"۶۰۰" تن از نیروهای ویژۀ امریکا در کابل میمانند
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۳    ۱۴۰۰/۳/۷ کد خبر: 167224 منبع: پرینت

روزنامۀ بریتانیایی «دی سن» گزارش داده‌است که انتظار می‌رود شش صد تن از نیروهای ویژۀ امریکا و شمار نامشخصی از نیروهای بریتانیایی برای جلوگیری از سقوط احتمالی کابل و حفظ امنیت سفارت خانه‌ها، در کابل بمانند.
این روزنامه، از زبان مقام‌های نظامی و غیرنظامی بریتانیا هم‌چنین نوشته‌است که یک پایگاه از نیروهای تُرک برای امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در نزدیکی‌های این میدان هوایی نیز ایجاد خواهد شد.
خروج نیروهای خارجی از افغانستان به تاریخ اول ماه می سال روان میلادی آغاز شد. تاکنون یک سوم این نیروها افغانستان را ترک کرده‌اند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از ادامۀ کمک مالی این سازمان به نیروهای دولتی افغانستان اطمینان می‌دهد: «ناتو به ادامه همکاری‌های پایدار با افغانستان متعهد است و این همکاری‌ها شامل آموزش و پشتیبانی مالی از نیروهای دولتی افغانستان و نیز پشتیبانی از تمامی تلاش‌ها برای دست‌یابی به یک صلح پایدار می‌شود.»

نگرانی‌ها از تهدیدهای امنیتی در حالی افزایش یافته‌اند که هم‌اکنون بخش‌هایی از پانزده ولایت کشور در آتش جنگ می‌سوزند.
سفارت استرالیا در کابل نیز پس از این نگرانی‌های امنیتی از بسته شدن موقت سفارتش در کابل خبر داده‌است.

بربنیاد زمان‌بندی از پیش تعیین شده از سوی اداره جوبایدن، قرار است که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا یازده هم ماه سپتامبر به پایان برسد؛ اما اکنون برخی از رسانه‌های امریکایی از احتمال پایان این روند تا دو ماه زودتر از موعد خبر داده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نظامیان آمریکایی
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   شاید برای امنیت عالی جنابه

>>>   چـرا رسانه ها با اب وتاب از دست دادن چند پوسته دولتی را نشر میکنند اما دست آورد های کلان را وسیعا نشر نمیکنند؟؟
مثلا چند پوسته درلغمان یا بغلان اما درمقابل چندین کمپ بزرگ را وزارت دفاع از امریکا بدست آورده است حالا شما بپوئید فایده کرده یا تاوان ؟ بدست آورده بیشتر است یا ازدست داده ؟؟؟

>>>   نه در رفتن شان سودی است و نه در ماندن شان.
ما خود بلدیم که چگونه ,,,,,های پاکستان را بکشیم.

>>>   درین بازی های مبهم وسر درگم ملت عزیز افغان قربانی میدهند وکشور عزیز ویران میگردد خارجی ها مارا چنان باهم درگیر ومصروف نموده که اصلا کسی به غم ملت یکپارچه ومام میهن نیست بسیاری ها وابستگی ودلبستگی به ادرس های دارند که فرا وطن وانتر ناسیونالیزم گردیده اند پیشینیان گفته اند که افغانها فروخته نمیشوند ولی در گرو کس وکسان در می ایند واین گرو شدن عمیق وخطرناکتر از فروخته شدن است تا بخود می ایند وخود را از گرو می رهانند که همه امکانات ومزایای میهنی وملی را از دست داده اند حقا که استعمار نکته های ضعف مارا یافته مارا در قبیله ومذهب وگرایشهای حزبی وطریقوی چنان منهمک نموده اند که همه مست ومدهوش گردیده ایم در خارج از یک جرمن اگر بپرسی ولو از هر ولایت باشد وبه هر نژاد ونسبی تعلق داشته باشد که توکه هستی ؟میگوید المانی هستم وپاکستانی را سوال کنی که از کدام قبیله میباشی ؟در جوابت میگوید پاکستانی هستم واز ما اگر بپرسند که ... ؟میگویم تاجک واوزبک وحزب ارغندیوال ویا متعلق به خلیلی ویاهم حرکت اسلامی !!! اینجاست که مارا به پارچه ها وتوته ها متفرق نموده انگاه یک یک ازبین میبرند
گوسفندی برد <به فتح با وفتح را> ان گرگ مزور همه روز
گوسفندان دیگر خیره درو می نگرند
بعضی ها<برد >را به ضم با وسکون را ودال میخوانند که غلط محض است
حاجی محمد داود بیگی از لیسه ای صمیم سانچارک

>>>   شش صد نفر آمریکایی چه خصوصیت دارد که می تواند امنیت کابل را بگیرد اما هزاران نیروی وطنی نمی تواند از عهده این کار بدر آیند. اگر واقعا می خواهند بهانه را از طالبان بگیرند حتی یک نفر آمریکایی هم نباتید در کشور بماند. مردم ما را مسلح کنند و خود مردم در کنار اردو و پولیس قدرت مقابله با هر گونه دشمن را دارند. اصلا آمریکا نمی خواهد که کشور ما آباد شود و مردم ما در آسایش و امنیت زندگی کنند. آمریکا هم از دولت حمایت می کند و هم از طالبان تا جنگ و نا آرامی در کشور ما همچنان ادامه داشته باشد.

