اردوغان طالبان را اشغالگر خواند
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۰    ۱۴۰۰/۴/۲۹ کد خبر: 167728 منبع: پرینت

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفته است طالبان باید از "اشغال خاک برادران خود" دست بردارند. آقای اردوغان در پیوند به هشدار گروه طالبان در مورد ادامه مأموریت این کشور برای تأمین امنیت فرودگاه کابل، گفته تصمیم دارد با طالبان در این مورد مذاکره کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که رییس جمهوری ترکیه روز (دوشنبه، ۲۸ سرطان) قبل از سفرش به قبرس شمالی در یک نشست خبری گفته: "طالبان باید بلافاصله به جهانیان نشان بدهد که صلح در افغانستان تأمین خواهد شد."
آقای اردوغان به تشدید خشونت‌ها در ولایات افغانستان اشاره کرده و گفته روشی که طالبان در این جنگ پیش گرفته‌اند "برخوردی نیست که یک مسلمان با مسلمان دیگر" انجام دهد.
ماه گذشته، در نشست سران اعضای ناتو در بروکسل موضوع واگذاری امنیت فرودگاه کابل به ترکیه میان رهبران آمریکا و ترکیه مطرح شد.

به گزارش بی بی سی، رجب طیب اردوغان بعداً تأیید کرد که نظامیان این کشور حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل را پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان برعهده خواهد گرفت و کشورش این کار را به "بهترین صورت" انجام خواهد داد.گروه طالبان با این اظهارات رییس جمهور ترکیه به شدت مخالفت کرد و گفت ادامه حضور ترکیه در افغانستان برای آنها به معنای "ادامه اشغال" خواهد بود.

در اعلامیۀ طالبان آمده: "اگر مقامات ترکیه در این مورد از سر نو نیاندیشند و امارت اسلامی و افغان‌ها در برابر آن‌ها به اساس مسوولیت ایمانی، وجدانی و ملی‌شان آن‌چنان ایستادگی می‌نمایند که از بیست سال به این‌سو در برابر اشغال ایستاده‌اند."
با این حال در نشست خبری رییس جمهور ترکیه، هنگامی‌که از او در مورد این موقف طالبان پرسیده شد، گفت در بیانیه‌ای که توسط طالبان منتشر شده هیچ عبارتی نیامده که گفته باشند "ما ترکیه را نمی خواهیم."

مقام‌های دولت افغانستان از برنامه حفاظت ترکیه از فرودگاه کابل حمایت کرده و گفته‌اند حضور ترکیه در فرودگاه کابل در برابر حملات احتمالی طالبان بازدارنده خواهد بود.
فرودگاه کابل در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و منطقه سبز امنیتی موقعیت دارد. جایی که سفارتخانه‌ها و دفاتر دیپلماتیک کشورهای خارجی در آن موقعیت دارد. از اینرو، تأمین امنیت فرودگاه کابل برای تداوم فعالیت سفارت‌ها و نمایندگی‌های بین‌المللی حیاتی دانسته می‌شود.

ترکیه از سال ۲۰۱۳ در کار تامین امنیت این فرودگاه همراه با سربازان آمریکایی و ناتو فعال بوده است.با آغاز روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان خشونت‌ها در ولایات این کشور شدت گرفت. طالبان ادعا کرده‌اند که نزدیک به دو صد ولسوالی و شماری از بندرگاه‌ها در شمال، غرب و جنوب این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اردوغان
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   ديگ به ديگ ميگه روت سياه. آخه اردوغان خود از حمايت داعش و النصره دست بردار بعد به طالب بگو اشغالگر. تو از اشغالگري سوريه دست بردار بعد بگو اشغالگر. تو غلام حلقه به گوش امريكايي

>>>   مگر فکر میکنید که رجب از چرکستانی بودن آنها بی خبر است؟!
آتش خاوری

>>>   طالبان خود یک مزدوری بیش نیستند حلقه غلامی پاکستان را بگردن انداخته افتخار میکنند ایکاش گروه بد نام طالبان از غیرت افغانی و اسلامی برخوردار میبودند که نیستند بیشتر از ۹۹در ۱۰۰ مخالف طالبان درین کشور هستند گروه مزدور طالبان را مردم چنان بدبین شان هستند که به هیچ چیزی به اندازه طالبان در نزد مردم ما متنفر نیستند زن و مرد کشور ما مخالف عملکرد قبلی و فعلی طالبان مزدور ای اس ای و رهبران این گروه بد نام تاریخ هستند اکثریت طالبان در جنگ پاکستانی ها و چچنی ها و القاید و نظامیان پاکستان هستند که به کمک پول انگلیس و قطر پاکستان در تهجیز و تمویل سلاح و مهمات و لوژستیکی به گروه طالبان و رهبران همکاری و کمک میکنند ای اس ای و نظامیان پاکستان در جنگ کشور ما بیشتر از چهل است دخیل است رهبری و پلان جنگ هم بدست پاکستان است در یک کلام پاکستان جنگ اعلام ناشده را در کشور عملی کند جنگ کشور ما جنگ با گروه مزدور طالبان نه بلکه جنگ با نظامیان و ای اس ای پاکستان است .

