تلاش آمریکایی ها ایجاد دولت موقت افغانستان است
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۰۱    ۱۴۰۰/۴/۲۵ کد خبر: 167693 منبع: پرینت

طوريکه معلوم ميشود، امريکایی ها بخاطر اينکه در ارتباط کارنامه های 20 ساله و خروج کامل شان از افغانستان، مورد ملامتی جهان قرار نگيرند، آخرين تلاش های خود را غرض تشکيل يک دولت موقت در افغانستان بخرج ميدهند.

يعنی کار بالای همان طرحی 50 فيصدی را که پيش از سقوط ولسوالی ها، آقای غنی مخالف آن بود. اما اينک سقوط برق آسای ولسوالی ها با تحميل فشار نظامی بر شانه های بخش نظامی و مغشوش ساختن ذهن و روان آقای غنی، نشان ميدهد که در وضعيت کنونی که کارد به استخوان رسيده، چارۀ ديگری جز تن دادن و قبول کردن همان سناريوی حکومت عبوری راه حل ديگری را نميتوان سراغ کرد. با اين تفاوت که در آن وقت طالبان 50 فيصد شموليت را در همه بخش های دولت قبول ميکردند که آقای غنی حاضر به قبول آن نشد.
اما اينک همپا با تغيير اوضاع و احوال نظامی، معلوم ميشود که دوباره تلاش های ديپلوماتيک بخاطر حل سريع مسأله افغانستان روي دست گرفته شده و قرار است همان ميکانزم دولت مؤقت مطرح و روی آن از جانب نماينده گان طرفين (جمهوريت و امارت) بحث صورت گيرد.

ولی با تغيير شرايط نظامی به نفع طالبان، حالا شايد دولت با طرح 50 فيصدی حاضر باشد، اما اگر طالبان هنوز به اين طرح پابندی نشان دهند، احتمالاً اضافه تر از 50 فيصد را مطرح خواهند کرد. چنانچه به گفته بعضی از رسانه ها روز جمعه همین هفته، دوکتور عبدالله عبدالله به عنوان مسوول مذاکرات صلح، آقای حامد کرزی رییس جمهور سابق، محمد کریم خلیلی، محمد یونس قانونی، محمد محقق، عنایت الله بابر فرهمند، خانم فاطمه گیلانی، سلام رحیمی، سید نادر نادری و یک تعداد شخصیت های مطرح دیگر کشور به قطر میروند و با سران طالبان مذاکره میکنند بعد از دید و باز دید و مذاکره با گروه طالبان بعداً هیات افغانی سفری به پاکستان خواهد داشت و از مقامات پاکستانی آرزوی کمک و همکاری خواهند کرد بطور طبیعی پاکستانی ها هم از هیئت افغانی تقاضا خواهد کرد، که بعد از این بدون با در نظرداشت سیاست های پاکستان گام برداشته نشود و تقا خواهند کرد که مقامات افغانی در سیاست های خویش با هند تجدید نظر کنند.

این است نتیجه ی اضافه تر از ۲۰ سال حکومت و حکومت سال های اخیر که هم تاریخ افغانستان را رسوا ساختند و هم جغرافیای افغانستان را ...
به هر صورت اگر اين سفر مثبت واقع گردد، به يقين که همه تلاش ها و فيصله ها در اين مورد بايد بطور شتابنده و بدون توقف، پيش از آنکه تعدادی ولسوالی های دیگر بدست طالبان سقوط کند انجام یابد و اميدواريم اينبار اين طرح مانند گذشته از جانب افراد معلوم الحال تخريب و سبوتاژ نگردد و نماينده‌گان هر دو طرف بتوانند راه حلی را برای ختم جنگ و تأمين صلح در افغانستان پيدا نموده به توافقی دست يابند که باعث خوشنودی خداوند و رهائی مردم اين سرزمين از آتش جنگ و ويرانی گردد.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
دولت موقت
نظرات بینندگان:

