طالبان نباید مقاومت را دستکم بگیرند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۵    ۱۴۰۰/۶/۱۶ کد خبر: 168282 منبع: پرینت

طالبان اگر به حیات بیست سال اخیر شان با تامل نگاه کنند، به سادگی به این نتیجه خواهند رسید که مقاومت را نباید دستکم گرفت.

بیست سال پیش امریکا امد و با چند بم‌افگن نظام طالبانی را در ظرف چند روز فروپاشاند. در ان زمان، طالبان ظاهرن نیست و نابود شدند و هیچ اثری تا دوسال دیگر از انان دیده نمی‌شد. حتی طالبان یک ولسوالی جغرافیه را نیز برای خود حفظ کرده نتوانستند تا در انجا مقاومت کنند و فعالیت سیاسی و نظامی خود را از سر گیرند. حتی تا چند سال، این گروه یک اعلامیه هم نشر نکرد تا موضع خود را اعلام کند. اما بیست سال بعد، طالبان دو باره وارد کابل شد و حالا ادعای تشکیل حکومت دارد. از این داستان چه می‌توان نتیجه گرفت؟

ساده‌ترین نتیجه: مقاومت امروز در برابر طالبان با زور و میله تفنگ نابود شدنی نیست. استفاده از گزینه نظامی مقاومت را زنده‌تر و عمر ان را طولانی‌تر می‌سازد. این درس تاریخ است. طالبان که دعوای حکومت‌سازی دارند، باید درس‌های تاریخ را متوجه باشند!
البته باید گفت که طالبان و مقاومت از نظر اهداف و ماهیت با هم قابل مقایسه نیست!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
مقاومت
نظرات بینندگان:

>>>   پیدا کردن یک فورمول اساسی برای زیست با همی تمام اقوام یگانه راه حل دایمی جنگ در افغانستان است.
در غیر آن با تسلط فاشیستی چه از گونه دینی یا قومی آن کار به جایی نمیرسد.

>>>   اخرین گفت وشنودصالح بااحمدمسعودقبل ازفراربه تاجکستان.
صالح:احمدجان طالب هاتقریبن رسیدن تیزتیز دالرها،ایرو،زمردها واوراق مهم رادربکس ها جابجاکن،هلیکوپترتیاراست.پول های افغانی رانگیری که به دردنمیخورد. بخیرمیرویم دوشنبه.
احمد:مگرمابامردم وعده کردیم که تااخیردرکنارتان هستیم وخودت سرغنی خنده کردی که فرارکرد.اوازبرای خدا.
صالح:بچه براستی که خام هستی،سیاست بی دروغ نمیشه.غنی سرامان اله خنده کردوخودش فرارکرد،مه سرغنی خنده کدم وخودم فرار میکنم.هرچه میپوشی اختیارت،منتها درپایت چپلک باشه.اینه بگی ای هم تذکره تاجکی.
احمد:چپلک چرا؟ واین تذکره ازکدام شخص دیگه است.نوشته شده احمدمسعودوف.
صالح:گفتم که خام هستی.چپلک بخاطریکه میگیم ماهیچ چیزباخودنیاوردیم وحتی وقت نداشتیم بوت های خودرابپوشیم.ونام توبه حساب تاجکی مسعودوف وازمه صالحوف است همی صحیح است.وقت کم است زیادتحقیقات نکن.
احمد:کاکاجان پختگی به خودت مبارک،تذکره تاجکی من تحفه برای خودت.نه دال وایرودارم ونه زمرد ونه اغوش وطن ووطندارم را ترک میکنم.مبارزه ام برحق است وبه پیروزی مردمم ایمان دارم.بای بای.
عاقل

>>>   مقاومت طاغونی پایان یافت اگر تروریست ها دست از پا خطاه کنند به دنبال انان با پای لوچ روانه کوه ها خواهیم شد و تک تک انان را مردار خواهیم کرد ، افغانستان به ثبات و ارامش نیاز دارد قابل توجه مادر فروشان غربی ،
حبیب الله یوسف زی

