صدراعظم جدید افغانستان را بیشتر بشناسید(عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۱    ۱۴۰۰/۶/۱۷ کد خبر: 168290 منبع: پرینت

گروه طالبان بعد از ۲۴ روز از ورود نظامیان این گروه در کابل، محمد حسن آخوند را به عنوان رییس‌الوزرا یا صدراعظم اعلام کرد.
محمد حسن آخوند هفتاد ساله، متولد ولایت قندهار و از قوم پشتون درانی است.
او از چهره‌های نزدیک به ملا محمد عمر بود و اکنون هم با ملا هبت‌‌الله رهبر فعلی نزدیک است.

محمد حسن آخوند در رژیم قبلی گروه طالبان، در دهه ۹۰ میلادی، سمت معاون صدراعظم و معاون وزارت خارجه را بر عهده داشت.
بعد از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، محمد حسن آخوند رییس شورای رهبری گروه طالبان بوده است.
سرپرست نخست‌وزیری طالبان در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. در این فهرست از او به عنوان مشاور و دستیار نزدیک رهبر طالبان یاد شده است.

در بیشتر از دو سال گذشته که گفتگوهای آمریکا با گروه طالبان دوحه قطر آغاز شد و چهره‌های تاثیرگذار این گروه در برابر دوربین‌های رسانه‌ها قرار گرفتند، حسن آخوند در این گفتگو‌ها حضور نداشت و اعلام اسم او به عنوان سرپرست صدراعظم غیرمنتظره بود.

گفته می‌شود او بیشتر از اینکه فرد مذهبی باشد، سیاسی است و به دلیل اینکه ریاست شورای رهبری گروه طالبان را در دست داشته، در امور نظامی هم تاثیرگذار است. او در میان گروه طالبان از احترام بیشتری برخوردار است.

کد (9)


صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

صدراعظم جدید افغانستان ملاحسن آخوند

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صدراعظم جدید
ملاحسن آخوند
نظرات بینندگان:

>>>   بلی هم وطن ضرب المثل است===
خر چه دانند حلول قند نبات====
جوالی کاه باشد باری تهی رباط===
اینها طالیب نیست داعیش فاسید آدم کش خدا بی خبر
داعیش دشمن خدا است نا موس فروشان جهل

>>>   طالب به آن دزدی می‌ماند که داخل خانه‌ی شده و اهالی خانه را اسیر گرفته است. هر قدر هم این اسیر‌گیری دوام کند، از نفرت اهالی خانه در برابر دزد کاسته نخواهد شد.
طالب هرگز در افغانستان پیروز نمی‌شود. هرگز!
درست است که گوسفندانی با ذهنیت طالبانی در کشور ما وجود دارند اما افغانستان حدود سی‌میلیون نفوس دارد که اکثریت مطلق مردم طالب را هرگز از خود نمی‌پندارند، قبول ندارند و نخواهند داشت. طالب پشتیبانی پاکستان و تروریسم را دارد اما هرگز پشتیبانی مردمی در افغانستان نمی‌داشته باشد، زیرا بیست‌سال آخر با همه بدبختی هایش نشان داد که اکثریت مردم از سیاست‌های دینی و دین‌زده بیزارند. یاد مان نرود که در بیست‌سال اخیر در هر انتخابات، اکثریت مردم به هیچ يک از رهبران دینی و جهادی رای ندادند و حتی با وجود اخطار ها و حملات و قتل و قتال طالب، از انتخابات پشتیبانی کردند و به پای صندوق‌های رای رفتند که متاسفانه کرزی، غنی، عبدالله و شرکای‌شان به اعتبار و باور مردم بزرگ‌ترین خیانت تاریخی را انجام دادند که به همین سبب دیگر مورد پشتیبانی مردم قرار نگرفتند و حکومت غنی در ظرف دو‌هفته سقوط کرد.
به احتمال قوی که طالبان در روز‌های آینده تشکیل دولت خواهند داد اما تشکیل دولت به معنی پیروزی نیست.
حزب دموکراتیک خلق تشکیل دولت داد اما دست‌نشانده بودند و با زور حکومت کردند. پیروز شدند؟
مجاهدین تشکیل حکومت دادند اما دست‌نشانده بودند و با زور حکومت کردند. پیروز شدند؟
کرزی و غنی تشکیل حکومت دادند اما دست‌نشانده بودند و بر ضد منافع مردم و مملکت حکومت کردند. پیروز شدند؟
طالبان در سطح بین‌المللی فرزندان شناخته‌شده‌ی پاکستان و ملا‌های دیوبندی اند که هرگز پشتیبانی و همکاری مردم افغانستان را نخواهند داشت. یقینن که با زور و قوانین قرون وسطایی حکومت خواهند کرد، زیرا طالب فقط و فقط برای زور‌گویی، جنایت و جهالت ساخته شده است و بیش‌تر از این چیزی عقیده‌ی کور و افکار متحجرشان نیست.. این کفتارهای پاکستان هرگز پیروز نمی‌شوند، برخلاف، طالب و پروژه‌ی طالب در افغانستان دفن خواهد شد.
"شهابِ زود‌گذر شد اگر ستاره‌ی تو
ستاره‌ی دگری آفتاب خواهد شد!"
کاوه شفق

