طالبان در شمال چه می‌جویند!؟
ریشه جنگ‌های چهل ساله اخیر افغانستان به دو چیز بازمی‌گردد: 1. انحصار‌طلبی قومی؛ 2. منافع کشورهای بیرونی. جنگ‌های جاری در شمال نیز از این قاعده بیرون نیست 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۹    ۱۴۰۰/۴/۱۲ کد خبر: 167545 منبع: پرینت

پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گروه طالبان جنگ بیست سالة خود را شدّت بخشیدند. نیروهای ذخیرة خود را فراخواندند و جبهة وسیعی را در نُه ولایت شمال و شمال شرق بر ضد نیروهای امنیتی گشودند.
پرسش مهم این است که چرا طالبان، به سوی ولایات جنوب، خاستگاه اصلی خود لشکر نکشید؟ طالبان در ولایات شمال چه می‌جویند و شمال از چه جهات برای این گروه و حامیانش اهمیت دارد؟ در این نوشته می‌خواهیم به این پرسش‌ها پاسخ بدهیم.

اگر از عینک طالبان و حامیان این گروه نگاه کنیم، شمال از چند نظر اهمیت ویژه دارد:
1. انگیزه‌های مقاومت در شمال
مردم شمال از تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها ترکیب یافته اند؛ به همین دلیل در زمان حاکمیت طالبان، نهضت مقاومت در شمال شکل گرفت و ادامه پیدا کرد. پنجشیر، بلخاب و دره‌صوف تسلیم نشدند و سرانجام تومار حکومت طالبان را درهم پیچیدند.
طالبان به نیکی می‌داند که سخت‌ترین بخش تسخیر افغانستان ولایات شمال است. با تسلّط بر شمال، جنوب و دیگر مناطق خود تسلیم می‌شوند؛ زیرا که انگیزة مقاومت در برابر طالبان در جاهای دیگر مانند شمال وجود ندارد.
مهم‌تر این‌که شمال زمین زندگی و فعالیت دشمنان سیاسی و نظامی طالبان است؛ کسانی چون مارشال دوستم، عطامحمّد نور و محمّد محقق که تسلیم حاکمیت طالبان نمی‌شوند در میان مردم شمال نفوذ دارند. طالبان با تسخیر شمال، مردم و سرزمین را از دشمنان خود می‌گیرند. این موضوع می‌تواند هدف مشترک طالبان، غنی، کرزی و حکمتیار باشد.

2. اهمیت اقتصادی شمال
شمال از نظر اقتصادی و درآمدی نیز اهمیت بسیاری دارد. معادن نفت، گاز، طلا و سنگ‌های قیمتی در شمال است. شمال، سرزمین‌های وسیع زراعتی حاصل‌خیز و رودخانه‌های سرشار دارد. طالبان با سلطه بر شمال می‌تواند بخش مهمّی از هزینه‌های جنگی خود را به دست آورد.

3. اهمیت تجارتی شمال
شمال، دروازة ورودی کشورهایی چون پاکستان و هند به کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد. آسیای مرکزی برای اجناس پاکستان بازار بزرگی است؛ چنان‌که کشورهای اطراف دریای خزر به لحاظ داشتن انرژی و مواد خام غنی و بی‌ماننداند.
بدون تردید پاکستان روی بازارها و مواد خام کشورهای آسیای مرکزی حساب ویژه باز کرده است. به یاد بیاوریم که گروه طالبان با اسکورت کامیون‌های تجارتی پاکستان از چمن به سوی قندهار و ترکمنستان به وجود آمد.