>>>   رییس استخبارات پاکستان یک هفته است در افغانستان
است چرا گورش را گم نمیکند
تا خون مردم افغانستان را بیشتر از این به جوش
نیاورده بهتر است گورش را کم کند و به خراب شده
کشور خودش برود وگرنه جنازه اش را باتا بوت به
چرکستان میفرستیم

>>>   مقاومت تازه شروع شده است و روز به روز قوی تر و آبدیده تر میشود خیلی زود در تمام افغانستان برضد سلطه پاکستان و استبداد طالب مقاومت ملی طولانی و شکست ناپذیر شکل میگرد در این هیچ تردیدی نیست

>>>   رییس استخبارات پاکستان به نفعش است برگردد
به پاکستان وگرنه جنازه بی جانش را روانه پاکستان
میکنیم

>>>   مقاومت در دلهای مردم جهان جا باز کرده است به این نامه یک ایرانی نگاه کنید:
برای احمد مسعود شیرزاده دره پنجشیر می نویسم...

رضا احمدی از ایران:
احمد پسر قشنگ پنجشیر، با آن چهره‌ی زیبای شرقی و چشمهای خالص ایران کهن، که بوی ادکلن‌ها را می‌شناسی و آداب لباس پوشیدن و راه کتابخانه‌ها را می‌دانی و وقتی پکول بر سر می‌گذاری شبیه کاشی‌ مربع فیروزه‌ای وسط بنای مدرنی در تهران؛ معماری وجودت اصیل‌تر می‌شود، امید که هم‌ریشه‌هامان چون چاپارهای کهن در هم‌رسانی این کلمات یاری کنند تا از این پستخانه‌ی نامریی مجازی به دستت برسد.

این روزها بیش از همیشه به تو نزدیکیم چون ما هم همچون تو از افرطی گری و تندروی دینی طالبانی خسته ایم!
تو درحقیقت خشم و بغض فروخفتهٔ مایی.. بغض و خشمی که دیرگاهی است مغلوب ترس و ملاحظات رقت انگیزمان شده ..
تو و یارانت، هم دوره و هم سن و سال خیلی از جوان های ما هستید، جوان هایی که مغلوب ژست عکسهای اینستاگرامی و لایک ها و تعریفهای الکی شده‌اند..
اما تو برخلاف آنها ایستاده ای و مردانه می جنگی..

رویِ‌کاغذ شاید تا چند روز دیگر (زبانم لال) شکستت دهند..
رویِ‌کاغذ امّا چه اهمیّت دارد؟
مُهم تاریخ است که در آن خواهند نوشت تسلیم تفکر طالبانی نشدی و ایستادی!
مگر پدرت را توانستند بمیرانند؟
او از همیشه زنده تر است..
تو تازه متولد شده ای؟
از روزیکه در برابر تفکّرات طالبانی قد علم کردی تازه به دنیا آمده ای.. دنیایی که قبل از آن تو را نمی نمی شناخت..
تو تمام نمی‌شوی؛ چون در درست‌ترین جایی که یک آقازاده می‌تواند بایستد، ایستاده‌ای..
خدا نخواهد؛ امّا خون‌ات هم هَدَر نمی‌رود، چون قرار است پایِ درختِ بیداری و آگاهی ریخته شود..

بچّه‌هایی که هنوز معنی عزّت و ذلّت را نمی‌دانند، خیلی زودتر از آن‌چه فکرش را بکنی، عکست را به دیوار اتاق‌شان می‌چسبانند و با همان تفنگ‌های چوبیِ اسباب‌بازی؛ اَدایِ احمدمسعود بودن را دَر می‌آورند.
تو دیر یا زود، از یک جایِ سرزمین‌ات بیرون می‌زنی و اسمِ‌ رمزِ مبارزاتِ آزادی‌خواهانه می‌شوی..
اما اگر برخلاف رسم تاریخ این سرزمین؛ بر سیاهی و جهل پیروز شدی از تو می‌خواهم از قلمروی شگفتت با حافظ، مولانا، سعدی، فردوسی، رودکی، نظامی، خیام و بیدل؛ با دل مراقبت کنی..

