بازی قشنگی بود...!
نه کسی شکست خورده و نه کسی فاتح است، بل این یک طرح از پیش تعیین شده بود که در روزهای اخیر سرعت گرفت و اوغان های نکتایی دار جای خود را به اوغان های صحرایی سپردند 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۲۲    ۱۴۰۰/۵/۲۴ کد خبر: 168024 منبع: پرینت

واقعیت قضیه این است که نه کسی شکست خورده و نه کسی فاتح است، بل این یک طرح از پیش تعیین شده بود که در روزهای اخیر سرعت گرفت و اوغان های نکتایی دار جای خود را به اوغان های صحرایی سپردند.

به گزارش شبه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) اشرف غنی قبل از آنکه بصورت رسمی استعفا دهد و قدرت را بگونه رسمی به طالبان واگذار کند، فرار کرد و میدان را کاملا برای تاخت و تاز طالبان در کابل فراهم آورد، همانگونه که طی چند روز تمامی ولایات کشور را بدون درگیری تسلیم طالبان کرد.

عبدالله فرار اشرف غنی و حواریون اش را تایید کرد و از ایجاد شورای سه نفری به شمول گلبدین حکمتیار، حامد کرزی و خودش خبر داد. گفته شده است این شورا تا قدرت گرفتن طالبان سرپرستی کابل را عهده دار هستند.

این اعلام در حالی صورت گرفت که قاری سعید خوستی یکی از فرماندهان طالبان گفت که نیروهای طالبان برای جلوگیری از هرج و مرج داخل کابل می شوند و قدرت را به دست می گیرند.
وی در ادامه افزوده است که آوازه آمدن دولت انتقالی دروغ است و قدرت مستقیما به امارت اسلامی افغانستان تسلیم شده است.

دقایقی پس از این اعلام، نیروهای طالبان وارد کابل شدند و ارگ ریاست جمهوری را اشغال نموده و قطعه 313 طالبان در اطراف ارگ مستقر گردیده و تمامی زندانیان را از زندان های امنیت ملی در شهر کابل آزاد کردند.

بسیاری از سران و مقام های حکومتی بشمول اشرف غنی و امرالله صالح کابل را ترک کرده اند. گفته شده است که هواپیمای حامل اشرف غنی، فضل فضلی و حمدالله محب میدان هوایی کابل را به مقصد تاجیکستان ترک کرد اما تاجیکستان به این هواپیما اجازه فرود نداده و تا اکنون مسیر شان مشخص نشده است.

در همین حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اعلام کرده است که به مردم اطمینان می دهیم که امنیت کابل را تامین کرده امشب را قیود شبگردی اعلام می کنیم تا اوضاع نورمال شود. ما در قبال مردم خود مسوول هستیم.

در حالیکه هزاران نظامی آمریکایی میدان هوایی کابل را در اختیار گرفته اند و در حال انتقال نیروهای خود هستند، صدای تیراندازی از آنجا بکوش می رسد و سفارت آمریکا وضعیت را نظامی اعلام کرده است.

در این اوضاع، تعداد زیادی از ارگی ها بشمول معاونان و روسا و مشاوران و کارمندان ارگ در میدان هوایی منتظر خروج از افغانستان هستند.

شیخ عبدالحمید حماسی یکی دیگر از فرماندهان طالبان طی اطلاعیه ای از مردم خواسته است چنانچه چور و چپاول و ظلم و تعدی و زورگویی مشاهده کردند با این شماره در تماس شوند تا افراد امارت اسلامی آنان را به سزای اعمال شان برسانند.
704272074

اعلامیه دیگری از جانب طالبان آمده است که هرآنکسی که به آرشیف ملی، موزیم ملی، کتابخانه ها، به اماکن و دارایی های دولتی دست درازی کند به شدیدترین مجازات بالفعل رسانیده می شود.

پرچم آمریکا نیز از سفارت آن کشور به نشانه تخلیه سفارت پایین کشیده شد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرار غنی
طالبان
بازی
نظرات بینندگان:

>>>   بهتون بر نخوره ها ملت شریف افغانستان من به عنوان فارسی زبان به عنوان یه برادر ایرانی بهتون نصیحت می کنم شما خودتون مسبب این وضع هستید . شما همون هایی هستید که امثال اشرف غنی رو رئیس جمهور کردید . این بابا رو دو ماه پیش دیدم تو آمریکا پیش مقامات کاخ سفید مثل یه مرد بدبخت مثل یه بیچاره ایستاده بود داشت نوکری اونارو می کرد . خاک تو سرش . اما شما باید یه بسیج مردمی تشکیل می دادید حداقل یه مقاومت سطحی در برابر طالبان می کردید تا چشم مردم دنیا نظاره گر مقاومت شما باشه . در واقع شما خودتون امثال چار تا طالب رو تو کشور خودتون مستقر کردید . خود کرده رو تدبیر نیست . من تعجب می کنم چرا شیعیان افغانستان کاری نکردند . دقیقا می تونستید از قیام امام حسین الهام بگیرید و در برابر ستم یزید و معاویه می ایستادید ‌‌‌‌‌

