استراتژی های مبهم حکومت و طالبان و مشابهت ها
حکومت استراتژی جنگی طالبان را همسو با برنامه عقب‌نشینی تدریجی خود و در نهایت واگذاری قدرت به طالبان می‌داند و به نحوی همسو با آن حرکت می‌کند 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۶    ۱۴۰۰/۴/۱۴ کد خبر: 167567 منبع: پرینت

در استراتژی جنگی طالبان سه نکته تا کنون روشن شده است:
۱-تصرف مناطق از شمال به جنوب صورت گیرد.
۲-ابتدا ولسوالی‌ها(مناطق اطرافی) تصرف شود و در مرحله بعدی به شهرها حمله شود.
۳- تمرکز جنگ به مناطقی صورت گیرد که از نظر قومی باشندگان آن غیرپشتون‌ها هستند. طالبان غیرپشتون‌ها را مخالفین خود می‌دانند و می‌خواهند که ابتدا کار آنان را یکسره کنند.

در استراتژی جنگی حکومت نیز سه نکته تا کنون روشن شده است:
۱-از مناطق غیر استراتیژیک(که گویا منظور حکومت مناطق اطرافی و ولسوالی‌ها باشد)عقب‌نشینی صورت گیرد و نیروها در مناطق شهری مستقر شوند.
۲-عقب‌نشینی‌ها بیشتر در مناطق شمالی(جایی‌که باشندگان آن بیشتر غیر پشتون‌ها هستند)صورت گیرد. هدف درگیرسازی مردم با طالبان و کم کردن هزینه و تلفات جنگ از دوش حکومت است.
۳-آنچه برنامه دفاع و ایستادگی خوانده می‌شود، در مناطق شهری به منصه اجرا گذاشته شود.

طوری‌که دیده می‌شود، استراتژی طالبان و حکومت مشابهت‌هایی با هم دارند. این مشابهت دو معنا می‌تواند داشته باشد:
۱-میان طالبان و حکومت در پیش‌رفت و پس‌رفت نیروها در خطوط نبرد تبانی وجود دارد.
۲-حکومت استراتژی جنگی طالبان را همسو با برنامه عقب‌نشینی تدریجی خود و در نهایت واگذاری قدرت به طالبان می‌داند و به نحوی همسو با آن حرکت می‌کند.

طالبان طبق توافقی که با امریکا دارند، تا یک مدت معین به شهرها و شاهراه ها حمله نمی‌کند. تا زمان حاکمیت خود را بر ولسوالی‌ها تحکیم کرده و به گرداوری نیروهای ضربتی، تجهیز و تمویل و جلب حمایت مردم اقدام می‌کند و در فرصت مناسب به شهرها هجوم می‌اورد.
حکومت فکر میکند که مرحله اول استراتیژی طالبان دستکم یکسال زمان می‌گیرد و این زمان فرصتی برای تکمیل دوره کاری حکومت است.

تجربه نشان داده که حکومت افغانستان گویا تحت فشار امریکا به خواست‌های طالبان پاسخ مثبت دیرهنگام‌تر می‌دهد. یعنی می‌توان گفت که ما شاهد واگذاری تدریجی قدرت به طالبان هستیم. عقب‌نشینی طوری باشد که دستکم دوسال زمان گیرد. دو سال بعد زمانی است که عمر حکومت پایان می‌یابد و طالبان نیز ظرفیت لازم را برای گرفتن قدرت پیدا می‌کند!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استراتژی حکومت
استراتژی طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   "دو سال بعد زمانی است که عمر حکومت پایان می‌یابد و طالبان نیز ظرفیت لازم را برای گرفتن قدرت پیدا می‌کند" درین دو سال بزعم این وحشیان (اشرفک با مافیای ارگ و ملیشه هایی وهابی) دیگر چیزی بنام انسان و مردم باقی نمی ماند و جاهایی خالی نه تنها برای پختون هایی پنجابی پرست که برای پنجابی ها و سندی ها هم کافی خواهد بود. همین خود نشانه یی آنست که بجای مردن تدریجی بهتر است در رستاخیز بر ضد وحشیان شهید شد.
آتش خاوری

>>>   خودت حالا میگوئید این استراتیژی در دورده کرزی تهداب گذاشته شد و در دوره غنی تکمیل شد غنی و طالبان دارای یک استراتیژی اند و آن تصرف مراکز و ولایات شمال توسط طالبان است و بعد تسلیم شهرها به طالبان است. هدف غنی و طالبان این است که عساکر عیر پشتون نتوانند از اردو برای محافظت مناطق و ننگ و ناموس خود بروند. این دو فاشیست و تروریرست طرح نابودی تمام اقوام غیرپشتون را دارند.

