چین آماده بازسازی و سرمایه‌گذاری در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۱    ۱۴۰۰/۶/۱۳ کد خبر: 168233 منبع: پرینت

سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان چین را از شرکای عمده افغانستان خواند که برای بازسازی و سرمایه‌گذاری در این کشور اعلام آمادگی کرده است.
به گزارش تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «ریپوبلیکا» با اظهار اینکه چین شریک عمده این گروه است، افزود: این کشور آماده است که در کشور ما سرمایه‌گذاری کند و آن را بازسازی نماید.

مجاهد ادامه داد که از نظر طالبان قبل از همه پروژه «جاده ابریشیم جدید» اهمیت بسیار دارد. این پروژه یک ابتکار زیرساختی است که چین به آن وسیله می‌خواهد با استفاده از راه‌های تجاری، نفوذ جهانی‌اش را گسترش بخشد.

سخنگوی طالبان در تشریح کمک چین به احیای اقتصاد افغانستان گفت: معادن غنی مس وجود دارند که به کمک چینی‌ها کار استخراج آن‌ها از سر گرفته شده و مدرن‌سازی خواهد شد. افزون بر آن چین سند راهیابی ما به بازارهای جهان است.
وی با تشویق دولت‌های غربی از جمله ایتالیا برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، خواستار بازگشایی سفارتخانه‌های کشورهای غربی در این کشور شد.

مجاهد به این نشریه ایتالیایی گفت: ما می‌خواهیم دوباره روابط خوبی با ایتالیا ایجاد کنیم و امیدواریم که کشور شما حکومت اسلامی ما را به رسمیت بشناسد و من امیدارم که این مصاحبه روابط دیپلماتیک و سیاسی را تقویت کند و اینکه ایتالیا سفارتش را در کابل بار دیگر باز کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
چین
نظرات بینندگان:

>>>   چین خواهد آمد مگر در قدم اول طالبان باید روشن کنند که مسلمانان اویغور را مسلمان میدانند و ظلم چین را نکوهش میکنند یا نه؟؟؟

>>>   اگر معادن ما چیز چیزیکی برای چین است، مسئله ژیوپولوتیک برای چین و روسیه مهمتر است:
اول نبودن شیطان و چاکر های پای لنگ اروپایی اش در بیخ گلوی این دو کشور.
دوم ایجاد کوتاه راه ترانسپورت تجارتی چین با ایران و کشور های همسایه آن.
سوم ایجاد تخته خیز منحنی برای چین از طریق شمال بالای هند (اگر ضرورت شود)
چارم استفاده چین از ملیشه های وهابی برای سرکوبی مسلمانان تبت. و برای روسیه نابود سازی اشرارتاجکستانی، ازبکستانی، چچنی و.... در قالب خانه جنگ هایی آینده کشور ما.
ورنه خران هم میدانند که اتحاد چین کمونیست و 'ك. ژ. ب' با جاهلان افراطی در قطی عطار هم نمی گنجد.
آتش خاوری


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است