>>>   اشرف غنی توان مدریت را ندارد. حفظ نظام به معنی ماندن اشرف و محیب در قدرت نیست

>>>   تا تکمیل فرار امریکا و غرب هیچ پیشرفتی صورت نمیگیرد.
بعد تکمیل فرار ذلیلانه پدر اندر های خلیلزاد ، طالب باید ۵۰ فیصد ولایات را اشغال کند و بعد پاکستان حاضر به ایجاد حکومت موقت ۵۰ - ۵۰ میشود.
اما
ملت ما تا آن وقت پوز طالب را به خاک خواهد مالید.

>>>   همین امروز من بیانیه عمران خان را در نشست تاشکند دیدم،او میگفت که این یک جفای بزرگ است که دولت افغانستان دولت پاکستان را مقصر میداند که برای آوردن صلح در افغانستان کوشش نمی کند.
چرا شما رمانی که هنوز یکصد و بیست هزار قوای خارجی در افغانستان بود،با طالبان مذاکره نکردید که یک راه صلح پیدا میشد؟
حالا که قوای خارجی از افغانستان بیرون شدتد،طالبان خود را پیروز میدان میدانند و نمیخواهند به مذاکرات صلح تن دهند.
درین حالت ما چه کرده میتوانیم؟
در زمان جهاد مجاهدین برضد روس ها نیز چنین بود.
بعد از خروج قوای شوروی از افغانستان ما هرچه کردیم که مجاهدین با داکتر نجیب دولت اعتلافی تشکیل کنند.قبول نکردند و خود را پیروز میدان جنگ میدانستند.
آیا گاهی ما ادعا نموده ایم که در پیروزی جهاد مجاهدین ما سهم بزرگ داشتیم که حالا ادعا کنیم که در پیروزی جهاد طالبان ما سهم بزرگ داریم؟
همه چپ ماندند و گفتند که همی بیچاره راست میگوید.چرا به حرف هایش باور نمی کتید؟😊

>>>   تلاش امریکایی ها پخش افراطیون در آسیای میانه، جنوب آسیا و چین است

>>>   دیگر جنگ بس است.تلاش برای صلح عادلانه داییمی وامنیت پایدار درافغانستان خواست اکثریت مطلق ملت مومن وجنگزده افغانستان هستند.جنگ ویرانگر وخانمانسوز چهل سال ملت مومن افغانستان را ازنگاه نیروی انسانی ،فرهنگی واقتصادی ضربات شدید وجبران ناپذیر بجا گذاشته اند. درین جنگ ویرانگر وخانمانسوز صدهاهزار انسان کشته ومعیوب ومعلول گردیدند وملیونها آواره ومهاجر درممالک همسایه ودور گردیدند.متاسفانه تاحال چنین وضعیت درافغانستان حاکم است.خداوند متعال درقرآنکریم فرموده والصلح خیر.یعنی صلح یک عمل خیر ونیکو است.پس بیایید که همه باهم صادقانه صلح را برجنگ ترجیح بدهیم وآشتی ملی وشرکت همگانی در یک حکومت وسیع البنیاد سهم فعلانه بیگیریم ونگذاریم که ملت مومن ورنج کشیده افغانستان بیشتر ازین در جنگ داخلی ویران گر بسوزد.نیروهای بین المللی درحال ترک کردن افغانستان هستند ودیگر هیچ بهانه برای جنگ باقی نیست.هرکه برای تداوم جنگ تلاش میکند بداند که دشمن ملت مومن ووطن ویران شده افغانستان هستند.الحمدالله نزدیک به دوسال است که جلسات متعدد برای آشتی ملی ومحو جنگ خانمانسوز ازطرف نمایندگان دولت ومخالفین درخارج ازافغانستان درجریان است. گرچه گاهی مشکلات درمسله صلح وامنیت درین جلسات بوجود میاید اما انشالله دورنمای چنین جلسات مثبت ومفید ارزیابی شده میتواند.ازجنگ ویرانگر وخانمان سوز چهل سال افغانستان ثابت میسازد که مسله سیاسی افغانستان راه حل نظامی ندارد پس جنگ بس است. ملت مومن وجنگ زده افغانستان چشم درانتظارندکه صلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی هرچه زود تر درافغانستان حاکم گردد.پس بیایید که دست بدست هم داده وبرای خاتمه جنگ ویرانگر وخانمانسوز تلاش صادقانه نماییم.ازممالک همسایه وجوامع بین المللی استدعا مینماییم که برای خاتمه جنگ وصلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی درافغانستان تلاش صادقانه نمایند ونگذارد که ملت مومن وجنگزده افغانستان بیشتر ازین درآتش جنگ خانمانسوزوویرانگر بسوزند.تاانشالله زمینه، برای رشد وترقی، همزیستی مسالمت آمیز تمامی اقوام برابرافغانستان ، حقوق بشر، حقوق اقوام، حقوق زنان وانکشاف سریع درافغانستان آماده گردد.زنده وجاوید باد نیروی های صلح طلب وآشتی پذیر ،محو ونابود باد نفاق افگنان وماجراجویان درافغانستان. ومن الله التوفیق.
عبدالرشید ناصری ازآسترالیا