>>>   این تحلیل درست است

>>>   با عرض سلام اشرف غنی اقای کرزی و اقای خلیلزاد و طالبان سازش کردن .این بار تصمیم گرفته اند تا تمام سران و رهبران مخالف خود را بنام عقب نشینی تاکتیکی وقت کشی نماید تا سر مخالفان خود را گرم کند ودر دام به اصطلاح طالبان قرار دهد . توصیه ما به سران اقوام و رهبران این است که فریب سیاست های اشرف غنی را نخورید دست بکار شوید وگر نه پشیمان خواهید شد. امروز افغانستان نیاز به یک قیام ملی سرتاسری دارد تا از شر این وطن فروشان خلاص شویم.

>>>   چرا وقتی صحبت از مقاومت میشود فقط دفاع میکنید
چرا به حالت تهاجمی نمی شوند؟
چرا وقتی طالبان به شمال آمده بخشی از نیروهای ارتش به جنوب نمی روند؟مراکز طالبان در جنوب را با موشک و پهباد نمی زنند؟
ولایات سنتی طالبان را مورد هجوم قرار نمی دهند؟
ولایات پشتون نشین در جنوب با کار اطلاعاتی میتوان آنها را که طالبان نیرو کم دارد تصرف کرد
اینطور یا طالبان عقب نشینی می کنند یا حداقل نصف نیروهایشان را برای کمک به آن ولایات می فرستند
دولت منتظر چیست؟
چرا برای گرفتن علیپور لشگر کشی می کرد حال برای جنگ با طالبان به جنوب نمی روند؟

>>>   خدا ذلیل کنه وحشی های عقب افتاده جاهل رو که اسم خودشونو گذاشتن مسلمان. بی شرف هایی مثل طالبان و داعش، لع... بر اولین و آخرینشون. من ایرانی ام. در مورد این قوم وحشی مطالبی رو توی رسانه ها دیده و شنیده بودم ولی امروز یه کلیپ دیدم ازشون که چندتاشون مثل گرگ وحشی دو تا زن رو میزدن به جرم اینکه از خونه اومده بودن بیرون. خاک بر سر احمقشون. کثافت های پلید، این چند روزه کتاب «بادبادک باز» رو خوندم از خالد حسینی که یه نویسنده افغان هست. خیلی چیزا رو در مورد وضعیت افغانستان فهمیدم. به هموطن های ایرانی عزیزم توصیه می کنم این کتاب رو بخونن ببینن توی افغانستان چه موجودات رذلی پیدا میشن و قدر امنیت کشور عزیز خودمون رو بدونن. آدم اگه گرسنه باشه میتونه تحمل کنه اما اگه امنیت نداشته باشه و یه مشت جانی حیوون به اسم اسلام و مسلمانی بریزن به ناموسش تجاوز کنن و آرامش رو ازش بگیرن همون بهتر که بیفته بمیره اینقدر عذاب نکشه.
و دوست دارم یه صحبتی هم با افغانستانی های عزیز داشته باشم. من واقعا متأسفم براتون و باهاتون همدردی می کنم. ولی تعجب میکنم چرا خودتون هم دلتون برای خودتون نمیسوزه؟؟!!! یه مشت وحشی ریختن تو کشورتون هر غلطی دلشون خواست می کنن، بعد شما درگیر مسائل قوم و قبیله ای هستید؟ چه اهمیتی داره کی هزاره هست کی ازبک، کی شیعه هست کی سنی؟ وقتی این همه جنایتکار تو مملکتتون هست چرا شما درگیر مسائل حاشیه ای هستین؟ شما حتی دوست و دشمنتونو هم نمیشناسین، یه ذره تاریخ بخونید، کی غربی ها دلشون برای شما سوخته که رئیس جمهورتون اینجور خودشو در برابر آمریکا و غربی ها خوار و ذلیل می کنه؟؟ شما ناراحت نمیشین از این همه حقارت؟؟؟ نمیدونم چی بگم، واقعا متأسفم.

>>>   هفته نامه تایمز :
هفته نامه تایمز لندن به اسناد دست یافته که نشان میدهد حامد کرزی ریس جمهور سابق افغانستان از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۴ مبلغ ۶۰۰ میلیون دالر از پول های کمک جامعه جهانی برای تقویت طالبان از بودجه افغانستان پرداخت کرده است!!

