سه سناریو انگلیس برای آینده افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۴    ۱۴۰۰/۴/۲۴ کد خبر: 167673 منبع: پرینت

استردرستیز وزارت دفاع بریتانیا حین سخنرانی تأکید کرده‌است که کشورش به همکاری‌ها با افغانستان ادامه می‌دهد.
به گزارش طلوعT جنرال نیک کارتر، استردرستیز وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که با توجه به شرایط کنونی افغانستان سه سناریو برای آیندۀ این کشور متصور است.
به‌نظر نیک کارتر، ادامۀ جنگ با طالبان، فروپاشی نظام و تقسیم افغانستان و رسیدن به صلح با طالبان، سناریوهای محتمل برای آیندۀ افغانستان استند.

او می‌افزاید که آیندۀ افغانستان به همبستگی رهبران سیاسی افغانستان و همکاری کشورهای همسایه برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان وابسته است: «هنوز زود است که بگوییم در افغانستان چه اتفاقی می‌افتد. من سه سناریو به ذهنم می‌آیند؛ یکی این‌که دولت فعلی بی‌حمایت ناتو به جنگ ادامه بدهد. دوم این‌که دولت ازهم بپاشد و قوم‌ها مانند گذشته کشور را به چند بخش تقسیم کنند. و سناریوی سوم خوشبینانه این است که طرفین به مصالحه برسند و دولت فعلی کنترل کابل را حفظ کند.»

از سویی دیگر، مایک پامپیو، وزیر خارجۀ پیشین امریکا، می‌گوید که جزییات توافق‌نامۀ خروج امریکا از افغانستان جنجالی است.
پومپیو در بخشی دیگر از سخنانش، از رهبران افغان نیز انتقاد می‌کند: «رهبران افغان در خاورمیانه و اروپا خانه‌های زیبا دارند؛ در همه‌جا فساد است. زمان آن رسیده‌است که مردم افغانستان از آنان بخواهند که در برابر طالبان بایستند؛ نه تنها به‌گونه نظامی، بل به‌گونۀ سیاسی هم.»

همزمان فواد چهودری، وزیر اطلاعات پاکستان در تویترش نگاشته‌است که سیاست پاکستان در افغانستان بربنیاد منافع پاکستان خواهد بود و امیدوار است پاکستان بتواند با حکومتی در کابل به پیش برود که بربنیاد دیدگاه‌‎های همه طرف‌ها به میان آمده باشد.
وزیر داخله پاکستان نیز از حصار کشی در امتداد خط دیورند پشتیبانی کرده‌ و گفته‌است که از خاک پاکستان بر ضد افغانستان کار گرفته نمی‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انگلیس
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   سناریوهای انگلیس هم مثل سناریوهای غنی خواهدبود.تصمیم گیرنده درمورداینده افغانستان امریکا وپاکستان است.
عاقل

>>>   دو چیز در منطقه امکان ندارد:
یکی حل موضوع هستوی ایران و قطع نفوذ ایران در متطقه.
زیرا درینصورت خطر برای کشور های عربی از طرف ایران از بین میرود و کشور های عربی که سالانه صد ها ملیارد دالر از امریکا سلاح میخرند،دیگر سلاح نخواهند خرید.
تحریمات نفتی ایران نیز دروغ است و ایران نیز هم از طریق بنادر خود و هم از طریق عراق نفت خود را به خارج صادر میکند و از چینل های مختلف از امریکا سلاح میخرد و در اختیار حزب الله لبنان و حوسی های یمن و رژیم سوریه و حماس و غیره جاها قرار میدهد.
دیگر ختم جنگ افغانستان.
در جنگ افغانستان نیز دولت امریکا از کشور های عضو ناتو پول میگیرد و به دولت افغانستان سلاح مبغروشد و از کشور های عربی پول میگیرد و به مجاهدین طالبان سلاح میغروشد.
قاچاق مواد مخدره در افغانستان نیز عاید دیگر امریکا است .سابق در دست کرزی بود.حالا گل آقا شیرزوی نماینده خاص دولت امریکا در امور قاچاق مواد مخدره در سمت جنوب و جنوب غرب افغانستان است.

>>>   سرنوشت ما ملت خواب برده در دست شیطان (انگلیس و باقی 'دموکراسی') و و باطله هایشان (چرکستان) قرار دارد زیرا ما به خیال 'بهشت' خمار هستیم.
آتش‌خاوری

>>>   آقای پمپ آب
ما خیلی وقت است از اینها میخواهیم جلو طالب ایستاد شوند
ولی شما چرا پیسه به اینها دادید که در اروپا و شرقمیانه قصر بسازند؟
شما که می دانستید

>>>   ملت حقیقی در برابر ملت مصنوعی : بسیج مردمی نماد ملت حقیقی افغانستان است که امروز نه تنها در برابر طالبان جنایتکار وطن فروش به عنوان ملت مصنوعی و ساختگی غربی ها و دیگر حامیان بل در برابر حامیان آنها و توطئه های امریکا و غربی ها نیز برخاسته اند و قیام کرده اند.قیام یک ملت حقیقی همیشه پیروز است و هیج ابر قدرتی یارای شکست او را ندارد و ما در توان چنین بسیج های مردمی را در عراق و حتی در دوران جهاد مردم افغانستان علیه شوروی دیدیم حال این جه تهمت نادرستی است که گفته میشود سبب شکست در برابر طالبان نیروهای مردمی است . این یک اتهام و یک توطئه علیه ملت است و هم راستا با خواست پاکستان و سناریوی کشورهای غربی به عنوان حامیان طالبان است. طالبان ملت مصنوعی و ساختگی امریکا و پاکستان و دیگر کشورهای حامی است که می خواهند این ملت مصنوعی را بر ملت حقیقی افغانستان تحمیل کنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است