4. رقابت کشورهای منطقه
با درد و دریغ در افغانستان هم‌چنان سیاست‌های قومی جاری و ساری می‌باشد؛ حتّی با وجود شعارهای دموکراسی غربی و قانون اساسی و جمهوریت، سیاست در محوریت قوم می‌چرخد.
دست‌کم در نیم ‌قرن اخیر، پاکستان و کشورهای عربی از قوم حاکم حمایت کرده‌ و می‌کنند. فرقی هم نمی‌کند که قوم حاکم در قالب پادشاهی استبدادی باشد یا جمهوری قلابی داوود و کرزی و یا امارت اسلامی طالبان. مهم این است که پشتون‌ها در محور قدرت جای داشته باشند.
در مقابل روسیه، ایران و هند به طور سنّتی در پهلوی اقوام دیگر قرار گرفته‌اند و شمال مرکز قدرت اقوام غیرپشتون است. اگر پاکستان و کشورهای عربی نبودند، طالبان به قدرت نمی‌رسید و در بیست سال اخیر توان زنده ماندن نداشت؛ چنان‌که اگر نهضت مقاومت مرکب از تاجیک‌ها، هزاره‌ها و ازبیک‌ها، روسیه، هند و ایران را در پهلوی خود نمی‌داشت، دیگر نهضت مقاومتی وجود نداشت و اکنون در افغانستان طالبان حاکمیت می‌راند.
پس هدف دیگر طالبان این است که به نیابت از پاکستان و عربستان، زمین بازی کشورهای روسیه، ایران و هند را تصاحب کند که دیگر آنان نتوانند در این زمین به نفع نهضت مقاومت حضور بیابند. پاکستان و عربستان یکه‌تاز میدان باشند.
در این صورت رهبران مقاومت هم زمین را از دست می‌دهند، هم مردم خود را و هم حامیان خارجی خود را. دیگر کاری از پیش نمی‌برند و موی دماغ حکومت قومی غنی و طالبان نمی‌شوند.

5. جنگ دو دشمن، پیروزی توست
چندی پیش گلبدین حکمتیار فاش کرد که با غنی و کرزی جلسات سه نفری داشته و تصمیماتی گرفته‌اند. برخی می‌گویند یکی از این تصمیم‌های سه رهبر شعله‌ور کردن جنگ بین طالبان و جبهة شمال بوده است؛ یعنی به جان هم انداختن دو دشمن و نفت ریختن بر این آتش و تماشاکردن. می‌دانیم که هر سه نفر برای نابودی مقاومت شمال و رهبران آن سال‌ها تلاش کرده‌اند. تسلیم کردن ولسوالی‌ها با امکاناتش در ولایات شمال بدون جنگ و مقاومت این احتمال را برجسته می‌کند.
به هرصورت ریشه جنگ‌های چهل ساله اخیر افغانستان به دو چیز بازمی‌گردد: 1. انحصار‌طلبی قومی؛ 2. منافع کشورهای بیرونی. جنگ‌های جاری در شمال نیز از این قاعده بیرون نیست.

سید اسحاق شجاعی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
شمال
نظرات بینندگان:

>>>   این بار باید مشکل اساسی حل شود و با سرکوب طالبان پشتون های ناقل سمت شمال دوباره به مناطق مرزی پاکستان کوچانده شوند.

>>>   طالب صرف یک بهانه است تهاجم پاکستان در شما افغانستان برای اینیست در مقاومت اول پاکستان از همان جا شکست خورد و ناکام ماند امیدوارم که اینبار هم چرکستان ناکام بماند به یاری خدا. غنی غدار با ستون پنجومی هایش دارد افغانستان را به پاکستان تحویل می‌دهد افغانان عزیز ب برخیزید و جهاد در برابر چرکستان فرض است نگزارید که وطن تان توسط چرکستان اشغال شود. عمران با شرمی تمام در مقابل دوربین رسانه حاضر میشود ومیگوید که ‌‌‌پاکستان از هیج کدام از طرف های درگیر حمایت نمی کند و این درحالی است که هزاران جنرالان کارکشته ارتش پاکستان مستقیم در تمام افغانستان با طالبان هم کار و انهارا رهبری وقومانده می‌دهد.
افغانان عزیز بهر نحوی که شده باید جلوی تهاجم چرکستان گرفته شود مردم را بسیج کنید و این مردم است که از وطن شان دفاع خواهد کرد.
استاد امیری

