توافق دو روزه نشست قطر بر چهار موضوع فرعی
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۲    ۱۴۰۰/۴/۲۸ کد خبر: 167718 منبع: پرینت

منابع مطلع در دوحه پایتخت قطر که میزبان گفتگوهای دولت افغانستان و طالبان است گفتند که دو طرف بر سر چهار موضوع به توافق رسیده‌اند.
به گزارش الجزیره، دو طرف همچنین متعهد شدند که گفتگوها را تا رسیدن به یک راه‌حل مرضی الطرفین ادامه دهند.

ریاست هیأت دولت کابل را «عبدالله عبدالله» و ریاست هیأت طالبان را «ملا عبدالغنی برادر» بر عهده داشتند و قرار شده تا دور بعدی مذاکرات به زودی آغاز شود. گفت‌و‌گوها از صبح شنبه آغاز شد و «عبدالله عبدالله» امروز به خبرنگاران گفت که نتایج دیدار مثبت و سازنده‌ بود.

الجزیره در ادامه نوشت که هیأت طالبان و دولت افغانستان بر سر چهار موضوع اساسی توافق کردند:
۱- سطح هیأت مذاکره کنندگان تغییری نکند تا طرفین بتوانند به نتیجه نهایی برسند.
۲-دو طرف نباید زیرساخت‌ها و غیرنظامیان را هدف قرار دهند.
۳-ارایه کمک‌های پزشکی برای مقابله با افزایش شیوع کرونا.
۴- دور بعدی مذاکرات در اسرع وقت تشکیل و برای رسیدن یه یک راه‌حل سیاسی و عادلانه تسریع شود.

یک منبع در هیأت مذاکره کننده طالبان گفت که این گروه پیشنهاد داده است تا طرفین اقدامات اعتمادساز از جمله آزادی اسرا و اعلام آتش‌بس موقت در روزهای عید قربان را انجام دهند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست قطر
چهار موضوع
نظرات بینندگان:

>>>   او مردم ساده لو افغانستان شما فریب چند نفر که به نمایندگی از مردم افغانستان به قطر رفته اند نخورید آنها فقط به خاطر بقای قدرت وعیاش و نوش به سفر می روند دیگر کدام کاری ندارند شمابایدنماینده دولت کسی را تعین کنید که بی طرف باشد نه به منافع خود

>>>   به عب دلا جان سفارش کنید که از سفر های بیهوده با عکسهای جشنی دوری کند و به جای آن شتر جنرال پوقانه یی خود را مراقبت کند که به خاک فروشی را در بدل کلدار را خاتمه دهند.

>>>   این همه سفر های مفت هوایی، غذا هایی رایگان، هوتل های لوکس، سفر خرچ های بزرگ برای خرید طلای عربی و ......... مطمین باشید که این مذاکرات تا یک روز بعد از قیامت هم ادامه میابد.
آتش خاوری