>>>   این ششصد نفر نیرو به درخواست اشرف غنی مستقر میشوند .
زیرا اشرف غنی میترسد که نشود که نیرو های دوستم دوستم و یا طالبان،میدان هوایی کابل را تصرف کنند و در نتیجه او به سرنوشت داکتر نجیب مواجه شود.
هرچند امریکایی میخواستند این وظیفه را به نیرو های ترکی که عضو پیمان ناتو است بدهند،اما اشرف غنی در جواب گفت:از برای خدا!دزد را چوپان نگیرید.
همین کارمندان سفارت ترکیه در افغانستان بودند که دوستم را علیه دولت داکتر نجیب شوراندند و در نتیجه او را با احمد شاه مسعود یکجا کردند و دولت داکتر نجیب را سقوط دادند.
بالای آنها هیچ اعتبار نیست که باز دوستم را با طالبان یکجا نکنند و مرا در میدان هوایی در هنگام گریز دستگیر نکنند.

>>>   ششصد بجای خود ششنفر وحتی یک امریکای در کابل باشد پاکستان وطالب جرات حمله بالای انها را ندارند این بازیهای چند پهلوی خارجی ها بیانگر انست که انها از یکسو کشور عزیز مارا به طالب ها می سپارنذ واز سوی دیگر دست اوردهای بی دینی و بد اخلاقی بیست واند سال اخیر را حفظ میکنند وبه پاکستان وانگلیس وطالب هم میگویند این ششصد نفر شامل اردو وسرباز های امریکای نیستند بلکه نیرهای ویژّه ای امریکا اند وانها نیز جز اینکه بگوید درست می فرماید ارباب !!!چیزی دیگری نخواهند گفت وهر جا سر لچ وپالچ وکون لچی بود واست همه در کابل جمع گردیده بی حیای ورسوای را وبازار اریانا خبیث وتلویزیون طلوع را گرم نگهمیدارند واگر در اخیر طالب برای پیش برد اهداف مرموز انها کار ارای نداشت یا انها را تعویض مینمایند ویاکنار میگذارند اگر طالبان واقعا مسلمان اند که نیستند واگر دولت به اصطلاح اسلامی میخواهند که نمیخواهندمگر از دیگران جوانی خوب دارند ویا کدام ویزگی خاص دیگر که به هیچ نوع حکومت اسلامی در دنیا اجازه نمیدهند ولی با اینها مدارا وحتی همکاری هم میکنند این عجب وبوالعجب است
گل نبی عیدی زاده

>>>   ۶۰۰امریکایی میتواند امنیت فرودگاه را بگیرد ولی میلیونها افغان نمیتونند جالب نیست😊میلیونها افغانی میتونن ولی فساد حتما ریشه میکنه به این خاطر امنیت جاهای مهم رو به خارجی ها میدن اخه اونا عین ما وطن فروش نیستند ودر عوض دالر وظیفه را ترک نمیکنند تلخ ولی واقعیت است انقدر فساد در اداره امنیت هست که هیچ کس اعتماد نمیکند
بزارید چه چیزی بگم هموطنا بزرگترین مشکل وطن خوده ما مهاجرین هستیم ما میدون رو واسه هرزه ها خالی کردیم ما رفتیم تا زندگی کنیم نموندیم بسازیم بخدا مردم ما بحدی بنده دلار هستند بنده خدا نیستند یکی از اصلی ترین علت هاش فقر است چرا خارجی هایی که دستتان به دهنتان میرسد حتی کم کاری نمیکنید چرا کسانی که تخصصی دارید بر نمیگردید میدان را خالی کردیم از دور داد میزنیم لنگش کن لنگش کن خب بیا وسط میدان اگر واقعا وطن را دوست داری حداقل از هر خانواده یکی برگردد مروم ما بیشتر از هر چیزی به انسان بودن نیاز دارند در وانفسای جنگ فراموش کردند انسان باشند خوی جنگ تاروپود مردم رو گرفته وتبدیل شدن به خاعن ترین مردم عالم هیچ کس اندازه افغانی وطن نمیفروشد شما که باور دیگری دارید برگردید وحداقل فرهنگ سازی کنید وبدانید باید کفش اهنی پوشید با جاهلترین مروم جهان طرف خواهیم بود ما رفتیم اگر میماندیم شاید سرنوشت وطن این نمیبود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است