اخراج جوان افغان در حال ازدواج با نامزد آلمانی اش
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۹    ۱۴۰۰/۴/۲۳ کد خبر: 167659 منبع: پرینت

یک جوان افغان در حالی که مدارک مربوط به عروسی خود را تهیه می کرد، بازداشت شد و به افغانستان اخراج گردید. اخراج وی همزمان با وخیم شدن اوضاع امنیتی در کشور، نامزدش را شدیدا شوکه کرده است.
سعید ۲۳ ساله روز جمعه در اداره شهرک کلهایم در نزدیکی برزگ شهر رگنزبورگ در ایالت بایرن بازداشت شد. وی به اداره شهر مراجعه کرده بود تا اسناد مورد نیاز را برای ازدواجش بگیرد.
وقتی به عنوان بخشی از روند اداری پاسپورتش را به مامور موظف داد، به سرعت بازداشت شد و به بازداشتگاه اخراج در “آیش اشتات” منتقل شده و روز سه شنبه از آنجا به کابل اخراج گردید.

در یک اعلامیه شورای مهاجران در بایرن آمده که سعید در چهارچوب برنامه اخراج جمعی از میدان هوایی شهر هانوفر آلمان اخراج گردید.
با وجود تظاهرات مردم و نهادهای حقوق بشری در میدان هوایی هانوفر، هواپیمای حامل ۲۷ مهاجر افغان به مقصد کابل پرواز کرد. این چهلمین پرواز برای اخراج دسته جمعی از آلمان بود؛ روندی که در دسامبر سال ۲۰۱۶ آغاز گردید.
این اخراج ها که براساس توافقنامه مهاجرت اتحادیه اروپا با حکومت افغانستان صورت می کیرد، در ماه های اخیر به شدت بحث برانگیز شده اند؛ چراکه با خروج نیروهای ناتو و امریکایی، وضع در این کشور به شدت وخیم شده است.

اخراج با وجود ادغام؛
سعید که در سال ۲۰۱۵ به آلمان آمده بود، در سال ۲۰۱۹ از اداره مهاجرت پاسخ منفی گرفت. وی با آنهم مکتب رفته بود و به خوبی زبان آلمانی را تکلم می کرد. او با الیزابت ت. آلمانی از شهر زگنزبورگ نامزد شده بود و نزدیک بود با وی عروسی کند.
سعید همزمان برای کارآموزی در رشته مراقبت از سالمندان درخواست داده بود و می خواست آن را آغاز کند.
فیلیپ پروی، وکیل مدافع سعید م. گفت که علیه وی دو پرونده به اتهام رانندگی بدون مجوز وجود داشت، اما هیچ پرونده جرمی مثل حمله یا مواد مخدر وجود نداشت. وی اضافه کرد که جریمه های وی نیز پرداخته شده بود، ولی بازهم این قضیه باعث اخراجش به افغانستان گردید.

پروی خاطرنشان می کند که م. "به خوبی در آلمان ادغام شده بود." او لیسه (دبیرستان) را به پایان رسانده و در طی مراحل پناهندگی اش، دوامدار به عنوان یک “باغبان منظره” کار می کرد . او از اول سپتامبر ۲۰۲۱ در یک خانه سالمندان رگنزبورگ نیز موقعیت آموزش دایمی را به دست آورده بود.

صلیب سرخ بایرن که به وی پیشنهاد کارآموزی داده بود، با اشاره به ویژگی های سعید نوشت: «در حال حاضر به دلیل کمبود نیروی پرستار، یافتن کارآموزان واجد شرایط، همدل، دارای صلاحیت اجتماعی، مقاوم و با انگیزه دشوار است. سعید یک نامزد ایده آل برای این سمت بود.»
حتی اگر تلاش های وی برای ادغام - با یادگیری زبان و پر کردن نقش مراقبت از بزرگسالان که بسیار بسیار ضروری است، مستقیماً بر درخواست پناهندگی وی تأثیر نگذارد، فیلیپ پروی به اهمیت این امر در سطح سیاسی و انسانی اشاره می کند.