آنجا تا می‌توانی درخت بکارید، کتابخانه و سالن سینما و تآتر بسازید، کبوترخانه بنا کنید، رباب و چنگ و برآورید و به کودکان موسیقی و نقاشی و بادبادک‌سازی بیاموزید.. بر اسکناس‌هایتان تصویر هیرمند و هریرود و آمو، پلنگ سفید و قوچ و کبک و آهو و قله‌های نوشاخ را نقش کنید.
به قلب‌های مردمانت اتکا کن که از هر سلاحی نیرومندتر است و می‌توانند خرّمی را به آباد خانه‌ات بازگردانند..
برایت نوشتم چون دور از تمام هیاهوهای دور و برت؛ در تو جوانی دیدم که شعر پیر این سرزمین را از بر می‌خواند..

>>>   من برای طالبان توسعه می کنم که دیگر لیاظ مردم را نکنید مانند سابق سوته کاری کنید و همه کسانیکه اصلح دارد زودتر جمع آوری کند زنان را بسیار حق ندید چون همه شان در طول ۲۰ سال دموکراسی را دیده اند و به فحشا روی آورده اند و آنها دین را خوش ندارند هر روز مظاهر کرده می روند دیگر شما باید هر چه زودترکابینه را اعلان کنید و دیگر لیاظ نکند چون مردم افغانستان سوته مسلمان هستند یک چند نفر دوزد که این که در ۲۰ سال جور و چپاول کرد و حالا نمی خواهند که مردم یک چند روز به امن زندگی کنند

