مراسم ویژه برای جنازه‌های طالبان در پیشاور
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۱    ۱۴۰۰/۴/۲۲ کد خبر: 167648 منبع: پرینت

لیس ایالت خیبر پختونخواه می‌گوید تحقیقات درباره رویدادی را آغاز کرده‌اند که درآن بنا به گزارش‌ها و ویدیوهایی که دست به دست شده، گروهی از مردم در پیشاور با حمل و برافراشتن پرچم‌ طالبان شعارهایی به نفع آن‌ها داده‌اند.

معضم انصاری، رییس پولیس این ایالت از تحقیقات در این زمینه پس از آن خبر داد که هفته گذشته ویدیوها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد گروهی از مردم سوار بر موتورسیکلت و خودرو در پیشاور کاروانی برای حمل جنازه یک عضو کشته شده طالبان شکل داده و در حالی که پرچم‌های طالبان را با خود دارند، مراسمی برگزار کرده‌اند.

آقای انصاری گفته است که در روزهای گذشته جسدی را آورده بودند که بعدتر به خاک سپرده شد اما پس از نیمه شب به پولیس گزارش رسید که برخی از مردم در مراسم جنازه این فرد پرچم‌های سفیدی که در آن کلمه شهادت نوشته شده را برافراشته بودند. او اضافه کرد: من ویدیوی آن را هم دیدم.
رییس پولیس ایالت خیبر پختونخواه می‌گوید هویت این افراد را مشخص خواهد کرد و مطابق به قانون اقدام خواهد شد.

برخی منابع در پیشاور به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نام این طالب کشته شده عبدالرشید بوده و باشنده باری بوده است و در چند سال گذشته در منطقه ریگی پیشاور ساکن بوده است. مشخص نیست که این عضو طالبان در کدام ولایت افغانستان کشته شده است. اما منابع محلی می‌گویند که جنازه او در شب جمعه یا شنبه از طریق گذرگاه تورخم به پیشاور آورده شد و برخی در بازار "بورد" این شهر منتظر رسیدن جنازه او بوده‌اند که پس از تحویل گرفتن آن به شکل گروهی به سمت "ریگی" در حرکت شدند و او را در همانجا به خاک سپردند.

واکنش طالبان و انتقاد صالح؛
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته که ویدیوهای که در رسانه‌های اجتماعی دست بدست می‌شود، در حقیقت مربوط به سال‌های پیش است.
او گفت که حدود دو سال پیش مسوول طالبان برای ولایت ننگرهار در شهر پیشاور از سوی گروه داعش کشته شد و در همانجا تشییع و تدفین شد.
به گفته آقای مجاهد این تصاویر تازه منتشر شده هم مربوط به همان مراسم تدفین همان مسوول کشته شده طالبان در پیشاور است.

اما امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان با اشاره به این ویدیو در حساب توییتر خود نوشته که "شورای طالبان در پیشاور جنازه طالب کشته شده را دریافت کرده و در سوگ او عزاداری می‌کنند."
او ادعا کرده که اسلام آباد در "کشتار جمعی افغانها دست دارد ولی هنوز هم حقیقت را انکار می کند و در سطح بالا دروغ می‌گوید."

یک خبرنگار محلی در پیشاور می‌گوید در چند هفته گذشته اجساد زیادی از طالبان کشته‌شده از طریق مرز تورخم به پاکستان آورده می‌شود و در مراسمی از سوی گروه‌هایی از مردم به خاک سپرده می‌شوند.
شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی برگزاری مراسم به جنازه‌های طالبان و شعارهای همراهی با طالبان افغانستان از سوی پاکستانی‌ها را انتقاد کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند در این زمینه اقدام کند.

شیخ رشد احمد: طالبان حالا تغییر کرده‌اند؛
در حالی که خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد، جنگ هم نسبت به سال‌های گذشته شدت یافته است. در همین حال حال حرف و حدیث در میان مقام‌های پاکستان برای حمایت از طالبان هم بیشتر شده است. شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان روز یکشنبه (۲۰ سرطان) در یک نشست خبری گفت که طالبان اکنون تغییر کرده‌اند و به گفته او این گروه دیگر طالبان گذشته نیستند که تمام اقدامات شان از طریق جنگ انجام شود.
او اضافه کرد که باید با این طالبان جدید و تغییرکرده گفتگو شود و در افغانستان صلح بیاید. همچنین در روزهای گذشته شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته بود که طالبان را نظر به لباس و ظاهر ساده‌ای که دارند نباید قضاوت اشتباه کرد، آن‌ها "مردم بسیار زیرک و هوشیاری هستند".

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنازه‌های طالبان
پیشاور
نظرات بینندگان:

>>>   می گویند اگر بی عقل همزمان 'خر' هم باشد آواز دهل رسوای اش بلندتر است. چنین مراسمی خود میرساند که ما با ملہشه های ولایت هند شمالی روبرو هستیم و هر قدر ملیشه بیشتر مردار کنید آنها را با همچو مراسم بیشتر مصروف نگاه خواهید داشت.
آتش‌خاوری

>>>   پاکستان به گورستان طالبان تبدیل خواهد شد.
جهنمی بهتر از پاکستان برای طالبان مردار شده وجود ندارد.
زن های طالبان همه .... پاکستانی ها خوابیده اند و خود طالبان مصروف جنایت در افغانستان هستند.
....هزار بار بر طالب بی غیرت و نا مسلمان شرف دارد.

>>>   از این به بعد هر روز در پشاور مراسم ویژه برای جانیان طالب برپا خواهد شد.

>>>   چنین مراسمی بیشتر و بیشتر خواهد شد.

>>>   به امید مراسم های باشکوه تر بحدی که تمام پاکستان را سیاه پوش کنید ماکه بخیل نیستیم انشاءالله انقدر مردار .....برایتان میفرستیم تا فرصت نکنید از عزا خارج شوید

>>>   او قریشی خاین ساختمان ولسوالی و ساختمان داتشگاه خاتم النبیین را در ولایت غزنی ولسوالی مالستان انفجار دادن زیرکی و هوشیاری این نفرین شده ها در کجاست و همین که برای تو و به نفع تو کار میکنند هوشیار هستند ؟ خاک خود را برای تو فروخته است هوشیار است ؟ ....بتو و امثال تو هوشیاران لعنت فرماید و پرچم عزاداری را همیشه در مملکت شما بلند و پایدار داشته باشد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است