>>>   اینها همه فرعیات است، هدف اصلی ایجاد پایگاه مطمین 'دموکراسی' در سرحدات روسیه و متحدین اش و پلان مشترک 'دموکراسی' و سعودی صهیونیست برای ترویج وهابیت مفسد در شمال کشورو تاجیکستان برای ایجاد پوتانشیل پارسی زبانان وهابی در مقابله با ایران.
آتش خاوری

>>>   طالبان در شمال قتل عام مردم هزاره ازبک و تاجیک را میخواهند و نابودی تمام هست و بود این اقوام را میخواهند و راست است که کرزی و غنی و گلبدین و آی اس آی پاکستان و سی آی ای امریکا در این نقشه باهم متحد اند. روسیه و چین مثل همیشه دست خود را از دور به آتش میگیرند و قتل عام مردم مظلوم افغانستان را نظاره میکنند این دو ابرقدرت جهانی میخواهند با خون مردم مظلوم و بیگناه افغانستان از رقیب خود امریکا انتقام بگیرند. این منصفانه و انسانی نیست.
سعدی گفته است:
اگر بینی که مظلومی به چاه است
اگر خاموش بنشینی گناه است

>>>   طالبان همگام با اشرف غنی و کرزی و گلبدین می خواهند شمال را جولانگه پشتونها قرار داده و به تدریج سرزمینهای غیر پشتون را به پشتونها تحویل دهند. همانگونه که اشرف غنی سالها پیش گفت من کار نیمه تمام عبدالرحمن خان را تمام می کنم این کار را توسط طالبان تمام می کند. سکوت مرگبار اشرف غنی و کرزی و نیز گلبدین در برابر حوادثی که امروز در شمال و مرکز افغانستان جریان دارند گواه روشن بر این حقیقت است. بنابراین مردم شمال باید علیه این دشمن نابکار و خونریز با هم متحد شوند و نگذارند که مناطق خود را مانند مناطق جنوب افغانستان از دست بدهند. امروز منافع شخصی دیگر هیچ جایگاهی ندارد امروز هستی شما در خطر است و قتی وجود نداشته باشید ریاست و پول و زمین و امثال اینها دردی را دوا نمی کند. امروز باید برای حفظ موجودیت تان قیام کنید و نگذارید این مزدوران پاکستان و آمریکا بر شما مسلط شوند. به هر حال خطر بسیار نزدیک شده است ؛ زیرا با پشتیبانی آمریکا و پاکستان اشرف غنی، کرزی ، گلبدین و طالبان علیه ما و شما با هم متحد شده اند و ولسوالی ها را پیوسته به طالبان واگذار می کنند و حتی اشرف غنی برای یک بار هم که شده هیچ واکنشی از خود در برابر این واگذاری ها از خود نشان نداده است.

>>>   سویچ‌داران برق
______
۱. رییس عمومی برشنا پشتون
۲. رییس عملیاتی پشتون
۳. رییس تجارتی پشتون
۴. رییس مالی و اداری پشتون
۵. رییس تدارکات پشتون
۶. رییس ساختمانی پشتون
۷. رییس برنامه‌ها پشتون
۸. رییس پلان و پالیسی پشتون
۹. رییس برشنای کابل پشتون
۱۰. رییس زون جلال‌آباد پشتون
۱۱. رییس زون بلخ پشتون
۱۲. رییس زون قندهار پشتون
۱۳. رییس زون هرات پشتون
۱۴. دو مشاور ارشد آن پشتون
۱۵. سخنگوی برشنا پشتون.
جعفری

