رویارویی لفظی اشرف غنی با عمران‌خان
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۵۱    ۱۴۰۰/۴/۲۷ کد خبر: 167708 منبع: پرینت

رویارویی لفظی دیروز رییس‌جمهور غنی و عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان، واکنش‌هایی را به‌همراه داشته‌است.

شماری از آگاهان با تأکید بر نقش پاکستان بر جنگ و صلح در افغانستان، گفتگو و تفاهم میان دو کشور را، از راه‌های حل اصلی پایان خشونت‌ها در افغانستان می‌دانند؛ اما شمار دیگری بدین باورند که اسلام‌آباد در همکاری با کابل، هیچ‌گاه صادق نبوده‌است.

رییس‌جمهور غنی، در سخنانش روز گذشته در نشست اتصال منطقه‌ای جنوب و مرکز آسیا که در ازبیکستان برگزار شده بود، در پیوند با خشونت‌‌های اخیر در افغانستان، به انتقاد از پاکستان پرداخت: «بر خلاف تضمین‌های مکرر از سوی نخست‌وزیر پاکستان و جنرالان او که پاکستان، تسلط طالبان را بر افغانستان، به سود اسلام آباد نمی داند و اطمینان‌شان از این که از نفوذشان بر طالبان، برای کشانیدن آنان به میز مذاکره، جدی کار می‌گیرند؛ شبکه‌ها و سازمان‌های حامی طالبان در آنجا، به‌گونه علنی، ویرانی دارایی‌ها و توانایی‌های مردم و حکومت افغانستان را جشن می‌گیرند.»

اما عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان، در همین نشست، گفته‌های رییس‌جمهور افغانستان را رد کرد: «من می‌توانم به شما آشکار نمایم که هیچ کشوری، بیشتر از پاکستان، برای حاضر کردن طالبان بر میز مذاکرات، سخت‌کوشی نداشته است. ما همه تلاش‌‌مان را - به جز اقدام نظامی در برابر طالبان - انجام دادیم تا آنان را به میز گفتگوها و به یک توافق صلح‌جویانه در آن‌جا (افغانستان) بکشانیم. مقصردانستن پاکستان در پیوند با آن‌چه که اکنون در افغانستان جریان دارد، بسیار غیرمنصفانه است!ُ»

مقام‌های افغان و پاکستانی، در حالی به این انتقادهای تازه از یک‌دیگر می‌پردازند که در روزهای اخیر، بخش‌های گونه‌گون افغانستان گواه جنگ‌ها بوده‌اند و هم‌زمان، تلاش‌ها برای صلح هم از سر گرفته شده‌اند. آن‌هم در اوضاعی‌که در افغانستان، هم در جنگ و هم در صلح، از نقش پاکستان در این عرصه‌ها سخن گفته می‌شود.

تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد پیشینۀ دراز دارد. در بیش از یک‌دهۀ اخیر، بارها آنچه که مقام‌های افغان از همکاری نداشتن پاکستان در پیکار با هراس‌افگنی و نیز تلاش‌های صلح افغانستان گفته‌اند، مقام‌های پاکستانی را برآشفته‌اند و دوطرف را به رویارویی‌های لفظی با هم کشانیده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اشرف غنی
عمران خان
نظرات بینندگان:

>>>   پاکستان یعنی دانه سرطان درآسیا

>>>   ما چه ضرورت به مذاکره با ملیشه های بیگانه هستیم؟؟ از مردن تدریجی هرروز بهتر است یکباره بمیریم مگر تسلیم نشویم. این اشرفک، مافیای ارگ و چاکران همان 'آی اس آی' هستند و فرقی با عمران (والی چرکستان) ندارند. این بازی 'سگ وپشک' تا روزی که دیگر هیچ فردی درین ملک زنده نماند دوام خواهد داشت.
آتش خاوری

>>>   عمران خان هیچکاره است
مردم عادی این را می دانند
تمامش زیر سر اردوی پاکستان و آی سی آی است
آنها از هر که پیسه گرفته کنند برای او پلان می کنند

>>>   صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی : بوی صلح به مشام میرسد اما صلحی که طبق استراتژی امریکا و چرکستان پیش میرود.پاکستان محل زایش و تقویت طالبان به عنوان جنگجویان نیابتی است.پاکستان میخواهد بر ملت افغانستان از طریق طالبان کنترل داشته باشد.امریکا هم به جز پاکستان متحد خوبی در این منطقه ندارد و از طرفی میخواهد به کمک پاکستان بر افغانستان کنترل داشته باشد پس چه گزینه ای بهتر از حمایت پشت پرده از ملت مصنوعی طالبان و فشار بر ملت حقیقی افغانستان برای پذیرفتن صلح مطابق با منافع درازمدت این کشورها.اما اشرف غنی در این میان گیج و درمانده شده که برنامه ها چرا طبق خواست او پیش نمیروند و یا شاید هم عمد خیانتکارانه ای در میان باشد اما آنچه مسلم است این است که اشرف غنی را امریکا به عنوان نماینده ملت و جمهوریت با تقلب به قدرت رساند تا او را به عنوان یک سپر بلا (خیزش دوباره نیروهای مردمی و اتحاد رهبران جهادی و سیاسیون مخالف دولت و موافق ملت در برابر سناریوی صلح تحمیلی) برای خود داشته باشد.دولت سه نفره اشرف غنی اکنون کارکردی جز سرکوب خیزش های مردمی علیه طالبان و جلوگیری از اتحاد رهبران جهادی مخالف و سیاسیون بیدار و هوشیار موافق ملت ندارد و بطور دست و پا بسته طبق سناریوی صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی پیش میرود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است