>>>   رفع یک سوتفاهم ضروری.
هموطن نازنین! نبایدمن وتو با به یاداوردن این مقوله که(هرجنگی راپایانی است)دل خود راخوش کنیم. زیرا این مقوله در مورد انسانها صدق میکند، نه افغانها.
ملت که نداند راه وقایه مقابل کرونا پوشیدن ماسک است، نه مسجد رفتن. مستحق کم ازکم ۸۶ سال جنگ است. یعنی ۴۳ سال جنگ راسپری کردیم ولی کم ازکم ۴۳ سال جنگ دیگر پیشرو داریم.
عاقل

>>>   دوست ایرانی که برای ما پیام گذاشتی ممنون که انقدر دلسوزی
مهربانم خوب است که در مورد کشور ما میخوانی من از تو دوست خوبم درخواست میکنم تاریخ مارا هم بخوان خواهی دید پراز افتخاراتی است که هرگز نشنیدی ما بیشتر از ۴۰سال است با پاکستان جنگ غیر علنی داریم وتمام تروریست هارا پرورش میدهد وبه خاک ما میفرستد نه تنها پشتون ها بلکه عرب ها پاکستانی ها و بسیار دیگری را هم پولش را دارد هم کشور های عربی پشتشان است ما دراین ۴۰سال انریکا روس مزدوران عرب و پاکستان به خاکمان تجاوز کردند چند دولت سرنگون شد اصلی ترین دلیلش نبود پول و امکانات بود چرا ماهم خجالت میکشیم رییس جمهورمان انقدر ذلیل شود گرچه همه احساساتی شدند و اورا به باد فحش و نفرین بستند اگه جنگ پول میخواهد صلاح میخواهد یا باید درمقابل امریکا سر خم کند یا کشوز را به چرکستان بدهد مگر خوده ظریف وزیر اومور خارجه تان در بین صدها کشور نگفت ما موقع جنگ با عراق برای گرفتن موشک و صلاح التماس این کشور وان کشور را میکردیم ؟چاره چیست کشوری که منبع درامد درستی ندارد مجبور است گاهی سرخم کند اگر برای جهشی بزرگ باشد ارزشش را هم دارد
بعد شما فرمودید چرا مقاومت نمیکنید اتفاقا مقاومت کردیم که هنوز طالب مسلط نشده منتها انها با پول سرشار بیشتر از ده کشور وما فقط با دست خالی درحال جنگیم ماهم مثل شما از این جماعت بیزاریم دوست من تاریخ افغانستان را بخوان دیدگاهت کاملا عوض خواهد شد مساعل قومی در حد لفضی است و چیزی شبیه پوشش اصل مطلب که تجاوز ناجوانمردانه پاکستان است واز طرفی مردم پشتون سمت پاگستان بسیار کم سوادن و بیشترشان بی سواد هستند که ماشین تروریست سازی پاکستان شدند

>>>   امروز 15 سرطان در بندره چابهار ایران نماینده گانی از طالبان و نماینده گانی از حکومت ایران در حال مذاکره هستند و این مذاکرات تا دو روز اینده ادامه خواهد داشت ، متاسفانه امروز با خبر شدیم که در ولایت فاریاب طالبان دست به جنایت زدند و دها اسیر ارتش ملی را به قتل رساندند ، کردار و گفتار طالبان در عمل بسیار متفاوت است ، در جامعه ای که زنان در عرصه ها سیاسی و علمی و فرهنگی حضور نداشته باشند ان جامعه محکوم به شکست است ، به زودی افغانستان توسط طالبان تصرف خواهد شد و من مخالف قانون سخت گیری های طالبان علیه بانوان کشورم هستم ، با هزار امید و دل شکسته، افغانستان را ترک خواهم کرد و به سرزمین دوری مهاجرت خواهم کرد ، اینجا بنام خدا می کشند ،
یوسف زی

>>>   متاسفانه ما الان با دو گروه مواجه ایم طالب دولتی و طالب غیر دولتی !!!
یا پشتون جکومتی و پشتون غیر حکومتی !
امیدوارم با اومدن دولت جدید ایران ، سیاست ایران بی طرفی نسبت به اقوام ایرانی خارج از مرز های کنونی نباشد و مسِِولیت به عهده بگیر حال چه در شرق باشد مانند و منطقه ای که امروز افغانستان نامیده میشود و یا بلوچستان پاکستان و یا در در غرب منطقه ای مانند کردستان ترکیه باشد .
هر چند پشتون ها هم ایرانی تبار مجسوب میشوند اما زمانی که خودشان نمی خواهند ایرانی باشند و ایرانیان دیگر را می کشند وعملا یکسریشان مستعمره فکری عرب ها شده اند و نصف دیگرشان مستعمره فکری غربی ها باید با آن ها مقابله شود
و به مرز های پشتونستان(افغانستان) واقعی پانصد سال پیش محدود شوند.
ازبک ها هم مهاجرند و بلخ و اطراف آن را با کشتار تصرف کرده اند آنا ها هم به طورت مسالمت آمیر باید بروند.

