اشرف غنی و عمران خان در تاشکند دیدار کردند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۰    ۱۴۰۰/۴/۲۶ کد خبر: 167695 منبع: پرینت

محمد اشرف غنی در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی در ازبکستان با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کرده است.
در این دیدار وزرای خارجه هر دو کشور و [نرال فیض حمید، رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (ISI) نیز شرکت داشتند.

به گزارش بی بی سی، پیش از این دیدار آقای غنی، در جریان سخنرانی‌اش در کنفرانس تاشکند گفت که حدود ۱۰ هزار جنگجوی جهادی خارجی اخیرا به افغانستان آمده‌اند و در کنار طالبان می‌جنگند.
او گفت: "برآوردهای اطلاعاتی نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته بیشتر از ده هزار جنگجو از پاکستان و دیگر مناطق به افغانستان آمده‌اند و همچنین ناظران بین‌المللی هم گفته‌اند که رابطه طالبان با تروریستان بین‌المللی قطع نشده است."

آقای غنی گفت که نخست وزیر عمران خان و جنرالان پاکستانی بارها به او گفته بودند که تسلط طالبان بر افغانستان را به سود پاکستان نمی‌دانند و وعده داده بودند که از تمام نفوذ خود استفاده می‌کنند تا طالبان را متقاعد بسازند که به راه حل سیاسی تن دهند،اما به گفته او برخلاف، همان شبکه‌هایی که در پاکستان از طالبان حمایت می‌کنند، "حالا آنها آشکارا ویرانی‌های ناشی از حملات طالبان در افغانستان را جشن می‌گیرند."

اما عمران خان نخست وزیر پاکستان به سخنان آقای غنی واکنش تندی نشان داد و گفت که پاکستان بارها طالبان را تحت فشار قرار داده است تا بر سر میز مذاکره حاضر شوند.
عمران خان گفت که هدف او از سفر به کابل در ماه نوامبر گذشته این بود که به پاکستان در زمینه صلح افغانستان به عنوان یک کشور دوست دیده شود.
آقای خان گفت کشورش تلاش زیادی کرده است تا طالبان را به مذاکره ترغیب کند. او می‌گوید: "ما در پاکستان به جز عملیات نظامی علیه طالبان، تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا آنها بر سر میز مذاکره بیایند و یک راه حل سیاسی در افغانستان پیدا شود."
آقای خان افزود: "سرزنش کردن پیهم پاکستان برای آنچه در افغانستان می‌گذرد، بسیار غیرمنصفانه است."

این اظهارات در کنفرانس ازبکستان در حالی ابراز شد که وزارت امور خارجه پاکستان گفته قرار است یک کنفرانس دو روزه در مورد صلح افغانستان در اسلام آباد برگزار کند که رهبران سیاسی افغانستان برای شرکت در آن دعوت شده‌اند.
قرار بود این کنفرانس از ۵ تا ۷ ژوئیه برگزار شود، اما طرف افغانستان خواسته که کنفرانس پس از عید قربان برگزار شود.
اکنون وزارت خارجه پاکستان گفته است که تاریخ کنفرانس بعداً تعیین خواهد شد.

عبدالله عبدالله، حامد کرزی، گلبدین حکمتیار و محمد محقق از جمله کسانی هستند که در این کنفرانس دعوت شده‌اند.
رییس جمهور اشرف غنی همچنین در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آسیای مرکزی و جنوبی، با شوکت میرضیایف رییس جمهور کشور میزبان و نمایندگان ایالات متحده، هند و ترکیه و همچنین وزرای خارجه شرکت‌کننده در این اجلاس دیدار کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اشرف غنی
عمران خان
نظرات بینندگان:

>>>   خدا کند که اشرفک را گوش تویی نداده باشد.
آتش خاوری

>>>   ملت رنج کشیده افغانستان سلام. طوری که در جریان هستن پاکستان بطور تمام عیار به کشور ما وشما تجاوز کرده است و مردم‌ و نیروهای قهرمان امنیتی ما رامیکشد پل وپلچک های کشور مارا تخریب وازبین میبرد وزیر ساخت‌ها اقتصادی مارا از بین میبرد وتمام اعمال مجرمانه طالبان نشان دهنده اینست كه آنها خارجی و مزدوران آی اس آی واستعمار پنجابی هستن اگر آنها افغان میبودند وطن خود تخریب و مردم خود را نمیکشتند. ولزا باید در برابر استعمار وپنجابی یک قیام عمومی و سرتاسری وجهاد عمومی اعلان شود ودر برابر متجاوزین پنجابی بايد جهاد کرد. جهاد در برابر هر متجاوزی فرض و یک وجوبه شرعی هر مسلمان است. پاکستان فقط در نام مسلمان هست هشتاد فیصد مردم پاکستان نی نماز میخاند ونی روزه میگرد وحتی نماز اصلا یاد ندارد. گزشته از آن قانون اساسی پاکستان ونظام موجود در پاکستان ونظام عدالت ‌پاکستان تمام کاپی شده از نظام انگلیس ویک نظام کفری است.خداوند در قران كريم بر ما حكم ميكند كه در برابر متجاوز جهاد كنيد ((فمن اعتدي عليكم فاعتدواعليه بمثل ما اعتدي عليكم))
سوره بقره ١٩٤.در اين اين شريفه گفته نشده كي و فقط گفته شده در مقبل متجاوز ومتجاوز را از بين بيبريد٠ در قران كريم ايات متعددي هست كه گفته شده كه در برابر متجاوز بنجنگيد و جهاد در برابر متجاوز فرض است ولزا بايد در برابر پاكستان جهاد كرد و جهاد در برابر پاكستان فريضه شرعي فرد فرد ما و شما است.
قاري عبدالصبور


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است