طالبان، وارث یک تریلیون دلار معادن بکر افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۶    ۱۴۰۰/۶/۱۲ کد خبر: 168231 منبع: پرینت

طالبان اکنون کلید معادن افغانستان به ارزش یک تریلیون دلار- یک هزار میلیارد دلار- را در اختیار دارد که می‌تواند انتقال جهان را به انرژی‌های تجدیدپذیر صورت دهد.
به نوشته روزنامه کره هرالد، طالبان پس از ۲۰ سال، از سقوط و بازگشت به کابل، از لحاظ مالی با مشکل روبرو شده‌ چون کشورهای اصلی کمک کننده به افغانستان، کمک‌های خود را به این کشور متوقف کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این معادن ارزشمند شامل رگه‌های بزرگ معدنی آهن، مس، طلا، زغال سنگ، لیتیوم و سنگ‌های قیمتی منحصر به فرد هستند و آن قدر هستند که بتوانند این کشور فقیر را به یکی از مراکز معدنی پیشروی جهانی تبدیل کنند.

ارزش بالقوه فلزات معدنی شناخته شده بر اساس قمیت‌های کنونی آنها به شرح ذیل است:
مس ۲۷۴ میلیارد دلار، آهن ۴۲۰ میلیارد دلار، مولیبدن ۲۳.۹ میلیارد دلار، طلا ۲۵.۸ میلیارد دلار، کبالت ۵۰.۸ میلیارد دلار و نیوبیوم ۸۱.۲ میلیارد دلار.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تریلیون دلار
معادن بکر
نظرات بینندگان:

>>>   از همین خاطر است که ماهویست هایی چینی (بی ادبی معاف) مایه هایی ملیشه ها را یک چارک وزن میکنند. و مطمین ام که پول ناچیز پرداخت شده توسط چینی ها هم به جیب چرکستان میرود.
آتش خاوری

>>>   این تنها خواب طالب هانیست بلکه این رویا وارزوی روسها وامریکای ها بود وکنونپاکستان وانگلیس این ثروت ملی افغانها را میان خود تقسیم کرده اند ایکاش طالب مستقل وازاد میبود از خود اراده واختیار میداشت تا همه با او یکجا ومتحد میشدیمبدون شک انها یک پروژه ای بسیار خطرناک با بعد استعماری واستثماری پر خطرکه ثروات مادی ومعنوی کشور وملت مارا به باد فنا میدهند سی سال قبل این سوال را ازیکی ازخبرگان پرسیدم چرا روسها این همه ذخایر ومعادن را به مفتی رها کردند او دانسته ویا ندانسته جواب داد که در محاسبه ای روسها انچه مردم از معادن زیر زمینی میگویند ارزش اینهمه بدنامی وتلفات و مصارف را ندارد معلوم نیست که دیگران چگونه محاسبه نمود اند ولی ظربه ای معنوی حکومت و وجود طالبان برای اسلام ومسلمین گرانتر وپر بها تر از قیمت مادی ان است به جهان اسلام را وحشت وبربریت وقرون وسطای نشان داده ازین ناحیه تبلیغات ضد دینی واسلامی خود را توسعه وگسترش می یابد اگر امریکای ها خواسته باشند که چینای ها را به دام اندازند وانها وطالب های ساخت خودشان را توسط داعش به درد سر وسر در گمی اندازند چینی ها نیز انقدر خام وسطحی نگر نیستند که بدون سنجیش دقیق وبررسی همه جانبه خود را به تلک داعش ورقیبان بی اندازد وهرگاه خارجی ها این شکار را به قیمت ارزان وبدون تلفات از طریق پاکستانی ها بدست بیاورند اینده ان را قضاوت خواهد کرد
حاجی ولایت خان از پاریس

>>>   طالبان بر سفره ای که بقیه زحمتش را کشیده اند چمبره زده است. اینکار به جز دزدی هیچ چیز اسم دیگری نمیشود رویش گذاشت.

