زمان مأموریت دیپلمات‌ها کاهش پیدا می کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۳۶    ۱۴۰۰/۴/۲۷ کد خبر: 167714 منبع: پرینت

بررسی اطلاعات روز نشان می‌دهد که وزارت خارجه‌ کشور خلاف قانون، زمان مأموریت کارکنان دیپلماتیک و قونسلی را کاهش داده است. کابینه بنا بر پیشنهاد وزارت امور خارجه به تاریخ ۱۶ جوزای ۱۴۰۰ فیصله کرده است که این وزارت به‌منظور اصلاحات، زمان مأموریت دیپلمات‌ها را کاهش دهد.

هرچند در مصوبه‌ی کابینه زمان مشخصی قید نشده است، اما منابع می‌گویند که قرار است زمان مأموریت از سه سال به دو سال کاهش یابد. رییس‌جمهور غنی پای مصوبه کابینه امضا کرده است. این کار وزارت خارجه اما به گفته‌ی منابع، دو مشکل جدی وزارت خارجه افغانستان در زمان داکتر عبدالله و داکتر اسپنتا یک وزارت مسلکی بود. حالا دیگر خبری از آن نیست، هر والی برکنارشده، هر سناتور انتصابی و هر یک از دوستان و آشنایان شخصی رییس جمهور بدون تحصیلات در رشته سیاست بین دول و یا حقوق به وزارت خارجه آمده و یا مستقیم با خارج به عنوان دیپلومات مقرر می شوند.

مشکل حقوقی؛
بر اساس ماده‌ی ششم قانون کارکنان دیپلماتیک و قونسلی، زمان مأموریت دیپلمات‌ها سه سال تعیین شده است. در ماده‌ی ششم کارکنان خدمات دیپلماتیک و قونسلی آمده است: «کارکنان دیپلماتیک و قونسلی بعد از سپری کردن مدت سه سال خدمت باالفعل در خارج از کشور از وظیفه‌ی موجود به مرکز تبدیل گردد.
سپری کردن مدت متذکره در مرکز نیز الزامی می‌باشد. (زمانی که مدت وظیفه دیپلومات ها خارج از قانون ۴ تا ۵ سال بوده است خصوصآ در المان و بعضی کشورهای دیگر، که لازم نیست از آنها نام برد).

کابینه‌ی حکومت به تاریخ ۱۶ جوزا فیصله کرده است که وزارت خارجه مؤظف است که بسته‌ی اصلاحاتی این وزارت را با درنظرداشت اصلاحات تشکیلاتی بر بنیاد اصل نیازمندی، مؤثریت و اقتصادی‌بودن طی مدت سه ماه تطبیق و گزارش آن را پیوسته به ریاست‌جمهوری ارایه کند.

در مصوبه تاریخ ۱۶ جوزای کابینه‌ آمده است: «وزارت خارجه مؤظف است که هنگام تطبیق بسته‌ی اصلاحاتی این وزارت، مشخصا ۳۰ درصد تنقیص بست‌های دیپلماتیک را در خارج با کاهش دوره‌ی سه ساله و تنقیصات نمایندگی‌های سیاسی را بر اساس ضرورت و اولویت‌های کشور و معیار روابط بین‌المللی طی مدت سه ماه انجام داده و گزارش آن را به ریاست‌جمهوری ارایه نماید.

به تعقیب فیصله کابینه، وزارت خارجه به تاریخ ۲۳ جوزای ۱۴۰۰ مکتوبی به عموم شعبه‌های مرکزی، نمایندگی‌های ولایتی و نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی جمهوری اسلامی افغانستان فرستاده و ازآنان خواسته که روی وظایف سپرده شده کار کنند و گزارش آن را به ریاست دفتر ارایه کنند.