>>>   غنی:معامله نمی کنم ومن ادم معامله نیستم(منبع صدای امریکا).
بلکه من مردفرارم وفرارمیکنم.
عاقل

>>>   پیروزی بزرگ مجاهدان اسلام را به ملت مسلمان افغانستان تبریک میگم من از جرمنی هستم و خیلی خوشحال شدم پیروزی مجاهدان اسلام عزیز در افغانستان زیرا ما افغانها مسلمان هستیم و اسلام را دوست داریم و بخاطر اسلام گریه میکنیم , من خودم اسلام خیلی دوست دارم و در پی تدارک جهاد در اروپا هستم باید جهاد با کفر را در اروپا انجم دهیم و ما برای فرانسه , جرمنی , انگلیس برنامه داریم زیرا همانا خداوند با مسلمانان است و کفار در جهاد شکست خواهد خورد
مجاهد افغان از جرمنی

>>>   نورالله وليزاده
روز یک‌شنبه ۲۴ اسد با تمام سیاهی‌ای که داشت یک روشنی هم داشت و آن این‌که مردم از شر غنی خلاص شد و این آدم رزیل و روسیاه و کثیف از افغانستان بیرون شد. من سال ها انتظار چنین روزی را می‌کشیدم. یکی از دلایلی که از کرونا می‌ترسیدم این بود که مبادا کرونا جان مرا بگیرد و فرصت آن را پیدا نکنم که شاهد ذلت و خروج خفت‌بار غنی از ارگ باشم. خوش‌بختانه که حالا شاهد چنین روزی هستم. نوشتن در مورد بقیه موضوعات این روز تاریخی بماند به موقع دیگر.

>>>   Saleem Rayan
خوب شد یک خایین گم شد و به همه روش معلوم شد که چی یک خایین ملی بود. و کثیف ترین ریس جمهور در طول تاریخ افغانستان بود

>>>   می‌گویند غنی در طیاره جیغ می‌زد که این فرار، فرار تاکتیکی است و من به این فرار افتخار می‌کنم.
طیاره برای لحظه‌یی توازن‌اش را از دست داده بود.
داکتر عبدالله از خوشحالی در دریشی جای نمی‌شد، پیراهن‌تنبان پوشید و به مردم اطمینان داد که "انشالله خدا همراه‌شان باشد، از دست من چیزی ساخته نیست، ار‌چند در هر حکومت نصب می‌شوم اما صلاحیت ندارم انشالله."
دولت آمریکا پس از فرستادن سه‌هزار سرباز به طالبان اخطار داده است که اگر داخل شهر کابل شوند، آمریکایی ها دوباره فرار خواهند کرد.
"روزگارِ کثیفیست، نازنین!"

>>>   نورالله وليزاده
طالبان که مدعی تامین عدالت عمری هستند، اگر دنباله حکومت غنی نیستند، باید غنی، محب و فضلی را به هر کشوری که فرار کرده‌اند، به کشور بخواهند و خون هزاران انسان این سرزمین و حق میلیون‌ها تن دیگر را که در نتیجه فساد غارت کردند، از آنان بازخواست کرده و آنان را به اشد مجازات محکوم و حکم را در ملا عام اجرا کنند. اگر طالبان این کار را بکنند، اعتماد مردم را بدست میارند. قطع کردن دست یک خس‌دزد، زیاد کار دشوار و شجاعانه نیست.

>>>   Sarwar Rasekh
تعدادی از رهبران سیاسی افغانستان مدعی اند که اشرف غنی ایشان را فریب داده وفرار کرده است.
جای بس تاسف و تعجب این است که یک آدم بی ریشه4 نفره، بی حزب، اعصاب خراب، دو پاسپورته وغیر سیاست مدار بتواند ده ها رهبر سیاسی با سابقه 4 الی 5 دهه (که در حاکمیت کشور با وی شریک هم بودند) را طوری فریب بدهد که بدون اطلاع شان از ارگ بیرون شود وبه میدان هوایی کابل برود با زیر فوکس کمره، همراهی چهار یار خود سوار طیاره شود واز افغانستان فرار کند. در حالی که در روز های اخیر همه روزه با هم نشست ها و بحث های هم داشتند.
اگر این ادعا واقعیت داشته باشد ثابت می سازد که رهبران سیاسی افغانستان پوقانه های بیش نیستند.
واگر قضیه طور دیگری باشد که رهبران سیاسی افغانستان نمی توانند انرا افشا کنند معلوم می شود که زیر کاسه نیم کاسه بوده است.
و قابل تذکر می دانم که من از تمام رهبران سیاسی به شمول اشرف غنی مثل میلیون ها هموطن دیگر خویش، خاطره خوشی ندارم.