>>>   طالبان طبق برنامه ها و نسخه های داده شده از طرف ای اس ای و ستر درستیز پاکستان عمل میکنند ...زیرا جمهوری اسلامی پاکستان تجارب زیاد در جنگهای افغانستان کسب کرده است.
درست چهل سال قبل نظامیان پاکستانی قدم به قدم جهادی های افغانستان را به شمول تروریستان نامنهاد مسلمان عربی و غیره در جنگها علیه دولت تره کی کارکمل و نجیب سوق و اداره میکردند...شرایط کنونی کشور مرا بیاد روز های دشوار چهل سال قبل میاندازد.در ان روز ها جهادی ها با عشق سرشار برای اجرای دساتیر پاکستانی ها عمل میکردند و امروز طالبان
فرقی میان این وحشی های قرن بیست و بیست و یکی نیست...
ع.ن.پنجشیری

>>>   این تحلیل حق حق است صد در صد همین اتفاق می افتد

>>>   طالب یعنی ازقماش سعودی یعنی وهابی ....، همه جوانان هزاره،ازبک ،تاجیک وترکمن وبلوج باید باهم. متحد علیه طالب قیام کنند وانهارا کامل قلع وقمع کرده واین ریشه پلید رابهخشکانند،
غزنوی از،---- ۹البرز----- ایران

>>>   از دوستان عزیز افغانستانی که در مورد پیام من نظر دادن ممنونم. دوست عزیزی خواسته بودند که در مورد تاریخ افغانستان مطالعه کنم. إن شاءالله که فرصتی دست بده بتونم اطلاعاتمو در این زمینه بیشتر کنم.
در اینکه بخش عظیمی از مردم غیور افغانستان در برابر طالبان ایستادند شکی نیست، من از بین مقاومان و مجاهدان گذشته، با احمد شاه مسعود آشنایی مختصری دارم. ولی مسلما این مقاومت‌ها یا کافی نبوده و یا با مدیریت و رهبری هوشمندانه ای همراه نبوده که توفیق چندانی نداشته. دوست عزیزی نوشته بودند دکتر ظریف گفتند که ایران در زمان جنگ با عراق برای اسلحه التماس می کرده.دوست عزیز در جنگ ایران و عراق همه کشورها و ابرقدرتها طرف عراق بودند و اتفاقا ما دست خالی و تنها بودیم، منظور دکتر ظریف از التماس، درخواست و تلاش مصرانه بوده برای رفع نیازهای آن زمان کشور، نه التماس به این معنی که خدای نکرده ما حاضر بشیم عزتمون خدشه دار بشه، اونطوری که دیدید ترامپ به عربستان گفت گاو شیرده و در عین حال همیشه دست گدایی عربستانی ها طرف آمریکا دراز بوده برای تأمین سلاح هاشون و البته آل سعود هم این حقارت رو به جون میخره، چون براش مهمه که حکومتش حفظ بشه، اینکه به چه قیمتی مهم نیست.ما همین الآن هم در حال جنگیم ولی جنگ اقتصادی، ما چندین ساله از سوی آمریکا تحریمیم و این مسأله برامون باعث مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی شده، ما اگه اهل التماس به معنای ذلت و خواری بودیم کافی بود دست از حمایت از مردم فلسطین و یمن و... برداریم و با آمریکایی ها در مورد موشک هامون مذاکره کنیم تا تحریم ها برداشته بشه ولی ما هرگز دست از عزتمون و اصول اعتقادیمون برنمی داریم. در همین راستا همین سفر اخیر رئیس جمهور افغانستان به آمریکا رو ببینید و بگید کجا احترام و عزت ایشون به عنوان رئیس جمهور یه کشور حفظ شد؟ از مراسم استقبال گرفته تا موارد دیگه. البته این بار اول نبوده ماشالله ایشون تو این زمینه خیلی سابقه دارن. و این مطلب که یکی از عزیزان نوشتند این التماس ارزششو داره، برای من قابل هضم نیست، یعنی چه ارزشی داشته تا حالا این جور وادادگی در برابر آمریکا؟ توی این 20 سال آمریکا خودش طالبان رو حمایت کرد بعد به اسم مقابله با اونها به کشورتون حمله کرد و براتون رئیس جمهور آورد و بعد هم عوضش کرد و.. چه فایده ای داشته واقعا؟ نتیجه حضورش توی افغانستان رشد تروریسم و ادامه جنگ و ناآرامی و افزایش چندین برابری کشت مواد مخدر بوده که متأسفانه باعث به شهادت رسیدن بسیاری از افسران نیروی انتظامی ما در مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر شده.همه اینها کافی نبود که رهبران شما عمق دشمنی آمریکا رو متوجه بشن؟؟
حتما میدونید که ما هم مثل شما توی ایران اقوام مختلفی داریم، فارس و کرد و لر و عرب و بلوچ و ترک و ترکمن.. همین آمریکایی ها و غربی ها و نوکرهای عربشون برای اینکه امنیت ما رو هم به هم بزنن سال های سال هست که تروریست های تجزیه طلب رو از هر قوم اجیر کردن و با پول و اسلحه اونها رو تأمین و تحریک می کنند تا کشور ما رو هم نا آرام کنند، ولی خدا رو شکر تا الآن غلطی نتونستند بکنند و إن شاءالله در ادامه هم کاری از دستشون برنمیاد، دلیلش فقط یه چیزه، وحدت و همدلی و آگاهی... تا زمانی که این آگاهی در بین ملت وجود داشته باشه هیچ دشمنی هر چند هم ابرقدرت باشه کاری از دستش بر نمیاد. اینو گفتم که عزیزان متوجه باشند رمز آرامش در افغانستان فقط اتحاد و همدلی خود افغانستانی هاست، نه توسل و اتکا به خارجی هایی که فقط منافع خودشون براشون مهمه.
دوست دیگری در مورد ارزش جایگاه زن در جامعه نوشتند، باهاشون کاملا موافقم. جامعه ای که به زن احترام نگذاره در حقیقت فرسنگ ها با جامعه آرمانی اسلامی تفاوت داره.
ممنون که حوصله کردید و پیام منو خوندین. برای صلح و آرامش افغانستان دعا می کنم و برای دوستان افغانستانی ام آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