۲ مشکل تخنیکی؛
اگر آقای اتمر پیشنهاد کوتاه ساختن وقت دیپلومات ها را در خارج از کشور داده باشد اشتباهی بزرگی است، مگر آقای اتمر نمیداند که در کشورهایی مانند آلمان و هالند که مرکز شدت کار دیپلومات ها برای سرویس دادن به پناهندگان افغانستانی میباشند، یک دیپلومات شاید حدود یک سال را ضرورت داشته باشد تا خود را به کارهای دشوار قونسلی آماده سازد و مدتی را هم وقت لازم دارد، تا وظیفه اش را به دیپلومات بعدی تسلیم داده خود را برای رفتن به افغانستان ماده سازند.

موضوعات تقررها خارج از وزارت خارجه؛
افرادی هستند بدون اینکه به افغانستان رفته و مدتی در وزارت خارجه در کابل کار کرده باشند از امریکا و یا آلمان به عنوان سفیر به یکی از کشورهای اروپایی مقرر می شوند که حتی بعضی ها از فرهنگ و موضوعات کشور خود اصلاع کافی ندارند.

سال ها قبل همه دیپلومات ها پس از گذراندان وظیفه خود در خارج از کشور که با عنوان سفیر یا مستشار و یا قونسل وظیفه داشتند، پس از ختم وظیفه به افغانستان برگشته و پس از مدتی خدمت در وزارت امور خارجه اگر نیاز بود مجددا به یکی از کشورهای خارج مقرر می شدند.

متاسفانه حالا طوری است که یک سفیر و یا مستشار پس از ختم وظیفه در خارج از کشور به کشور دیگری به عنوان سفیر مقرر میشود و این تقررهای سلیقوی همواره وجود داشته است.
هموطنان عزیز که حتما بعضی از مشکلات سفارت ها را می شناسند نظریات خود را بنویسیند.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دیپلومات ها
وزارت خارجه
نظرات بینندگان:

