اخراج اجباری بیش از ۲۸هزار مهاجر افغانستانی از ایران
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۰۴    ۱۴۰۰/۳/۸ کد خبر: 167227 منبع: پرینت

ریاست امور مهاجران و عودت کنندگان هرات می‌گوید که در دو ماه پسین روند اخراج و بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به کشور چند برابر افزایش یافته است.
بربنیاد آمارهای این ریاست، در دو ماه گذشته بیش از هفتاد هزار مهاجر افغانستانی از ایران وارد کشور شده‌اند که بخش بزرگ آنان اخراج شده‌اند.

مبین قادری، رییس امور مهاجران و عودت کنندگان هرات بیان داشت: «چهل هزار و ۳۹۹ از هموطنان ما از جملۀ مهاجران آزاد بودند که وارد افغانستان شده‌اند و ۲۸هزار و ۷۰۴نفر هم مهاجرینی هستند که به‌گونۀ اجباری از ایران اخراج شده‌اند.»

شماری از این مهاجران اخراج شده می‌گویند که زندگی در ایران دشوار شده‌است و همچنین با ورود به کشور از سوی پولیس هرات مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.
به گزارش طلوع، زهرا با هفت فرزندش که به تازگی از ایران اخراج شده، اکنون در یک مرکز سازمان جهانی مهاجرت در شهر هرات به‌سر می‌برد.
این خانواده هشت نفری، باشندگان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل هستند.
زهرا از دشواری‌های زندگی در ایران و سختی‌های اخراج از سوی پولیس هرات حکایت می‌کند: «بسیار اذیت شدم. به ما جای درست نبود. غذا نبود.»

شماری از مهاجرانی که از ایران اخراج شده‌اند، نگران زندگی شان در افغانستان هستند.
محب‌الله که باشندۀ ولسوالی دولتیار غور است، یکی از این مهاجران است: «نمی‌فهمم چه کنم. منطقه ما طالب است؛ نمیشه در آن‌جا زندگی کرد. ایران هم نمی‌شود رفت.»

بربنیاد آمارهای ریاست امور مهاجران و عودت کنندگان هرات، در سال گذشته نزدیک به ۴۵۰ هزار مهاجر افغانستانی از طریق مرز اسلام قلعه وارد کشور شدند. از این میان بیش از ۱۵۰ هزار تن از سوی پولیس اخراج شدند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اخراج مهاجرین
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   افزایش مهاجرت و بازگشت افغانستانی ها از ایران را داوود عیوضلو، پژوهشگر رصدخانه مهاجرت ایران مطرح و اعلام کرده است: «طی چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱، ۳۶۴ هزار مهاجر افغانستانی فاقد مدرک افغانستانی از ایران خارج شدند. از این تعداد ۲۰۳ هزار نفر دیپورت شدند و ۱۶۱ هزار نفر نیز داوطلبانه ایران را ترک کردند. این درحالی است که در مدت مشابه سال ۲۰۲۰، ۲۷۰ هزار نفر خارج شدند..»

>>>   هموطنانمان باید برگردند افقانستان
چون خود مردم ایران همش درصف روغن گوشت منجمد یخی ونون ایستاده‌اند ودست وپا میزنند

>>>   عجب پس از سوی پلیس هرات آزار دیدن
چون افغانها همیشه میگن نیروهای نظامی ایران با آنها بد برخورد میکند ولی مثله اینکه در کشورشان هم پلیس هرات با اینها بد برخورد میکند
کور خود بینای دیگران

>>>   هرکس توانش را دارد برگردد میبینید واقعا مردم ایران هم دوست ندارند که بمانیم اگر گذاره تان میشود برگردید من خانم هستم وهمسرم راضی نمیشود وگرنه حتما میرفتم البته ما مشکل دیگری هم داریم که هیچ فامیل دور یا نزدیکی هم اونجا نداریم من ارزومه برگردم ولی نمیتونم شما که میتونید برگردید تاکی اواره اینجا وانجا باشیم بلاخره که چی مهمونی چندسال ایران واقعا درگیر تحریم های زیادیست ومردمش نصف اینهارا از چشم ما میبینند درحالیکه ما واقعا هزینه ای نداریم چون سازمان ملل پرداخت میکند وبخاطر مهاجرین دولت افغانستان امتیازاتی رو به ایران داده ومیده ولی این بحث ها هیچ وقت اعلام نمیشه تا مردمشون بفهمند تا صدسال دیگه هم منو شما تو فضای مجازی بگیم باور نمیکنند تنها راه برگشت هست خدا بزرگه وروزی رسونه میدونم سخته ولی ناممکن نیست به امید سربلندی هر دو ملت

>>>   ایران تحت تحریم ظالمانه امریکا اوروپاه عربستان امارات قرار دارد و فقیرترین قشر افغان یعنی هزاره ها و یا در کل شیعه ها در ایران مهاجر هستند چرا دولت و اقوام بخصوص پشتون با سفارتخانه های انگلیس امریکا بر ضد ایران برنامه سازی می کنند. آیا همین هزاره ها و یا شیعهیان در خود افغانستان تحت ظلم و ستم نیستند؟ وقتی خود دولت افغانستان و اقوام مختلف افغانستان هزاره کشی و شیعه کشی می کنند پس چرا از ایرانیان شکایت می کنید پس معلوم است که این همه غوغای مهاجرین درایران فقط بخاطر نفرت بین دو ملت است در حقیقت ایران هراسی
من سنی مذهب هستم از ایران اسلامی هزار سپاس بخاطر این چهل سال میزبانی از میلیون ها افغان
اگر انگلیس امریکا و عربستان عمارات واقعا دوستدار افغان های مقیم ایران هستند چرا یک میلیون افغان از ایران به کشور های خودشان نمبرند و به سر چشم شان مهمان نواری کنند. ....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است