مولوی عبدالحمید: طالبان فعلی با قبل تغییر کرده
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۳    ۱۴۰۰/۶/۱۶ کد خبر: 168279 منبع: پرینت

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان و پرنفوذترین شخصیت مسلمان سنی ایران در تازه‌ترین اظهاراتش در توضیح چرایی تبریکش به طالبان گفت "طالبان فعلی با قبل تغییر کرده است. اینها طالبان ۲۰ سال قبل که مدتی در افغانستان حکومت کردند، نیستند".

به گزارش بی بی سی، او در مصاحبه با روزنامه شرق در پاسخ به انتقادات از پیام تبریکش گفت "صحبت من این است که تحولی حاصل شده و من هم که تبریک گفتم، اگر متن تبریک را بخوانید، نصیحت‌های من را می‌بینید. نصیحت‌هایی درباره رعایت حقوق بشر، توصیه به رعایت حق زنان و توصیه به حفظ حقوق ملت و دیگر مسائل که متأسفانه هیچ‌کس آنها را نگاه نمی‌کند و فقط بحث تبریک را می‌بینند".

به گفته مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، "طالبان متحول شده و دیگر طالبان بیست سال پیش نیستند. الان چیزهای امیدوار‌کننده زیادی وجود دارد؛ از‌ جمله کشت خشخاش را ممنوع اعلام کرده‌اند و ان‌شاءالله مسئله کم‌آبی حل خواهد شد و آب هیرمند به سمت ایران آزاد می‌شود. همین‌طور مسئله زنان حل می‌شود و دیگر مشکلاتی نیست. اینها پذیرفتند که زن‌ها دانشگاه بروند و تحصیلات عالیه داشته باشند. دختران به مدارس بروند و پذیرفته‌اند که زنان هم در عرصه‌های اجتماعی حضور داشته باشند و آنها هم در ادارات استخدام بشوند".

او همچنین به احمد مسعود فرزند احمدشاه مسعود توصیه کرد راه مذاکره را در پیش بگیرد و گفت "او هم نمی‌تواند مقاومت کند. من مطمئن هستم که نه او و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند در مقابل اینها مقاومت کند. ایشان یک فرد جوان است و پدرش هم جزء کسانی بود که در زمان تجاوز شوروی سابق به افغانستان جهاد کرد و با آنها جنگید. بهترین راه این است که بیایند و بنشینند با مذاکره و گفت‌وگو مسئله را حل کنند".
پیشتر مولوی عبدالحمید بازگشت همسو با برخی از مقام های دولتی ایران طالبان را "جنبش اصیل" خوانده‌ بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مولوی عبدالحمید
طالبان فعلی
نظرات بینندگان:

>>>   اخرین گفت وشنودصالح بااحمدمسعودقبل ازفراربه تاجکستان.
صالح:احمدجان طالب هاتقریبن رسیدن تیزتیز دالرها،ایرو،زمردها واوراق مهم رادربکس ها جابجاکن،هلیکوپترتیاراست.پول های افغانی رانگیری که به دردنمیخورد. بخیرمیرویم دوشنبه.
احمد:مگرمابامردم وعده کردیم که تااخیردرکنارتان هستیم وخودت سرغنی خنده کردی که فرارکرد.اوازبرای خدا.
صالح:بچه براستی که خام هستی،سیاست بی دروغ نمیشه.غنی سرامان اله خنده کردوخودش فرارکرد،مه سرغنی خنده کدم وخودم فرار میکنم.هرچه میپوشی اختیارت،منتها درپایت چپلک باشه.اینه بگی ای هم تذکره تاجکی.
احمد:چپلک چرا؟ واین تذکره ازکدام شخص دیگه است.نوشته شده احمدمسعودوف.
صالح:گفتم که خام هستی.چپلک بخاطریکه میگیم ماهیچ چیزباخودنیاوردیم وحتی وقت نداشتیم بوت های خودرابپوشیم.ونام توبه حساب تاجکی مسعودوف وازمه صالحوف است همی صحیح است.وقت کم است زیادتحقیقات نکن.
احمد:کاکاجان پختگی به خودت مبارک،تذکره تاجکی من تحفه برای خودت.نه دال وایرودارم ونه زمرد ونه اغوش وطن ووطندارم را ترک میکنم.مبارزه ام برحق است وبه پیروزی مردمم ایمان دارم.بای بای.
عاقل

>>>   مولوی صاحب محترم
طالب آدم شدنی نیست .
شما هم میدانید و دنیا هم میداند .
طالب مرکوبی است که پاکستان بر آن سوار است

>>>   خداوند از مولوی عبدالحمید راضی باشد ایشان انسان بسیار فهمیده و دلسوزی هستند ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   هیچ حکومتی در تاریخ بدون پشتوانه ملتش دوامی نداشته و ندارد ترس مردم از طالب نهایتا ۶ماه است