>>>   از همزبان و همریشه ی ایرانی ما بابت همدردی شان سپاسگزارم. متاسفم که این روز ها شاهد ازدواج طالب های وحشی و جنایتکار با مقامات رهبری ایران هستیم. فکر نمی کردیم که ایران بعد از آنهمه ضربه خوردن منافع اش توسط داعشی ها و تروریست های وهابی و سلفی و کشتار اعضای قونسلگری اش توسط طوالب, در جهت "تطهیر" این موجودات پلید براید و با کسانی هماغوش شود که دست شان با خون ده ها هزار تن از مردم ما آلوده است.....

>>>   خطاب به دوست عزیز افغانستانی که نوشتند ایران طالبان را تطهیر می کند: دوست عزیز، ایران خودش بزرگترین قربانی تروریسم هست و همیشه به همه مظلومان نه تنها در افغانستان که در همه جای دنیا کمک کرده، ولی تأمین امنیت کشور مهمترین اولویت و خط قرمز ماست. زمانی که دولت افغانستان نمی تواند یا نمی‌خواهد امنیت مرزهای ما را تأمین کند مجبور است سیاست های دیگری را در پیش بگیرد. البته این به هیچ وجه اسمش تطهیر تروریست ها و هماغوشی با اونها نیست. مطمئن باشید ما هیچگاه دشمنی های دشمنان و دوستی های دوستان واقعی مان را فراموش نخواهیم کرد، از جمله خاطره تلخ شهادت اعضای کنسولگری مان را. اینگونه تحلیل کردن مسائل، مدل تحلیل شبکه های معاندی مثل بی بی سی هست که ذره ای برای ما قابل استناد نیست.

>>>   بر اوغان (پشتون) اعتماد نکنید.
سخن از جمهوریت است و هدف ادامه استبداد اوغان،
سخن از انتخابات ملت است و هدف تقلبات تنظیم شده اوغان،
سخن از صلح است و هدف تسلیمی قدرت کامل به اوغان،
سخن از وحدت ملی است و هدف حفظ منافع اوغان،
خلاصه اینکه تمام غیر اوغان ها باید با هم سخت متحد شوید، متحدانه علیه آنها بایستید، و متحدانه راه تانرا از این‌ها جدا کنید.

