فرارهای شرم‌آورِ خوشایند
پایه و مایة حکومت‌های 20 ساله کرزی و غنی بر دروغ، فریب و فساد غربی‌ها گذاشته شده بود. ارباب‌های غربی از بالا به آن‌ها دروغ می‌گفتند و آن‌ها به مردم دروغ و فریب می‌فروختند 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۶    ۱۴۰۰/۶/۹ کد خبر: 168200 منبع: پرینت

حوادث یک ماه اخیر کشور آن قدر زیاد است که طی یک هفته می‌توان از آن‌ها یک کتاب نوشت؛ این حوادث پیامدهای سخت و سنگین و خوشایند و ناخوشایند بسیاری برای مردم و کشور افغانستان خواهد داشت که ممکن است سال‌های سال ادامه یابد. بسیاری از صاحب‌نظران نسبت به حوادث اخیر خوش‌بین نیستند و بنده نیز از همین جمع هستم و در فرصت دیگری به تحلیل آن می‌پردازم؛ امّا گمان می‌کنم حوادث اخیر برای کشور و مردم جنبه‌های مثبتی نیز داشته است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن‌ها گذشت. از باب نمونه به سه فراری می‌پردازم که در روزهای اخیر رخ داده است؛ این فرار‌ها برای فراریان شرم‌آور و امّا برای مردم خوشایند بوده است.

1- فرار شرم‌آور شیطان بزرگ!
شکست مفتضحانه امریکا در افغانستان و فرار شرم‌آور کشورهای غربی، به خصوص شیطان بزرگ حادثه خرد و کم اهمیتی نیست. اگر 20 سال پیش بسیاری از مردم، به تهاجم نظامی، سیاسی و فرهنگی امریکا به افغانستان با عینک خوش‌بینی می‌دیدند، ‌در ده سال اخیر، این خوش‌بینی‌ها را باد برده بود. به ویژه در یکی دو سال اخیر، تقریباً تمام مردم افغانستان شکست و خروج امریکایی‌ها را آرزو می‌کردند. دیگر همه می‌دانستند که امریکا برای رسیدن به منافع شیطانی خود با گروه‌های تروریستی معامله می‌کند و پروژة داعش را کلید زده است.
20 سال پیش، ایالات متحده از یک‌طرف به بزرگ‌نمایی گروه‌های تروریستی خارجی و داخلی پرداخت و چنین القا کرد که تنها امریکا و متحدانش می‌توانند شر این گروه‌ها را از سر افغانستان و جهان کم کنند. از جانب‌دیگر با وعده تأمین امنیت، صلح، توسعه و پیشرفت اقتصادی و ... مردم را فریب داد و به افغانستان لشکر کشید.
پس از 20 سال آشکار شد که همه سراب بود و فریب؛ امریکا و فاحشه‌اش خلیلزاد، از پشت به مردم افغانستان خنجر زدند. حکومت جدید باید جلوی نفوذ پیدا و پنهان امریکا و متحدانش را در افغانستان جدّاً بگیرد.

2- فرار شرم‌آور حاکمان فاسد!
پایه و مایة حکومت‌های 20 ساله کرزی و غنی بر دروغ، فریب و فساد غربی‌ها گذاشته شده بود. ارباب‌های غربی از بالا به آن‌ها دروغ می‌گفتند و آن‌ها به مردم دروغ و فریب می‌فروختند.
در این 20 سال یک حلقة کوچک در اطراف کرزی و غنی، همان اژدهای جهنّم شده بودند که هرچه صدقه و کمک از جهان غرب و عرب می‌آمد، شکم این چند نفر پر نمی‌شد؛ بانک‌های دبی و قطر و فرانسه و انگلیس از ثروت آن‌ها لبریز شده بود؛ امّا آن تا آخرین لحظه فریاد "هل من مزید" می‌زدند.
غارت معادن و ثروت‌های ملّی و کمک‌های غرب که سیرشان نکرد سرانجام کشور را هم فروختند و خود با طیاره‌های پر از دالر فرار کردند.
حکومت جدید اگر در بند عزّت افغانستان و مردم آن است و اگر به خواست مردم توجّه می‌کند باید غنی و یارانش را به کشور بازگرداند و محاکمه و مجازات کند و ثروت‌های دزدیده شده را نیز به ملّت برگرداند. حامد کرزی، عبدالله و حکمتیار نیز نسبت به کارنامة20 سالة خود باید پاسخ بدهند.