>>>   AFGHAN paper عزیز این گپ مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جماعت مسجد مکی ولسوالی زاهدان مرکز ولایت سیستان وبلوچستان ایران درخصوص گروه طالبان رای ونظر خودش است. موضعگیری وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بخصوص با تغییر فضای سیاسی ومدیریتی جدیدکشور وامدن دولت جدید یک سیاست عقلانی وراهبردی واستراتجیک در مواجهه با همسایگان بخصوص افغانستان است. برخلاف دولت غربگرای حسن روحانی دولت جدید پرزیدنت سید ابراهیم رئیسی بدنبال کاهش تنش وحمایه کامل از تمامیت ارضی و تشکیل یک دولت ملی وفراگیر با حضور تمامی قومیتها واستقلال کامل افغانستان وعدم دخالت کشورهای بیگانه است.
طالبان باید برای تشکیل یک حکومت ملی اشتراک واحترام به تمامی مردم افغانستان ورعایت شئون حق و حقوق زنان وکودکان را درسرلوحه کارشان قرار دهند چون دولتها می آیند ومیروند ولی آنچه که میماند مردم شریف افغانستان وکشور افغانستان است .طالبان باید از بیست سال گذشته درس گرفته باشند واز هرگونه افراطگرایی وپایمال نمودن حق وحقوق ملت اجتناب کنند درغیراینصورت سرنوشتی همانند بیست سال پیش برآنان خواهد گذشت.
داکتر عبدالرب اچکزیMD

>>>   من خودم کابل زندگانی میکنم و به برادران طالب افتخار میکنم و طالبان واقعا خیلی خوب هستند , دیگران که از طالبان گلایه میکنند بخاطر این است که طالبان بهانه خوبی برای گرفتن پناهندگی از اروپا و کشورهای دیگر هستند - زنده باد طالبان و امارات اسلامی افغانستان - ما اسلام خیلی دوست داریم
حمید خان از کابل

>>>   مولوی صاحب پاکستان طالبان را تغییر داده است با حمله مستقیم بالا مردم پنجشیر
پاکستان بطور مستقیم به پنجشیر حمله کرد و نیروهای مقاومت مجبور شدند به مناطق استراتیژیک عقب نشینی کنند.
طبق گزارشات ستلایتهای بین المللی حمله طیاره ها و کوماندوهای پاکستانی بالای مردم پنجشیر تأئید شد. ملیشه های طالبان در مقابل نیروهای مقاومت شکست خوردند، اما پاکستان با ده ها طیاره بدون سرنشین و جیتهای جنگی و دها هلیکوپتر نظامی و صدها نیروی ویژه کوماندی پاکستانی به پنجشیر حمله کرد و تمام قوانین بین المللی را زیر پاکرد. به این خبر توجه کنید:

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا دست داشتن ارتش پاکستان، در حمله به پنجشیر برای کمک به طالبان را تائید کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، پاکستان بارها از سوی رهبران دولت‌های پیشین و چهره‌ های سیاسی افغانستان، متهم به حمایت مستقیم از طالبان و شعله‌ ور نگه داشتن جنگ در افغانستان شده است.
فاکس نیوز به نقل از یک منبع آگاه در سنتکام مدعی شد: ارتش پاکستان، با ۲۷ هلیکوپتر پر از نیروهای ویژه و پهپادهای پاکستانی، در حمله به پنجشیر به طالبان کمک کرده است.
اشرف غنی تا آخرین روزهای پیش از فرارش، طالبان را آلت دست پاکستان و پاکستان را حامی طالبان می‌دانست و تاکید داشت که پاکستان باید دست از حمایت طالبان بردارد و اجازه دهد که طالبان خواسته‌های خود را به طور مستقیم با دولت افغانستان مطرح کند، خواسته‌هایی که هیچگاه پذیرفته نشد تا سرانجام غنی رفت و حاکمیت به طالبان واگذار شد.
نیروهای مقاومت ملی افغانستان مستقر در ولایت پنجشیر، نیز پیشتر گفتند که پهپادهای پاکستان و نیروهای کماندوی این کشور مستقیما وارد جنگ علیه مقاومت ملی در پنجشیر شده‌اند.
منابعی در جبهه مقاومت ملی به ایندیپندنت گفته بودند که از بعد از ظهر یکشنبه پنج سپتامبر، حملات هواپیماهای بدون سرنشین بر سنگرهای مقاومت ملی آغاز شده و یکشنبه شب این حملات به اوج خود رسید.
در این حملات و در جریان بمباران هواپیماهای بدون سرنشین، ژنرال عبدالودود یکی از فرماندهان و فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت جان باختند.

>>>   بعد از انفجار در مکتب سیدالشهدا در کابل یکی از نمایندگان افغانستان گفت این بمبگذاری کار ایران است.حالا باید بگیم این سیاست و نظر رسمی دولت وقت افغانستان بوده است؟
یا یکی از همین مولوی ها در هرات چند وقت پیش گفته بود اکر طالبان بر حق است نصرت و پیروزی را نصیب آنان کن.آیا موضع رسمی افغانستان بوده؟
بعضی از شما افغانها انتظار دارید تمام ایران طبق دلخواه شما نظر بدهند ولی ایران و افغانستان دو کشور جدا از هم هستند و طبعا مقامات ایران مقامات شما نیستند که همه طبق خواسته شما نظر بدهند
آنها طبق منافع ملی خود عمل باید بکنند نه شما

>>>   طالب چیست موجودی کاملا بی منطق ونافهم ودست پرورده پاکستان به شدت متعصب وقوم گرا وخود خواه آیدین اسلام حق برابری‌ به همه مسلمان ها نداده است ؟ چرا باید یک عده بیسواد به یک ملت بنام دین حکومت کند ؟ آیا دیگران حق ندارن به سرنوشت خود تصمیم بگیرن ؟درجای قرآن آمده یک مسلمان به مسلمان دیگر به زور حکومت کند یا برتری دارد؟ در کجای قرآن آمده یک مسلمان را سر ببرید ؟ بحث دین نیست بحث سر موضوع منافع دیگران است ومردم ما چوب سوخت لطفا از خواب جهالت بیدار شوید مولوی حمید به منافع خودش فک می‌کند
جمشیدی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است