ارزش پول افغاني فرو مي رود؟!
برامدن قوت هاي خارجي و يكجا شدن ولسوالي ها بصورت دراماتيك به اپوزيسيون مسلح ٥٠ درصد شرايط نزول رواني پولي را بوجود آورد و ارزش پولي وارد خانه ٨٠ شد 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۴    ۱۴۰۰/۴/۱۴ کد خبر: 167569 منبع: پرینت

ارزش پول افغاني فرو مي رود، شايد هم رفتن به جاده هاي ٧١ را دوباره تجربه كند؛ ولي آرامش بانك مركزي مرا به آن فكر مي آورد كه پشت پرده كسي هست و افزايش متوسط ٢٠ تا ٣٠ فيصد قيمت هاي موادغذايي و سقوط روزنا روز ارزش هاي دارايي ثابت و عدم عكس العمل هاي اين بانك درامه نيو كاستل سزار را در تياتر افغانستان به نمايش گذاشته است.
كشور ما ستيژ تياتر ها است و به گفته استاد هاشمي هريك تياتر مي نويسد و ما تنها تماشاگر اين درامه هايم و بس.

ارزش افغاني گام هاي جالبي برداشت، در سياست هاي پولي كرنسي دالر معيار ارزش افغاني تشخيص شد، يكي از بزرگان كه حالا جناب ايشان به وزارت تشريف دارند گفتند پول ملي دالر باشد و نامش را مي گذاريم دالر افغاني. من در همان مجلس بودم برايم خيلي جالب بود شاه شجاع را با نكنايي و عطر جي او مي ديدم، پيشنهاد قبول نشد و افغاني را در قالب ارزش دالري ٤٥ افغاني في دالر گذاشتند، اين آخرين ارزش افغاني در آخرين روز هاي حاكميت سردار داود خان بود.
اين ارزش آرام پله هاي پاييني را پيمود و در آخرين روز هاي حكومت حامد كرزي به ٥٦ افغاني في دالر رسيد،
آغاز دوره اول رياست جمهوري داكتر اشرف غني به يكباره به ٦٤ افغاني كاهش را ديد و اين هم شايد مصارف زياد دولت و سريع شدن دوران تجاري بود، قيمت ها به اندازه كاهش ارزش پولي فرو نرفت ولي كاهش ارزش پولي ادامه داشت.

آغاز دوره دوم رياست جمهوري رقم ٧٠ را رقم زد و بسيار سريع ٧٣ را نشاني كرد، تا اين زمان خليل صديق در رهبري پولي قرار داشت كه با وجود موفقيت هاي داراي خلا هاي بزرگ مديريتي بود، بانك جهاني و صندوق پولي بين المللي در حفظ ثبات نسبي پول نقش بزرگ را بازي كردند.
هشدار من و تعداد از سياستگران پولي(شايد) اين بود كه پول و مسايل آن مركز حركات اقتصادي را مي سازد و بايد روي آن توجه كرد.

سياستگر جديد پولي، نشر پول جديد را با سر و صدا تبليغ كرد، ٣٦٠ میليون پول افغاني و داخل شدن در بازار تغیير رواني و اخباري كاهش ارزش پول را زمينه سازي كرد، (تا هنوز ايشان كسي نپرسيد كه كاهش ارزشي و بلند رفتن قيمت ها، جواب بگويند)
ارزش پول از ٧٦ به ٧٩ افغاني كاهش يافت، در اين مورد نيز هشدار داده شد.

برامدن قوت هاي خارجي و يكجا شدن ولسوالي ها بصورت دراماتيك به اپوزيسيون مسلح ٥٠ درصد شرايط نزول رواني پولي را بوجود آورد و ارزش پولي وارد خانه ٨٠ شد.
مي خواهم بگويم كه كاملا رواني است و مردم بصورت رواني فكر مي كنند كه كرنسي افغاني قدرت تطبيق وظايف خود را در بازار ندارند تقاضا به اسعار در اين چند روز افزايش يافته است و عرضه پول هاي خارجي كمتر شده و خلاي عرضه اسعار و افزايش تقاضا به آن بوسيله پول افغاني اين حركت كاهشي ارزش پول ملي را به تصوير كشيده است.
تمامي طلا فروشي ها مقار كم معامله طلايي انجام مي دهند و از اينرو قيمت طلا افزايش را بايد نشان دهد.

چنين حالت سال ٧٠ آخرين روز هاي حكومت داكتر نجيب الله را نشاني مي كند.
با رسيده به اين پله در آن زمان ارزشي پول افغاني ١٢٤ افغاني في دالر نشست، قيمت ها را راديو بي بي سي تعیين مي كرد؛ اگر اخبار طرف دولت بود ارزش افغاني بلند مي رفت و اگر از شكست دولت حرف ها بود ارزش پول افغاني پله هاي نزولي را مي پيمود.