>>>   دیگر جنگ بس است.تلاش برای صلح عادلانه داییمی وامنیت پایدار درافغانستان خواست اکثریت مطلق ملت مومن وجنگزده افغانستان هستند.جنگ ویرانگر وخانمانسوز چهل سال ملت مومن افغانستان را ازنگاه نیروی انسانی ،فرهنگی واقتصادی ضربات شدید وجبران ناپذیر بجا گذاشته اند. درین جنگ ویرانگر وخانمانسوز صدهاهزار انسان کشته ومعیوب ومعلول گردیدند وملیونها آواره ومهاجر درممالک همسایه ودور گردیدند.متاسفانه تاحال چنین وضعیت درافغانستان حاکم است.خداوند متعال درقرآنکریم فرموده والصلح خیر.یعنی صلح یک عمل خیر ونیکو است.پس بیایید که همه باهم صادقانه صلح را برجنگ ترجیح بدهیم وآشتی ملی وشرکت همگانی در یک حکومت وسیع البنیاد ومشارکت ملی سهم فعلانه بیگیریم ونگذاریم که ملت مومن ورنج کشیده افغانستان بیشتر ازین در جنگ داخلی ویران گر، انفجار ،انتحار ووحشت شب وروز راسپری کنند.نیروهای بین المللی درحال ترک کردن افغانستان هستند ودیگر هیچ بهانه برای جنگ باقی نیست.هرکه برای تداوم جنگ تلاش میکند بداند که دشمن ملت مومن ووطن ویران شده افغانستان هستندجنگ بیشتر به هربهانه واهداف که باشد خیانت ملی شمرده میشود.الحمدالله نزدیک به دوسال است که جلسات متعدد برای آشتی ملی ومحو جنگ خانمانسوز ازطرف نمایندگان دولت ومخالفین عمده درخارج ازافغانستان درجریان است. گرچه گاهی مشکلات درمسله صلح وامنیت درین جلسات بوجود میاید اما انشالله دورنمای چنین جلسات مثبت ومفید ارزیابی شده میتواند.ازجنگ ویرانگر وخانمان سوز چهل سال افغانستان ثابت میسازد که مسله سیاسی افغانستان راه حل نظامی ندارد پس جنگ بس است. ملت مومن وجنگ زده افغانستان چشم درانتظارندکه صلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی هرچه زود تر درافغانستان حاکم گردد.تبلیغات سوء ومسموم کننده ازهرطریق که باشد باعث اختلاف وپراگندگی وجنگ طولانی تر میشود که خیلی خطرناک است.پس بیایید که دست بدست هم داده وبرای خاتمه جنگ ویرانگر وخانمانسوز تلاش صادقانه نماییم.ازممالک همسایه،منطقه وجوامع بین المللی استدعا مینماییم که برای خاتمه جنگ وصلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی درافغانستان تلاش صادقانه وهمه جانبه نمایند ونگذارد که ملت مومن وجنگزده افغانستان بیشتر ازین درآتش جنگ خانمانسوزو ویرانگر بسوزند. تاانشالله زمینه، برای رشد وترقی، همزیستی مسالمت آمیز تمامی اقوام برابرافغانستان ، حقوق بشر، حقوق اقوام، حقوق زنان وانکشاف سریع درافغانستان آماده گردد.زنده وجاوید باد نیروی های صلح طلب وآشتی پذیر ،وحدت ملی،مشارکت همگانی ،محو ونابود باد نفاق افگنان وانواع ماجراجویان درافغانستان. ومن الله التوفیق.
عبدالرشید ناصری ازآسترالیا

>>>   صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی : بوی صلح به مشام میرسد اما صلحی که طبق استراتژی امریکا و چرکستان پیش میرود.پاکستان محل زایش و تقویت طالبان به عنوان جنگجویان نیابتی است.پاکستان میخواهد بر ملت افغانستان از طریق طالبان کنترل داشته باشد.امریکا هم به جز پاکستان متحد خوبی در این منطقه ندارد و از طرفی میخواهد به کمک پاکستان بر افغانستان کنترل داشته باشد پس چه گزینه ای بهتر از حمایت پشت پرده از ملت مصنوعی طالبان و فشار بر ملت حقیقی افغانستان برای پذیرفتن صلح مطابق با منافع درازمدت این کشورها.اما اشرف غنی در این میان گیج و درمانده شده که برنامه ها چرا طبق خواست او پیش نمیروند و یا شاید هم عمد خیانتکارانه ای در میان باشد اما آنچه مسلم است این است که اشرف غنی را امریکا به عنوان نماینده ملت و جمهوریت با تقلب به قدرت رساند تا او را به عنوان یک سپر بلا (خیزش دوباره نیروهای مردمی و اتحاد رهبران جهادی و سیاسیون مخالف دولت و موافق ملت در برابر سناریوی صلح تحمیلی) برای خود داشته باشد.دولت سه نفره اشرف غنی اکنون کارکردی جز سرکوب خیزش های مردمی علیه طالبان و جلوگیری از اتحاد رهبران جهادی مخالف و سیاسیون بیدار و هوشیار موافق ملت ندارد و بطور دست و پا بسته طبق سناریوی صلح تحمیلی امریکایی - پاکستانی پیش میرود.

>>>   یعنی هیچ

>>>   هموطن عزیزم ، عبدالرشید ناصری ازآسترالیا !
شما مثلی که در خواب اید .که جنگ می کند ؟ طالبان کی به آماده صلح اند . آنها جز جنگ به زبان دیگری بلد نیستند ، اگر از مردم و م،سسات دولتی عام المنافع دفاع نشود دولت چه کند ؟ حکومت جنگ نمی خواهد ، طالبان جنگ طلب اند حتا به آتش بس تن نمیدهند .

>>>   نظر دهنده هفتمی
اگر دروغ گویی نشوم همین متن خسته کن رشید آسترالیایی بیش از ۵۰ نشر شده است. شاید بعد از نان چرب شب 'کاپی و پست' است.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است