حقانی و برادر، رو در روی هم...!
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۵    ۱۴۰۰/۶/۱۵ کد خبر: 168271 منبع: پرینت

بعد از مرگ ملا عمر بنیانگذار طالبان، سراج الدین حقانی پسر ارشد جلال الدین حقانی خود را شایسته رهبری گروه حقانی و حتی همه طالبان می دانست اما پس از انتخاب ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر گروه طالبان، وی به عنوان معاون این گروه تعیین گردید. پس از کشته شدن ملا اختر محمد منصور، باز هم سراج الدین حقانی ادعای رهبری طالبان را داشت که با دخالت سران این گروه، ملا هبت الله رهبر شد و حقانی بازهم به عنوان معاون انتخاب گردید.

اینک که قرار است معاون رهبر و رییس کابینه دولت طالبان انتخاب شود، حقانی خود را شایسته تر از بقیه می داند و ملا برادر را به عنوان معاون خود قبول دارد نه رییس کابینه جدید.
اما روز جمعه اعلام شد که ملا عبدالغنی برادر به عنوان رییس دولت طالبان معرفی شود. در روزهای گذشته رقابتی سنگین میان سراج‌الدین حقانی و عبدالغنی برادر برای تصاحب این مقام وجود داشته است و حال ممکن است عبدالغنی برادر در این رقابت پیروز شده باشد. تیراندازی‌هایی که شامگاه روز جمعه در کابل و جلال‌آباد و برخی ولایات دیگر شنیده شد نیز می‌توان مرتبط با درگیری هواداران این دو چهره پرنفوذ طالبان با یکدیگر باشد.

ملا عبدالغنی معاون رهبر طالبان و رییس دفتر طالبان در قطر بود. در روزهای گذشته خبر انتصاب او به عنوان وزیر امور خارجه حکومت طالبان نیز منتشر شده است.
سراج‌الدین حقانی، رهبر فعلی شبکه حقانی و رابط اصلی سازمان اطلاعات پاکستان و گروه طالبان است. او فرزند جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکه حقانی است. جلال‌الدین حقانی در سال ۱۳۹۷ فوت کرد. سراج‌الدین حتی در دوره حیات پدرش هم حدود یک‌دهه به عنوان رهبر شبکه حقانی فعال بود.

آمریکا او را یکی از رابطان طالبان با القاعده می‌داند و برای دستگیری یا کشتنش ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. گروه شبه‌نظامی بدری ۳۱۳ که نیروهای عملیاتی ویژه حقانی‌ها است پس از سقوط کابل، فرودگاه را محاصره کردند و پس از خروج کامل ارتش آمریکا در شامگاه ۳۰ اوت، همین نیروها فرودگاه را تصرف کردند.

هنوز هیچ سمت رسمی برای سراج‌الدین حقانی در دولت آینده افغانستان مشخص نشده است. گفته می‌شود سراج‌الدین حقانی و ملاغنی برادر یک رقابت طولانی بر سر تصاحب جایگاه جانشینی ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر فعلی طالبان دارند. این اختلافات تنها به هفته‌های اخیر و رویدادهای پس از تسلط طالبان بر افغانستان مربوط نمی‌شود. در زمانی که گفتگوهای دوحه میان آمریکا و طالبان در جریان بود هم گفته می‌شد سراج‌الدین حقانی و اعضای شبکه او با امضای طرح صلح با آمریکا مخالفند.

شبکه حقانی به عنوان بازوی عملیاتی پاکستان در افغانستان مسوول حملات خونین علیه منافع هند در افغانستان هم بوده است. از جمله بمبگذاری در مقابل سفارت هند در کابل در جولای ۲۰۰۸ که به کشته شدن چند ده نفر منجر شد و هند را مجاب کرد تا فعالیت دیپلماتیک خود در افغانستان را به حداقل ممکن برساند.

در رویدادی دیگر و احتمالا مرتبط با اختلافات میان سران طالبان، فیض حمید، رییس سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) روز شنبه ۱۳ سنبله به کابل سفر کرده است. خبرنگارهای محلی اعلام کرده‌اند که این سفر به دعوت شورای رهبری طالبان و برای مذاکره با آن‌ها صورت گرفته است. شاید این دیدار بی‌ارتباط با تعویق در اعلام خبر تشکیل دولت طالبان نباشد.