>>>   امریکا را هم همین شما اوغان ها آوردید۰ در همان طیاره هایکه بمب های بی ۵۲ انداخته میشدند در همان طیاره ها کرزی و احمدزی و استانکزی احدی و رحیم وردک و زاخیلوال و بقیه زی ها وال ها مل ها و خیل ها هم آورده شدند۰ سال ها ....خارجی هم شما اوغان ها بودید و هستید۰ معلوم هستید۰

>>>   بازهم توجه این دوست ایرانی ما را به این نکته بر میگردانم که غنی در هیچ صورت رییس جمهور مردم افغانستان نیست و عزت و ذلت این عفریته, عزت و ذلت مردم ما نیست. غنی کسی است که در انتخابات سال ۲۰۰۹, صرف ۲.۷ درصد رای آورد و در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ هم که افتضاح دزدی آرای مردم در سراسر دنیا پخش شد. هر حکومتی که مانع سهمگیری نمایندگان واقعی در رهبری و ریاست باشد, مجبور است به بازوی بیگانگان تکیه کند و تن به خفت و خواری بدهد. مردم خوب میدانند که غنی ها و امثال وی که با تقلب و انحصار و محدود کردن نمایندگان از اشتراک در امر دموکراسی, خودرا بر گرده ی مردم تحمیل میکنند, در واقع هیچ عزتی در بین مردم خود ندارند و برخورد امریکا با غنی هم خیلی خوب بود. این مردک لایق این بود که بادران آمریکایی اش, اورا با نثار چند پس گردنی و شتل بیرون می انداختند. نظامی که مردم اش را به فقر و ذلت و بدبختی سوق بدهد, دیر یا زود به منجلاب متعفن تاریخ پرت میشود.

با اینحال, فرش قرمز برای طالب های تروریست و مزدور پهن کردن, اوج خفت و تسلیم است. اگر کسی مخواهد از شکست امریکا, برای خود کلاه نمدی بسازد و بخواهد برای فریب مردمش, از نمد گندیده ی طالب برای خود کلاهی بسازد و خودرا در شکست امریکا در افغانستان سهیم جلوه دهد, نهایت دیده درایی است و اهانت است به شعور سیاسی مردمش.

ترسم آزرده شوی ورنه سخن بسیار است, عزیز

>>>   استراتیژی دولت غنی تسلیم افغانستان به طالبان بود و استراتیژی غنی و کرزی و طالبان تصرف ولایات شمال و غرب و کرزی افغانستان است که با همکاری هم به آخر رسانیده اند و شاید بزودی تسلیم مراکز شهرها و کابل آغاز شود.
بازی افغانستان بطور موقت ختم میشود و غنی حمدزی افغانستان را به طالبان تسلیم کرد. این شروع یک دور دیگر است و بازی اصلی بعد از تسلیم تمام اقوام غیرپشتون افغانستان توسط کرزی و غنی به طالبان آغاز میشود که شاید سالها طول بکشد تا یک مقاومت تاریخی از درون جامعه شکل بگیرد که صد فیصد شکل میگیرد.
بیست سال است که امریکا و پاکستان طالبان را حفظ کردند تا امروز بقدرت بیاورند. کرزی و غنی احمدزی از روز اول اشغال افغانستان توسط امریکا با طالبان ارتباط مستقیم داشتند و در سرکوب اقوام غیرپشتون همنظر و همکار بودند. تمام ولسوالیها توسط دولت غنی به طالبان تسلیم شده است و در همین روزهای تسلیم شهرها توسط فاشیستان غنی احمدزی شروع میشود کابل را در را غنی و کرزی در اخر تسلیم میکنند. حالا کوشش میشود برای طالبان مشروعیت بدهند و کشورهای همسایه را در خواب کنند. این مقاومتها و جارو جنجالها همه دروغ است. هدف در اول این بود که سربازان را در شمال در مقابل طالبان به جنگ ساختگی بیندازند و در میان جنگ همه عساکر غیرپشتون را قتل عام کنند که مثال آن پسر جنرال ظاهر عظیمی با دوستانش بود. مردم شمال هشویار بودند و از پلان غنی، کرزی و رهبران طالب آگاه شدند و بدون مقاومت مراکز ولسوالیها را ترک کردند.
علت شروع تسلیمی از شمال پلان شده بود چون از مقاومت مردمی میترسیدند. حرفهای مفت خیزش مردمی دروغ بود با این تبلیغات مردم را آرام کردند تا در برابر طالب قیام نکنند و منتظر دستور ملاغنی طالب باشند که بعد از تسلیم تمام افغانستان به طالب به این مردم بیچاره منتظر سلاح توزیع خواهد کرد. قیامهای واقعی مردم بعدها شروع میشود و این مقاومت این دفعه از عمق جامعه و توسط جوانان در طی سالیان آینده شکل میگیرد چون طالب مردم را دوباره از زندگی بیزار میکند و شلاق و توهین طالب جنبشهای بزرگی را شکل میدهد. غنی از طالب خطرناکتر، فاشیستر و وطنفروشتر بود. این کرزی و غنی بودند که طالب را از مرگ به زندگی و قدرت آوردند اما مرگ واقعی طالب تازه شروع شده زیرا در منطقه ما سرمایه گذاریهای بزرگ چین و روسیه و ایران، و کشروهای آسیای میانه و غیر در راه است طالب بغیر جنگ چیزی نمیداند و باید خود به خود در آنیده سقوط کند قیامهای مردم شاید ضرور نباشد اما قیامهای آگاهانه و منظم و برنامه ریزی شده مردم خود به خود شکل میگیرد و رهبران واقعی مردم از بین مردم سربلند میکنند این واقعیت تاریخ افغانستان است. هرگز به آن شک نکیند که حقیقت است.