>>>   Atif Hashimi
آمدم میدانِ هوایی کابل. هزاران انسان بدونِ پاسپورت، ویزه و تکت به زیرِ بال‌های طیاره در سنگرِ فرار قرار داشتند. هواپیماها بی‌صاحب و تفنگ‌دارانِ آمریکایی بادارِ منطقه بودند. صدای ترسناکِ شلیک شنیده شد و مردمانِ فرار کرده از زیر طیاره داد زدند؛ “نروید داخل! چند نفر کشته شدند، آمریکایی‌ها بالای مردم شلیک می‌کنند”.
دلیل رفتنم به فرودگاه سفر به دهلی بود. هفتهٔ قبل تکت گرفته بودم تا اسنادِ تحصیلی‌ام را تسلیم شوم. به خود خندیدم که درین وضعیت، من چقدر اصول‌مندانه عمل کردم و دی‌روز ۳۵۰۰ رپیه را برای تست کرونا پرداختم حالانکه اینجا هزاران وطندارم، با شعارِ «کانادا رفتن حق ماست» بدون مدرک در میدان حضور یافته اند.
«شرکت‌های هوایی بی‌نهایت نامسئولانه عمل کرده اند. دی‌روز تلاش کردم تا تکتِ خود لغو یا به تعویق بیاندازم اما نه تماسی را پاسخ دادند و نه هم شرکتِ هوایی Kam Air با نشرِ اعلامیه‌ای تکلیفِ مردم را روشن کرده است.»

>>>   مطمین باشید این هم آخر بازی نیست دوستم با کمک ازبکستان و ترکیه برمیگردد قطر و پاکستان هم که حامیان اصلی طالبان هستند از طالبان حمایت میکنند و هرکدام سهمشان را از افغانستان میگیرند بازی برد برد برای پاکستان و قطر و ترکیه بود

>>>   واقعا مسئولان ترسوی فراری به درد مرگ می خورند تا حکمرانی کردن، اینها فقط به فکر جان خودشان هستند و جان و زندگی مردم برایشان ارزشی ندارد، خداوند به داد همه ی مردم بی پناه برسد..
امیر

>>>   Mostafa Borhani
زندگی جریان دارد، اکنون که ساعت ۱۰ صبح است دشت برچی بسیار شلوغ و پر ازدحام و رفت و آمد نیز جریان دارد، موترهای عزاداران حسینی ظاهرا عَلَم کشی دارن و به سوی کارته سخی روانند،گویااز آن وحشت و بیم دیروز ذره ای در چهره مردمان این شهر نمانده(الحمدالله). به حوزه ۱۳ پولیس که نزدیکم بود مراجعه کردم ببینم در چه وضعیست، ظاهر قضیه و صحبت مردم محل حاکی ار چور و چپاول دیروز توسط فرصت طلبان و ارازل و اوباش بود که این حوزه مانند دیگر حوزه های پولیس شهر مورد غارت قرار گرفته.
وقتی رسیدم آنجا یک مولوی طالب در حال سخنرانی و شماره تلفن خود را داد که نیاز شد زنگ بزنید و گفت که دیروز این حوزه را هم دزدان چور کردند چیزای خوبش را بردند، ضرب المثل هست که میگه از اینکه در بیم باشی داخلش باشی بهتره

>>>   غنی و کرزی و گلبدین و ملابرادر روی خود را در تاریخ سیاه کردند و وطن که ناموس شان است به پاکستان فروختند. همه شاه شجاع بودند خط خیالی دیورند و پشتونپرستی همه دروغ است
غنی احمدزی وظیفه داشت که افغانستان را به ملیشه های پاکستان تسلیم کند و پیش از آن تمام سران اقوام تاجیک، ازبک، هزاره و غیره را ترور کند. غنی تا توانست سران اقوام را ترور کرد بیشتر انفجارها با طالبان و تیم غنی بطور مشترک انجام میشد.در آخر غنی توسط امریکا و طالبان به عمان فرستاده شد. سایت استپوتنیک نوشت که چمدانهای دالر غنی از بس که زیاد بود در میدان باقی ماند و نتوانستند همه را انتقال دهند این بود حس وطن دوستی این غلجایی احمدزی که افغانستان را به پاکستان مجانی و با چند بکس دالر فروخت. لعنت به فاشیستان قوم پرست که بدروغ خود را مخالف پاکستان معرفی میکنند و در عمل غنی، کرزی و طالب مزدور و جاسوس پاکستان اند. مردم بعد از این نباید فریب دروغهای این اجیران و ملیشه های پاکستان را بخورند.

>>>   اونایی که از اروپا تبلیغ طالبانیسم و جهاد رو می کنید و از روی بزدلی اسم واقعی خودتون رو هم اعلام نمی کنید، در جریان هستند که از روی آی پی قابل ردیابی هستید و اسم امکانش هم هست..