تاکنون مشخص شده است که خلیفه حقانی، فرزند دیگر موسس شبکه تروریستی حقانی، وزیر داخله امارت اسلامی است. ملا یعقوب فرزند ملا عمر وزارت دفاع را در اختیار گرفته است. امیرخان متقی، وزیر امر به معروف و ارشاد عمومی است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ منصوب شده است. ملا عبدالباقی حقانی وزیر علوم و تحصیلات عالی طالبان است و وزرای ورزش، امور مرزی و سرحدات و خزانه‌دار یا رییس بانک مرکزی هم انتخاب شده‌اند.

اما اختلاف اصلی بر سر این است که چه کسی رییس شورای وزیران و دست راست هبت‌الله آخوندزاده خواهد بود. اگر ملاغنی برادر این مقام را در کنار وزارت خارجه به دست بگیرد، عملا شبکه حقانی دست پایین را در مناسبات آینده امارت اسلامی خواهد داشت. همین موضوع شاید محرک آغاز یک جنگ داخلی بین نیروهای امیرالمومنین هبت‌الله شود.

یکی از مقامات طالبان به شرط افشا نشدن نام خود به رویترز گفته که همه رهبران ارشد طالبان به کابل وارد شده‌اند، جایی که آمادگی‌ها برای اعلام دولت جدید در مراحل پایانی است.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سراج‌الدین حقانی
عبدالغنی برادر
نظرات بینندگان:

>>>   وزیر خارجه امکان دارد که عباس ستانکیزی مقرر شود. و عبدالعنی برادر به صفت ریس جمهور است .

>>>   درانیها و غلجایی در طول سه صد سالی که از هند به افغانستان آمده اند باهم جنگ داشته و همدیگر را کشته اند. جنگ شان تازه شروع شده است. این قبایل جاهل افغانستان و مردم را در دوزخ جهالت و جنگل حیوانات وحشی گرفتار ساخته اند اینها از حیوان وحشی تر و درنده تر اند

>>>   باید بپذیریم که در طول این بیست سال، بیشترین سهمِ قدرت سیاسی و اقتصادی کشور (۷۰ الی ۸۰ درصد) در اختیار غیر پشتون‌ها بود و رهبریت این دوره‌ها بدست کرزی و غنی بیشتر جنبه‌ی سمبلیک داشت.

تاجیکان به سرکردگی پنجشیر و بدخشان(بخاطر مقاومت در برابر طالب، قربانی دادن رهبری چون مسعود و شخص استاد ربانی بعنوان رییس جمهور) گزینه‌ی مناسبی بعنوان جایگزین طالب بود و سهم ایشان در طول این بیست سال بیشتر از هر گروه و قوم دیگر بود. بیشترین امتیازهای سیاسی، منصب‌های دولتی، پروژه‌ها و قراردادها وزارت‌خانه‌ها و... بنام قوم تاجیک در دست این دو ولایت و مخصوصا پنجشیر قرار داشت. در کنار تاجیک‌ها، باید سهم هزاره و ازبک را هم در نظر داشته باشیم.

میراث سهام‌داران عمده‌ی این بیست سال قدرت و ثروتِ غیر پشتون‌ها که با حمایت قاطع سیاسی و مالی آمریکا و هم‌پیمانانش همراه بود، برای پیروان‌شان این شد: رهبران شکم گُنده و اتو کرده، بچه‌رهبرهای شیک و کت‌و‌شلواری و بی‌سواد، میلیون‌ها دلار سرمایه‌ی رهبران در بانک‌های خارج، موترهای ضدگلوله و آخرین مدل، آسمان خراش‌ها کابل، مافیای تیل و گاز و... حتی اختلافات شدید بین خزبی و بین قومی( به‌ویژه در بین تاجیکان بدخشان و پنجشیر).

از حق نگذریم در این بیست سال همه فقط شکم گُنده کردند و ثروت اندوختند و زن گرفتند و ساختمان ساختند، آن‌هم از حق توده‌های تاجیک و هزاره و ازبک و اکنون تلاش‌ها در حفظ این ثروت و قدرت است.

