نیروهای مقاومت مردمی خطرناک‌تر از طالبان؟!
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۲    ۱۴۰۰/۴/۲۳ کد خبر: 167666 منبع: پرینت

یکی از دلایلی که حلقاتی در حکومت با طالبان همسویی نشان می‌دهند ریشه در فهم مشترکی آنان با طالبان از نظم و ساختار کلان سیاسی دارد.

دقت کنید برخی از افراد در اظهارات خود می‌گویند که نیروهای مقاومت مردمی خطرناک‌تر از طالبان هستند. تفسیر این حرف چیست؟ چه کسی خطرناک‌تر از طالبان است؟ اگر منظور از خطرناک بودن، قتل و کشتار و خشونت باشد، مطمینن که هیچ گروهی در افغانستان و در روی زمین خطرناک‌تر از طالبان نیست. اما مساله اصلی قتل و خشونت نیست.

بحث در مورد نظم و ساختار است. طالبان نظم‌شکن و ساختارشکن نیستند. این گروه همین نظم موجود را می‌خواهد حفظ کند. نظم موجود یعنی نظمی که قدرت و ثروت مملکت دست یک گروه خاص قومی باشد و این گروه بتواند قدرت و ثروت را در جهت تحقق اهداف قومی مصرف کند و مانعی وجود نداشته باشد. تیم حاکم هم همین را می‌خواهد. پس از نظر تیم حاکم طالب خطرناک نیست چون نظم‌شکن نیست. نیروهای ضد طالب نظم‌شکن هستند. این نیروها نظم نو می‌خواهند و به همین جهت خطرناک دانسته می‌شوند.

به بیان ساده، خطرناک و بی‌خطر در اینجا در رابطه به مواجهه نیروهای ضد طالب و طالب با نظم و ساختار کلان سیاسی تعریف و تفسیر می‌شود. نظم‌شکنان خطرناک هستند و انسان‌شکنان بی‌خطر. به همین دلیل خون انسان در این جغرافیا به اندازه خون مرغ اهمیت ندارد. میلیون‌ها انسان فدای نظم و ساختاری که برای تامین منافع یک گروه قومی حکم گا‌وشیری را داشته باشد!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نیروهای مقاومت مردمی
خطرناک‌تر از طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   مليشه هاى گريزى نه خيزش مردمى!

>>>   جناب اقای نورالله ولیزاده: در مورد خطرناک بودن مغلطه و سفسطه نکنید.یک امر واضح و روشن این است که انسان ظالم چنانچه بر گرده ملت سوار شود خطرناک است حال جه در پوشش طالبان که مسلمان نماهای جاهل هستند و حال جه در قالب تحصیل کرده هایی مانند غنی و محب باشند که استقلال فکری و عملی در مقابل کشورهای غربی ندارند چون پشتوانه مردمی ندارند. هر دو خطرناک هستند به این دلیل که هر دو سرنوشت ملت افغانستان را به سوی زبونی و اسارت و عدم عزت و عدم استقلال سوق میدهند. خیزش های مردمی چنانچه برای عزت و استقلال ملت و رهایی از زبونی مبارزه کنند اگرچه نظم شکن ونظام شکن محسوب شوند اما چون هدف آنها خالص و مقدس است و برای ملت است بنابراین بر تفکر طالبانی و تفکر غنی برتری دارد.

>>>   امریکا نگران ملت و دولت غنی نیست بیشتر نگران طالبان است مبادا که توسط خیزش های مردمی شکست بخورند. که در این صورت نقشه های آنها برای تشکیل دولتی مشارکتی از غنی و طالبان شکست بخورد. چون دولت غنی اگر چه دست نشانده است اماظرفیت پیشرفت و توسعه را در اینده دارد و این مطلوب امریکا نیست و و امارت طالبان به تنهایی نیز مقبول ملت نیست و لذا دوامدار نیست .بنابراین امریکا میخواهد این دو را یعنی جمهوریت و امارت را با هم دربیامیزد تا هم یک ساختار دوامدار در افغانستان پیاده کند و هم ساختاری باشد که ظرفیت توسعه و پیشرفت به واسطه طالبان متهجر در او وجود نداشته باشد. این استراتژی کشورهای غربی برای عقب نگه داشتن ملت ها و بخصوص ملت افغانستان است. خیزش های مردمی و رهبران جهادی مخالف و سیاسیون مخالف دلسوز هوشیار باشند.