>>>   به اولی برادر ایرانی من شاید غریب به ده بار در همین سایت گفتم و بازم میگم شما فارسی زبانید و برای ما محترم
اما بعد چرا اصرار دارید در مورد افغانستان که هیچ اطلاعی در مورد هیچی ندارید نظر بدید و مارو بیش از پیش برنجونید
اول غنی با تقلب و دستور مستقیم امریکا رییس جمهور شد و نه انتخاب مردم وبیشتر مردم حتی پای صندوق رای نرفتن
دوم وقتی قوایی که امریکا ۲۰فقط برای خودش پرورش داده بود و دقیقا در زمان حمله تسلیم میشدن یک دلیل منطقی بیار که چرا مردم خودشون رو فدای غنی و جمهوریت عاریه ای کنند
در مورد شیعیان دولت شما به صد زبان پیغام داد وارد جنگ‌نشید که جنگ شیعه و سنی براه خواهد افتاد و این به مصلحت تشیع نیست وگرنه شیعه افغانستان همان شیعه سوریه است که دمار از داعش براورد
لطفا اول تاریخ افغانستان رو بخونید بعد بیایید نظر بدید ماهم استقبال میکنیم
امروز هم‌ در منطقه پنجشیر جایی که شیر مسعود غرش میکند همه به صف فدا شدن هستند و چشم دنیا خواهد دید شیعه و سنی هم ندارد
اما مقاومت وقتی باختت حتمی است وقای هیج صلاحی نداری وقتی تمام فرمانده ها وفادار به امریکا هستند نامش خودکشی است نه مقاومت دوست عزیز
همه وفا داران به وطن امروز در پنجشیر جمع هستند و برای این روز برنامه داشتند کلی صلاح ذخیره کردند حتی هلی کوپتر و انواع تانک دارند و اینهارا برای همچین روزی پنهان کرده بودند واز همه افغانستان درحال رفتن به پنجشیر هستند

>>>   توکلت علی الله

>>>   دقیقا درست فرمودید
اینها بازی های غربی ها است که بر سر ملت ما می اید و چقدر هم دقیق اجرا می شود
شیما کابل

>>>   اصل موضوع این است :
آمریکا در افغانستان شکست خورد
در واقع آمریکا و ارتش 300000 نفری که برای افغانستان ساخته بود از گروه 70000 نفری طالبان شکست خورد و مشخص شد اتکا به کشور بیگانه و نیروی ساخته شده توسط کشوری دیگر اصلا بدرد نمی خورد

>>>   نظر دهنده اول من فارس زبان نیستم و شک ندارم تو هم فارس زبان نیستی مردم افغانستان دست خالی چطور بحنگن وقتی اسلحه ندارن حتی گروههای تروریستی کردی مثل پ ک ک و پژاک کمکهای تسلیحاتی از آلمان و فرانسه دریافت میکنن مردم افغانستان تنها هستن چریک پول و سلاح میخواد در سوریه آمریکا برای کردها کامیون کامیون سلاح و موشک انداز و ...فرستاد پشت مردم افغانستان و همه حتی ژنرالهایی مثل دوستم خالی کردن

>>>   اعتماد به شیطان بزرگ وملعون اول آمریکا بعد انگلیس روباه مکار یعنی ساختن ارتشی پوچ وبی رگ مانند افغانستان و ریس جمهوری مثل غنی که به ۵۰۰ نفر پابرهنه پایتخت کابل را تحویل داد وبه فرمان آمریکای ملعون فرار کرد صد مرگ بر این آمریکای شیطان صفت وهزار درود وصلوات برامام خمینی ره.. وروهش شاد که از اول انقلاب آمربکارا شناخت واسم شیطان روی آن گذاشت وکشور های عربی که فهم وشعور ندارند وغیرت که سرمایه کشور وملت را در اختیار آمریکا می گذارند که از آنها دفاع کند خدایا بحق وبزرگواری خودت پرچم جمهوری اسلامی ایران عزیز را در کل جهان بخصوص در کشورهای اسلامی برای همیشه بر افراشته کن وایران سر بلند وبا غیرت را در پناه خودت حفظ فرما آمین

>>>   بازگشت مجدد امریکا.با امدن طالبان و حذف بعضی از سران اقوام میدان اکنون برای امریکا و پاکستان باز شده است.مذاکره ای تحت عنوان حکومت انتقالی در دوحه در حال انجام است.کرزی در ظاهر به عنوان یک شهروند افغانستانی اما در باطن به عنوان تنها نماینده و حافظ منافع امریکا حضور دارد و یک به یک منافع امریکا را در این مذاکرات دنبال میکند و توافق ها را طوری تنظیم میکند که بازگشت مجدد امریکا قوی تر از گذشته تثبیت شود.طالبان در این مذاکرات کاملا تحت اثر پاکستان و کرزی بعنوان حافظ منافع امریکا هستند.اما عبدالله به نمایندگی از ملت افغانستان تنها و بی خاصیت و بی اثر مانده و حضوری نمایشی داشته و تنها اثرش قانونی جلوه دادن قدرت طالبان خواهد بود.کرزی بی گمان در بدنه حکومت طالبان در پست کلیدی مینشیند تا همچون چماقی بر سر طالبان حافظ منافع امریکا و ناظر اطاعت پذیی طالبان بوده و به کشورهای همسایه پیام بفرستد که امریکا همچنان در منطقه حضور دارد.در عوض این کرزی نیز به نیابت از امریکا با طالبان توافق میکند که شکل حکومت اسلامی طالبانی خود را در منطقه پیاده کند.حضور بعضی سران اقوام هم نمایشی و برای پیشگیری از قیام های مجدد مردمی علیه طالبان و به منظور تثبیت قدرت طالبان خواهد بود و اثر دیگری ندارد.ملت افغانستان بیایید تا دیر نشده در شناختن دوست و دشمن حقیقی خود بازبینی کنیم.اما قدرت حقیقی ملت در اتحاد ماست و پیروزی سران اقوام بر مردمی بودن و تکیه کردن بر مردم است نه بر قدرتهای بیرونی.