>>>   اگر واقعا شوری امنیت نگران مردم افغانستان است باید ما مردم افغانستان را کمک کند تا ما بتوانیم متجاوزین پنجابی را از کشور مان بیرون کنیم. طالبان در واقع پیش مرگان پاکستان هستن وگروه طالبان متشکل از بیش بیست چهار‌ گروهی ترورستی وافراطی وزهراگین خارجی هستن و چرا باید آنها در سرزمین ماباشد؟. ‌پیشنهاد من به رهبران وجنرالان دلسوز به افغانستان اینست که.
۱. آتش بس از سوی طالبان فقط یک فریب است آنها در حال شکست هستن و مخواهد که تجدید قوا کند و شیوه جنگ شان را تغییر دهد نباید آتش بس شود.
۲. هیچ کس نباید در مزاکرات که میزبان آن پاکستان باشد شرکت کند چون ممکن است که اعضای مزاکره کننده افغان را پاکستان خریداری کند.
۳.افراد نفوذی آی اس آی را باید هر چه زود تر از درون نظام وصفوف نیروهای امنیتی پاک سازی شود چون اینها مار های استین هستن و بمراتب خطرناک‌تر‌ از طالب هست که در سنگر میجنگد.
۴. هر چه عاجل باید یک شورای عالی نظامی با صلاحیت از افراد خبره جنرالان کار کشته وماهر برای پلان گزاری نظامی وپیش برد جنگ در برابر دشمن وحتی اگر ممکن هست از جنرالان کار کشته کشور دوست هندوستان استخدام شود.
۵. اگر امکان دارد یک پیمان هم کاری نظامی وراهبردی با هندوستان بسته شود حد اقل ما میتوانیم از تجربیات آنها بر ضد پاکستان استفاده کنیم چون پاکستان دشمن مشترک ما هست.
۶. یک شورای از علمای دینی از سر تاسر افغانستان ایجاد شود وعلما بر ضد طالبان فتوای دهد بنظر من فتوای علما می‌تواند اکثر مطلق افراد جنگی طالبان را از جنگ منصرف کند و از دید من فتوای علما در برابر مردم بیسواد کار برد بمب اتم را دارد.
۷. بسیج عمومی مردم بر ضد پنجابی ها در زیر چتر وزارت دفاع مانند بسیچی های ایران.
۸. ایجاد تصمیم قاطع برای جنگیدن در درون نظام بر‌ضد پنجابی .وطالبان
۹. لقب دادن پنجابی بجای طالب چون این مردم را در برابر طالب حساس وقاط وبا اراده میکند.
۱۰.خواندن سرود های جنگی و حماسی توسط افراد خوش صدا در وقت عملیات های جنگی بر ضد دشمن چون سرود عساکر مارا بوجد و ‌شوق میارد.
۱۱. ما باید از برادران پشتون های ‌پاکستان سرباز گیری کنیم وتبلیغ بر ضد ظلم وبربریت پنجابی در بین پشتونهای پاکستان وافغان داستن آنها وهم چنان بلوچ‌ها.
۱۲. تصرف هرچی زورتر مرزهای بازرگانی از زیر سلته طالبان وحفظ آنها برای همیشه وتصرف اماکن مهم مانند معادن کشور ونگهداری آنها بهر قیمتی.
۱۳. حفظ شاه راه ها وتصرف جاهای که طالبان در آنجا منابع درآمد دارد بلخصوص مناطق که‌ زراعت خش خاش دارد.
۱۴. ایجاد یک گروه هزار نفری از طلبا وعلمای افغانستان تا دربین مردم دهات بدهات بیگردد وبر ضد طالبان وبر ضد پاکستان تبلیغ کند چون این یک جنگ سرد است کار برد خوب خواهد داشت چون وقتی مردم ما ذهنیت سازی شود یعنی قلبا از طالب متنفر شود آنوقت نه طالب ونه پاکستان در افغانستان جای پای نخواهد داشت. شاید در ذهن بعضی برسد که چرا آنقدر زیاد ودراز مینویسم
چون ما چی بخواهیم چی نخواهیم ما جنگ دور ودرازی را در پیش رو داریم در واقع پاکستان چشم بخاک ما دوخته وچشم به معادن ما دوخته ما برای آنها ارزش نداریم. ما جز یک جنگ تمام عیار وهمه جانبه دیگر ابشن نداریم وما باید آنقدر در بین مردم مان نسبت به پاکستان نفرت‌ ایجاد کنیم که هر فرد کشور ما خود عمل کرد یک سرباز را در برابر پاکستان داشت باشد. بنظر من ما جز این چاره دیگری نداریم ما باید چرکستان را بهر قمیتی شکست بتیم ما باید دست ‌پاکستان را از امور کشور ما برای همیشه قطع کنیم این تنها راه نجات ما از شر چرکستان است. و هر کسی مارا از بمب اتم ‌پاکستان میتر ساند یا خاین و مزدور پاکستان است و یا خیلی جاهل ونادان شوروی بمراتب بیشتر از پاکستان بمب اتم داشت چه شد؟.
امید وارم که برای خوانندگان عزیز خسته کن نباشد چون ما با پاکستان در حال جنگ هستیم این نتنها وظیفه من بلکه وظیفه هر فرد ما در برابر تهاجم پاکستان در وطن ما هست.
استاد امیری

>>>   هم وطنان گرامی سلام. رهبران افغان دلسوز به افغانستان هوشیار وبیدار باشید که ستون پنجومی غنی دارد افغانستان به پاکستان تحویل می‌دهد ودلیل نرفتن کرزی به دوحه می‌تواند همین تحویل دهی افغانستان به پاکستان باشد تا جای که من اطلاع دارم کرزی یک پاکستانی است من خبر دارم که او شناخت کارت پاکستانی دارد و حویلی کرزی در ستیلایت تاون کویته پاکستان است طول مهمان خانه کرزی دوازده متر است. کرزی یک خاین ملی است مواظب تحرکات این جنایت کار باشید. نفوذی های آی اس آی برقرار زیل است البته تاجای که من میدانم. ۱ کرزی ۲. محب۳ محمد عمر داودزی۴ گلبدین۵ ولی احمدزی.۶ محمد محقق. هرچه عجل باید این خاینین بسیار بطور‌ ماهران وزرکانه‌ بر کنار شود وحتی محمد فضل فضلی مشکوک بنظر می‌رسد. اینها مار های استین هستن که هر لحضه ممکن است کشور را تباه کند این یک نصیحت از من بود
افغان سرخ رو