>>>   جعفری صاحب
به جای پشتون بنویس طالب

>>>   یکی از خطرات سقوط حکومت درمرکز اعتماد به فرماندهان شروفساد یا دزدان پوسته فروش شمالی است .با ملاحظه تاریخ افرادی مانندشیرجان خان و محمد صدیق درسقوط حکومت امانی خیانت کردند . افرادی مانند سید حسین در سقوط بچه سقو خیانت کردند از همی دزدای شمالی در سقوط حکومت نجیب دست داشتند .در اواخر حکومت نجیب موترهای کاماز را که از حیرتان مواد ارتزاقی وکوپونی را بکابل انتقال میدادند آتش میزدند واز بوجی های ارد وگندم وشکر پوسته میساختند طوریکه امروزه پایه های برق را درآنجا تخریب میکنند .این پوسته فروش ها در زمان مرحوم احمد شاه مسعود ونزدیک شدن طالبان در موقع حساس چندین مراتبه تغیر جهت دادند حالا هم نباید حکومت درموقعیت های مهم به اینها که درمقابل پول از همه چیز می گذرند اعتماد کنذ و باید همیشه آنهارا تحت کنترول داشته باشد ونباید زمانی از خواب غفلت بیدار شود که طالبان از کوتل خیر خانه وارد شهر شده باشند آن وقت حتی فرصت پرواز هلیکوپتر الی میدان هوائی هم نخواهد بود . همچنان نکته مهم دیگر اینکه اگر سربازان ترک امنیت میدان هوائی کابل را میگیرند نباید دربین آنان از افراد دوستم با یونیفورم ترکی استخدام گردند چون آنها مانع ورود وپرواز رهبران از طریق میدان هوائی میشوند تجربه تاریخی درینمورد موجود است.
ر

>>>   فرق بین امارت طالب و پشتونیزم غنی نیست هردو دشمن مردم افغانستان استند باید علیه هردو قیام ملی شود

>>>   من با این تفسیر هم عقیده هستم این را همه بصورت کامل درک کرده و میدانم اما:
راه حل چیست : من فکر میکنم که مقاومت در برابر این گروه فاشیست باید بصورت فوری توسط مردم بومی و مجاهدین پرافتخار افغانستان صورت بگیرد که اینطور هم خواهد شد البته مردم صفحات شمار اینقدر بی همت نخوهد بود و نیستند این را همه میدانند نظر بنده اینست که همه مردم بخصوص صفحات شمال یا بمیرند و یا به هر عنوانی که شده از سرزمین های خویش دفاع نمایند اینست راه حل و بس و بروند به سمت تقسیم کشور بهترین راه حل .

>>>   قوم حاکم پشتون تا کنون افغانستان را به کجاکشانده است؟!!!
در میان کشورهای دنیا افغانستان خیراتخور کشورهای دنیا است.
پشتون های حاکم، ملت افغانستان را به ذلت دنیایی و آخرتی کشانده اند.
آمریکایی ها از کشور تقریبا رفته اند قدرت اصلی دست پشتون هاست پس جنگ برای چیست؟
در قانون اساسی کشور، جمهوری اسلامی به خوبی گنجانده شده است.
طالبان اگر دنبال حکومت اسلامی اند چرا از طریق انتخابات و رقابت بدون جنگ اهدافش را دنبال نمی کنند؟!!!
جنگ یعنی ویرانی و نابودی و حتی گرفتن ایمان اسلامی را از مردم، مردم افغانستان که همه مسلمان اند با جنگ آوارگی به کشورهای کفر بیشتر می شود نه کمتر.

>>>   مردم سخن دروغ پخش نکنید از خدا بترسید.
مردم از گفتار دروغگو برحذر باشید.
مردم به رسانه ها و نظرات بینندگان با چشتم ترتید نگاه کنید.
دایکندی وال

>>>   غنی=طالب

>>>   خب یکی برایشان بگوید ناموسشان در پاکستان است اشتباه امدند

>>>   ریشه بدبختیهای وطن بدوش پرجمیان و دوستان اونها یعنی ستمیانیکه از بخارا ګریخته امدند!

>>>   طالب زاده شر و فساد است! شر وفساد در ایتلاف شمال است!