>>>   دوست بزرگوار ایرانی که جواب بنده رو دادید
اول اینکه من دقیقا لفظ به لفظ کلام اقای ظریف رو گفتم ایشون دقیقا فرمودند ما التماس میکردیم برای موشک الان هم حرفم‌ همین است کار دولت ایران در زمان خودش غلط نبوده ما ملت هایی که به هر دلیلی توان به تنهایی ایستادن سرپای خودرا نداریم برای مقطعی مجبوریم سر فرود بیاریم
من به شخصه ایران را دوست دارم واز سر کینه ودشمنی چیزی نگفتم ونمیگم ولی منصفانه قضاوت کنیم هیچ کس جز معصومین نمیتوانند بر همه ارمان هایی که دارند بمانند دولت ایران سالها دم از حمایت از مسلمانان میزد چرا در مقابل نسل کشی ایغورهای چین سکوت کرده و میکند و حتی به ظاهر محکوم هم نمیکند در حالیکه جنایت چین غیرقابل انکار است چون این نامش سیاست هست هیچ دولتی نمیتواند همزمان در چند جناح بجنگد واینکه حتما تحقیق کن روس و چین چه امتیازاتی از دولت ایران برای حمایتشان گرفتند و میگیرند در سیاست جایی برای رفاقت نیست واین ها در شعارهای تلویزیونی خلاصه میشود
در مورد غنی حتما تحقیق کن تمام دنیا میداند با تقلب رییس جمهور شد ودرصد ارایی که بدست اورد هم خنده دار بود نه کرزی نه غنی ونه طالب هیچ کدام منتخطب همه مردم نبوده ونیست ویکی از علت های درگیری همین است که مردم هیچ کدام را قبول ندارد وهرکس به سمتی گرایش پیدا کرده
ارزو دارم کشور شیعه نشین ایران همیشه سربلندو با افتخار باشد تا وقتی پرچم تشیع دست شماست ماهم از جان مایه میگذاریم
اما منصفانه که قضاوت کنیم نه مشکل کشور ما فقط عدم اتحاد و نه موقعیت خوب ایران فقط برای اتحاد است
ایران یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیاست وحتی پیش از جمهوری اسلامی هم در خیلی از زمینه ها پیشرفت هایی داشت مثلا نفتش استخراج میشد ویا بیشتر شهرها برق و گاز داشت و خیلی چیزهای دیگه که اینجا جای توضیحش نیست ایران منبع درامد مشخصی در ابتدا داشت و زمانیکه دولت را از شاه گرفت میتوانست تا حدود زیادی روی پای خود بایستد علارغم همه تحریم ها همجنان ایران نفتش را میفروشد و منابع بسیاز دیگری هم دارد که شمارا دعوت میکنم خودتان تحقیق کنید
اما درمورد افغانستان فقر اصلی ترین علت وضع موجود است این مشکل داخلی است ومشکل خارجی پاکستان است وقتی مردم از شدت فقر در حد مرگ هستند پاکستان با دادن میلیون ها دلار مردم را میخرد و با دادن شعارهای حماسی تحریک میکند مردم گمان میکند هم دنیایش را خریده هم اخرتش را وسطح سواد هم اندازه ای نیست که بتواند جز انچه خورانده میشود فکر کند مخصوصا که از بچگی این اولاد را میخرند و پاکستان انطور که میخواهد تربیت میکند
مثالی برایتان میزنم در دولت خوده شما حتما خبر داید فساد بیداد میکند و هیچ برخورد قاطعی صورت نمیگیرد اینها که فساد میکنند متاسفانه بر حماقت عده ای از مردم سوار هستند واگر قرار باشد حذف شوند کل نظام را بهم میریزند خدارو شکر ایران انقدر ثروت دارد که اگر بخورند و ببرند بازهم جوابگوی اداره کشور هست ولی در افغانستان انقدر نیست که بشود ببری و بخوری واین میشود که خودرا به دلارهای همسایگان میفروشند و با هر وعده وعیدی خام میشوند واطلاعات کشور را به اجنبی و طالب میفروشند