>>>   دیگران رفتند بر سوی قمر
ما زبغض وخانه جنگی بیخبر
طالب در حال پیشروی واستحکام قدرت عبدالله هنوز در صدد خریداری بهترین مدل ولکس ترین کالاها وغنی در پی چپاول ارگ وانحصار قبیله حال وقت ان نیست که ماموریت دیپلوماتها دوسال باشد ویا سه سال بدون انهم هر دپلوماتی که به خارج میرود دوباره نودوپنج درصد انها دوپاره واپس نمی اید
دوهزارماده ای ماده ای قانون به وطن موجود است
ده هزار ماده ای قانون زکهن موجود است
چه ضرور است که قانون سر قانون سازیم
چون عمل نیست چه افسانه وافسون سازیم
گل نبی عیدی زاده

>>>   دیگر جنگ بس است.تلاش برای صلح عادلانه داییمی وامنیت پایدار درافغانستان خواست اکثریت مطلق ملت مومن وجنگزده افغانستان هستند.جنگ ویرانگر وخانمانسوز چهل سال ملت مومن افغانستان را ازنگاه نیروی انسانی ،فرهنگی واقتصادی ضربات شدید وجبران ناپذیر بجا گذاشته اند. درین جنگ ویرانگر وخانمانسوز صدهاهزار انسان کشته ومعیوب ومعلول گردیدند وملیونها آواره ومهاجر درممالک همسایه ودور گردیدند.زیربنای افغانستان ویران گردید.نظام حکومت داری ازهم پاشید.مکاتب،پوهنتون ودانشگاهای نظامی وملکی ازفعالیت بازماند.متاسفانه تاحال دربعضی موارد چنین وضعیت درافغانستان حاکم است.خداوند متعال درقرآنکریم فرموده والصلح خیر.یعنی صلح یک عمل خیر ونیکو است.پس بیایید که همه باهم صادقانه صلح را برجنگ ترجیح بدهیم وآشتی ملی وشرکت همگانی در یک حکومت وسیع البنیاد سهم فعلانه بیگیریم ونگذاریم که ملت مومن ورنج کشیده افغانستان بیشتر ازین در جنگ داخلی ویران گر، انفجار ،انتحار ووحشت شب وروز راسپری کنند.نیروهای بین المللی درحال ترک کردن افغانستان هستند ودیگر هیچ بهانه برای جنگ باقی نیست.هرکه برای تداوم جنگ تلاش میکند بداند که دشمن ملت مومن ووطن ویران شده افغانستان هستندجنگ بیشتر به هربهانه واهداف که باشد خیانت ملی شمرده میشود.الحمدالله نزدیک به دوسال است که جلسات متعدد برای آشتی ملی ومحو جنگ خانمانسوز ازطرف نمایندگان دولت ومخالفین عمده درخارج ازافغانستان درجریان است. گرچه گاهی مشکلات درمسله صلح وامنیت درین جلسات بوجود میاید اما انشالله دورنمای چنین جلسات مثبت ومفید ارزیابی شده میتواند.ازجنگ ویرانگر وخانمان سوز چهل سال افغانستان ثابت میسازد که مسله سیاسی افغانستان راه حل نظامی ندارد پس جنگ بس است. ملت مومن وجنگ زده افغانستان چشم درانتظارندکه صلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی هرچه زود تر درافغانستان حاکم گردد.تبلیغات سوء ومسموم کننده ازهرطریق که باشد باعث اختلاف وپراگندگی وجنگ طولانی تر میشود که خیلی خطرناک است.پس بیایید که دست بدست هم داده وبرای خاتمه جنگ ویرانگر وخانمانسوز تلاش صادقانه نماییم.ازممالک همسایه،منطقه وجامعه بین المللی استدعا مینماییم که برای خاتمه جنگ وصلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی درافغانستان تلاش صادقانه وهمه جانبه نمایند ونگذارد که ملت مومن وجنگزده افغانستان بیشتر ازین درآتش جنگ خانمانسوزو ویرانگر بسوزند. تاانشالله زمینه، برای رشد وترقی، دیموکراسی،همزیستی مسالمت آمیز تمامی اقوام برابرافغانستان ، حقوق بشر، حقوق اقوام، حقوق زنان وانکشاف سریع درافغانستان آماده گردد.زنده وجاوید باد نیروی های صلح طلب وآشتی پذیر ووحدت ملی ،محو ونابود باد نفاق افگنان وانواع ماجراجویان درافغانستان. ومن الله التوفیق.
عبدالرشید ناصری ازآسترالیا