>>>   محترم ولیزاده صاحب !
شما یک نتیجه فوق العاده مهم حساس و اساسی را فراموش کردید:
با حملات گسترده امریکاییان برای اشغال افغانستان ۲۰۰۲ که شورای نظار به شمول شما انرا تجاوز تلقی نمیکنند بلکه تحفه خداوندی میدانند زیرا از برکت آن به قدرت تکیه زدند،طالبان از قدرت ساقط گردیدند ، ولی بعد از چند سال خاموشی دوباره ، فعالیت های شانرا آغاز کردند ، سوال است. جواب سوال این است که طالبان به خودی خود قدرت دوباره مبارزه مسلحانه و انسجام امور نظامی را نداشتند ، استخبارات پاکستان ، دولت های چین ایران ، روسیه برای زمین گیر کردن امریکا در افغانستان به طالبان کمک های مالی کردند ، رهبران شانرا روحیه قوی بخشیدند و در انتقال گروه‌های تروریستی از سوریه به داخل خاک افغانستان با طالب همکاری کردند و هم از لحاظ مالی طالبان شبکه بزرگ مواد مخدره را همچنان فعال نگهداشته بودند و گذشته از آن کمک های سرشار شیخ های عرب به آنها نیز سخاوتمندانه سرازیر میشد، اگر جوان استید و نمیدانید از بزرگان تان پرسان کنید که در جنگ‌ها علیه دولت کارمل و نجیب و قوای شوروی چه مقدار پول امریکا و غرب در جیب هایشان ریختانده است، گرچه امروز صد ها جلد کتاب از CIA و ISI پاکستان به چاپ رسیده و اسناد موثق ارایه گردیده و نشان داده شده است که رهبران شما به شمول ربانی و مسعود گلبدین کثیف چه مقدار هنگفت پول را سالانه برای ادامه جنگ بدست میاوردند. آنها بنیاد تروریزم را در کشور گذاشتند و امروز تروریزم با نام دگر بر ملت حکومت می‌کند. این است انگیزه اصلی که طالب چگونه سر بلند کرد.طالب نیروی مردمی نیست.طالبان همچو شماها که در گذشته برای خارجیان به بهانه اسلام کار میکردید میباشد، نه طالب نیروی مردمی بود و آیت و نه شما.
مقاومت شما در پنجشیر اگر از حمایت کشور های خارجی برخوردار نه شود ، به شکست مواجه می‌شود ، زیرا اکثریت مطلق مردم افغانستان با شما نیستند، دلیل آن روشن است و آن اینکه در جنبش مقاومت حضور شخصیتهای ملی و سرشناس ،صادق و نیک نام کمرنگ است. تنها موجودیت احمد مسعود که به خاطر نام پدرش شهرت یافته بسنده نیست.قیام شما باید با مردم از هر ملیت و زبان عجین گردد که هنوز به آن مرحله ای از پختگی نرسیده است.اگر شما از حمایت کشور های خارجی برای تمویل مصارفات نظامی اعاشه و اباطه ،برخوردار نگردید نتایج قیام به حاشیه کشانیده خواهد شد و اگر کمک خارجی ها را قبول کنید همه شما را نوکران خطاب خواهند کرد
ابن ها همه درس‌های تاریخ است که شما انرا باید بیاموزید و نگاه کنید که چگونه بنام دین به دام امپریالیزم افتادید ابن درس را آقای پدرام نیز بیاموزد.
اکثرا اعضای شورای نظار با کبر و غرور میگفتند و میگویند که ما روس‌ها را شکست دادیم ولی اینها نمیگویند که احمد شاه مسعود ماهانه سهمیه مستقیم مبلغ پنجاه هزار دالر امریکایی از CIAدریافت می‌کرد،این مبلغ بر علاوه سهمیه ای موصوف که از پشاور دریافت می‌کرد بود، برای پیش بردن جنگ پول ضرورت است و من هزار بار گفته ام که با سنگ پلخمان با روس‌ها نه جنگیده اید، اگر چنین کمک ها به احمدشاه مسعود نمیرسید او هر گز قادر به اجرای مانور های نظامی خویش نمیکردید، پس بهتر است که با هر پدیده منطقی برخورد کرد نه از روی لاف و پتاق.
نتیجه اینکه : اگر هر مقاومت از حمایت سرتاسری ملت برخوردار نگردد به هر نام و عنوانی باشد به شکست مواجه می‌شود.اینجا فرق میان مقاومت یک گروه و قیام موجود است. قیام ملی در قبال خود انقلاب را همراه دارد،که در افغانستان فعلا کسی برای چنین کار اشتها ندارد و مقاومت در حلقه کوچک با اراده یک بخش از افراد صورت می‌گیرد.معمولا قیامهای ملی خودجوش بوده و در آن مجموع نفوس یک ملت اشتراک میکنند و شما برای رسیدن به چنین یک مرحله وقت زیاد بکار دارید.
زرگر

>>>   یک قانون تعدیل نشدنی در تاریخ افغانستان کاملا نمایان است ان این است که هرگز زیر سلطه ‌کشور دیگه نمی مانند حتی اگه شده ۴۰سال در کشورشان جنگ باشد میپذیرند اما دخالت کشورهای دیگر رو نه اما سوالی که پیش میاد اینه چرا دنیا هربار این اشتباه رو پی در پی تکرار میکنه چرا پاکستان خیال میکنه برای مردم افغانستان با شوروی و امریکا فرق داره خیلی از پشتون ها هستند که حاضر نیستن زیر یوق پاکستان زندگی کنند نمونه اش ولایت خوست که جانانه مقابل طالب ابستادند
طالب در اینده ای نزدیک فقط به یک برگ سیاه در تاریخ تبدیل خواهد شد این ملت دخالت هیچ کشوری رو بر نمیتابد و با ورود رییس ای اس ای به کابل و حمله ناجوانمردانه به پنجشیر گورش زودتر کنده خواهدشد

>>>   پنچری ها تمام زنان و دختران خود را در جاده های کابل جمع آوری کرده است تا بلند منزل های که در کابل جور کرده از بین نبود در طول ۴۰ سال همین پنچری ها بود که وطن را در جنگ سوختند به خاطر منافع خود شان در هر رژیم آنها داخل اند ایا ۳۳ ولایت در افعانستان قرار ندارد و یا تحصیل ندار که در نظام باشد از یک ولسوالی پنجشیر در طول ۴۰ سال چقدر وزارت خانه هاو سفارت ها را انهاغصب نمود دیگر مردم دیگر ولایات خود را تکان دهد به خاطر یک ولایت این قدر اردو و نباشد

