طالبان: توبه کنید و در افغانستان بمانید
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۸    ۱۴۰۰/۳/۱۸ کد خبر: 167314 منبع: پرینت

گروه طالبان از مترجمان افغان نیروهای بین‌المللی خواستند «توبه» کنند اما پس از خروج سربازان غربی همچنان در افغانستان بمانند.
به گزارش یورو نیوز، طالبان روز دوشنبه ۱۷(جوزا) با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه تأکید کردند که این گروه از شهروندان افغان را «هیچ خطری تهدید نخواهد کرد» و گفتند که پس از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان «هیچ کس نباید کشور را ترک کند».

در بیانیه مطبوعاتی طالبان آمده است: «تعداد قابل توجهی از افغان‌ها در طی دوران اشغال در ۲۰ سال گذشته گمراه شده و با نیروهای خارجی به عنوان مترجم، نگهبان یا هر عنوان دیگری کار کردند. اکنون که نیروهای خارجی خارج می‌شوند آنها می‌ترسند و به دنبال ترک کشور هستند.»
طالبان افزوده‌اند: «امارت اسلامی می‌خواهد به آنها بگوید كه باید نسبت به اقدامات گذشته خود ابراز پشیمانی كنند و دیگر در آینده دست به چنین فعالیت‌هایی نزنند كه این به معنای خیانت به اسلام و كشورشان است. اما هیچ کس نباید کشور را ترک کند.»

طالبان گفته‌اند: «امارت اسلامی هیچ مشکلی برای آنها به وجود نخواهد آورد و از آنها می‌خواهد که به زندگی عادی برگردند و به کشورشان خدمت کنند. از جانب ما هیچ خطری متوجه آنها نیست. ما آنها را دشمن خود می‌دیدیم، اما هنگامی كه آنها از صفوف دشمن خارج شوند، دوباره در كشور خود افغان‌های عادی می‌شوند و نباید ترس داشته باشند.»
آنها نتیجه‌گیری کرده‌اند: «با این حال اگر آنها برای به دست آوردن اصطلاحاً پناهندگی به هر کار خطرناکی متوسل شوند، این مشکل خودشان و مجاهدین است.»

«امارت اسلامی» نامی است که طالبان در زمان در دست گرفتن حاکمیت افغانستان در سال ۱۹۹۶ به این کشور دادند و هنوز هم حاکمیت و قلمرو فرضی خود در افغانستان را این گونه می‌نامند.
همزمان با آغاز خروج پرشتاب نیروهای ناتو از افغانستان، هزاران مترجم شفاهی و کتبی سفارتخانه‌ها و نیروهای نظامی غربی از ترس انتقام جویی در صورت بازگشت طالبان به قدرت در کابل، به امید دریافت ویزا برای مهاجرت به کنسولگری‌های خارجی مراجعه می‌کنند.

به دنبال امضای توافق‌نامه آمریکا با طالبان برای خروج بدون قید و شرط از افغانستان، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تاریخ نمادین ۱۱ سپتامبر را برای اتمام ماموریت نیروهای خارجی در این کشور تعیین کرده است اما عملیات خروج ممکن است در اوایل تابستان امسال به پایان برسد.
آمریکا در سال‌های اخیر میزان صدور روادید برای اتباع افغانستان را به شدت کاهش داده است، زیرا مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند برخی از افراط‌گرایان نیز تحت عنوان مترجم، درخواست پناهندگی می‌دهند.

طبق گزارش سفارت آمریكا در كابل، پرونده درخواست پناهندگی حدود ۱۸ هزار افغان هنوز درانتظار رسیدگی است. در مدت ۲۰ سال گذشته با درخواست پناهندگی حدودا همین تعداد از کارمندان افغان، موافقت شده است.
دولت بریتانیا اخیراً گفته است که می‌خواهد انتقال کارمندان افغان خود را تسریع کند. این کشور تاکنون درخواست پناهندگی هزار و ۳۵۸ شهروند افغان را پذیرفته و انتظار می‌رود بیش از ۳ هزار نفر دیگر از این برنامه بهره‌مند شوند.

پس از خروج ارتش فرانسه از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۲، مترجمان و سایر شهروندان افغان که برای این کشور کار کرده بودند و شمار آنها در آن زمان به ۷۷۰ نفر می‌رسید، با اعلام این که هدف تهدید جدی واقع شده‌اند از پاریس درخواست پناهندگی کردند، اما کمتر از نیمی از آنان روادید دریافت کردند.
علاوه بر این، فرانسه در اواخر ماه مه کار صدور روادید برای حدود صد نفر از کارمندان محلی سفارت و سایر نمایندگی‌های رسمی فرانسه در کابل و همچنین بستگان آنها را آغاز کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
مترجمان
نظرات بینندگان:

>>>   هیچ کس افقانستان رو ترک نکنه میخواهند همه را
یکجا بکشتند که به زحمت نیفته انند مثل قتل و عام
مزار شریف و بامیان
ای ملیشه های چرکستانی شما اختیار ناموستان را ندارید
ناموستان زیر نظر ای اس ای است

>>>   شما بی‌ناموس ها کی توبه میکنید از نوکری پاکستان
کاش افقانستان یک پادشاه بیرحم مثل کیم جونگ اون
داشت که همه ی شما نوکران چرکستانی را جلویی
....های وحشی میانداخت

>>>   من به ګفته طالبان باور میکنم! اما بردن ترجمانان بدین معنی است که این مردم بد ترین رمدم در نزد طالب و مدافعین وطن بودند!!!!!! پس حال جرا این مدافعین می ګریزند! وطن را به کی ایلا می کند؟ اګر موضوع جنګ با طالب باشد باید تمام قوای مسلح و امنیتی کشور را نیر امریکا با خود ببرد! اګر قوای مسلح را می برد! پس باید ان مردم را نیز باید ببرد که این قوا ازش دفاع می کرد! یعنی تمام مردم افغانستان بدون طالبان! من این را میدانم که رهبرام ما هر یک پاسپور ت یک کشور را با خود دارد و افغان نیستند زیرا تابعیت دوم تابعیت اول را نفی می کند! پس ما غلام و برده امریکا بودیم هستیم و اګر طالب نبود، برده خواهیم بود! اما در زیر تسلط طالبان زیر یوغ ارتجاع دینی پاکستان برده خواهیم بود!
افغان

>>>   راه علاج وایرس تنها کشتن آنهاست. حال بیا پوره کن که باید مردم کشور ما برای وهابیت مفسد توبه کند زیرا کار آنها دشمنی با وهابیت و خیانت به چرکستان بوده است.
آتش خاوری

>>>   امریکا و ناتو برای اینکه در آینده بتوانند باز هم در کشور های مختلف همکاران محلی را به آسانی استخدام کنند مجبور اند تا این اعتماد را ایجاد کنند که همکاران خود را در نهایت به کشور رویا ها میرسانند.

>>>   شما ترورستان هم از مزدوری به آی اس آی توبه کنید ودوباره به وطن برگردید سرک هارابا بولدوزر تخریب نکنید پایه های برق را ماین نگذارید
ر

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است