مارشال دوستم: دولت به بسیج مردمی توجه ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۲    ۱۴۰۰/۴/۲۶ کد خبر: 167697 منبع: پرینت

مارشال عبدالرشید دوستم می‌گوید، حکومت مرکزی تاکنون به نیروهای بسیج مردمی در ولایت‌هایی که نیروهای او با طالبان می جنگند، کمک بسنده نکرده‌است.
آقای دوستم در حالی که از طالبان می‌خواهد به میز مذاکره برگردند و به گرفتن چند ولسوالی مغرور نشوند، می‌افزاید که از چند سال به اینسو حکومت مرکزی مشوره‌های او را نشنیده‌است.
آقای دوستم گفت: «مورال بچا خیلی بالا است.»
دوستم می‌افزاید: «هیچ نوع توجه از طرف دولت به نیروهای که در اونجه است صورت نگرفته.»

مارشال دوستم که به علت بیماری در ترکیه بسرمی برد در تماس تلفنی، انتقاد می‌کند که حکومت به بسیج‌های مردمی به ویژه به نیروهای مسلح زیر امرش کمک بسنده نکرده‌است.
به گزارش طلوع، مارشال دوستم در حالی که حکومت مرکزی را به بی پروایی در بارۀ مشوره‌هایش به کوتاهی متهم می سازد می‌گوید که به علت بی پروایی و نبود مدیریت جنگ، ده‌ها ولسوالی به دست طالبان افتاده اند، از طالبان میخواهد که به میز مذاکره برگردند.

اعضای جنبش ملی حکومت را در توزیع امکانات امنیتی در ولایت‌ها به برخورد دوگانه متهم می سازد.
کنشکا ترکستانی، رییس جوانان جنبش ملی اسلامی گفت:«طالبان در نخستین حضور شان در شمال افغانستان در روستاها، در قریه ها که حضور شان پر رنگ نبود و اونا با ای روحیه آماده بری جنگ نبودند باید سرکوب میشدند.»

پیش از این حکومت از بسیج‌های مسلحانه مردمی پس از افتادن ده‌ها ولسوالی بدست طالبان پشتبانی کرد اما سخنگوی نیروهای نظامی حکومت گفت تا زمانی که این نیروها آموزش نبینند، به آنان امکانات نظامی داده نخواهد شد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بسیج مردمی
مارشال دوستم
نظرات بینندگان:

>>>   اگر قرار است ولایتی توسط فرزندان راستین وطن طالبان کرام سقوط داده شود ولایت مزار است ، مزار بسیار اسیب پذیر است و سقوط مزار حتمی خواهد بود.
حبیب الله یوسف زی

>>>   تو میخواهی که اشرفک و مافیای ارگ به بسیج‌های مردمی کمک کند تا شما برادران چرکستانی شان را مردار کنید؟ بگذارید این جنبش ها نه تنها تخم نجس وهابی را ازین سرزمین مقدس پاک کند که بلکم تا پایان رژیم دست نشانده موفقانه پیش برود.
آتش خاوری

>>>   تیم غنی با طالبان در سرکوب مردم متحد است و برای مردم شمال، غرب و مرکزی و ختی پشتونهای قندهار اعتماد ندارد اعتماد غنی به طالب است. از نام بسیج مردمی برای حفظ قدرت خود استفاده میکند و برای هیج کس سلاح و مهمات نمیدهد بلکه طالب و داعش را برای قتل عام مردم شمال و غرب و مرکزی فرستاده است. امنیت ملی و سی آی ای و آی اس آی باهم کار میکنند و غنی عروسک آنها میباشد و بساز آنها میرقصد و برای طالب مشروعیت بین المللی میگیرد

>>>   ملت حقیقی در برابر ملت مصنوعی : بسیج مردمی نماد ملت حقیقی افغانستان است که امروز نه تنها در برابر طالبان جنایتکار وطن فروش به عنوان ملت مصنوعی و ساختگی غربی ها و دیگر حامیان بل در برابر حامیان آنها و توطئه های امریکا و غربی ها نیز برخاسته اند و قیام کرده اند.قیام یک ملت حقیقی همیشه پیروز است و هیج ابر قدرتی یارای شکست او را ندارد و ما در توان چنین بسیج های مردمی را در عراق و حتی در دوران جهاد مردم افغانستان علیه شوروی دیدیم حال این جه تهمت نادرستی است که گفته میشود سبب شکست در برابر طالبان نیروهای مردمی است . این یک اتهام و یک توطئه علیه ملت است و هم راستا با خواست پاکستان و سناریوی کشورهای غربی به عنوان حامیان طالبان است. طالبان ملت مصنوعی و ساختگی امریکا و پاکستان و دیگر کشورهای حامی است که می خواهند این ملت مصنوعی را بر ملت حقیقی افغانستان تحمیل کنند.