3- فرار شرم‌آور رهبران خاین!
جالب‌ترین حادثة روزهای اخیر فرار رهبران قومی، فاسد، خاین، نالایق، بزدل و پول‌پرست بود. بدون تردید برطرف شدن سایة سربی آنان از سر مردم نعمتی است که خداوند به این مردم ارزانی داشته است. این عناصر سبک‌سر بیش از سه دهه بر گردة مردم افغانستان سوار بودند و تمام داروندار کشور را تصاحب کردند و به بانک‌های خارج انتقال دادند؛ در همان‌حال برای طولانی‌کردن عمر سیاسی خود با شعارهای قومی، مردم را فریب می‌دادند.
اکنون که طالبان می‌گویند حکومت همه‌شمول تشکیل می‌دهند، لازم است بدانند این رهبران بادکی هیچ اعتباری در نزد مردم ندارند و نمی‌توانند از مردم افغانستان نمایندگی کنند.
عناصر پاک و با تجربه و دانا در میان اقوام مختلف کم نیستند که در حکومت همه‌شمول سهم بگیرند و برای کشور خدمت کنند.
این‌که حوادث اخیر در نهایت به کدام سمت می‌رود و به نفع مردم و کشور افغانستان می‌انجامد یا به ضرر آن‌ها، مربوط می‌شود به سیاست‌ها و رفتار حاکمیت و حاکمان جدید؛ امّا با قاطعیت می‌توان گفت این سه فرار شرم‌آور به نفع کشور و مردم می‌باشد و باید خدا را بر آن شکر کرد.

سید اسحاق شجاعی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   من بار بار هشدار داده بودم که بپاخیزید و نکتایی پوش های سبزی مارکیت ها و رستوران های غرب را دوباره به کار و بار سابق شان روان کنید، مگر همه چشم به بهشت 'ملی کراسی" داشتند و این هم نتیجه. و خوب هم دیدیم که رژیم فاشیستی ارگ یک رژیم پوشالی بود که تنها با یک پف چرکستان فروپاشید.
آتش خاوری

>>>   اگر به جایی افغانستان کره شمالی همسایه پاکستان
بود تا الان پاکستان از روی نقشه محو شده بود

>>>   حکومت همه شمول روکشی است بر استبداد طالبی.
قدرت دست پاکستان است و بس.

>>>   شیطان بزرگ فرارکرد و شیطان تکفیری طالب را در اتحاد با القاعده و داعش در افغانستان و منطقه مسقر کرد.
ماین خطرناک امریکا تکفیریهای طالب در اتحاد کامل با القاعده و داعش و عموم تروریستان مدارس پاکستان است که هدف نهانی شان حمله به چین و روسیه و آسیای میانه و ایران است. این حیوانات جنگلی و وحشیان تکفیری مایه شرم و ننگ دین اسلام و مهربانی خداوند استند. مسلمانان جهان و منطقه باید هرچه زودتر با این تکفیریهای ملعون و تروریست و ظالم مقابله کنند و مردم مسلمان افغانستان و منطقه را از چنگال خون آلود این حیوانات درنده نجات دهند. سی آی ای امریکا و آی اس آی پاکستان بطور مشنرک این تکفیریهای وحشی را در افغانستان مسلط کرد تا آنها را به چین، روسیه، آسیای میانه و ایران بفرستد. گفته میشود که مشاور اعظم بن لادین وارد افغانستان شده است. طالبان با القاعده و داعش امریکایی بیعت کرده است. این لشکر تکفیر قصد تخریب چین، روسیه و ایران را دارند.

>>>   با همه خدمت چه بودي گر پذيرفتي ترا
شرم بادت زين غلامي، بي خداوندي هنوز
خنده ات بر خود نيامد پاره اي بر خود بخند
از یهود ونصارا در راه شکرخندي هنوز

>>>   باید گفت: شـــرو فـسـاد ما وشما هم فـرار کردند!
ر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است