>>>   این بار باید یک طرفه شود.
یا عدالت اسلامی ک حقوق شهروندی تامین میشود یا جنگ تا بی نهایت به درازا خواهد کشید.

>>>   آقای ولیزا‌ه ایا بهتر نیست راست بگویم و طالب را بجای افغان دانستن آنچه که هست معرفی کنیم؟.
طالبان در حقیقت مزدوران پنجابی و بیگانه یعنی مزدوران پنجابی ها است ‌و بیدانیم؟. چرا از واقعیت چشم پوشی میکنید؟ ایا واقعا نمیدانید که طالبان ساخته شده آی اس آی و برای تخریب افغانستان ساخته شده است طالبان نتنها برای تخریب افغانستان در واقع برای تسخیر افغانستان برای پنجابی ها ساخته شده است. من نظراتم را دانسته و آگاه هانه وانچه واقعیت است بیان میکنم و آن آنکه بیش از نیم جنگ جویان طالب نظامیان پشتو زبان پاکستان است. در حال حاضر دولت پاکستان روزانه درجنها تابوت پیچانده شده در پرچم این کشور را تحویل و تشیع وتدفین میکند. پیچانده اجساد طالب دال بر این است که آنها نظامیان پاکستان است ‌پاکستانی ها هیچ‌وقت حتی افراد عادی خود پاکستان را در پرچم این کشور نمی پیچانده چی رسد طالب.
اکثریت قاطع قومندانان طالبان کرنل ها و جنرال های کار کشته پاکستان هستن این یک حقیقت هست چرا خود تان بخاب غفلت میزنید؟ و چرا خود تان را فریب میدهید؟. بیایید حد اقل بخود صادق باشیم.
برای جنرالهای پاکستانی مهم نیست که در افغانستان کی حکومت میکند برای جنرال های پنجابی گاز شبرغان و معدن زغال سنگ دره صفوف و لاجورد پنجشیر و یاقوت بدخشان مهم است نه حاکمان افغانستان. آنها از ساده گی برادران پشتون ما فقط سو استفاده میکند آنها برادران ساده لوح وبی سواد مارا به بهشت وانار پستان ها و جویبار های خیالی شراب فریب داده است. مسله مسله تسخیر افغانستان است مسله مسله بقای افغانستان است بیایید مردم را بیدار کنیم و این مردم است که پاکستانی هارا شکست خواهیم داد.
انجینیر اسد کابل

>>>   هم‌ وطنان گرامی بنا بقول بعض دوست‌ها. طالب ها نه مسلمان هست ونه هم افغان ونه هم آزاد طالبان در حقیقت مزدوران و پیش مرگان استعمار سیاه یعنی چرکستان است. طالبان یعنی دشمن تشنه بخون تمام انسانها است طالبان تشنه بخون تمام افغانان‌ در افغانستان است. طالب و القاعده هر دو روی یک سکه هستن طالب خود القاعده هست و ‌القاعده طالب است. هوشدار من بر تمام جهانیان اینست اگر جلوی خلافت اسلامی طالبان بموقع گرفته نشود و این سرطان واگیر بمراتب خطرناک تر از بیماری کرونا است و ‌خواهد بود خواسته یا نا خواسته دامن گیر تمام جهان خواهد شد. امارت اسلامی در واقع همان خلافت اسلامی است.
اگر میخواهید ریشه های این پدیده های پلید را بدانید لطفا در درون ارتش و آی اس آی پاکستان جستوجو کنید. اگر مخواهید از شر این بیماری مهلک رهای یابید لطفا پاکستان را منزوی سازید وتحریم‌ همه جانبه کنید و این غده سرطانی یعنی پاکستان را از بین ببرید و این غده باید خشکانیده شود. جنرالان ارتش پاکستان آنقدر مکار وحیله گر اند که اصلا فکرش را هم نتوانید و ارتش پاکستان حتی بمردم‌ خودش رحم نمی کند چی رسد بدیگر کشور ها.ارتش پاکستان هیچ‌ چیزی جز زور را نمی شناسد، ۸۰٪ ارتش پاکستان افکار القاعده و داعشی دارد.
تحریم همه جانبه پاکستان یک فریضه برای تمام جهانیان است.
انجینیر اسد کابل