>>>   امریکا از ملت افغانستان انتقام گرفت.امریکا وقتی دید در افغانستان ملت همسو با منافعش شکل نمیگیرد و این سران اهل همسویی با منافع امریکا نیستند جمهوریت تقلبی ساخت خود را متلاشی کرد و وارد معامله با طالبان شد.طالبان اما این معمله را با امریکا پذیرفته اند.ملت افغانستان دیگر نباید به امریکا تکیه کرد.به نظر من ایران یک الگوی مناسبی میتواند برای ملت افغانستان جهت پیشرفت و توسعه و سازندگی باشد.

>>>   ۱ - طالبان اگر بتوانند کشور را با امن
سازند از بهترین ها خواهندبود.خاک
به سر غنی و نکتایی پوشان دار و دسته ای او .
۲- رهایی بلا استثنی زندانیان پل چرخی
و دیگر زندانیان بلااستثنی و بلا تفکیک اشتباه بزرگ است .زیرا در میان
شان غیر از زندانیان سیاسی عناصر جنایت پیشه ، دزدان حرفه ای ، خاینین
بیت المال و اختلاس گران عمده. قطاع الطریقان و قاتلین که به حکم قطعی داد
گاه نهایی محکوم اند وجود دارد و عادتآ
دوباره به ارتکاب جنایت میپردازند .
م. زمین بوس کابل

>>>   رباعی :
روی غنی سیاه باد دزدانه رفت
لاف مردی میزد،لیک بزدلانه رفت
نعره های اوگوش ماکرده بود کر
مثل .....با قف دهن ،دیوانه رفت
نجیب قریحه

>>>   دلم واسه مردم افغانستان می سوزد، مردمی که باز هم آواره شدند، ان شالله یه روزی بتونیم هنزبانان خودمون رو آباد و آزاد ببینیم
ایران

>>>   به جرأت می‌توان گفت که اصلی‌ترین دارایی‌های به دست آمده برای آمریکا در پی اشغال افغانستان، به دست آوردن اطلاعات راهبردی و شناخت دقیق افغانستان، رهبران، نخبگان و مردم این کشور در جایگاه نخست و سپس نفوذ در لایه‌های سیاسی و اجتماعی مختلف آن حتی در میان مخالفان آمریکا در افغانستان است! امری که اکنون به یک مزیت رقابتی راهبردی برای آمریکا در برابر سایر طرف‌های حاضر در صحنه افغانستان بدل گردیده است.

۳. تسخیر افغانستان به دست طالبان به طور حتم مورد رضایت و در چارچوب محاسبات راهبردی آمریکاست و اساساً توافقات حاصل از مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر، زمان و نحوه خروج آمریکا از افغانستان بستر سقوط کشور به دست طالبان را فراهم آورده است.

۴. طالبان یک جریان افغانی برخوردار از حمایت خارجی (پاکستان) است و البته موجودیتی یکپارچه نیست؛ به این معنا که سهم رهبران محلی و میدانی این گروه –که برخی از ارتباطات و حمایت‌های خارجی مستقل نیز برخوردارند- در اقدامات و تحرکات میدانی گاه بیشتر از فرماندهان و رهبران ارشد گروه است!

۵. طالبان یک گروه و جریان تحت سیطره آمریکا نیست اما تجربه بیست ساله آمریکا در افغانستان، این گروه و اقدامات آن را برای آمریکایی‌ها محاسبه‌پذیر ساخته و آمریکایی‌ها امروز از ابزارهای مختلفی برای مدیریت الگوی رفتاری طالبان و اثرگذاری بر آن برخوردارند و بر همین مبنا آن را در چارچوب راهبرد کلان خود برای منطقه به کار گرفته‌اند.

۶. باید دانست که اگر صرف نظر از جزئیات، از روی مسامحه بپذیریم برای القاعده مبارزه با کفار (به تعبیر برخی دشمنان بعید)، برای داعش تسلط بر تمامی سرزمین‌های اسلامی و مبارزه با شیعیان (به مثابه دشمنان قریب) در اولویت ایدئولوژیک مبارزه قرار داشت؛ برای طالبان تسلط بر افغانستان و پیاده سازی الگوی امارت اسلامی در این کشور همزمان با ایجاد برتری قوم پشتون در مناسبات در اولویت قرار دارد و از این منظر عمده‌ترین تفاوت رویکردی آنان با دو گروه دیگر در اهداف سیاسی به شمار می‌رود.