>>>   اعضای کابینه حكومت همه دخول که از قید قلم واز مانده اند:
۱ - محترم مولوی ستر جنرال عطا‌محمد نور، سرپرست وزارت باد‌های کشور
۲ - محترم ملا عبدالله عبدالله سرپرست وزارت مُد.
۳ - محترم ملا حامد کرزی، سرپرست وزارت چال‌بازی.
۴ - محترم شیخ مارشال صاحب عبدالرشید دوستم، سرپرست وزارت نباشه خیر است
۵ - محترم ملا اشرف‌غنی، سرپرست وزارت گوز گلو
۶ - محترم مولوی حاجی محمد محقق، سرپرست وزارت ریش‌خندی و فکاهی
۷ - محترم ملا فضل‌محمود فضلی، سرپرست وزارت پس‌خانه
۸ - محترم ملا شیخ شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست وزارت بیضه مالی
۹‌ - محترم ملا گلبدین لغت‌یار، سرپرست وزارت خراب‌کاری
۱۰ - محترم مولانا کریم خلیلی، سرپرست اداره‌ای مستقل غرت و غرم
نویسنده: قندآغا قلفک‌پران

>>>   فقدان نظام در سایه‌ی امارت کذایی
آن‌چنانی‌که انتظار می‌رفت، طالبان پس از اشغال افغانستان، حکومتی را اعلان کردند که در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص گرایی محض است.
افغانستان پس از بیست سال مبارزه برای شکل‌دهی نظام مردم سالار، اینک در جایگاهی قرار گرفته است که با تاسف حکومت اپارتاید تک قومی، طالب شمول، غیر متخصص، بدون حضور زنان و بر خلاف روح صریح قانون اساسی حاکم شده است. مگر ممکن است ده‌ها ادارات تخصصی و حرفوی را با کسانی مدیریت کنیم که سطح بینش شان از حکومت داری، توسل به مبانی حکومت داری قر‌ون وسطایی باشد؟
در حالی‌که اعلان این حکومت خلاف تمام اصول و قوانین حاکم است، نشان‌دهنده دیدگاه منحط قومی، انحصار و سلطه گرایی و بازگشت به گذشته تاریک و از دید ما محکوم به شکست است. این حکومت برای آنانی‌که کفش‌های شان برای حکومت جدید رنگ شده بود و کف می‌زدند و کشور های ذوق زده‌ی حامی طالبان مبارک باشد.
جامعه‌ی جهانی با ملیاردها دالر هزینه در بیست سال گذشته، توقع دارند با همین ساختار و حکومت جدید، مردم افغانستان به رفاه و جهان به آرامش می‌رسد؟
بزودی در هم‌سویی با سایر رهبران سیاسی، دیدگاه جدید خویش را در مورد ساختار شکنی سیاسی و جغرافیایی اعلام می‌کنم.
عطامحمد نور

>>>   طالبان حکومت را با کدام مدرسه دینی اشتباه گرفته باشند

>>>   مولوی جعفر مهدوی؛ سرپرست تشناب ارگ
مولوی سید هادی لنگ؛ سرپرست دستمال کشان
هم اکنون مفتخر به کرسی در دولت طالبان شدند.