مسعله مهم‌ دیگر در کشور ما هنوز جبهه حقی که همه قبولش داشته باشند شکل نگرفته واین هم بخاطر ترور شخصیت هایی است که میتوانستند همه چیز را تغییر دهند
واینکه افغانستان کشور پولداری است بشرطی که شرایط صلح را داشته باشددر این ۲۰سال امریکا اجازه استخراج معادن را به دولت نداد تا همیشه وابسته بماند
در مورد امریکا هم مردم هیچ دل خوشی ندارد عده ای اوایل جوگیر شده بودند که انها هم کاملا امروز امریکا را میشناسند امریکا یگانه مزدورش در منطقه پاکستان است که برای ایران هم بسیار مشکل ایجاد کرده که همانطور که گفتم ادم یا دولت عاقل همزمان در چند جبهه نمیجنگد بطور مثال کشتن دیپلمات های ایرانی در مزار شریف کار پاکستان بود تا بتواند بین ایران وافغانستان جنگ بپا کند واز انجا که افغانستان به فرموده خمینی کبیر قبرستان امپراطوری هاست امام خامنه با هوشیاری از این جنگ اجتناب کرد در کل منظورم این است همه چیز به همین سادگی که من و شما فکر میکنیم نیست وبرای قضاوت یک جامعه باید به اندازه کافی در همه زمینه ها تحقیق داشته باشی تا بتوانی قضاوت منصفانه بکنی هم جامعه هم فرهنگ هم اقتصاد هم تاریخ هم سطح سواد هم بافت جامعه هم منابع کشور و و و بخدا من تا بحال راجع عراق ترکیه و بقیه کشورها اصلا نظر نگذاشتم حتی حرف هم نمیزنم چون میدانم اطلاعاتم کم است وحتما دچار اشتباه میشوم اتفاقا من دوست دارم خواهر و برادران ایرانی ام نظر بدهند صحبت کنند و مثل بسیاری که برای همدردی پیام میگذارند بسیار خوش حال میشوم و میشویم ولی این خواهش را دارم با توجه به همه مساعل نظر تخصصی بدهند
مثلا عده ای میگویند شما بخاطر قوم پرستی در چنین وضعی هستید عده ای میگویند شما وطن دوست نیستید عده ای میگویند شما بی غیرتید وکلا حس خودبرتر بینیشان را اینجا ها برطرف میکنند درحالی که همه اینها غلط است ما کشوری هستیم که در صد سال گذشته شوروی ابر قدرت امریکا به همه متحدانش پاکستان با تمام قوایش انگلیس وتمام امکاناتش به ما حمله کرده واتفاقا با خفت همگی رانده شدند این از بی غیرتی ماست ؟کی ما فرصت پیشرفت پیدا کردیم مردم ما کل جمعییتشان ۳۴میلیون هست درحالیکه پاکستان ۲۰۰میلیون جمعیت دارد وکشور ثروتمندی است وجز به ضمیمه کردن خاک ما به کشورش به هیچ چیز دیگر رضا نمیدهد ومردم ما ۴۰سال جنگ را پذیرفت ولی حکومت چرکستان را نه وحالا هم با طالب درحال جنگ است که طالب همان مزدور پاکستان است از همه ایرانی ها خواهران و برادران دعوت میکنم تاریخ این صدسال گذشته را از منابع معتبر بخوانند بعد مارا قضاوت کنند
حق نگهدارتان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است