امریکا و رویای جنگ داخلی دیگر در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۹    ۱۴۰۰/۶/۱۶ کد خبر: 168276 منبع: پرینت

امریکا با فریب‌دادن افکار عمومی، بیش از چهل سال به بهانه‌های گوناگون، مستقیم یا نامستقیم آتش جنگ را در افغانستان شعله‌ور نگه‌داشت.
حالا که این کشور با حمله‌ی غافلگیرکننده، از افغانستان رانده شده، با ترفندهای تبلیغی، در تلاش راه‌انداختن جنگ داخلی دیگر در افغانستان است، تا بار دیگر زمینه برای تولید، تقویت و گسترش تروریزم به هدف استفاده از آن علیه رقیبان منطقوی مساعد شود.

چنین به‌نظر می‌رسد که پس از چهل و اند سال، نخستین باری‌ست که کشورهای همسایه و منطقه به این نتیجه رسیده‌اند که حمایت از دولت مستقل، صلح و توسعه‌ی پایدار در افغانستان به نفع شان است، حتی چنین معلوم می‌شود که اروپا -متحد نزدیک امریکا- نیز از این موضع همسایگان و منطقه حمایت می‌کند؛ زیرا اروپا دریافته است که اگر به صلح پایدار در افغانستان کمک نکند، در آینده گرفتار مشکل‌های امنیتی ناشی از قدرت‌گرفتن ده‌ها گروه تروریستی در این کشور خواهد شد، از این‌رو اروپا این بار می‌خواهد در راه‌بردش در قبال افغانستان، راه خود را از امریکا جدا کند.

درک جدید همسایگان، منطقه و اروپا از پیامدهای ویران‌گر جنگ داخلی دیگر در افغانستان، از یک‌سو امریکا را در شعله‌ورکردن دوباره‌ی جنگ در افغانستان درمانده‌ کرده و از سوی دیگر برای نخستین بار افغانستان فرصت دست‌یافتن به صلح و توسعه‌ی پایدار را به‌دست آورده است.

نکته‌ی مهم این‌که مشکل‌های داخلی خود را می‌توانیم با توسل به‌روش‌های مسالمت‌آمیز با حاکمیت کنونی حل کنیم؛ نباید بگذاریم که مشکل‌های داخلی بهانه‌ای شود برای راه‌اندازی جنگ داخلی دیگر در افغانستان توسط امریکا.

ضیای رفعت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
جنگ داخلی
نظرات بینندگان:

>>>   افغانستان معمای که همه را گیچ نموده وکسی به حل ان قادر نیست اگر بگویم که پشتونها وطن فروش ومعامله گر ومزدور اند دیگران بجز چند کس کجا وطندوست ومبارز وازادی خواه اند همه در برابر دلار وپوند استرلین وپست فطرتان شان به درهم وریال وکلدار خودرا گرو نمده اند اگر مسعود واحمد مسعود این دو ابر مرد را که کنار بگذاریم احمد ضیا واحمد ولیدست همه پشتونها را از پشت بسته اند ودر غلامیوخود فروشی سر امد روز گار اند و رهبر اسبق جمعیت را که کنار بگذاریم صلاح الدین وجلال الدین ودیگر بی دینهایش بیست وچهار ساعت در فکر اندوختن مال ومنال واحراز جاه وجلال اند خون پدر رابا کرزی قاتل معامله کرد وهنوز اله ای دست کرزی اند وبدون مشوره ای این غدار قدم بر نمی دارند اقایان دوستم ونور که گفتند علیه ما توطیه صورت گرفت دروغ محض است با یک معامله ای بزرگ وگرفتن مبلغ هنگفت از غنی میدان را به دشمنان قسم خورده ای کشور وملت رها نموده اند کسی که حد اقل یک هزار مسلح داشته باشد چه کسی وچطور میتواند علیه او توطیه نماید!!!؟ پدرام بی دین وگیلانی ها ومجددی ها اینها از قدیم الایام مزدور ودست نشانده بودند خلیلی ومحقق که تابع سیاست ایرانیها اند که فدای منافع هم مدهبشان شده زهر ومرگی از ایران میگیرنداسماعیل خان وامر الله صالح تاندازه ای مشکوک اند تا ایندم کدام خیانت اشکار ومعامله ای مشهود انجام نداده اند گرچه حرفها وسخنهایدر موردشان گفته میشود از خداوند برای احمد مسعود ویاران وپیروانش توفیق مزید ونصرت وپایداری استدعا مینمایم اگر پشتونها بگویند اگر ما کرزی وغنی وعبد الله وهبت الله داریم شما چه گلی را به اب داده اید با این طعنه سرخجل وسرخورده وسرخم هستیم
شیخچه ای بلخابی سرپلی

