چین: آمریکا آغاز کننده بحران در افغانستان بوده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۱۰    ۱۴۰۰/۴/۲۵ کد خبر: 167681 منبع: پرینت

آمریکا بحران کنونی افغانستان را آغاز کرده است بنابراین اعضای سازمان شانگهای اجازه ندهند که این کشور مشکلات دولت کابل را افزایش دهد.
به گزارش تسنیم، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین اظهار داشت که اعضای سازمان همکاری شانگهای نباید اجازه دهند که آمریکا مشکل افغانستان را افزایش دهد و این بار را به عهده کشورها منطقه بگذارد.
وی افزود که آمریکا آغازگر بحران افغانستان بوده است و مشکلات بیشتری برای دولت این کشور ایجاد کرده است، بنابراین نمی‌تواند با فرافکنی بار این مشکل را به عهده کشورهای منطقه بگذارد.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر امور خارجه چین اظهار داشت که شانگهای باید تلاش کند که آمریکا به تعهداتی که داده عمل کند تا افغانستان با مشکل روبرو نشود.
وانگ یی هفته گذشته نیز با اشاره به نقش منفی آمریکا در منطقه و جهان گفته بود که آمریکا «منشاء» برخی از بدترین بحران‌ها در عرصه جهانی است. این کشور مشکلات افغانستان را ایجاد کرد و سبب وخیم‌تر شدن آن شده است.

به گزارش «نیوزویک»، وزیر امور خارجه چین گفته بود که آمریکا به عنوان منشاء مشکلات افغانستان باید مسئولیت‌پذیر باشد، واشنگتن نمی‌تواند از مسئولیت شانه خالی کند و نمی‌تواند با خروج غیرمسئولانه از افغانستان سبب ایجاد ناامنی یا جنگ شود.
وی تاکید کرده بود که آمریکا باید تظاهر به اینکه «مدافع» مردم افغانستان است را متوقف کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   این باید آخرین درسی باشد که نباید به ابرقدرت ها اعتماد کرد زیرا پشت سرتان را از هوا هم خالی میکنند (خلا) که با تمام شدت به پشت به زمین بخورید. اگر هم نمیتوانید عادت نوکر بودن را از دست بدهید حداقل جای چنگ انداختن برایتان درست کنید تا به زمین نخورید.
آتش خاوری

>>>   اگر آمریکایها از افغانستان رفتند باید ترکها یعنی نیروهای ترکیه هم باید حتما بروند و اگر نی اردوغان که بنام پدر داعش مشهور است افغانستان را از سوریه بدتر خواهد ساخت دوستم و اردوغان پلان های شومی در سر دارند لطفا مسولیت میدانهای هوایی افغانستان را ترکها واگذار نکنید که همه تروریستها را در همه نقاط افغانستان جابجا میکنند و افغانستان را از سالهای هفتاد به مراتب ویرانتر خواهد ساخت اما جامعه جهانی لطفا به لحاظ خدا به هر چیزی عقیده دارید ترکها را هم از افغانستان خارج کنید ظلم داعش را همه مردم دنیا در سوریه و عراق دیدند ما نمی خواهیم که در افغانستان تکرار شود...
معلم

>>>   چین فکر میکنم که سیاست خویش را تغیر داده است.
او میداند که نه تنها امریکا و غرب از توسعه چین هراس دارند،بلکه همسایه های چین مانند هندو و روسیه نیز هراس دارند و کشور های اسلامی نیز نه در گذشته با کمونیزم روابط خوب داشتند و نه در آینده.
بنأ او نمیتواند دل تمام دوستان و دشمنان خود را بدست بیاورد.
یگانه راه نجات او تفاهم با امریکا است که در شرایط فعلی فعلی قدرت زیادتر سیاسی و و نظامی و اقتصادی به جهان دارد.
زیرا کشور هایی که تکیه بر امریکا کردند.چه کشور های اروپایی و چه کشور های عربی خلیج فارس و چه اسراییل و چه جاپان و کوریای جنوبی و تایوان و غیره،خود را مسئون تر نظر به دیگران احساس میکنند.
اما رابطه با امریکا نیز در حقیقت تسلیمی به امریکا است که چیزی که امریکا میگوید و یا میکند،باید قبول کنی.در غیر آنصورت مورد بی اعتنایی قرار میگیری.
از همه بدتر با تغیر زوسای جمهور در امریکا،خواست های آنها نیز در بعضی موارد نظر به شرایط از دیگر کشور ها تغیر میکند.
درینجا دو امکان پیش رویتان است:
یا باید قبول کنید و یا باید استعفی بدهید که بجای تان کس دیگری تعیین شود.
اگر خواستید مقاومت کنید،هم به کشورتان ضربه سیاسی و اقتصادی میدهید و هم خودتان از طرف اتباع کشورتان با ذلت و خواری یا مجبور به استعفی میشوید و یا در انتخابات دیگر رای نمی آورید.
در مورد تشکیل جبهه مقاومت که از چندین کشور در مقابل امریکا تشکیل میشود،مانند پیمان شانگهای ویا سارمان بریکس که یک سازمانداقتصادی بین کشور های برازیل و روسیه و هند و چین و افریقای جنوبی بود،نیز امریکا در افریقای جنوبی و،برازیل کودتا براه انداخت و روابط چین و هند را بعد ار تصادمات سرحدی خراب کرد و روابط روسیه و چین هم چندان خوب نیست،بخاطر نفوذ شان در آسیای میانه،کوشش میکند که باداشکال مختلف این سازمان ها را از هم بپاشد،تا مقاومتی در مقابل اش ایجاد نشود.
در بعضی جالات امریکا هم از پیروزی خویش در مقابل دشمنان خود استفاده میکند و هم از شکست خود.

>>>   در معضلات چهل سال اخیر افغانستان چین هم به نوبه ای خود سهم داشته و مسوول حوادث دلخراش و ادامه ای جنگ در افغانستان بوده است.
سالهای جنگ سرد و تضاد های ایدیالوجیکی میان چین و اتحاد شوروی جمهوری چین را برای جلوگیری از نفوذ شوروی واداشت تا موضع خصمانه در مقابل جمهوری دموکراتیک افغانستان داشته باشد. چین در سالهای جنگ ویتنام یه خمر های سرخ کمک مالی و مادی میرساند و بر علیه ویتکنگها عمل میکرد و در مقابل شوروی به حزب کمونیست ویتنام کمک نظامی و مالی در جنگ علیه امریکا میکرد.خمر های سرخ مسوول قتل بیشتر از دو ملیون انسان میباشد...چین و امریکا در ویتنام شکست خوردند.بالاخره قضیه افغانستان در اخیر سالهای ۱۹۷۸ رونما گردید و رهبری چین با دست باز از طریق چینل های مشخص به تنظیمهای هفتگانه کمک رسانی میکرد و اکنون هم نزد طالبان از محبوبیت خوب برخوردار است .علت اصلی ان همکاری نزدیک پیکن و اسلام اباد طی چهل سال اخیر باعث گردید که طالبان نسبت به چین اظهار خوشبینی کنند و شانس انهم میرود که چین به پیروزی طالبان نسبت به سایر نیرو های ضد طالب خوشبین تر باشد . علت اصلی هم منابع سرشار طبیعی کشور است که چین با حرص و ولع تمام برای دستیابی به این ذخایر منتظر فرصت است.
حنظله


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است