>>>   اگر راستش را بگویم از افغانستان دستتان را بشویید نه ملاگکا جور کده میتواند ونه لنده غرا و دزدان، حیفی همو غنی گک ما که بیجاره ره لنده غرا و دزدان نماندن حالی شاید مردم قدرش را فامیده باشد برو غنی هر جایی که باشی آبت یخ و نانت گرم. خدا حافظ افغانستان

>>>   قیام ملی یا حفظ منافع شخصی؟
چرا روز که ۷۰۰ تا هزار راکت از طرف پاکستان بر کنر پرتاب شد اعلان نشد
چرا روزی که محصل و متعلم ما به خاک خون یک سان شد اعلان نشد
چرا روز که هزاران مادر افغان برای فرزندان شان فریاد کردن اعلان نشد
چرا روزی که کابل مرکز دزدان گذشت اعلان نشد
و هزاران روز های بدی که ملت مظلوم افغانستان کشیدن چون در آن وقت منافع شخصی این چند خون خوار ملت حفظ بود امروز هم خود شان در ایران پاکستان و کشور ها دیگر نشته اند و زنان شان روی جاده ها فریاد از قیام ملی میزنند
فروزان

>>>   کاربر حبیب الله یوسف زی
اولا تروریست شما طالب های خود فروخته پاکستان
هستید دوم مردم افغانستان با تظاهرات وجیهه مقاومت
با حملات چریکی کمر شما طالبان تروریست را خواهد
شکست تازه نبرد ها شروع شده بدبخت وتا شما طالبان
نوکر صفت را داخل سطل اشغال تاریخ نکنیم آرام نمیشیم

>>>   زنده باد طالبان , ما تا آخرین قطره خون از طالبان دفاع خواهیم کرد زیرا ما مسلمان هستیم , نماز میخوانیم , قرآن میخوانیم , روزه میگیریم وآنهایی که دم از مقاومت میزنند باید زمانیکه طالبان در حال فتوحات بود مقاومت میکردید با اون قوای نظامی فراری که به کشورهای همجوار فرار کردند بجای مقاومت , حال هم یک عده سده لوح گول حرفی اون بچه احمد شاه مسعود را خوردند که نه مهارت و تجربه جنگی و نمامی دارد و نه از سیاست چیزی نمیفهمد فقط شده بازیچه دست سرویس های جاسوسی فرانسه و امریکا
حمید تخاری از بامیان