اگر انصاف را رعایت کنیم، پشتون‌های زیادی در این مدت بیست سال تار و مار شدند و از بین رفتند و سربه نیست شدند، چه بدست آمریکایی ها و چه بدست ارتش و حتی خود پشتون‌هایی که در نظام بودند و چه در جنگ‌های چریکی و چه در انفجار و انتحار(که زندگی را به کام دیگران نیز تلخ کردند). در طول این مدت اکثریت پشتون‌ها و مخصوصا بزرگان پشتون، از عملکرد کرزی و غنی (بعنوان عروسک‌های نمایشی) به شدت ناراضی بودند.

رسول پارسی

>>>   قدرتمند ترین فرد امارت اسلامی ،(امیرالمومنان شیخ الحدیث هبت الله اخوند زاده حفظه الله تعالی است) تمام اعضای امارت اسلامی زیره فرمان ملا صاحب است و کسی و یا فرد خاصتی نمیتواند کوچک ترین حرکتی بی اجازه ملا صاحب انجام دهد ، در بین ما اختلاف معنای ندارد،
حبیب الله یوسف زی

>>>   Kawa Shafaq
همین موجودات دوپا اگر انتحار نکنند، گردن نبُرند، سنگسار نکنند، زن را با کیبل و شلاق نزنند، بی‌سواد نباشند، قرون‌وسطایی فکر نکنند، اطفال را به عقد نکاح شان در نیاورند، هنر و هنرمند را تکفیر نکنند، بچه‌بازی نکنند، خب دیگر طالب نمی‌باشند، چیزی شبیه میمون می‌باشند که نظر به تئوری داروین، شاید میلیون‌ها سال بعد چیزی شبیه انسان شوند. آن‌هم شاید!

>>>   ۲۵۰ سال است که در این کشور جنگ بین پشتون ها جریان دارد و مردم قیمت اش را میپردازند.

>>>   ماهیت اصلی طالب:
طالب یک نیروی افراطی جاهل، مزدور پاکستان، ظالم، قاتل، تروریست، تاریک و فاشیست، نژادپرست و ضدبشر است که مردم افغانستان از طالب شدیداً نفرت دارند. در بین مردم جهان طالب منزوی است و تمام مردم جهان از طالب متنفر اند این موجود پلید هیچ زمینه برای دولت سازی و حکومت کردن ندارد طالب را برای جنگ، کشتار، ترور، غارت و چپاول ساخته اند. وظیفه طالب تمام شده است لیکن آی اس آی پاکستان پلان دارد که تمام نسل جوان، روشنفکران و نخبگان را توسط طالب تروریست قتل عام کند بعد طالب را مثل ,,,,میکند و نعش متعفن او را در زباله دان تاریخ میاندازند. این سرنوشت طالب.

