عید قربان فرصتی برای رفع کدورت ها بود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۶    ۱۴۰۰/۴/۲۹ کد خبر: 167730 منبع: پرینت

فرا رسیدن عید سعید قربان، عید ایثار، طاعت و بندگی خداوند بی همتا را که از بزرگترین اعیاد اسلامی به شمار می رود، به تمامی مسلمانان جهان به خصوص هموطنان عزیز افغانستانی تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

امید که این روز دعای حاجیان مخلص در سرزمین وحی شامل حال همه ما شود و انشالله مملکت افغانستان از جنگ و خونریزی فاصله گیرد، تا دوباره ملت ما روی خوشی و آرامش را به خود ببینند همانگونه که گذشتگان این مرز و بوم با صلح و صمیمیت در کنار هم می زیستند.

همانطور که مستحضر هستید، عید سعید قربان در میان مردم مسلمان افغانستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است، بگونه ای که مردم چندین روز قبل از فرا رسیدن عید قربان، خودشان را برای استقبال و برگزاری هر چه باشکوه تر این عید سعید، آماده می کنند. اما امسال این استقبال به آوارگی و شدت جنگ مردم ما همراه شده است.

یکی از جلوه های به یاد ماندنی این روز، برگزاری نماز عید قربان است که نشان همبستگی و اتحاد ملت می باشد و مردم افغانستان نیز همانند سایر مسلمانان با حضور در مساجد و اماکن مذهبی نماز عید قربان را با تشکیل صف های به هم فشرده، برگزاری می کنند.

از آنجایی که عید فرصتی برای تجدید دوستی ها و رفع کدورت ها است، مردم عزیز بعد از بجا آوردن نماز عید، ابتدا به خانه افرادی می‌روند که اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند و برای صاحبان عزا آرزوی صبر می‌کنند.

سپس برای دید و بازدید به همراه خانواده خود به خانه‏ خویشان و دوستان البته ابتدا بزرگان قوم می‌روند و سنت زیبای صله رحم را به نیکوترین وجه به انجام می رسانند. سپس به مزار اموات خود می‌روند و برای آمرزش آنها دعا می‏ کنند.

یکی از بهترین رسوم ما در اعیاد اسلامی استفاده از فرصت ها برای رفع ناراحتی های به وجود آمده بین اعضای قوم می باشد که معمولا روزهای عید با کمک بزرگان خانواده سعی می شود به مسایل محل اختلاف رسیدگی شود و کسانی که با هم قهر می باشند، آشتی نمایند.

از قدیم رسم بر این بوده که افراد متمکن و حتی افرادی که از نظر مالی بی بضاعت هستند سعی می کنند که سنت موکد قربانی را بجا آورند. هرچند به نظر می‏ رسد در سال‌های اخیر گرانی و فقر در کشور باعث شده تا مردم توجه کمتری به انجام قربانی داشته باشند.

مردم افغانستان در روز عید قربان بهترين و زيباترين لباس‌ها را بر تن كرده، منازل خود را تزيين و بهترين شيريني و ميوه فصل را تهيه و در انتظار مهمان هستند. بزرگ خانواده در اين روز به تمامي كودكان عيدي مي‌دهد و جواناني كه قبل از عيد ازدواج كرده‌ اند، براي همسر خود لباس و يا هديه ی مناسب تهيه و در صورت توانمندي در منزل همسر گوسفند قرباني مي‌كنند.

دختر و پسرهایی که نامزد هستند، چند روز قبل از عید، فامیل پسر برای دختر عیدی می برند که به نام "طبق عید" نامیده می شود. در این طبق برای دختر لباس های زیبا ، خشکبار و شیرینی عید برای دختر هدیه داده می شود. روز عید نیز فامیل دختر برای پسر عیدی می دهند و فامیل پسر هم در صورت توانمندی، گوسفند در خانه ی دختر قربانی می کنند.

از آنجایی که در عید سعید قربان سه روز تعطیل رسمی است، در مناطق شهري و روستايي علاوه بر بازديدهاي معمول، انواع بازي های محلي مانند بزكشي، توپ بازي، بادبادک بازي و غيره معمول مي‌باشد.

به هر حال اینها سنت های خوب و خوشی بوده که از سالیان دور در کشور رواج داشته است و از آنجایی که امروز عید است و می خواهیم حتی برای یک روز هم که شده از سیاست و جنگ و دولتداری سخن نگوییم، به همین کلام بسنده می نماییم و آرزوی عیدی سرشار از سلامت و سعادت برای همه هموطنانمان در سراسر جهان داریم.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عید قربان
کدورت ها
نظرات بینندگان:

>>>   مردم افغانستان مسلمان کتابی هستند. ما اسلام عملی را هیچ وقت تجربه نکرده ایم و به همین لحاظ دین وسیله تباهی و بربادی ما بوده.
درست مانند شعار های میان تهی، افغانیت، غیرت، همت، شیر بودن، تاریخ کاذب پنج هزار ساله، خارجی ستیزی و هزاران دروغ دیگر در مغز ما حک شده اما هیچگاهی این ارزش ها وجود خارجی نداشته است.
در بین اقوام افغانستان قوم پشتون ما بیشتر متاثر از این ارزش های نداشته هستند.

>>>   واه بجان حیوانات بیچاره که باید باز آماده سر بری باشند!!!
آتش خاوری

>>>   طالب خوارج زمان است و پایبندی به شعایر اسلامی ندارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است