>>>   اقای ولیزاده.
حرف تان کاملا دقیق.وقتی دریک جامعه باتاخرعقلی پیشرفته،یکی ازاقوام نیم فیصدزرنگترازدیگران است میتوانددرکسب وحفظ قدرت موفق باشد.
عاقل

>>>   باانجینیر اسد کابل ،موافقم یعنی معتقدم ارتش پاکستان تعداد زیادی داعشی دارد واین هارحم ومروت ندارند،بنابراین باید افغانها مواظب باشند،/?
نادرخان/ایران

>>>   دوستان عزیز بسیاری از افراد و قلم بدستان پشتون بودن طالب را دال بر شرکت و یا حمایت پشتونهای افغانستان از طالب میدانند. این یک اشتباه محض و مطلق است.امروز طالب متشکل از تاجیک پشتون ازبیک اعراب میباشد.در سقوط ولسوالی های سمت شمال کشور طالبان محل سهم مستقیم داشتند.اگر همکاری انها نمیبود برای طالبان پنجابی مشکل بود که ولسوالی های سمت شمال را تصفیه کنند.چهل سال قبل در جنگهای جمهوری دموکراتیک افغانستان با تنظیمهای پشاوری نفوذ تنظیمها در محلات زیاده تر نظر به ملیت و زبان بود ولی حالا استراتیجی رهبری طالب نظر به رهنمایی های دقیق جنرالان مجرب پاکستانی تغییر کرده است و این تغییر نفوذ در محلات غیر پشتون و یا ایجاد تفرقه و تطمیح افراد با نفوذ از طریق پول یا از طریق زور میباشد.
نیروهای خیزش مردمی در زمان خود اگر خود سرانه و بدون یک نظم عسکری سوق و اداره نگردد میتواند در اینده برای مردم محل به افراد زور گو و قانون شکن تبدیل شود. تجربه سالهای ۱۹۹۲ و چپاول دارای عامه و مردم توسط تنظیم گواه این حقیقت است.
من زیاده تر طرفدار تغییر نا خیزش به مقاومت ملی استم.امروز جنگ با طالب جنگ بین عقبگرایی و ترقی گرایی است. هر فرد ترقی پرور صرف نظر از وابستگی اش به یک ملیت مخالف طالب است.
طالب به جز حلقه ای خودش حاضر به پذیرش شخص دگر حتی گلبدین حکمتیار نیست. حکمتیار پشتون است و نوکر شماره یک ای اس ای ولی اگر طالبان به او دست یابند مستقیما او را بدار میزنند.
متاسفانه در اثر ضعف رهبری و عدم درک واقعی از شرایط کنونی دولت
هر روز وقف تلفی میکند...کشور در حال جنگ است باید حالت فوق العاده اعلان گردیده و در مرکز یک شورای رهبری جنگ متشکل از افراد مجرب و جنرالان ایجاد گردد و هم در سطح ولایات شورای هماهنگی نظامی به شرکت والی ولایت قوماندان قول اردو قوماندان امنیه و سایر مقامهای ارشد به شمول قوماندانان گروه های مقاومت برای سازماندهی بهتر جنگ نیز ایجاد گردد...
و وزارت مربوط به اواره گان جنگ تدابیر مشخص را برای کمک به مصیبت زده گان جنگ ایجاد کند. اگر دولت واقعا میخواهد که با طالب بجنگد در غیر ان با شیوه های کنونی و سفر رفتن ها به خارج کاری از پیش برده نمیشود و چانس پیروزی های نظامی طالبان بیشتر میگردد...
دگروال متقاعد عبدالحلیم