۷. به سبب شکاف‌های قومی گسترده در افغانستان، حاکمیت طالبان به مثابه یک گروه با اکثریت و خاستگاه پشتون‌گرایی و با سویه‌های افراطی مذهبی مورد پسند مردم افغانستان نیست و در حقیقت تحمیل سلطه یک اقلیت قومی بر خواست اکثریت (البته متشتت و غیرمتحد) مردم افغانستان است. از این رو حکومت احتمالی قریب الوقوع طالبان همواره با نارضایتی‌های سیاسی و اجتماعی مواجه خواهد بود و این امر خود بستر لازم برای بی‌ثباتی و ناآرامی دائمی در افغانستان و نواحی مختلف ان را فراهم خواهد آورد. امری که در چارچوب راهبرد آمریکا برای آینده افغانستان -به مثابه یک کانون بحران و نگرانی دائمی سیاسی امنیتی در منطقه- مطلوب و دلخواه است.

۸. طالبان در خیزش اخیرش نشان داده است که رفتارهایش -علی‌رغم خشونت‌ها و تعدی‌های رخ‌داده در برخی مناطق- چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی حساب شده‌تر شده است و این هوشمندی را در نحوه و سرعت پیشروی‌های نظامی آن می‌توان مشاهده کرد، اما فارغ از آن برای قضاوت درباره تغییر حقیقی طالبان، هنوز بسیار زود است! بسیاری از رفتارهای این روزهای طالبان ناشی از کنترل فزاینده نیروها به سبب ملاحظات سیاسی لازم برای پیشروی است و رفتار طبیعی این گروه را باید پس از عبور و گذر از این ملاحظات باید مشاهده و قضاوت کرد و حتی بر فرض احتمالی تغییر ماهیت رفتار، این امر جبران کننده ظلم‌ها و جنایات سال‌های گذشته این گروه نیست و نخواهد بود و نسبت بدان نباید اغماضی صورت بپذیرد.

۹. کناره‌گیری مردم افغانستان از مواجهه جدی با طالبان و عدم همراهی با قوای حکومتی حتماً به معنای پذیرش و رضایت از تسلط طالبان نیست! در حقیقت رفتار این روزهای مردم افغانستان ناشی از ناامیدی گسترده از ساختار معیوب سیاسی ساخته شده به دست اشغالگران آمریکایی، سرخوردگی از منفعت طلبی و ثروت‌اندوزی شخصی رهبران سیاسی و قومی، بی‌اعتمادی به نمایندگان سیاسی به سبب فساد گسترده سیاسی و اقتصادی آنان و ناتوانی‌شان در پیشبرد مطالبات مردم است. مردم افغانستان به شکل روزمره در حال مشاهده خیانت آشکار رهبران و رجال سیاسی و دفاعی در خالی کردن عرصه میدانی به دست دولت و بسترسازی ضمنی آنان برای سلطه طالبان هستند؛ از این رو خود را در هیچیک از طرفین این منازعه تعریف نمی‌کنند و بدین جهت به ناظران نگران رخدادهای میدانی تبدیل شده‌اند. انتخابی منفعلانه از سر بی‌اعتمادی، یأس، سرخوردگی، ناامیدی و نیز ناتوانی!

۱۰. در نهایت در تحلیل تحولات افغانستان، همپای وزن‌دهی به تحرکات و اقدامات طالبان، می‌بایست به راهبرد کلان آمریکا برای آینده این کشور، اقدامات میدانی واشنگتن در راستای راهبردش و نیز روند حاکم بر رفتار مردم و نخبگان افغانستان در مواجهه با رخدادهای میدانی پرداخت

>>>   برادران !در این دو .....ای همیشه آویزان (کریم خلیلی و محمد محقیق )هر بی شرفی، کجا است ؟ و آن سر خر بی دانشش کجا است ؟ مثل اینکه سراخ موشی را به دست مزد بیست ساله خریده و آنچنان مخفی شده که حتی نفس شان هم از زیر شلوارشان می شند
اگر خبری این بی مسلکان دارید به اشتراک گذارید

>>>   پیگیری بین المللی و دستگیری و محاکمه قضایی اشرف غنی فراری و دستیاران وشرکای فاسد و دزدش، خواسته ی هر شهروند افغانستان است. او، با فرار وقیحانه اش نه تنها دارایی فقیرترین ملت دنیارا به یغما برد، بلکه نظامی را که باخون دهها هزار از فداکارترین سربازان کشور و هزاران زن ومرد آزاده و بی گناه این سرزمین برپای شده بود، از بنیاد فروپاشاند. بنابراین، کم ترین خواسته ملت افغانستان از مقامات قضایی و پلیس بین المللی این است حالا که جامعه ی جهانی افغانستان را به کام هیولای طالبان فرو انداخته اند، دستکم برای تسلی و تسکین قلب داغدار این مردم بی پناه و دردمند، اشرف غنی خاین، این دزد فراری و فریبکار را هرچه زودتر دستگیر و مورد پیگرد قضایی قرار دهند.
حمزه واعظی