موانع ازدواج بین آلمانی ها و اتباع خارجی؛
به طور رسمی، فقط پناهجویانی که رد شده اند و مرتکب جرمی جنایی شده اند، به افغانستان اخراج می شوند. وکیل مدافع سعید توضیح می دهد، جرایم رانندگی بدون مجوز وی به عنوان بهانه ای برای اخراج وی مورد استفاده قرار می گیرد، "بسیاری از مهاجرانی که مرتکب جرایم جنایی نشده اند نیز از این روند متاثر شده و اخراج می گردند."

به گفته پروی، اخراج افرادی که از قوانین پیروی می کنند، به عنوان مثال به طور مرتب در قرار ملاقات ها حاضر می شوند، معمولاً آسان تر است. وكيل سعید توضيح مي دهد كه دستگيري افراد قانونگرا براي مقامات راحت تر است.

در آلمان ارائه مستندات گسترده برای واجد شرایط بودن ازدواج لازم است، این شامل شناسنامه، پاسپورت، گواهی شهروندی و "گواهی عدم مانع" از کشور اصلی است. تهیه این اسناد برای پناهندگان یا مهاجران بسیار دشوار است و همچنین ممکن است از ورود به سفارت کشور مبدا خود ترس داشته باشند و نتوانند این اسناد را تهیه کنند. این روندی است که سعید هنگام اخراج از کشور طی می کرد.

پس از ازدواج با یک شهروند آلمان، اخراج تنها در موارد استثنایی اتفاق می افتد. پروی می گوید که او از سالها کارش در این منطقه، رویکرد کاملاً روشنی را متوجه شده است، جایی که مقامات مهاجرت سعی می کنند پرونده ای برای اخراج قبل از ازدواج ایجاد کنند. وی ادعا می کند این کار برای جلوگیری از اعطای حق اقامت بیشتر انجام می شود، به عنوان مثال با عقد نکاح. وی می افزاید که در بایرن این "روال کاملاً متداول" است.

به نظر می رسد که این روش در درجه اول برای جلوگیری از احتمال ازدواج های ساختگی طراحی شده است، اما زوج های بین فرهنگی را از ایجاد روابط جدی و تشکیل خانواده باز می دارد. پروی به مهاجرنیوز گفت: «این یک مانع اضافی برای ادغام است. به نظر من، این امر از نظر سیاسی مورد نظر دولت ایالت بایرن است.»

اخراج ها علی رغم وخیم تر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان ادامه دارد.
از زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، اوضاع امنیتی به سرعت در این کشور رو به وخامت است. با این حال، این وکیل مدافع خاطرنشان می کند که در رابطه با اخراج پناهجویان، "بدتر شدن اوضاع امنیتی، توسط اداره مهاجرت و پناهندگان فدرال و دادگاه اداری نادیده گرفته شده است".

اسلام الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان اظهار داشت که کشورش بر اساس توافقنامه مهاجرت افغانستان با اتحادیه اروپا که گفته است مناطق امن در افغانستان وجود دارد، مهاجران اخراج شده را می پذیرفت. اما اکنون شرایط بسیار متفاوت شده است . وی به مهاجرنیوز دری گفت: «هیچ جای امنی وجود ندارد. ما با مقامات اتحادیه اروپا در کابل صحبت کردیم و از آنها خواستیم که توافقنامه را بازنگری کنند و از اخراج به افغانستان جلوگیری کنند.»

بیشتر کسانی که به زور بازگردانده می شوند، آینده بسیار نامشخصی دارند و پس از بازگشت در وضعیت نامطلوبی قرار می گیرند. در افغانستان هیچ حمایتی از این افراد صورت نمی گیرد.

الیزابت ت. نامزد سعید م. حالا نمی داند که برای بازگرداندن نامزدش از اففغانستان چه باید بکند. براساس قوانین اتحادیه اروپا، کسانی که از این بلوک اخراج می شوند، برای چند سال اجازه ورود مجدد به کشورهای عضو را ندارند.

ناتاشا میلریش/ر.ش
صدای آلمان


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نامزد آلمانی
اخراج آلمان
نظرات بینندگان:

>>>   بدون جواز راننده در المان جرم است از زندان تا حدود ۵ سال از گرفتن جواز راننده کی محروم می باشد . درافغانستان بدون جوار راننده گی کردن شایدچند هزار افغانستان به ترافیک دادن است و بس .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است