>>>   اول: این شیطان بزرگ 'دموکراسی' آنقدر در اذعان عامه ملامت است (هیروشیما، ویتنام، چیلی، عراق و .....) که این ملامتی جز بسیار کوچک آنست.
دوم: در طول تاریخ نشان دهید که دست کثیف این 'دموکراسی' رسیده باشد و آن ملک و بوم روز خوش دیده است
سوم: همانطور که یکی از هموطنان (با معذرت نامش را بخاطر ندارم) نوشته بود که ما در کل ملت تنها همین چند خاین و جنایتکار را داریم، همیشه همان لیست سیاه.
آتش خاوری

>>>   غنی و تیم فاشیستک های قومی اش و طالبان جنایتکار و وحشی همان دو روی یک سکه وحشت جنایت و خیانت هستند. زرد برادر شغال

>>>   تا زمانی که هفت هزار زندانی بی گناه طالبان و همینطور نام سران رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل خارج نشود هیچ توافقی در کار نخواهد بود ، به امید فتح تمام مناطق افغانستان ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   ملت حقیقی در برابر ملت مصنوعی : بسیج مردمی نماد ملت حقیقی افغانستان است که امروز نه تنها در برابر طالبان جنایتکار وطن فروش به عنوان ملت مصنوعی و ساختگی غربی ها و دیگر حامیان بل در برابر حامیان آنها و توطئه های امریکا و غربی ها نیز برخاسته اند و قیام کرده اند.قیام یک ملت حقیقی همیشه پیروز است و هیج ابر قدرتی یارای شکست او را ندارد و ما در توان چنین بسیج های مردمی را در عراق و حتی در دوران جهاد مردم افغانستان علیه شوروی دیدیم حال این جه تهمت نادرستی است که گفته میشود سبب شکست در برابر طالبان نیروهای مردمی است . این یک اتهام و یک توطئه علیه ملت است و هم راستا با خواست پاکستان و سناریوی کشورهای غربی به عنوان حامیان طالبان است. طالبان ملت مصنوعی و ساختگی امریکا و پاکستان و دیگر کشورهای حامی است که می خواهند این ملت مصنوعی را بر ملت حقیقی افغانستان تحمیل کنند.