>>>   آفرينى به زنان کشور و قهرمان نوشان ۹/۹/۲۰۲۱ ; طالبان اسلامی رادیکال دره تاریخی پنجشير را محاصره کرده اند و سعی می کنند با زور مقاومت را بشکند. از سوی دیگر، احمد مسعود امیدوار است ، درست مانند زمانی که پدرش این کار را در دره پنجشير در شمال شرقی کابل نبردهای شدیدی را انجام می دهند.
طالبان سپس روز جمعه اعلام کردند که دره پنجشير را فتح کرده اند. یک فرمانده نظامی این گروه افراطی گفت: "ما کنترل تمام افغانستان را داریم." امرالله صالح ، معاون رئیس جمهور سابق ، که از رهبران مخالفان طالبان است ، این گزارش ها را تکذیب کرد. او اعتراف کرد که او و طرفدارانش در موقعیت سختی قرار دارند. اما مقاومت ادامه دارد و ادامه خواهد داشت ». یک خبرچین خبرگزاری فرانسه که در این دره زندگی می کند نیز فتح این خبرگزاری را از طریق تلفن رد کرد.
دره پنجشير سنگر مقاومت: علیه شوروی در دهه ۱۹۸۰، علیه طالبان در اواخر دهه ۱۹۹۰ - و حتی اکنون ، پس از به قدرت رسیدن دوباره اسلام گرایان ، وادی نمادین سنگرگاه مقاومت مى باشد .فرض کنيم دره پنجشير بابمباران پاکستان مانند بمباردان تماميت گراهاى نازى هاى آلمان درپيترسبورگ مظهر مقاومت , مظهر آزادى خواهى و خاستگاه يک اقليت ايست که توانست زنان هندوکش عليه طالبان پشتونتبار قرن سنگ در مناطق باستانى فرهنگى پا رسى گويان وتورانى شمالى وغربى کابل و بدخشان وکاپيسا و هرات و هزارستان استادند و آن روز را روز اعلان دولت غير همه شمول ولى مل او مولوى وشيخ الحديث وآخند شمول- بوروت و سبيل شمول به پا ايستاد شدند. روز هشت سپتامبر نقطه عطف زنان کشور کوه هند بود.
تظاهرات قدرتمند ، غیر مسلحانه ، مسالمت آمیز و اعتراضات زنان در مناطق عمدتا غیر پشتون (ولایات غیر افغان) در کابل و بدخشان ، هرات و در شمال هندوکش تصاویر برجسته ای از شجاعت ، قهرمانی ، مبارزه برای استقلال و حفاظت از ناموس است. ،و به اصطلاح پشتونوالی رمز غرور٬ افتخاروغيرت از دست مردان پشون به دست زنان هزاره دشت برچى وستانهاى فارس زبانان تيمورى آمد. یعنی چنین وظایفی مختص مردان بود ؛ معمولاً مردانی که چنین وظایفی را انجام می دادند مردان بودند. این یک نقطه عطف است. تغییر عمیق ، رستاخیز ، پایان زمان و روز قيامت برای طالبان اسلام گراست . پشتونوالی در جنبش زنان در افغانستان بر عکس شد. این یک فاجعه است. این اعتراضات فرخنده آغاز امیدوارکننده شکست یکی از تاریک ترین عناصر این قرن ، تروریست های طالبان است.
سنگر مقاومت در پيشاپيش آن احمد مسعود جوان با خون تازه و پاک نشان داد که استوره از ميان مردم نمايان مى شود و جوش خورد و اگين شد با جنبش زنان و مردان و بخصوص زنان سرزمين هميشه ناله . زنان فغان فغ و فغان خود را عليه طالبان پاکستان وپشتونتبار و تروريست عرب بلند نمودند. طالبان شوکه شد. زنان احمد مسعود جوان را نماد استوره اى ستاره درخشان از پنجشير که در کوهاى سر به فلک کشيده آسمان هندوکش باز تاب کرد و پژواک اش در گوش مردمان رسيد
زنان و حضور پر رنگ شان درسرکها و کوچه ها وخيابانها و ميدانها و آوازها ٬ شعارها و شعرها و شعارهاى کوتاه ولى معنى دارکه شايستگى ابتکارات زنان اند صدا نمودند.بدون شکست کاميابى وجود ندارد.
دوستان ايمان شما مانند کوهاى هندو سنگين مى باشد - ناميد نباشيد - بدون رنج گنج مييسر نمى شود .مبارزه امروز ى فرق دارد با مبارزات آزاد خواهى گذشته . اين فرق کلان چه است? دوستان
۱- در اين مبارزات آزاد خواهى ضد اشغال طالبانى وگروهاى خارجى شان و براى استقلاليت مردم نصف از مردمان کشور هندوکش - زنان مشارکت و سهيم حتى درپيشاپيش مردان قرارگرفتند.
۲- در اين مبارزات مردم (زنها و مردها به اتکاه به خود و مستقل و بدون که خود را با حلقه هاى خبيثه شيطانى کشورهاى ابر قدرتها کاغذى (برتانيه - شوروى - امريکا و اروپا و غيره) مبارزات خود را آغاز نمودند.
۳- مبارزات امروز جنگ کلاسيکى نيست . مبارزه مدرن مانند مبارزه سنتی نیست از غار تفنگ ديگر قدرت سياسى بدست نمى آيد . مبارزات امروز و نوين امکانات ٬ وسايل وشيوه هاى قدرت مندى ابتکارات مردم و به ويژه زنان را دارد. با مبارزات صلح آميز گاندى و يار اش خان عبدالغفار خان استقلال هند گرفته شد.
۴- مبارزه نلسيون منديرا عليه حاکمان تعبيض نژادى در کشور افريقاى جنوبى و مبارزات پولند
۵- طالبان کشور هندوکش را بدون فير يا شليک و دود باروت اشغال کردند و قدرت را گرفتند يکى از ابزار اسلحه نبود بلکه تبليغات بود زبان بود. اشعار بلخى و رومى را پيرامون زبان را خوب مى دانيم. زنان از زمان تولد زود تر زبان را فرا مى گيرند زنان رهبرى خوب مى کنند. زنان تفنگ ضرورت ندارد مانند مردان ! زنان طالب و طلبه وطلاب را زخمى مى کنند و زخم شان ناسور مى شود. تبليغات روح و روان طالبان را تعضيف ٬ مشوش و مغشوش مى کند.
۶- احمد جوان - نماد و نشان سمبول و مظهرمقاومت استانچه پنجشير - يک اقليت کوچک نديدى که قهرمان کل کشور شد مظهر استقامت و مقاومت و پابندى وفداکارى شد؟

