوچ کنیم یا به احتمال قوی نسل های بعد اهل سنت خواهند شد در جمهوریت کم از کم میتوانیم به مرور مذهب تشبع را گسترش دهیم ولی در امارت غیر ممکن است
غنی کاری با جمهوریت کرده که ملت بیزار شده از دولت ونظام هرچند امارت از جمهوریت هم دربین مردم منفور تر است کاش مردم هزاره ما دستشان در دست بزرگان ومراجع خودشان بود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است