ویزای آمریکا برای زنان و صاحبان مشاغل پرخطر
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۷    ۱۴۰۰/۴/۲۲ کد خبر: 167650 منبع: پرینت

مقامات آمریكایی از تلاش دولت بایدن برای شناسایی و تدارک مسیری سریع برای صدور روادید(ویزا) برای افغان‌های آسیب‌پذیر از جمله زنان سیاستمدار، روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی خبر دادند.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر گزارش داد که گروه‌های مدافع حقوق بشر از وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید خواسته‌اند تا دو هزار ویزای جداگانه را برای حمایت از زنان آسیب‌پذیر افغان و مدافعان حقوق زنان فعال در افغانستان اختصاص دهد.

به باور گروه‌های مدافع حقوق بشر، حقوقی که زنان افغانستان طی دو دهه حضور آمریکا در این کشور به دست آورده‌اند، با خروج نیروهای ارتش این کشور و گسترش سلطه طالبان بر افغانستان در معرض خطر جدی قرار گرفته و بیم آن می‌رود که بسیاری از فعالان حوزه حقوق زنان و نیز زنان خواهان آزادی و حقوق برابر با مردان با آزار و اذیت جدی و خطر مرگ مواجه شوند.

بر پایه این گزارش، گروه‌های مدافع حقوق بشر از دولت آمریکا خواسته‌اند که ظرفیت صدور دو هزار ویزای جدید را به برنامه دولت آمریکا برای کمک به خروج هزاران افغانی که به عنوان مترجم نیروهای خارجی مشغول به کار بوده‌اند، اضافه کند.

البته یک مقام آمریکایی به رویترز گفته دولت این کشور نه تنها به زنان در معرض تهدید بلکه به مردان و اقلیت‌های فعال در مشاغل پرخطر نیز توجه خواهد داشت.

با این حال، کاخ سفید هنوز از اظهارنظر رسمی در مورد تلاش برای تامین ویزای بیشتر برای مدافعان حقوق زنان افغانستان خودداری کرده است. البته گمانه‌زنی‌ها حکایت از این دارد که آقای بایدن در جریان سخنرانی بعدازظهر پنجشنبه در مورد عقب‌نشینی ارتش ایالات متحده از افغانستان در مورد نگرانی‌های این کشور در مورد آینده زنان افغانستان صحبت خواهد کرد.

به گزارش یورونیوز، طی ماه‌های اخیر و با افزایش دامنه حملات شبه‌نظامیان طالبان، تعداد روز افزونی زنان شاغل در نیروهای پلیس، رسانه‌ها، سیستم قضایی و نظام پزشکی در افغانستان ترور شده‌اند.

در زمان برقراری حکومت امارت اسلامی طالبان، حق تحصیل یا کار از زنان افغانستان سلب شده بود و آنها ناگزیر بودند که برای خروج از خانه ضمن همراهی یکی از مردان محرم فامیل، پوشش کامل اسلامی را نیز مشروط به پوشاندن کامل تمام اعضای بدن خود رعایت کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ویزای آمریکا
زنان
نظرات بینندگان:

>>>   پس این آدم حسابی ها که بروند کشور به هزار سال عقبتر بازگشت میکند

>>>   غیرت افغان به شما میگوید بمانید وبا دشمنان این آب وخاک بجنگید نه اینکه فرار کنید ترسوهای بی وطن

>>>   خواهران افغان فريب شيطان بزرگ را نخورد، با رفتن امريكا حقوق تان تلف شده و مثل ديگر مهاجرين مجبور كار هاي شاقه شده براي ابد محتاج و مريض رواني ميشويد، بايد متحدانه با برادران تان مبارزه نمائيد طالب هيچ كاري عليه ملت متحد كرده نميتواند، طالب يك گروپ مزدور امريكا است ، وظيفه شان تنها اهداف امريكا را در منطقه تطبيق كردن است، وارخطا نشويد امريكا در ابتداي جهاد هم مردم تحصيل كرده را بنام مهاجر بردند كه أكثرًا خلاي بزرگ براي ملت ايجاد كردند و أز جهلا مانند طالب استفاده نا روا كردند.
عزت و وقار تان در وطن تان است، خداوند هيچ هموطنم را مانند من بي وطن و پسمانده ديگران نسازد.

>>>   این اقدام بشردوستانه نیست. این اقدامی برای خالی کردن افغانستان از روشنفکران و افرادی است که قلم به دست دارند تا کار را برای طالبان آسان کنند و مقاومت در برابر آنها نخواهد بود.

>>>   این روشنفکران و سیاسیون اصلا به درد کشور نمیخورد، خوبند گم شوند.
اینها اگر شعور داشتند در برابر ظلم و ستم مردانه وار ایستادگی نموده بجنگند نه اینکه فرار نمایند. البته بعد از دهه یا دو دوباره مانند کرزی خیل و غنی خبل یا کارمل خیل اسبق سوار برشانه یک بایدن به افغانستان خواهد آمد، ولی یک گدی

>>>   فرار کنید بیاد ......به امریکا واروپا میرسید به مراد تان امریکا بخاطر به مراد رسانیدن تان چنین می کند.
مولوی غنچه گل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است