>>>   "از شتر پرسیدن چرا گردنت کج است؟ گفت کجایم راست است که گردنم باشد" حال کجای این رژیم حکومت را خو بمان که به ولسوالی میماند که از آن گله کنیم.
خاندان خاین و غدار نادر با چال 'مرغ های گرسنه' بیشتر از نیم قرن بر گردن ما سوار بودند و این رژیم شاه شجاعی هم مردم را چنان گرسنه یی یک لقمه لایموت ساخته اند که 'هاشم غدار' باید مدال مرحمت بگیرد.
اگر گرسنه یی و بی خانه، راهی حلی بجز رستاخیزات وجود ندارد، باید بسوزی و بسازی!
به تنهایی از دست چند نفر دلسوز، بدون اشتراک مردم، هم چیزی بدست نمی آید.
آتش خاوری

>>>   آقاي منجم زاده در كشورها غربي نير كدن كار ديپلومات ها براي يكسال و دو سال است . اين هيچ فرقي نه ميكند مشكل اساسي در اينجاست كه در طي همين بيست سال مقرري ها در خارج كشور عموما در زمان هر وزير هستند فيصد به اساس واسطه هاي لوي و شناخت هاي فاميلي و قومي صورت ميگفت و بيست فيصد كارمندان كار كشته و سابقه دار وزارت خارجه مقرر ميشدند.
من كارمند وزارت خارجه بودم اگر حق بگويم در زمان سپنتا يك كمي عدالت برقرار شد . اما در تمام دوره ها با آمدن هر وزير دسته دسته شناخته هاي شان از بيرون وزارت موقتا داخل وزارت امده بعدا عاجل در خارج مقرر ميشدند
من خودم شاهد صدها ان استم كه از كارت وزارت كلمه نه ميدانستند
و همين عملكرد مشكل اساسي را ايجاد كرده كه مامورين بخش قونسلي وزارت خارجه كمتر مقرر ميشوند در حقيقت پايه و اساس كار هر سفارت همين بخش قونسلي است . زيرا بخش سياسي را شخص خود سفيرها در قبضه دارند
و چندان به ديپلوماتان اهميت و صلاحيت در بخش سياسي نه ميدهند.
كارمند اسبق وزارت خارجه

>>>   کشور های خارجی جداً مخالف این تصمیم وزارت خارجه است.زیرا هردو سال بعد کار مندان جدید از افغانستان در سفارت خانه ها و قونسل گری ها مقرر میشوند و مسؤلین دولت افغانستان از آنها پول رشوه به خاطر تقرر این کارمندان در خارج میگیرند،اما بعد از ختم مأموریت شان این مأمورین دوباره به کشور شان افغانستان بر نمی گردند و در همان کشور های خارج درخواست پناهندگی میدهند.
ما چه کنیم همره اینقدر دیپلومات های پناهنده افغانی؟
آیا دیپلومات پیاوه پخته کنیم؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است