>>>   شتر در خواب بیند پنه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه

>>>   راه ساده زندگی.
(همواره ازعقل وهردودست خودکاربگیرید).
اگرکسی گفت( والصلح خیر) باهردودست برایش کف بزنید،امااگرگفت( یک مردوچهارزن)بادست چپ ریشش رامحکم بگیریدوبادست راست یک سلی جانانه نثار روی پندیده وپشم الودش کنید.
عاقل

>>>   جبهه مقاومت ملی افغانستان از کشته شدن بیش از 300 جنگجوی گروه طالبان در هفت منطقه خبر داد. (منبع سپوتنیک).
قهرمانان اصیل وفداکاروطن!ازدیاردورمهاجرت درعالم رویا دست های افتخارافرین همه تان را میبوسم.روح وروان ودعای خیرمیلیونها هموطن اگاه تان باشماست.
بشیربشارت

>>>   غاصبان معادن افغانستان...طالبان تا این زمان با رفتارها و رویکردهایی که در برابر ملت داشته اند به مانند غاصبان منابع طبیعی بیشتر نمود کرده اند تا وارثان.
عدم پذیرش دولت موقت و بعد قانون اساسی جدید بر مبنای عدالت اجتماعی بین ملت و اعتقاد نداشتن به انتخابات انها را به عنوان غاصبان ثروتهای ملت افغانستان جلوه داده است.و همین سبب تشکیل جبهات مقومت علیه این گروه در پنجشیر شده و در دیگر نقاط افغانستان خواهد شد انشاالله.سبب پیروزی های جبهه مقاومت هم همین عملکردهای فریبکارانه و مزورانه و ریاکارانه این گروه با ملت است.

>>>   این معادن ثروث ملی است و در راستای رفاه مردم استفاده خواهد شد
حبیب الله یوسف زی

>>>   نظام طالبی یک نظام تاریک اندیش است. اما در مدیریت سالم ذخایر طبیعی افغانستان شاید موفق باشند. طی بیست سال حکومات قبلی موجودیت فساد و استفاده از منابع طور قاچاق وضعیت استخراج معادن را دشوار ساخته بود.هر قوم از ذخایر مربوط به ملت را به نفع خویش استفاده میکردند.اکنون این پروسه ختم گردیده.اگر توزیع عواید ناشی از معادن درست مدیریت شود شاید افغانستان و اتباع آن زندگی بهتر از کویتی ها داشته باشند.
مومند

>>>   یه جوری حرف میزنید انگار همین الآن آماده برداشت هستن؟ عرضه میخواد برداشت کنن این معادن رو ...

>>>   نظام طالبی یک نظام تاریک اندیش است. اما در مدیریت سالم ذخایر طبیعی افغانستان شاید موفق باشند. طی بیست سال حکومات قبلی موجودیت فساد و استفاده از منابع طور قاچاق وضعیت استخراج معادن را دشوار ساخته بود.هر قوم از ذخایر مربوط به ملت را به نفع خویش استفاده میکردند.اکنون این پروسه ختم گردیده.اگر توزیع عواید ناشی از معادن درست مدیریت شود شاید افغانستان و اتباع آن زندگی بهتر از کویتی ها داشته باشند.
مومند

>>>   طالب بیچاره عقل استفاده از این معادن را ندارد و پاکستان جرئت غضب این معادن را

>>>   نه قدرت استخراجش و دارن نه سواد و شعور استفاده اش و به چه دردشون میخوره؟!
حیف از افغانستان و مردمش که سران خائنی مثل غنی و کرری و طالبان دارن البته وضعیت کشور ما هم چندان درست نیست در کل چوب خیانتکاری حکام و مردم عادی کوچه خیابون میخورن طالبان مدت زیادی نمیتونه حکومت کنه مطمئن باشید
کاری از دستم جز دعا برنمیاد و از خدا برای مردم افغانستان پایان جنگ و طالبان و میخوام

>>>   ای معادین چی به درد ما مردم خورده،سال ها است خون عزیزان ما به خاطر حرص خاینان و بیگانه گان میرزد،هم معدن ها را تاراج میکنن و هم خون مردم بی گناه را میرزند،خداوند طالب هاپاکستانی را با بادران شان به جنم روان کند،

>>>   افسوس صد افسوس از همین بابت افغان ها را از افغانستان پناه می‌دهد تا به فرار مغز ها از وطن سر عت بخشیده … به ارامی ثروت ملی (معدنیات) انرا به یغما ببرد ….. کسانی که تحصیل یافته است حلقه زندگی را به آنها تنگ ساخته ‌مجبور به ترک وطن میشوند . الهی به برکت روی حبیبت آنها را خوار وذبون بساز ....به پاکستان چین وامریکا .
ب،م از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است