>>>   فکر کردن، برداشت و تحلیل اوضاع در وضعیت بحرانی، نباید دچار «شاک زدگی» شود. پشت تاریخ چی می گردید، در همین دو سه دهه، چندین تحول را نسل ما از نزدیک دیده اند، در کشوری با وضعیت افغانستان می توان گفت، چنین تحولاتی طبیعی است. مهم این است که احساس زنده بودن کنیم، از وضعیت درک درستی داشته باشیم و به زور هم که شده امیدوار باشیم.

من شاید آدم خوش بینی باشم و یا جبرا خود را به این سمت سوق دهم. به همین خاطر فکر می کنم از وضعیت کشور و به ویژه پای تخت بر می آید، که تحولی پس از تسلط کامل تحریک طالبان، در شرف وقوع است. این تحول در برگیرنده نوع حکومت و توجه به امنیت عمومی مردم خواهد بود. هیچ کشوری به شمول امریکا به عکس سخنرانی دیشب جو بایدن افغانستان را رها نکرده و تمامی کشورهای منطقه شریک وضعیت افغانستان اند.

نشانه هایی مانند پروازهای بدون وقفه در میدان هوایی کابل، عدم اعلام رسمی حکومت از سوی تحریک طالبان و سکوت وخاموشی وضعیت می تواند نشان دهنده آبستن تحولی دیگر به ضمیمه تسلط تحریک طالبان باشد، به اضافه اینکه رویه تحریک طالبان با مردم و حکومتی ها در سراسر کشور تا اکنون دشمنانه نبوده است.

داکتر محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در پاسخ به دویچه وله هیچ توضیحی در مورد حکومت آینده نداد. به هر حال هرچه که باشد این کشور ماست و با همین واقعیت ها می توانیم احساس زنده بودن، نظر داشتن ودوام داشته باشیم.

به عکس شعر حافظ من تقلا دارم که بگویم و باور کنم که بوی خوش تری از اوضاع می شنوم. خارجی ها چقدر از ما را می برند؟ این کشور می ماند، این مردم هستند، هر وضعیتی را که تجربه می کنیم این کشور قبلا تجربه کرده است. چیز تازه ای نیست به زندگی خود با همین شرایط دوام بدهیم وبایستیم.

نقیب آروین

>>>   Ferdaws Kawish
نظام سیاسی و دولتی برخاسته از موافقت‌نامه‌ی بن و قانون اساسی سال ۲۰۰۴ با سرعت‌باور‌نکردنی از بین رفت. این سقوط چنان سریع بود که حتا آوای افتادن و شکستنش هم به گوش نرسید. سقوط پرشتاب نشان داد که بیشتر نهادهایی که در این ۲۰ سال ساخته شد، در سطح غیر قابل باور پوشالی‌ بود. اشرف‌غنی برخلاف داکتر نجیب موفق به فرار شد، مثل بیشتر زمام‌داران این دیار پای حرفش نایستاد و هوادارانش را شرم‌سار کرد. تاریخ این دیار بیشتر قصه‌ی فروپاشی و گسست است تا پایه‌داری و تداوم. اما جامعه‌ی شهرنشین بسیار تغییر کرده است. " حکومت اسلامی همه‌شمول" که وعده‌‌ی تشکیل آن داده شده است با جامعه‌ی پیچیده‌تر از گذشته در شهرها روبرو است. برق ۲۴ ساعته، انترنت پرسرعت و خدمات دولتی سریع و مدرن، مطالبات کوچک این جامعه است.

>>>   می‌گفتیم غنی یک فاشیست است، می‌گفتند شما متعصب هستید، می‌گفتیم غنی یک دزد چراغ بدست است، می‌گفتند، شما بدبین هستید، می‌گفتیم غنی یک مغز گندیده است، می‌گفتند نه او مغز متفکر است، می‌گفتیم غنی یک عوام‌فریب و دروغگو است، می‌گفتند شما از روی نفرت این سخن را می‌زنید، می‌گفتیم غنی لجوج و یک دنده است، می‌گفتند شما درنکوهشش زیاده روی می‌کنید، می‌گفتیم غنی برای این ملک مصیبت است، می‌گفتند شما نمی‌دانید، غنی یک غنیمت است.
این غنمیت کل ملک تان را قلع و قمع کرد و به غنمیت برد.
امین کاوه

>>>   .....و خلق بر غنی کوچی باد و تاسف و ندامت به حال مردم افغانستان و آن ابلهانیکه به غنی رای داده اند
م.حسن شرقی زاده

>>>   خداوند نسل این ....بی‌تربیت اوغان را منقرض نماید که ۲۰۰ سال است از پشت کوه پیدا شده و تا توانسته‌اند به ملک خراسان ریده‌اند,,,...

