جنگ تحمیلی صلح تحمیلی نیز در پی دارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۲۴    ۱۴۰۰/۴/۲۷ کد خبر: 167712 منبع: پرینت

سفر هیات بلندپایه مذاکره کننده دولت افغانستان به دوحه، در پایان نیمه اول فصل جنگ، در واقع به معنای محاسبه سود و زیان جنگ برای طرفین نیز است. در سه ماه گذشته در میدان جنگ چه اتفاق افتاد؟ این سوالی است که بر روند صلح تاثیر تعیین کننده دارد.

کشورهای ذیدخل در روند صلح افغانستان، از جمله امریکا و پاکستان از تقسیم پنجاه درصدی قدرت سخن می‌گویند. حکومت افغانستان حاضر به قبول چنین چیزی نبود. حالا به نظر می‌رسد که حکومت زیر فشار قرار گیرد تا طرح فوق را، با توجه به تغییراتی که در میدان جنگ آمده، قبول کند.

بسیاری‌ها به این باورند که از نظر امریکایی‌ها و کشورهای منطقه روزها و ماه‌های آینده آخرین چانس برای جامعه سیاسی افغانستان است که به جنگ نقطه پایان بگذارند. اگر این فرصت از دست برود، آینده بدی را بسیاری‌ها برای افغانستان پیش‌بین هستند.

نکته‌ای که نیاز به تذکر ویژه دارد، قبول یک صلح غیرقابل قبول برای طرفین است. همه اذعان داریم که جنگ جاری در افغانستان جنگ تحمیلی است. اما وقتی به صلح میرسیم، صلح دلخواه می‌خواهیم. این ممکن نیست. جنگ تحمیلی صلح تحمیلی نیز در پی دارد.

صلح تحمیلی همان است که هر دو طرف آن را به سود خود نمی‌دانند اما ناگذیر به قبول آن هستند. تا جایی که من می‌دانم هر دو طرف جنگ از سوی حامیان شان زیر فشار هستند که صلح کنند. مهم نیست که چقدر صلح را به نفع خود می‌دانند.

آنان که جنگ را بر ما تحمیل کردند، همان‌ها می‌خواهند که چند صباحی صلح کنند. یک صلح شاید زودگذر. این صلح را صلح جابرانه نیز می‌گویند. نظیر صلحی که معاهده ورسای بر المان‌ها در فاصله دو جنگ جهانی تحمیل کرد و آنان اسمش را صلح جابرانه گذاشتند و از روی ناچاری پذیرفتند. مگر صلح تحمیلی بهتر از جنگ تحمیلی نیست؟ اگر ما ظرفیت سیاسی لازم داشته باشیم می‌توانیم یک صلح تحمیلی را به صلح واقعی و پایدار تبدیل کنیم!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنگ
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   درین مذاکرات مردم کشور ما هیچ دخالت ندارند و هردو تیم از همان جاسوسان بدنام، طفیلی های 'دموکراسی'، وطن فروشان حرفوی و ملیشه های بیگانه تشکیل شده است. مردم برای نجات شان از مرگ تدریجی به یک رستاخیز ملی ضرورت دارند، حداقل شکنجه منتظر بودن مرگ را خو نمیکشند.
آتش‌خاوری

>>>   ملت رنج کشیده افغانستان سلام. طوری که در جریان هستن پاکستان بطور تمام عیار به کشور ما وشما تجاوز کرده است و مردم‌ و نیروهای قهرمان امنیتی ما رامیکشد پل وپلچک های کشور مارا تخریب وازبین میبرد وزیر ساخت‌ها اقتصادی مارا از بین میبرد وتمام اعمال مجرمانه طالبان نشان دهنده اینست كه آنها خارجی و مزدوران آی اس آی واستعمار پنجابی هستن اگر آنها افغان میبودند وطن خود تخریب و مردم خود را نمیکشتند. ولزا باید در برابر استعمار وپنجابی یک قیام عمومی و سرتاسری وجهاد عمومی اعلان شود ودر برابر متجاوزین پنجابی بايد جهاد کرد. جهاد در برابر هر متجاوزی فرض و یک وجوبه شرعی هر مسلمان است. پاکستان فقط در نام مسلمان هست هشتاد فیصد مردم پاکستان نی نماز میخاند ونی روزه میگرد وحتی نماز اصلا یاد ندارد. گزشته از آن قانون اساسی پاکستان ونظام موجود در پاکستان ونظام عدالت ‌پاکستان تمام کاپی شده از نظام انگلیس ویک نظام کفری است.خداوند در قران كريم بر ما حكم ميكند كه در برابر متجاوز جهاد كنيد ((فمن اعتدي عليكم فاعتدواعليه بمثل ما اعتدي عليكم))
سوره بقره ١٩٤.در اين اين شريفه گفته نشده كي و فقط گفته شده در مقبل متجاوز ومتجاوز را از بين بيبريد٠ در قران كريم ايات متعددي هست كه گفته شده كه در برابر متجاوز بنجنگيد و جهاد در برابر متجاوز فرض است ولزا بايد در برابر پاكستان جهاد كرد و جهاد در برابر پاكستان فريضه شرعي فرد فرد ما و شما است.
قاري عبدالصبور