>>>   Mohammad Ali Ahmadi
مرگ مردم سالاری= مرگ امارت قرون وسطایی!
سر انجام پس از هفته ها انتظار،گمانه زنی های خوش بینانه و میان جیگری ای اس ای، کابینه طالب شمول طالبان در حالی اعلان شد که تروریست های مشهور ملایعقوب، سراج الدین حقانی و متقی در سه پست کلیدی آن قرار دارند و هیچ عنصر غیر طالب از اقوام تاجیک، اوزبیک و هزاره و حتی پشتون های وطن دوست کار فهم در کیب آن نیست.
بدین ترتیب امارت اسلامی، علاوه بر تمسخر عنوان " همه شمول" بر ریش خویش و دنیا خندید و نشان داد که نه دارای مقبولیت جهانی خواهد بود و نه وجهه بین المللی خواهد یافت.
بدین ترتیب طالب با اعلام مرگ مردم سالاری، مرگ امارت امارت طالبانی را نیز رقم خواهد زد.

>>>   تنها اقدام مثبت طالبان رهایی کشور از چنگ آدم خواران انسان نما است:
۱ - محترم مولوی ستر جنرال عطا‌محمد نور، سرپرست وزارت باد‌های کشور
۲ - محترم ملا عبدالله عبدالله سرپرست وزارت مُد.
۳ - محترم ملا حامد کرزی، سرپرست وزارت چال‌بازی.
۴ - محترم شیخ مارشال صاحب عبدالرشید دوستم، سرپرست وزارت نباشه خیر است
۵ - محترم ملا اشرف‌غنی، سرپرست وزارت گوز گلو
۶ - محترم مولوی حاجی محمد محقق، سرپرست وزارت ریش‌خندی و فکاهی
۷ - محترم ملا فضل‌محمود فضلی، سرپرست وزارت پس‌خانه
۸ - محترم ملا شیخ شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست وزارت بیضه مالی
۹‌ - محترم ملا گلبدین لغت‌یار، سرپرست وزارت خراب‌کاری
۱۰ - محترم مولانا کریم خلیلی، سرپرست اداره‌ای مستقل غرت و غرم
امیدوارم این افراد هیچ وقت به کشور بر نگردند. مادام العمر سرگردان و آواره بمانند تا درد آوارگی را با تمام وجود شان لمس کنند. 20 سال تمام چاپیدند و خوردند خدا از اینها نگذرد.

>>>   از امارت اسلامی می خواهم که هر چه زودتر امر بالمعروف را آماده کند تا از دختران و زنان بی جایکه در طول ۲۰ سال به فحشا روی آورده اند بعد از این جزا داده شود شما بینید این زنها بی حیا در روز بازار جیغ و فریاد می کند در شریعت اسلامی زن در مقابل مردان محرم حق گپ زدن را ندارد اما آنها همان زنان اند که در طول ۲۰ سال به فحشا روی آورده اند آنها قانون اسلام ودولت اسلامی را خوش ندارند آنها آزادی بی حیاتی می خواهند برای طالب می گویم که بعد از این بالای آنها هر گز رحم نکنید

>>>   نویسنده بشردوست!
قیام ملی زمانی امکان پذیر می بود که در طی همین بیست سال به ارزش های ملی، جغرافیا،بیرق ملی، سرودملی،هویت ملی، احترام گذاشته می‌ شد.
بالای ولایات شرقی و جنوبی هزاران راکت از سوی پاکستان پرتاب شد و اینها با خنده به مردمان این ولایات طعنه میزدند که چرا از شهرهای شان دفاع کرده نمیتوانند.
همیشه ندای تجزیه خواهی سردادند و خواهان پارچه شدن افغانستان بودند.
کسانیکه به هویت و ارزش های ملی باور نداشتند حق ندارد در روز بد ملی شوند و خواهان قیام ملی باشند

>>>   تنها راه نجات همهگان از دست این دیو سیرتان فقط ریختن خون ناپاک انها است و بس.