>>>   به قول ناصرالدین شاه قاجار: اوغان بی‌تربیت است.

>>>   تاریخ غنی و کرزی و طالب را محکوم کرده است که مردم افغانستان و خاک را به پاکستان فروختند این بود لافهای وطن دوستی کجا شد خط دیورند کجاشد پشتنونخواهی غنی احمدزی پول خون مردم مظلوم افغانستان را دزدید و فرار کرد این است وطنپرستی این غلجایی مفسد و وطنفروش که صدها هزار مردم افغانستان را بقتل رساند ....بر غنی، کرزی، محب اتمر فضلی و تیم این فاشیست مرتد و منفور تاریخ افغانستان که از شاهشجاع کثیف تر و وطنفروش تر بود. مردم افغانستان دیگر به این وطنفروشان اعتماد نکنید طالب آخرین زور این وطنفرشان است هشتاد تا نود درصد طالبان تبعه اصلی پاکستان اند صد فیصد در افغانستان دوام آورده نمیتوانند. در تاریخ باید به این وطنفرشان اجازه قدرت و باداری داده نشود این تجربه بزرگی بود

>>>   فرض کنید شما پدری دارید که بسیار تند خو و کم حوصله است و شما را به خاطر هر اشتباه کوچک دعوا و سرزنش می کند. اگر یک بشقاب را با بی احتیاطی بشکنید شما را پس گردنی می زند؛ اگر یک گیلاس دوغ را چپه کنید شما را گوشمالی می دهد. حالا فرض کنید با داشتن چنین پدری شما بی احتیاطی کرده و در داخل خانه توپ بازی کردید و تلویزیون 55 اینچ را شکستید. شب که پدرتان می آید تمام استخوانهای بدن تان می لرزد. اما در کمال تعجب وقتی پدر باخبر می شود که شما تلویزیون را شکسته اید هیچ عصبانی نمی شود و برعکس شما را نوازش می کند. شما توقع یک تنبیه جانانه را دارید اما او می گوید خیر است، سرت سلامت باشد، خیر است که تلویزیون شکسته، خوب شد که خودت سالم هستی! شما از این تغییر رفتار پدر هم گیچ می شوید و هم از این مهربانی می ترسید. فکر می کنید پشت این مهربانی نکند نقشه دیگری باشد.
حال مردم افغانستان همین است. آن طالب که تلویزیون ها را می شکست و روده نوارهای صوتی و تصویری را می کشید حالا خودش داخل استدیوی تلویزیون می رود و با مجری زن مصاحبه می کند! طالبی که هزاره را از موتر مسافربری پیاده می کرد و سر می برید حالا امنیت هیئت سینه زنی را در خیابان تامین می کند. به هیچ کس کار ندارد و حتی زنان با پلاکارت ها در دست در مقابل شان تظاهرات می کنند.
علت این تغییر شگرف و ناگهانی هرچه که هست خوبست. من بسیار خوشحالم از اینکه با آمدن طالبان هیچ خون غیر نظامی ریخته نشد و طالبان همگی را مشمول عفو عمومی قرار دادند و حتی کسانی که رو در رو با آنها جنگیدند را هم بخشیدند.
شاید طالبان فهمیده اند که برای حکومت داری مجبور هستند که با کشورهای جهان رابطه داشته باشند. بدون رابطه با دنیا حکومت داری غیر ممکن است و اگر آنها با همان خشونت همیشگی قدرت را به دست می گرفتند دنیا آنها را به رسمیت نمی شناخت. شرایط از بیست و پنج سال پیش تا حالا بسیار فرق کرده است. آن زمان اگر طالب صد نفر را کشته به چاه می انداخت هیچ کس خبر نمی شد اما حالا ویدیوی هر رفتاری در کم ترین زمان در سراسر جهان پخش می شود. اگر دنیا حکومت طالبان را به رسمیت نشناسد آنها حتی در پرداخت معاش کارکنان خود هم ناتوان خواهند ماند. همین حالا 9 میلیارد دالر ذخیره ارزی افغانستان در خارج منجمد است. طالبان برای بقای خود و بخاطر اینکه باز یک صف مقاومت دیگر در اطراف احمد مسعود و دیگران شکل نگیرد مجبور هستند ملایمت و مدارا پیشه کنند. اما هر چه هست ما این مدارا را به فال نیک می گیریم و امیدواریم به مرور زمان پس به طبیعت خود برنگردند.
سرور حسینی

>>>   چهره های بدنام, خائن و فاسد که در بیست سال گذشته چیزی جز خیانت و فساد نداشتند، اکنون تلاش میکنند در نظام طالبانی نیز جایی برای خود پیدا کنند. این ها باید محاکمه و مجازات شوند.
شجاعی

>>>   زهرا از ایران
مردمی که تن به ظلم میدهند همیشه ظالمانی بر آنها حکومت میکنند. جنگ ایران و عراق را مطالعه کنید .مردان با غیرت ایرانی با دست خالی جنگیدند. پس شما هم میتوانید .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است