فنلاند اخراج پناهجویان افغانستانی را متوقف کرد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۶    ۱۴۰۰/۴/۲۴ کد خبر: 167676 منبع: پرینت

مقامات دولت فنلاند اعلام کردند که تا زمان بررسی کامل وضعیت امنیتی در افغانستان روند بازگرداندن پناهجویان به این کشور را متوقف می‌کنند.
این تصمیم در حالی اتخاذ شده که نبردها میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان طالبان طی هفته‌های اخیر در افغانستان شدت یافته و کابل از کشورهایی اروپایی خواسته است که با توجه به وضعیت موجود از اخراج پناهجویان افغان خودداری کنند.

سرویس‌های مهاجرتی فنلاند اعلام کردند که صدور احکام رد درخواست پناهندگی که زمینه اخراج پناهجویان افغان به کشورشان را فراهم می‌کند از روز نهم ژوئیه متوقف شده است.
دولت فنلاند همچنین اعلام کرد که تصمیم‌های مرتبط با اخراج‌ پناهجویان بر همین اساس تا زمان پایان ارزیابی‌ها در خصوص «وضعیت امنیتی» افغانستان به حال تعلیق در می‌آید.

یک مسوول خدمات مهاجرتی در فنلاند در این خصوص به خبرنگاران گفت: با این حال درخواست‌‌های پناهندگی اتباع افغانستان به دلایل شرایط موجود به صورت خودکار پذیرفته نخواهد شد؛ بلکه برعکس باید زمان بیشتری را برای اطلاع از تصمیم‌ نهایی نسبت به پرونده خود به انتظار سپری کنند.
این کشور شمالی در اروپا در حال حاضر دست کم ۳۵۰ پرونده درخواست پناهندگی از سوی اتباع افغانستان را در دست بررسی دارد.

در حالی که شبه‌نظامیان طالبان همچنان به پیش‌روی در افغانستان ادامه می‌دهند و به تازگی مدعی شده‌اند که ۸۵ درصد خاک این کشور را تحت کنترل دارند، کابل روز یکشنبه از کشورهای اروپایی خواست اخراج پناهجویان را تا سه ماه آینده متوقف کنند.

طالبان از اوایل ماه مه، همزمان با شروع خروج نظامیان آمریکایی و نیروهای ناتو از افغانستان که قرار است تا ماه اوت به پایان برسد حملات همه‌جانبه‌ای را در نقاط مختلف این کشور علیه نیروهای دولتی آغاز کردند.
این حملات که هدف آن در نهایت تصرف کابل و تشکیل حکومتی اسلامی از سوی این گروه افراط‌گرا عنوان شده در برخی مناطق آن طور که انتظار می‌رفت با مقاومت نیروهای دولتی مواجه نشد و حتی برخی سربازان ارتش افغانستان از بیم حملات طالبان به تاجیکستان پناه بردند.

نیروهای نظامی تحت امر کابل که از حمایت هوایی نظامیان آمریکایی محروم شد‌ه‌اند اکنون در اکثر موارد تنها کنترل محورهای اصلی و مراکز ولایت‌ها را که برخی از آنها تحت محاصره هستند، در دست دارند.
فتوحات اخیر شبه نظامیان اسلامگرا بیم غرق شدن کشور در یک جنگ داخلی دراز مدت را تقویت کرده و از این رو همچنین برخی نیروهای مردمی را بر آن داشته که برای جلوگیری از به قدرت رسیدن طالبان در کنار نیروهای دولتی به میدان نبرد بروند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فنلاند
اخراج پناهجویان
نظرات بینندگان:

>>>   نویسنده عالیقدرکود(۹).
مگرفکرمیکنیدکه یک مقام اروپایی اینقدر بیکاراست که اظهارا ت یک افغان رابخواندودرموردش فکرکند.چرااین وقت رابه تماشای حیوانات باغ وحش اختصاص ندهد؟بررسی صرف درین مورداست که ازحریف درکدام بخش میتوان کارگرفت.اشپزخانه،پروژه های ساختمانی،رانندگی یابخش های دیگر.
عاقل

>>>   پناهجویان از خدایشان است در کشور آرامی نشود
چون آنها را برگشت میکنند
ولی اگر جنگ باشد پذیرفته میشوند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است