>>>   20 بیست سال است بر علیه آمریکا و دولت هر چند ناموفق ولی آزاد افغانستان با همدستی دیکتاتوری دینی ایران و طالبان و چپندلوهای ورشکسته شعار داده و زمینه را برای گسترش طالبان فعالیت می کنید و حالا یکدفعه موقع باخت به آخر بازی فکر می کنید؟ چه کسانی دولتهای بعد از طالبان را به چالش کشیده و زمینه را به نفوذ و گسترش طالبان کمک کرد؟
از مکافات عمل غافل مشو --- گندم از گندم بروید جو ز جو. چو تو خود کنی اختر خویش را بد --- مدار از فلک چشم نیک اختری را.

>>>   استراتیژی دولت غنی تسلیم افغانستان به طالبان بود و استراتیژی غنی و کرزی و طالبان تصرف ولایات شمال و غرب و کرزی افغانستان است که با همکاری هم به آخر رسانیده اند و شاید بزودی تسلیم مراکز شهرها و کابل آغاز شود.
بازی افغانستان بطور موقت ختم میشود و غنی حمدزی افغانستان را به طالبان تسلیم کرد. این شروع یک دور دیگر است و بازی اصلی بعد از تسلیم تمام اقوام غیرپشتون افغانستان توسط کرزی و غنی به طالبان آغاز میشود که شاید سالها طول بکشد تا یک مقاومت تاریخی از درون جامعه شکل بگیرد که صد فیصد شکل میگیرد.
بیست سال است که امریکا و پاکستان طالبان را حفظ کردند تا امروز بقدرت بیاورند. کرزی و غنی احمدزی از روز اول اشغال افغانستان توسط امریکا با طالبان ارتباط مستقیم داشتند و در سرکوب اقوام غیرپشتون همنظر و همکار بودند. تمام ولسوالیها توسط دولت غنی به طالبان تسلیم شده است و در همین روزهای تسلیم شهرها توسط فاشیستان غنی احمدزی شروع میشود کابل را در را غنی و کرزی در اخر تسلیم میکنند. حالا کوشش میشود برای طالبان مشروعیت بدهند و کشورهای همسایه را در خواب کنند. این مقاومتها و جارو جنجالها همه دروغ است. هدف در اول این بود که سربازان را در شمال در مقابل طالبان به جنگ ساختگی بیندازند و در میان جنگ همه عساکر غیرپشتون را قتل عام کنند که مثال آن پسر جنرال ظاهر عظیمی با دوستانش بود. مردم شمال هشویار بودند و از پلان غنی، کرزی و رهبران طالب آگاه شدند و بدون مقاومت مراکز ولسوالیها را ترک کردند. علت شروع تسلیمی از شمال پلان شده بود چون از مقاومت مردمی میترسیدند. حرفهای مفت خیزش مردمی دروغ بود با این تبلیغات مردم را آرام کردند تا در برابر طالب قیام نکنند و منتظر دستور ملاغنی طالب باشند که بعد از تسلیم تمام افغانستان به طالب به این مردم بیچاره منتظر سلاح توزیع خواهد کرد. قیامهای واقعی مردم بعدها شروع میشود و این مقاومت این دفعه از عمق جامعه و توسط جوانان در طی سالیان آینده شکل میگیرد چون طالب مردم را دوباره از زندگی بیزار میکند و شلاق و توهین طالب جنبشهای بزرگی را شکل میدهد. غنی از طالب خطرناکتر، فاشیستر و وطنفروشتر بود.
این کرزی و غنی بودند که طالب را از مرگ به زندگی و قدرت آوردند اما مرگ واقعی طالب تازه شروع شده زیرا در منطقه ما سرمایه گذاریهای بزرگ چین و روسیه و ایران، و کشروهای آسیای میانه و غیر در راه است طالب بغیر جنگ چیزی نمیداند و باید خود به خود در آنیده سقوط کند قیامهای مردم شاید ضرور نباشد اما قیامهای آگاهانه و منظم و برنامه ریزی شده مردم خود به خود شکل میگیرد و رهبران واقعی مردم از بین مردم سربلند میکنند این واقعیت تاریخ افغانستان است. هرگز به آن شک نکیند که حقیقت است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است