نور: توافقی در نشست دوحه بدست نیامد
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۰۷    ۱۴۰۰/۴/۳۰ کد خبر: 167736 منبع: پرینت

عطا محمد نور یکی از شرکت کنندگان نشست اخیر سیاستگران جمهوریت با طالبان در دوحه می‌گوید که رهایی ۷ هزار زندانی طالبان و بیرون شدن نام های رهبران آنان از فهرست سیاه، از خواست های مهم طالبان در نشست اخیر دوحه بودند که توافقی روی آن ها به دست نیامد.

به گفته آقای نور، هیات جمهوریت در این نشست انعطاف زیادی از خود روی مسایل جنجالی نشان داد؛ اما طالبان رهایی هفت هزار زندانی و بیرون شدن نام های رهبران این گروه از فهرست سیاه، را یگانه راه اعتماد سازی گفتند.
عطا محمد نور گفت: "اعتماد سازی می‌تواند با تفاهم هم، مشارکت در قدرت بوده باشد، مشارکت سیاسی بوده باشد، ختم جنگ بوده باشد، کاهش خشونت بوده باشد، آتش‌بس بوده باشد. اعتماد سازی را از هر نقطه و راه دیگری می‌توانستیم آغاز. با تاسف که این کار نشد."

هرچند آقای نور از توافق برادامه مذاکرات، حفظ زیر بنا ها و جان و مال مردم و نیز از جازه دادن طالبان به مدد رسانان در بخش های زیر کنترول این گروه سخن می‌زند، اما می‌گوید که روی سه کمیسیون چون کمیسیون اعتماد سازی، کمیسیون غور در باره قانون اساسی و کمیسیون مشارکت در قدرت توافق نشد.
عطا محمد نور افزود: "به امید این که یک روز طرف مقابل هم سر حال بیآیند و بدانند که جنگ در افغانستان راه حل نیست و صلح تامین کننده منافع همه طرف ها می‌باشد."

شهروندان کشور می‌گویند که انتظاراتی را که آنان از نشست دو روزۀ هیئت ‌های حکومت افغانستان و طالبان داشتند، برآورده نشدند.
این شهروندان می‌گویند که انتظار داشتند که در این نشست تصمیم‌های مهمی دربارۀ پایان جنگ و برقراری آتش‌بس گرفته شوند؛ اما در اعلامیۀ پایانی این نشست چیزی در این باره گفته نشده‌است و آنان به برآیند هر گونه نشست صلح میان حکومت و طالبان، بی‌باور شده‌اند.
فرحت‌الله، یکی از باشندگان کابل ابراز داشت: "این‌ها استقلالیت خاص خود را ندارند و هر گاهی که ما صلح می‌کنیم، صلح ما باید با کشورهایی باشد که طالبان تحت تاثیر شان است."

مسعود انصار
طلوع


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست دوحه
نور
نظرات بینندگان:

>>>   کرزی طالب را دوباره زنده ساخت و غنی طالب را چاق کرد.
ملت هم طالب و هم غنی دشمن افغانستان است.

>>>   حتی ....هم میدانستند و میدانند که این یک پروسه عبث و ضییاع وقت است و من نمیدانم اینها چرا دست از پا دراز تر میروند و میایند؟؟؟؟؟
آتش خاوری

>>>   ۵ نفر عضو تیم مذاکرھ کنندھ از طرف دولت باشد کاگی نھ ۵۰ نفر آدم بی خاصیت کھ پول بیت المال را ھدر میدھند،ھر وقت طالبان صلح را پذیرفت زندانیانش خود بھ خود آزاد میشوند ونام رھبران ھم از لیست سیاھ بیرون میشوند۔


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است