>>>   تو بودنه بگیل باز آمد آمد طالبان است و مریضی را بهانه کرده به ترکیه گریختی و مردم را به کشتن میتی.
مگر دفعه پیش وقتی که طالبان به مزار آمده بودند،نگریختی؟

>>>   مارشال هم شدی گپ ره نفامیدی. یعنی هنوز آروز داری اشرف غنی اکمالت کند ؟ پادشاه ساز ؟ اگر به بینی نرساندت بگو هچ نمیدانی

>>>   اگر بسیج مردمی شود باز گلم مردم جمع شده و دار و ندار شان دزدی می شود

>>>   مارشال صاحب چی حال داری، خدا کند که صحتمند و سرحال باشی، چی وقت بخیر افغانستان میآیی که وضعیت بسیار بغرنج و خراب است، خداوند متعال شما را شفا بدهد ومریضی شکر وغیره مریضی هایتان را از قبیل فشار خون و کون تانرا در ترکیه تداوی شود، لطفا زیاد مشروب ننوشید که وضعیت تان ازین هم وخیم تر خواهد شد. بااحترام اگه خلیل از سرپل

>>>   ✍️محمدباقر تاج الدین
🖊 برای افغانستان عزیز که زخم های تاریخی بر تن دارد

✅افغانستان عزیز کشوری زخم خورده است که زخم های تاریخی و طولانی بر تن و جانش نشسته است. هیچ گاه اراده ای قوی نه در داخل این کشور و نه در بیرون از این کشور وجود نداشته است که بتواند جنگ و درگیری و توسعه نیافتگی و مشکلات گوناگون را حل و فصل نموده و مسیر توسعه و پیشرفت را هموار نماید. زخم هایی که بر تن و جان زنان و مردان این دیار شریف نشسته است اکنون دیگر به زخم هایی کاری و کهنه بدل شده اند که ترمیم و درمان شان بسیار دشوار می نماید.
@sokhanranihaa
✳️دانشجویی افغانستانی در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه اَش را با بنده گذرانده و موضوع را نیز «تحلیل جامعه شناختی موانع نوسازی در افغانستان» انتخاب کرده بود. قبل از این که دانشجوی مورد اشاره کار بر روی پایان نامه را آغاز کند همواره تأکید می کرد که مهم ترین دلیل توسعه نیافتگی افغانستان را باید در بیرون از این کشور جست و جو نمود. اما جالب است بدانید که پس از انجام پایان نامه گفتۀ خود را پس گرفت و نتیجه گرفت که مهم ترین دلایل را باید در درون این کشور جست و جو نمود. البته به این معنا نیست که دلایل و عوامل بیرونی را نباید جست و جو کرد و جدی گرفت بلکه تمام سخن در این است که بیش و پیش از پرداختن به موانع بیرونی ضرورت تام دارد که به موانع درونی پرداخته شود.

❇️یکی از مهم ترین نتایج پایان نامه مورد اشاره وجود جهل مرکب و جهل مقدس در برخی گروه های اجتماعی در این کشور است که تاکنون مورد توجه چندان قرار نگرفته و اقداماتی اساسی برای رفع این مشکل زیربنایی صورت نگرفته است. وجود نیروهای بنیادگرای دینی در این کشور مانند طالبان که حالا از قضا در حال تسخیر این کشور است به طور قطع و یقین برخاسته از جهل مرکب و جهل مقدس است که تا این جهل بدل به دانایی و آگاهی بنیادین نشود همچنان باید شاهد ظهور چنین نیروهایی با عملکردهای غیرعقلانی، غیر اخلاقی و غیر انسانی شان باشیم. این گفته به معنای نادیده گرفتن معادلات و قواعد منطقه ای و بین المللی و برخی تعاملات پیدا و پنهان موجود در این زمینه نیست.

✅این گونه به نظر می رسد که تا ریشۀ جهل مرکب و جهل مقدس در کشور افغانستان خشکانده نشود چندان امیدی به رهایی افغانستان عزیز از زخم های تاریخی و مشکلات گوناگون اَش نمی توان داشت. براین اساس بر تمامی اندیشمندان، روشنفکران و نخبگان کشور افغانستان فرض است که در جهت آگاهی بخشی و رهایی بخشی زنان و مردان جامعۀ خود از بند جهل مرکب و جهل مقدس کوشش های فراوانی داشته باشند. این گفته البته به معنای این نیست که در برابر طالبان مقاومتی به خرج ندهند و سرزمین خود را حفظ نکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است