>>>   هم وطنان گرامی هوشیارباشید ‌و‌ بدانید که هر کس که بسیچ های مردمی را خطرناک‌ وملیشه میداند در واقع آنها یا نفوذی های آی اس آی هستن یا هم خود فروخته به پاکستان.من‌
چند پیش نهاد دارم به افسران وقومندانهای نیروهای امنیتی باید شیوه جنگ تغییر یابد هم منظم وهم غیر منظم یعنی چریکی..
۱. از تمام جنرال های کارکشته وباز نشسته وانجینران وافراد خبره وماهر جنگی یک شورای پلان گزار نظامی ایجاد شود آنها همیشه مدیریت و پیش برد جنگ را زیر نظر داشته باشد وبرسی کند وخامی هارا برطرف وموفقیت هارا تقویت کند.
۲. حد اقل ما باید شست هزار نفر بسیچی که که اکثر آنها درجنگ چریکی بر ضد پنجابی ها بجنگد داشته باشیم.
۳. جنگ باید منظم ومنسجم وهم آهنگ باهم در برابر پنجابی ها مدیریت شود
۴. در حالت محاصره نیروها باید فورا کمک هرچه عاجل به نیروهای تحت محاصره کمک و محاصره شکستانده شود.
۵. باید به نیروها روحیه ‌و انگیزه جنگی داده شود
۶.باید همان طوری که پنجابی ها از مردم ما سربازگیری کرده ‌جنگ نیابتی را بر ما تحمیل کرده ما هم باید از درون پاکستان بلخ‌صوص برادران پشتون وبلوچ سرباز گیری کنیم‌ وجنگ گرم وسرد را بر ضد پاکستان آغاز کنیم
۷. ما باید شورای علمای افغانستان را ایجاد کنیم و علما باید بر ضد پاکستان فتوای جهاد صادر کند وگفته شود وهر فرد افغان که در راه وطن کشته شود شهید است و اگر پیروز شدیم غازی هستم.
۸. یک گروه حد اقل یک هزار نفری که شبو روز در بین مردم برضد پنجاب تبلیغ شود تا مردم ما بر صد پاکستان ذهنیت سازی شود..
بنظر من اگر این راهکار ها روی دست گرفته شود و ‌منظم ومنسجم ومتحید و‌هم آهنگ به پیش بیریم ما نه تنها پاکستان را شکست میدهیم بلکه بیاری خدا پاکستان را از درونش متلاشی خواهیم کرد. جز جنگ اپشن دیگر نداریم.
استاد آمیری

>>>   باید در افغانستان اعلان سفر بری عمومی گردد. تمام جوانان ذکور از سن بیست یا بیست و دو به خدمت زیر بیرق جمه شوند و از وطن دفاع کنند. این یگانه راه است ... در اسراییل صهیونیست خدمت عسکری جبری است و دختران و پسران باید دوبار خدمت زیر بیرق را سپری کنند...به همین خاطر این دولت کوچک قویترین اردو را در شرقمیانه دارد.اگر غیرت یهودیان اسراییل را نداشته باشیم باید از لاف زدن جنگ علیه طالب نیز دست برداریم...

>>>   عناصر قبیله از مردم عادی که برای دفاع از خود و ناموس خود مجبور به گرفتن سلاح شده اند زیاد تر نفرت دارند نسبت به طالبان.
مردم فریب این فاشیست های بدبخت را نخورید، در شرایط فعلی برای حفظ ناموس تان جان و مال تان در مقابل طالبان وحشی بی‌فرهنگ جز گرفتن سلاح مگر چاره‌ای دیگر وجود دارد.
....ها که به بهانه فردا ناموس و جان مردم را امروز به طالبان لیلام میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است