حکمتیار: توافقاتی‌که با غنی شده بود عملی نشده‌
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۳۲    ۱۴۰۰/۳/۱۰ کد خبر: 167245 منبع: پرینت

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که هرچند در دیدار سه هفته پیش با رییس‌جمهور دربارۀ هشت مورد به توافق دست یافته بود؛ اما به‌گفته او رییس‌جمهور این توافق‌ها را عملی نکرده‌است.

شرکت در نشست استانبول با طرح واحد، ایجاد حکومت انتقالی کوتاه مدت، برگزاری انتخابات، ایجاد شورای تصمیم‌گیری، رهایی زندانیان طالبان و حزب اسلامی، آتش‌بس دایمی، برگزاری لویه جرگه قانون اساسی از توافقاتی سه‌جانبه حکمتیار با رییس‌جمهور غنی و حامد کرزی بودند.

گلبدین حکمیار گفت: «متأسفانه رییس‌جمهور با مشکلاتی در داخل تیم دولتی‌اش مواجه شد و نتوانست موافقه همه را حاصل کند.»
آقای حکمتیار می‌گوید که رییس‌جمهور وعده سپرده بود که توافق‌ها را با همکارانش در حکومت درمیان می‌گذارد و سپس در جریان هشت روز آن را عملی خواهد کرد.

رهبر حزب اسلامی می‌افزاید که قرار بود با عملی‌شدن این توافق‌ها طرح جامعی برای صلح ایجاد شود و این طرح از سوی سیاست‌گران کشور با رهبران طالبان در یک نشست سری درمیان گذاشته شوند: «انتخاب یکی از این سه صورت را به دولت می‌گذارم التزام و تمکین به توافقات سه جانبه و انتخاب یکی از دو صورت جدید در غیر آن ماچاره جز این نخواهیم داشت که هم در رابطه به صلح تصمیم مستقل خود را بگیریم و هم در رابطه به تامل مناسب با وضعیت حاکم.»

با آن‌که حکمتیار حکومت را در حال فروپاشی می‌داند، هشدار می‌دهد اگر حکومت به توافقاتش عمل نکند، ناگزیر است به تنهایی تصمیم بگیرد.
اما شماری از سیاست‌گران کشور ادامۀ اختلاف‌ها و ایجاد شوراها را به‌گونۀ موازی به سود کشور نمی‌دانند.
محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا بیان داشت: «بیایید هم بودجه را مصرف نکنیم هم وقت را ضایع نکنیم و هم به یک دور باطل دیگر متوصل نشویم.»
با این هم رهبر حزب اسلامی می‌گوید که با شماری از کشورها دربارۀ برنگشتن امارت اسلامی در افغانستان اجماع دارند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکمتیار
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   جلسه سه احمق
توافق احمقانه سه احمق در محور پشتونیزم و تک قومی سازی نتیجه یی جز بد بختی برای افغانستان ندارد.

>>>   گلبدین کرزی و ارشرف غنی از حرف هددیگر چشم پوشی نمی کنند هوشیار باشد دورغ میگویند

>>>   گلبدین که در حین امضای تفاهم نامه با دولت بود ازطریق سکایپ یک نعش متحرک پنداشته میشد مگر حالا در موتر زدهی نشسته به مردم در کوچه و بازار نطق ارایه میکند حتی تهدید میکند که به دیوارهای ارگ بالا میشود ولی بعدا که زور خود را امتحان میکند که چیزی نیست یعنی زور پشک هم ندارد که به دیوار ارگ بالاشود باز میگوید که بالا نمیشیم. بیچاره مثل گاو پیر کنجاره را در خواب میبیند و تشنه قدرت است ولی اگر به وی همین قدرت داده شود و خدانخواسته به چوکی ریاست جمهوری بنشیند آیا او اینقدر انرژی و توان دارد که ار مزایای این چوکی برخوردار شود. مه خو در وجود او توان و قدرت کار کردن نمی بینم چه حاجت رسد که او درین پس پیری خود از مزایای زندگی لذت ببرد برایش یک مرگ میخواهم که مردم افغانستان ازین ظالم رهایی یابد.
کمال


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است