>>>   زنده باد طالبان و همه برادران امارات اسلامی افغانستان - هیچ افغان خارج از کشور هیچ حقی در مورد افغانستان ندارد و افغانستان فقط ما مال افغان های داخل کشور است , من و فامیل من خودم خیلی خوشحالم که طالبان آمدند زیرا عدالت را فقط طالبان میتوانند به قرار کنند
محمد ا وزبیکی از مزار شریف

>>>   آفرينى به زنان کشور و قهرمان نوشان ۹/۹/۲۰۲۱ ; طالبان اسلامی رادیکال دره تاریخی پنجشير را محاصره کرده اند و سعی می کنند با زور مقاومت را بشکند. از سوی دیگر، احمد مسعود امیدوار است ، درست مانند زمانی که پدرش این کار را در دره پنجشير در شمال شرقی کابل نبردهای شدیدی را انجام می دهند.
طالبان سپس روز جمعه اعلام کردند که دره پنجشير را فتح کرده اند. یک فرمانده نظامی این گروه افراطی گفت: "ما کنترل تمام افغانستان را داریم." امرالله صالح ، معاون رئیس جمهور سابق ، که از رهبران مخالفان طالبان است ، این گزارش ها را تکذیب کرد. او اعتراف کرد که او و طرفدارانش در موقعیت سختی قرار دارند. اما مقاومت ادامه دارد و ادامه خواهد داشت ». یک خبرچین خبرگزاری فرانسه که در این دره زندگی می کند نیز فتح این خبرگزاری را از طریق تلفن رد کرد.
دره پنجشير سنگر مقاومت: علیه شوروی در دهه ۱۹۸۰، علیه طالبان در اواخر دهه ۱۹۹۰ - و حتی اکنون ، پس از به قدرت رسیدن دوباره اسلام گرایان ، وادی نمادین سنگرگاه مقاومت مى باشد .فرض کنيم دره پنجشير بابمباران پاکستان مانند بمباردان تماميت گراهاى نازى هاى آلمان درپيترسبورگ مظهر مقاومت , مظهر آزادى خواهى و خاستگاه يک اقليت ايست که توانست زنان هندوکش عليه طالبان پشتونتبار قرن سنگ در مناطق باستانى فرهنگى پا رسى گويان وتورانى شمالى وغربى کابل و بدخشان وکاپيسا و هرات و هزارستان استادند و آن روز را روز اعلان دولت غير همه شمول ولى مل او مولوى وشيخ الحديث وآخند شمول- بوروت و سبيل شمول به پا ايستاد شدند. روز هشت سپتامبر نقطه عطف زنان کشور کوه هند بود.
تظاهرات قدرتمند ، غیر مسلحانه ، مسالمت آمیز و اعتراضات زنان در مناطق عمدتا غیر پشتون (ولایات غیر افغان) در کابل و بدخشان ، هرات و در شمال هندوکش تصاویر برجسته ای از شجاعت ، قهرمانی ، مبارزه برای استقلال و حفاظت از ناموس است. ،و به اصطلاح پشتونوالی رمز غرور٬ افتخاروغيرت از دست مردان پشون به دست زنان هزاره دشت برچى وستانهاى فارس زبانان تيمورى آمد. یعنی چنین وظایفی مختص مردان بود ؛ معمولاً مردانی که چنین وظایفی را انجام می دادند مردان بودند. این یک نقطه عطف است. تغییر عمیق ، رستاخیز ، پایان زمان و روز قيامت برای طالبان اسلام گراست . پشتونوالی در جنبش زنان در افغانستان بر عکس شد. این یک فاجعه است. این اعتراضات فرخنده آغاز امیدوارکننده شکست یکی از تاریک ترین عناصر این قرن ، تروریست های طالبان است.
سنگر مقاومت در پيشاپيش آن احمد مسعود جوان با خون تازه و پاک نشان داد که استوره از ميان مردم نمايان مى شود و جوش خورد و اگين شد با جنبش زنان و مردان و بخصوص زنان سرزمين هميشه ناله . زنان فغان فغ و فغان خود را عليه طالبان پاکستان وپشتونتبار و تروريست عرب بلند نمودند. طالبان شوکه شد. زنان احمد مسعود جوان را نماد استوره اى ستاره درخشان از پنجشير که در کوهاى سر به فلک کشيده آسمان هندوکش باز تاب کرد و پژواک اش در گوش مردمان رسيد