>>>   آقای رفعت ،
۲۵۰ سال است که پشتون ها حاکم اند و قبول نمیکنند که مشکل های داخلی وجود دارند.
مهم تر از همه فعلا" زبان خودت با مشکل مواجه است و حاکمیت پشتونی زیر پوشش اسلام در قدم اول در پی تسلط زبانی است.
اگر طالب حاظر به قبول وجود مشکلات داخلی میشد هرگز به پنجشیر حمله نمیکرد و رییس استخبارات پاکستان را اجازه نمیداد که جنگ پنجشیر را رهبری کند
ساده لوحانه است اگر فکر کنیم که روس و چین و ایران و پاکستان در دراز مدت با هم اهداف مشترک داشتند.
هدف این ۴ کشور خروج امریکا بود و حال هرکس دنبال منافع خود است.
قبول اینکه حاکمیت طالب ثبات و امنیت درازمدت را به همراه دارد شاید درست ثابت نشود چون طالب ریشه فاشیستی اش قوی تر از دینی اش است.
آنچه شما پیش بینی میکنید فقط در یک صورت ممکن است و آن اینکه غیر پشتون ها بی چون و چرا در خدمت پشتون ها قرار گیرند و در جنگ های آینده پشتون ها مثل قرن ۱۸ و ۱۹ هیزم جنگ باشند و در دوران متارکه اجیر فرمانبردار.
برای ما قبول این امر مشکل است برای جناب عالی نمیدانم.
با عرض حرمت

>>>   امریکا و پاکستان و طالبان پروژه آوردن افراطیون را از خاورمیانه در افغانستان را طرح کرده اند در حال تمام افراطیون و ترویستان با گروه تروریستی حقانی فعالیت میکنند صلح قطر به این سبب بین امریکا و پاکستان مطرح شد پاکستان با دالرهای نفتی امریکایی طرح سقوط چین را در جنگ داخلی افغانستان دارد تا دالرهای بیشتری بمانند جنگ با شوروی سابق از ارباب اصلی خود امریکا و سعودی بدست آورد عامل جنگ داخلی طالب و آی اس آی پاکستان میباشند

>>>   امیدواریم طالبان بفهمد که در چه روزگار حساسی هست. جنگ داخلی برای وحشی های غربی بزرگترین نعمت هس که اول بگن دیدین منطقه به ما نیاز داره و بدون ما نمیتونه اروم باشه؟ و دوم برای فرار از رسوایی ها و چه بسا بحران مالی دوباره سودای جنگ داشته باشه. امیدواریم طالبان دست از قوم پرستی برداره و برای یه حکومت همگانی پا پیش بذاره. حیف فرهنگ ما و شماست که سر زبون کس و ناکس و مردم نیمه وحشی غربی ها باشه. امیدواریم افغانستان از این از هم گسیختگی اجتماعی رها بشه. تفاوتی میان کشور ما و شما نیست. از روزگاری که هیشکی نمیدونست دانش و خرد چیست در سرزمین های ما بود و به نسبت همه کودکان تمدنی زمین؛ چند ده بار خشکیدیم و دوباره جوانه زدیم. افغانستان هم به محض که به ارامش برسه شکوفا میشه. امیدواریم زمان ارامش فرابرسه.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است