هشدار ازبکستان به آمریکا: خلبان‌ها را اخراج می‌کنیم
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۴    ۱۴۰۰/۶/۱۰ کد خبر: 168211 منبع: پرینت

ازبکستان به آمریکا هشدار داد، خلبان های افغان آموزش دیده توسط نیروهای آمریکایی که اخیرا در پی به دست گرفتن کنترل افغانستان از سوی طالبان به این کشور آسیای مرکزی فرار کردند، ممکن است اخراج شوند.

به نقل از پایگاه هیل، بعد از آنکه طالبان اوایل ماه جاری میلادی کنترل شهر کابل پایتخت افغانستان را به دست آورد، صدها تن از نظامیان ارتش افغانستان سوار بر ده‌ها هواپیما و هلیکوپتری که آمریکا برای این کشور تامین کرده بود به همراه خانواده‌ها و همکارانشان به ازبکستان گریختند.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از چند مقام گزارش کرد، ازبکستان با این وجود از آمریکا در خواست کرده تا این خلبان‌های افغان را به منظور اجتناب از وقوع درگیری بین آنها و طالبان به یک کشور دیگر منتقل کند.
این نشریه متذکر شد، ازبکستان سالها روابطش را با طالبان ادامه داده است.

مساله حضور خلبانهای افغان آموزش دیده از سوی آمریکا در ازبکستان بعد از آن مورد توجه قرار گرفت که آگوست فلوگر، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و عضو کمیته امور خارجی این مجلس که خودش سابقا خلبان نیروی هوایی آمریکا بوده، از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور خواست به وضعیت ورود پیدا کرده و به این خلبانها که با ریسک تلافی جویی از سوی طالبان مواجه هستند، کمک کند.

طبق گزارش این روزنامه، وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پاسخ به سوالات در خصوص این مساله گفت: ما از دولت ازبکستان به خاطر تداوم میزبانی از افغانها در ازبکستان تشکر کرده و همه راه ها را در جهت امنیتی و ایمنی بلند مدت آنها پیگیری می کنیم.

طبق گزارش وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام خارجی، وزارت خارجه آمریکا با این وجود در پاسخ به این وضعیت کند بوده و این مساله باعث ناخرسندی دولت ازبکستان شده است.

به گزارش خبر آنلاین، فلوگر بیان داشت، چند روز پیش سفیر ازبکستان در آمریکا به او گفتته که این خلبانها "مجبور به رفتن به کشورشان نیستند اما نمی توانند در اینجا بمانند" و به فشارهایی که طالبان در قبال این مساله وارد کرده، اشاره کرد. بر اساس گفته یک مقام خارجی طالبان هم اکنون در حال فشار وارد کردن به مقامها در سفارت ازبکستان در کابل برای مسترد کردن این خلبانها بوده و هشدار داده اگر آنها فورا مسترد نشوند خانواده هایشان در افغانستان با خطر مواجه خواهند بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هشدار ازبکستان
خلبان‌ها
نظرات بینندگان:

>>>   ازبکستان اگر حماقت کند و این مهمان ها را به دشمنان شان تسلیم کند در تاریخ روسیاه خواهد شد و ملت افغانستان نسبت به ازبکستان نفرت دایمی پیدا خواهند کرد.

>>>   وزیر خاجه ازبکستان در گذشته درقسمت طالبان اضهار خوش بینی کرده بود و خطری برای کشورش را احساس نمی کرد یعنی که جور آمد کرده اند.
خارکش

>>>   ما از ازبکستان می خواهیم این پیلوت ها را به امارت اسلامی تحویل دهند، تا برای وطن خویش خدمت کنند.

>>>   بعنوان حس همدردی وهمنوای وهموطنی از رسانه ها خواهشمندیم باپوزش طلبی ازشما که ازخلبانان زحمت کشیده که باخانواده خودا موقتأ درازبکستان به بن بست خورده تاازشر دشمنان مزدوم درامان باشدقابل قدراست. امریکاودولت بایدن کاملا دیدگاه حقیرانه ودوگانه را به قهرمانان عزیزمادارد. رسانه های وطنی وخارجی ومردم برای حس انسان دوستانه بدون تعصب دادخواهی کمک وپناهندگی سیاسی ونطامی را از انگلیس والمان وبعضی کشورهای اروپای تقاضای یاری وهمکاری برای خلبانان عزیز مارا بکنید. مامدیون انهاهستیم. به امیدروزهای بهترورشنای.؟
علی ضیا شولگری)

>>>   چی بگویم؟!
آدم حیران می ماند از این کمدی تراژدی که در وطن میگذرد! کدام جا درکدام کشور ودرکدام جنگ دیده ویا شنیده اید گروهی که برای جنگیدن با دشمن تعلیم دیده اند اولین نفراتی باشند که برای حفظ جان خود وخانواده تقلا کنند!جالب است که پس از ان توقع داریم دیگران کمک یارمان باشند!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است