حالا:
پيشنهاد بدولت:
تا دير نشده تغييرات تشكيلاتي وارد آوريد.
تغیير زمينه اخبار را از منفي به مثبت تغيير دهيد.
به ياد داشته باشيد تا هنوز زمينه هاي تغيير اساسي قيمت كالا ها مطابق قانون عرضه و تقاضا ايجاد نگرديده است و تمامي تغييرات ارزش پولي، اخباري اند
اخبار را مثبت سازيد، اين بهترين خدمت براي مردم داراي سطح نازل رفاهيت اند.
مي ترسم كه دير نشود.

سید مسعود
عشق آباد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پول افغانی
ارزش پول
نظرات بینندگان:

>>>   به هوش باشید که ارزش پول ملی ما یگانه افتخار اقتصادی کشور در منطقه است.نگاهی به بی ارزش شدن پول ایران بیندازید ویا کلدار پاکستان
که خوشبختانه هنوز ارزش پول ما بالاتر از این کشوراست وچه بخواهیم وچه نخواهیم این ارزش افزونی نتیجه پلان های اقتصادی از سوی کارشناسای غربی وآمریکایی است که همانند روش های اقتصادی همان کشورهاست وحتی سیستم خزانه داری این کشور وامدار آمریکاست
به هوش باشید که با دسیسه دشمنان .... این سیاست پولی در کشور حفظ شود که به نفع ما وضرر دشمنان نقاب دار است.

ما با همبن امتیاز می توانیم به قویترین کشور منطقه از نقطه نظر اقتصادی تبدیل و پایین ترین رتبه تورم را داشته باشیم.
ای کاش سیاست کلی کشور ما هم براساس پلان های غربی جورمیشد.ای کاش سیاست را از غربی ها میاموختیم واحساسات را به سیاست وارد نمی کردیم
از زمانی که به جای پلانهای سیاسی کشورداری نوین به روش وشیوه های ملوک الطوایفی وسنتی رفتیم وکشور را بر اساس قومیت ومدهب پیش بردیم چنین ذلیل شدیم

>>>   حفظ یا افزایش و یا کاهش ارزش پولی یک کشور به عوامل داخلی خارجی و تحریم و ده ها عامل دیگه بستگی داره.

>>>   ارزش پول، اعتبار غربی بود که با خود غرب و امریکا خارج می شود.
به هوش بودن در دستان افغانستانی های مثل من و نظر دهنده اول نیست چنانکه خارج شدن امریکا در دست خودش نبود.
امریکا بازی با طالبان را شروع کرد. در آخرش شکست خورده از افغانستان خارج شد.
دلیل بر این مطلب شکست جمهوری خواهان امریکا در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ از روسیه و چین و ایران است نه از دموکرات ها. سیاست داخلی امریکا مشکل جدی پیدا کرده.
ترامپ در تبلیغات خود می گفت جنگ خاور میانه را اوباما شروع کرده من از عراق و سوریه خارج می شوم. ترامپ دور اول انتخابات پیروز شد. اما برخلاف قولش عمل کرد و از عراق و سوریه خارج نشد. دور بعدی شکست خورد. این یعنی سیاست داخلی امریکا کاملا دگرگون شده مانند بیست سال قبل نیست.
خارج شدن امریکا از افغانستان بدون مسئولیت داشتن در قبال تهدیدات امنیتی افغانستان نشان از شکست امریکا است نه از پیروزی. وقتی خود امریکا با طالبان سر یک میز مذاکره صلح می کند این یعنی شکست امریکا از دشمن طالبش است.
در ضمن ارزش بیشتر پول به تنهایی هیچ مشکلی را حل نمی کند. آنچه مهم است سرمایه ملی و پیشرفت در بخش های مختلف کشور به صورت همزمان است نه تنها ارزش بالای پول بدون پیشرفت در بخش های مختلف.

>>>   نظر دهنده نخست
یک دلار ایالات متحده برابر با 110 ین ژاپن
یک دلار آمریکا برابر با 3 دهم دینار کویت و دینار بحرین و ریال عمان
حال از دید برابری دلار می بینید باید اقتصاد ژاپن صدها برابر کوچکتر و ضعیف تر از اقتصاد بحرین و عمان و کویت باشد ولی چنین نیست و دومین اقتصاد جهان هست
خواستم بگویم دانش اقتصاد فقط تورم و ارزش پول ملی بر حسب برابری با دلار نیست و بسی پیچیده تر از سواد من و شماست و در ضمن نسخه غربی اقتصاد نداریم بلکه همانطور که گفتم اقتصاد یک علم است که مسائل بومی و شرایط یک کشور در طراحی و اجرای آن دخیل می باشد و چه بسا مثلا اقتصاد دان های افغانستانی بتوانند با توجه با دانش و علم روز برنامه بهتری برای کشور خود طراحی کنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است