>>>   وطنان گرامی بنا بقول بعض دوست‌ها. طالب ها نه مسلمان هست ونه هم افغان ونه هم آزاد طالبان در حقیقت مزدوران و پیش مرگان استعمار سیاه یعنی چرکستان است. طالبان یعنی دشمن تشنه بخون تمام انسانها است طالبان تشنه بخون تمام افغانان‌ در افغانستان است. طالب و القاعده هر دو روی یک سکه هستن طالب خود القاعده هست و ‌القاعده طالب است. هوشدار من بر تمام جهانیان اینست اگر جلوی خلافت اسلامی طالبان بموقع گرفته نشود و این سرطان واگیر بمراتب خطرناک تر از بیماری کرونا است و ‌خواهد بود خواسته یا نا خواسته دامن گیر تمام جهان خواهد شد. امارت اسلامی در واقع همان خلافت اسلامی است.
اگر میخواهید ریشه های این پدیده های پلید را بدانید لطفا در درون ارتش و آی اس آی پاکستان جستوجو کنید. اگر مخواهید از شر این بیماری مهلک رهای یابید لطفا پاکستان را منزوی سازید وتحریم‌ همه جانبه کنید و این غده سرطانی یعنی پاکستان را از بین ببرید و این غده باید خشکانیده شود. جنرالان ارتش پاکستان آنقدر مکار وحیله گر اند که اصلا فکرش را هم نتوانید و ارتش پاکستان حتی بمردم‌ خودش رحم نمی کند چی رسد بدیگر کشور ها.ارتش پاکستان هیچ‌ چیزی جز زور را نمی شناسد، ۸۰٪ ارتش پاکستان افکار القاعده و داعشی دارد.
تحریم همه جانبه پاکستان یک فریضه برای تمام جهانیان است.
انجینیر اسد کابل

>>>   مشکلات ویرانسرای ما ریشه به بیشتر از یک صد سال قبل داردازان زمان تا کنون گردانندگان پشت پرده ای سیاست وامور کشوری ولشکری مارا بیگانگان تعیین میکنند درین راستااگر یگان مقاومت ومبارزه ای هم صورت گرفته بدون برنامه وسنجیش دقیق بوده که امروزه ماقربانی ان ندانم کاری ها شده ایم اگر بالای لشکر انگلیس متجاوز وویرانگر حمله صورت گرفته بدون برنامه ریزی دقیق بوده وان عمل بدون اینکه انگریز هارا در برابر ملت افغان عقده مند وانتقام جو گردانیده کدام نتیجه ای ملموسی دیگری مشاهده نمیشود اگر افغانهای انوقت راستی سلحشور وحماسه افرین بودند نواده های شان چرا غلامهای ملیونی شدند وبه دول اجانب رقص میکنند مگر خلیلزاد وکرزی وغنی وعبد الله وقانونی ومحمدی از ذریه ای ان مجاهدین غیور نبودند واگر دربرابر تجاوز روسها مارا سپر ساختند وبعدها اله ای دست قرار دادنداز اثر نبود رهبری سالم هم کشور را ویران کردیم وه نظام موجود را از هم پاشیدیم وه دشمنی دوامدار را در دل روسها کاشتیم خلاصه متاسفانه نتوانستیم از هیچ فرصرتی استفاده ای معقول بعمل اوریمویک راه ونقشه ای درست برای نسل های بعدی ترسیم کنیم حال خارجی ها مانند مرغهای جنگی وسایر حیوانات جنگی اطراف متنازع را به جان هم انداخته بخاطر صلح بی اثر وبی هدق اها را تحت یک سقف جمع اوری نمودهوبه اصطلاح مرغ باز هاابداری وابداری می نمایند تا اینکه ملت از جان سیر شوند وبه کدام بریمر امریکا تن در دهند وقتی ما وکشور عزیز مان را برای برنامه های دراز مدت و طولانی ویرانگر اماده ومهیا ساخته اندکه به این زودی ها از افق کدام شعاع وروشنای به مشاهده نمی رسدو
سالها صبر بباید پدر پیر فلک را
که تا باز مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
از ما بیچاره ها چیی جزخبر شنونیدن چیزی دیگری ساخته نیست ولی شاید در نسل های بعدیمقاومت گران اصلی وواقعی برایند که خود خبر ساز شوند

حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی : بوی صلح به مشام میرسد اما صلحی که طبق استراتژی امریکا و چرکستان پیش میرود.پاکستان محل زایش و تقویت طالبان به عنوان جنگجویان نیابتی است.پاکستان میخواهد بر ملت افغانستان از طریق طالبان کنترل داشته باشد.امریکا هم به جز پاکستان متحد خوبی در این منطقه ندارد و از طرفی میخواهد به کمک پاکستان بر افغانستان کنترل داشته باشد پس چه گزینه ای بهتر از حمایت پشت پرده از ملت مصنوعی طالبان و فشار بر ملت حقیقی افغانستان برای پذیرفتن صلح مطابق با منافع درازمدت این کشورها.اما اشرف غنی در این میان گیج و درمانده شده که برنامه ها چرا طبق خواست او پیش نمیروند و یا شاید هم عمد خیانتکارانه ای در میان باشد اما آنچه مسلم است این است که اشرف غنی را امریکا به عنوان نماینده ملت و جمهوریت با تقلب به قدرت رساند تا او را به عنوان یک سپر بلا (خیزش دوباره نیروهای مردمی و اتحاد رهبران جهادی و سیاسیون مخالف دولت و موافق ملت در برابر سناریوی صلح تحمیلی) برای خود داشته باشد.دولت سه نفره اشرف غنی اکنون کارکردی جز سرکوب خیزش های مردمی علیه طالبان و جلوگیری از اتحاد رهبران جهادی مخالف و سیاسیون بیدار و هوشیار موافق ملت ندارد و بطور دست و پا بسته طبق سناریوی صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی پیش میرود.

>>>   'لایک' از طرف من برای قاری صبور، انجنیراسد و ولایت خان صافی!
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است