>>>   امان از اردوغان. رفیق دزد است و شریک قافله، درست مثل قضیه فلسطین

>>>   لعنت بر پدر اشغالگر که ویرانه کرد سوریه و عراق را حال قصد تحریک طالبان برای ویرانه کردن افغانستان است
علی

>>>   اردوغان فردا سرو کله تروریست‌های ترک و قفقازی پیدا شد آنوقت اشغالگر کیست ؟؟؟؟؟ تو ؟؟؟؟ یا طالبان ؟؟؟؟ هرچند تفاوتی ندارید با طالبان ،اما امروز سوریه درس عبرتی برای افغانها شده است
احمد

>>>   اردوغان طالبان را مسلمان خوانده
اینها انسان نیستند که بخواهند مسلمان باشند
بود و باش شما در میدان هوایی کدام ضرری به عساکر شما ندارد
طالبها با کشتن مردم ملکی با شما مبارزه خواهد کرد
همو قسم که در این بیست سال با کشتار مردم بیگناه با آمریکا مبارزه کرده

>>>   اردوغان دیکتاتور غلط کرده است ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   اگر اردوغان صداقت دارد چرا با قطر که حامی مالی طالبان است متحد است و همکاری دارد ؟

>>>   سلام
به آقای اردوغان دل خوش نکنید نصف ظهر نشده نظرشو عوض می‌کنه این عاایجناب

>>>   قدیمها شاه ایران پولیس آمریکا در منطقه بود، حالا اردوغان ....پولیس آمریکا و ناتو در منطقه است.
هر مغولی چنگیز خان نمی شود، و ترکی عثمان خان نمی شود.
باید مردم افغانستان درس تاریخی به ترکهای ناتو بدهند.

>>>   ارددوغان جالب نیست ! ازهمانههاست!

>>>   افرین بر شهامت این ابر مرد. اولین کسی از رهبران دنیا که ظلم طالبان را اشغال خواند. زنده باد اردوغان

>>>   نظر دهنده آخر
تمام اظهاراتش را اینجا نشر نکرده
که گفته به طالبان ما کدام مشکلی با عقاید شما نداریم

>>>   بنده محمد صادق امینیان هستم که سال هاست در وین اتریش زندگی می کنم و مدت ها در سوئدن بودم و ازونجا منتقل رفتم به اوستغایش. احساس نزدیکی بیشتری به ترک ها دارم اینجا. بعضی وقت ها ایام افطار ها مسجد ترک ها وین می روم و مهمان سفره آنها هستم. بعضی وقت ها فکر می کنم که واقعامحمد صادق امینیان واقعی کیست و از کجاست که در کشورهای دیگر حمایت بیشتر یافته است.

>>>   توجه توجه توجه
طالبان ترویست و افراطی چرا خانه و محل زندگی مردم را اشغال میکنند این قاتلان تروریست اشغال گر اند بدتر از محمد گل مومند آفرین بر ترکیه که از مردم مظلوم شمال حمایت کرد و شرم بر روسیه که از طالب و قتل عام و تاریک فکری طالب حمایت میکند

>>>   اردوغان خودش یک آدم مستبد و دیکتاتور است که ترکیه را به فاحشهخانه و عیاشیخانه امریکایها تبدیل کرده

>>>   بلاخره یک نر پیدا شد که واقعیت را گفت۰ از اردوغان زیاد خوشم نمی آید ولی هر کسی گپ واقعیت را بگوید آن حرفش قابل تایید است۰

>>>   دل خوش به ترکیه و اردوغان نکنید که امتحانش را در سوریه پس داده هر احمقی هرچی گفت برایش هورا نکشید انقدر زود جوگیر نشوید
حظور ترکیه تحلیل های بسیار دارد ولی نظر من این است که داعش را برای تجهیز می اورد و هدفش اشغال افغانستان و سپس جنگ در ایران در واقع ایران را محاصره میکند عراق ترکیه افغانستان و کشتارش فقط نصیب ما میشود به هیچ وجه احساس خوبی نسبت به این موضوع نداشته وندارم ترکیه خطرناک است واگر پایش به افغانستان وا شود بیرون کردنش سخت میشود از دولت غنی که خیری نیست مارا وادار میکنند به دامان طالب پناه ببریم یعنی انتخاب بین بد و بدتر میشود وطالب عین اب خوردن به حکومت میرسد و چون کشور های همسایه این را نمیخواهند بنابراین همچنان جنگ ادامه میابد

>>>   بدست گرفتن فرودگاه کابل یعنی حضور تکفیرها و تقویت داعش در افغانستان و ویران نمودن افغانستان و تفرقه قومی در این کشور ...سیاستمداران افغانستان هوشیار باشید این اردوغان همان چنگیزمدرن در قرن حاضر هست که آماده بلعیدن همه مردم جهان در زیر تحت لوای پان تورکیسم(پان اردوغالیسم)...این پان تورک چه بلایی را بر سر مردم مظلوم سوریه درآورد را ببینید....


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است