>>>   حبیب الله یوسفزی تروریست خو شما هستید. میگه، بگیر که نگیرید. شما ....هستید بنام اسلام و از اسلام سو استفاده کرده و انسان می کشید. کدام عمل شما اسلامی است؟ همی گپ را نزن من نمیگویم امرالله صالح آدم خوب است. شما میدانید امرالله صالح. اما احمد مسعود که در مقابل شما جنگ نکرد در هیچ اداره فاسد غنی و کرزی کار نکرد اما این شما بودیدکه بالای پنجشیر تعرض کردید که این حق را نداشتید. باز شما چرا از کماندوها و هلیکوپترها و پهباد های پاکستانی کمک خواستید بالای جبهه پنجشیر حمله کردید؟ آیا تعرض به خاک یک برادر مسلمان کار مسلمانی است؟
بیغرض مسلمان

>>>   کاربر حبیب یوسف زی
توریست شما هستید که انتحاری میزنید و به زور
انتحاری وبمب وتفنگ آمدید عاقل بودم ونفهم نبودنم
ارزوست

>>>   حبیب الله یوسفزی تروریست خو شما هستید. میگه، بگیر که نگیرید. شما ....هستید بنام اسلام و از اسلام سو استفاده کرده و انسان می کشید. کدام عمل شما اسلامی است؟ همی گپ را نزن من نمیگویم امرالله صالح آدم خوب است. شما میدانید امرالله صالح. اما احمد مسعود که در مقابل شما جنگ نکرد در هیچ اداره فاسد غنی و کرزی کار نکرد اما این شما بودیدکه بالای پنجشیر تعرض کردید که این حق را نداشتید. باز شما چرا از کماندوها و هلیکوپترها و پهباد های پاکستانی کمک خواستید بالای جبهه پنجشیر حمله کردید؟ آیا تعرض به خاک یک برادر مسلمان کار مسلمانی است؟
بیغرض مسلمان

>>>   طالبان فکر میکنند که توانستند با زور تفنگ افغانستان را بگیرند و مغرور این حباب خیالی هستند و به گپ هیچ کسی هم گوش نمی دهند ولی خودشان خوب می دانند که حتی یک ولسوالی را با جنگ نتوانستند بگیرند و این یک پروزه بود که تمام ولایات یکی پی دیگری بدون مقاومت داده شد و اگر به صدای مردم گوش ندهند متاسفانه جنگ های داخلی شروع می شود و انوقت این مردم افغانستان هستند که بار دیگر به بدبختی ها می افتند و بیشتر از دیگران این افراد طالبان چوب سوخت خواهند بود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است