>>>   امریکا هیچ‌ وقت به تعهدات خود پابند نبوده نه تنها پابند نبوده بلکه بر عکس به افغانستان خیانت کرده است و کشور مارا به ‌‌پاکستان فروخته است به احتمال زیاد آقای خلیل زاد از پاکستان دها ملیون دالر رشوت گرفته تا که افغانستان را تحویل پاکستان کند اما کور خوانده این جنایت کار کسیف از کیسه خلیفه میبخشد ملت افغانستان زنده هست به هیچ جنایتکاری اجازه نخواهد داد که‌ وطن شان بفروشد.
بنظر من تنها راه حل مسله افغانستان یک جنگ‌ منظم و منسجم و مصمم وقاطع وتمام عیار وکوبنده در برابر پاکستان است. ونباید هیچ طالبی از زندان آزاد شود ونباید با طالب آتش بس شود. اگر آقای غنی واقعا اراده جنگ را داشته باشد من یقین دارم‌ که نیروهای امنیتی و قهرمان ما و بسیچی های قهرمان ما در طرف یک ماه وجود پنجابی را از افغانستان گم خواهد کرد. امیدوارم که آقای غنی دوست را از دشمن تشخیص کند وبگزارد که ملت افغانستان مزدوران وغلامان پنجابی را از کشور شان بیرون کند همین.
استاد امیری

>>>   مگر در راس دولت موقت شخص بی طرف باشد

>>>   آقای ناصری از استرالیا با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمی شود. جنگ چیزی نیست که کس عمدا جنگ بخواهد همه ما از جنگ متنفریم اما این جنگ که از سال های درازی است از سوی آی اس آی بر ما تحمیل شده است طالب فقط یک بهانه است طالب که صلح نمی خواهد طالب مخواهد که افغانستان طالب مستقل نیست طالب مخواهد که افغانستان سوبه پنجوم پاکستان باشد و تمام اقوام فارسی زبان باید از افغانستان برود تا چرکستانی ها جاگیزین شود ایا راستی خواب استی یا خوده عمدا بخواب زدی؟.یا خودت هم مزدور پاکستان هستی؟. تو آنقدر به آی اس آی مادر تروریسم اعتماد داری بیا تو همین صلح را تحقق بخش ما حمایتت میکنیم.
بنظر من ما زمانی بصلح میرسیم که جواب هر کلخ پاکستان را با سنگ جواب بتیم پاکستان کشور سوته مسلمان است ما باید آنقدر نظامیان چرکستانی را در افغانستان کشتار کنیم تاکه خسته شود و واقعا بصلح راضی شود ماباید پاکستان را بصلح مجبور کنیم. در حقیقت طالب هیج کاره نیست و طالب یک مجموعه از گروه های افراطی و ترورستی هست که اغلب مطلق شان اصلا افغان نیستن نه پشتو بلدند ونه فارسی. ۱ لشکر طیبه ۲ القاعده ۳ چیچن ۴ حرکت اسلامی ازبیکستان ۵ حرکت‌ اسلام ترکستان شرقی اویغور ۶ جیش محمد ‌و درجن ها گروه آدم خور دیگر. بنظر من ما میتوانیم بطور منظم ومنسجم ومتحد وهم آهنگ و با ضربات کوبنده وبی رحمانه دشمن را شکست بتیم. ونیروی قهرمان امنیتی وبسیج های مردمی خویش را تقویت کنیم بجای سه وقت غزا ما‌ باید دو وقت غزا بخوریم و یک‌وقت غزای خود را به نیروهای امنیتی بتیم وبرایش شان سلاح ومهمات تهیه کنیم و آنقدر بجنگیم تا که چرکستان خسته شود و خود بگوید بس. در حقیقت ما نباید با گروه خارجی ‌ومحارب اصلا صلح کنیم. ما باید اتحاد وانسجام خود را حفظ کنیم ونگزاریم که چرکستان و ‌رژیم دجالیه ایران بنام مذهب وقوم در بین ما حلول کند، جنگ ما در حقیقت با طالب نیست جنگ ما با ایران‌ وچرکستان است و بر ما تجاوز شده دفاع در برابر متجاوز بر فرد وفرد ما فرض است.
انجینیر اسد کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است