>>>   طالب به آن دزدی می‌ماند که داخل خانه‌ی شده و اهالی خانه را اسیر گرفته است. هر قدر هم این اسیر‌گیری دوام کند، از نفرت اهالی خانه در برابر دزد کاسته نخواهد شد.
طالب هرگز در افغانستان پیروز نمی‌شود. هرگز!
درست است که گوسفندانی با ذهنیت طالبانی در کشور ما وجود دارند اما افغانستان حدود سی‌میلیون نفوس دارد که اکثریت مطلق مردم طالب را هرگز از خود نمی‌پندارند، قبول ندارند و نخواهند داشت. طالب پشتیبانی پاکستان و تروریسم را دارد اما هرگز پشتیبانی مردمی در افغانستان نمی‌داشته باشد، زیرا بیست‌سال آخر با همه بدبختی هایش نشان داد که اکثریت مردم از سیاست‌های دینی و دین‌زده بیزارند. یاد مان نرود که در بیست‌سال اخیر در هر انتخابات، اکثریت مردم به هیچ يک از رهبران دینی و جهادی رای ندادند و حتی با وجود اخطار ها و حملات و قتل و قتال طالب، از انتخابات پشتیبانی کردند و به پای صندوق‌های رای رفتند که متاسفانه کرزی، غنی، عبدالله و شرکای‌شان به اعتبار و باور مردم بزرگ‌ترین خیانت تاریخی را انجام دادند که به همین سبب دیگر مورد پشتیبانی مردم قرار نگرفتند و حکومت غنی در ظرف دو‌هفته سقوط کرد.
به احتمال قوی که طالبان در روز‌های آینده تشکیل دولت خواهند داد اما تشکیل دولت به معنی پیروزی نیست.
حزب دموکراتیک خلق تشکیل دولت داد اما دست‌نشانده بودند و با زور حکومت کردند. پیروز شدند؟
مجاهدین تشکیل حکومت دادند اما دست‌نشانده بودند و با زور حکومت کردند. پیروز شدند؟
کرزی و غنی تشکیل حکومت دادند اما دست‌نشانده بودند و بر ضد منافع مردم و مملکت حکومت کردند. پیروز شدند؟
طالبان در سطح بین‌المللی فرزندان شناخته‌شده‌ی پاکستان و ملا‌های دیوبندی اند که هرگز پشتیبانی و همکاری مردم افغانستان را نخواهند داشت. یقینن که با زور و قوانین قرون وسطایی حکومت خواهند کرد، زیرا طالب فقط و فقط برای زور‌گویی، جنایت و جهالت ساخته شده است و بیش‌تر از این چیزی عقیده‌ی کور و افکار متحجرشان نیست.. این کفتارهای پاکستان هرگز پیروز نمی‌شوند، برخلاف، طالب و پروژه‌ی طالب در افغانستان دفن خواهد شد.
"شهابِ زود‌گذر شد اگر ستاره‌ی تو
ستاره‌ی دگری آفتاب خواهد شد!"
کاوه شفق

>>>   حبیب یوسفزی ایکاش شما ففط اندکی از حقوق اسلامی و احترام و خلقیات نیک پیامبر و ائمه اطهار را داشتید.

>>>   سرشتِ آزادی‌خواهی و مبارزه‌های راستی‌خواهانه با دروغ، شایعه و فریب به هیچ عنوان سازگاری ندارد. سرلوحه‌ی تمام سنگرهای آزادی‌خواهی و مبارزه‌های حق‌طلبانه با راست‌کاری و یک‌رنگی خامه خورده است نه با دروغ‌گویی و سیاست‌بازی‌های دغل‌کارانه.

آن‌که از یک جایی به بعد می‌بیند که راهِ آزادی مسیر درست‌اش را نمی‌پیماید و هم‌چنان ادامه می‌دهد، وی هنوز با خویش‌تنِ خویش در راستی و نیکویی نیست و آن‌را که با خویشتنِ خویش در راستی و یک‌رنگی نباشد، در راهِ آزاده‌گی و آزادی‌خواهی نیز راست‌کار و درست‌کار نخواهد بود.
حسابِ انسان‌های مبارز و آزادی‌خواه از روند‌ها و حرکت‌های نانجیبانه و ناشریفانه جداست. با اخبار جعل، حساب‌های فیک و دروغ‌پراکن، سخن‌های نسجنیده و بی‌بنیاد نمی‌شود مبارزه کرد، نمی‌شود ادامه داد برادر، نمی‌شود.

امروز نه فردا، فردا نه پس فردا، شک نکنید که پرده از روی هر دروغ و شایعه‌‌ای که با هیجان تمام پخش و نشر می‌شود برداشته خواهد شد؛ آن‌وقت، چه آن‌هایی که حتی با الفبای آزادگی و جوان‌مردی بیگانه‌اند و عاملِ نخستِ دروغ و شایعه‌اند( انفجار آرام‌گاه احمدشاه مسعود، کشتار نژادی و نسلی، بمباردمان‌های جت‌های جنگی و...) و چه آن‌هایی که راهِ دشوارِ مبارزه و ایستادگی را در گسترش اطلاعاتِ نادرست و غوغاسلاری‌های بی‌بنیاد اشتباه گرفته‌اند، خواهند دانست که چه ستم‌هایی بر مبارزان روا داشته‌اند و چگونه تیشه بر ریشه‌ی هیبت و عظمت روند‌های آزادی‌خواهانه کوبیده‌اند.
ما آن‌چه شرط بلاغ بود گفتیم...

رسول پارسی

>>>   همین حبیب یوسفزی تکفیریچیزی ننویسد بهتراست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است