زنان و حضور پر رنگ شان درسرکها و کوچه ها وخيابانها و ميدانها و آوازها ٬ شعارها و شعرها و شعارهاى کوتاه ولى معنى دارکه شايستگى ابتکارات زنان اند صدا نمودند.بدون شکست کاميابى وجود ندارد.
دوستان ايمان شما مانند کوهاى هندو سنگين مى باشد - ناميد نباشيد - بدون رنج گنج مييسر نمى شود .مبارزه امروز ى فرق دارد با مبارزات آزاد خواهى گذشته . اين فرق کلان چه است? دوستان
۱- در اين مبارزات آزاد خواهى ضد اشغال طالبانى وگروهاى خارجى شان و براى استقلاليت مردم نصف از مردمان کشور هندوکش - زنان مشارکت و سهيم حتى درپيشاپيش مردان قرارگرفتند.
۲- در اين مبارزات مردم (زنها و مردها به اتکاه به خود و مستقل و بدون که خود را با حلقه هاى خبيثه شيطانى کشورهاى ابر قدرتها کاغذى (برتانيه - شوروى - امريکا و اروپا و غيره) مبارزات خود را آغاز نمودند.
۳- مبارزات امروز جنگ کلاسيکى نيست . مبارزه مدرن مانند مبارزه سنتی نیست از غار تفنگ ديگر قدرت سياسى بدست نمى آيد . مبارزات امروز و نوين امکانات ٬ وسايل وشيوه هاى قدرت مندى ابتکارات مردم و به ويژه زنان را دارد. با مبارزات صلح آميز گاندى و يار اش خان عبدالغفار خان استقلال هند گرفته شد.
۴- مبارزه نلسيون منديرا عليه حاکمان تعبيض نژادى در کشور افريقاى جنوبى و مبارزات پولند
۵- طالبان کشور هندوکش را بدون فير يا شليک و دود باروت اشغال کردند و قدرت را گرفتند يکى از ابزار اسلحه نبود بلکه تبليغات بود زبان بود. اشعار بلخى و رومى را پيرامون زبان را خوب مى دانيم. زنان از زمان تولد زود تر زبان را فرا مى گيرند زنان رهبرى خوب مى کنند. زنان تفنگ ضرورت ندارد مانند مردان ! زنان طالب و طلبه وطلاب را زخمى مى کنند و زخم شان ناسور مى شود. تبليغات روح و روان طالبان را تعضيف ٬ مشوش و مغشوش مى کند.
۶- احمد جوان - نماد و نشان سمبول و مظهرمقاومت استانچه پنجشير - يک اقليت کوچک نديدى که قهرمان کل کشور شد مظهر استقامت و مقاومت و پابندى وفداکارى شد؟

>>>   طالبان مایه از بین بردن شروفساد هستند طالبان فزندان دلیر این مرزو بوم هستند طالبان نگهبانان ننگ وناموس افغانان هستند
طالبان دیوار فولادی به همه صلیبی ها هستند
طالبان قهرمانان دین اسلام و جهان اسلام هستند
تنها کسانیکه از طالبان حمایت نمی کنند مردمان شرارت بیشه و غلامان حلقه بگوش غربی ها و یهودی ها هستند
....بر بد بینان امارت اسلامی افغانستان.
عبدالولی فهیم از کابل

>>>   طالبان ازبابت قانون اجرای امنیتی درکشور خوب است.. اول خواهش بنده یک شهروندمعمولی ازطالبان اینست که پرچم سه رنگ ملی را تغیرندهد. که خیلی دوست داشتنی وغرورافرین برای تک تک مردم این مرزوبوم است.این پرچم ملی افتخارهمه اقوام افغانستان بزرگ است.. نه نشان یک قوم ویک گروه خاص ... طالبان تلاش کندکه قلب ودل مردم را بدست ارد..دورازخشونت. قومگرای..افراط گرای..تعصب.. قدرت تک قومی..مذهبی.. کینه ورزی..دورازوابستگی به هیچ کشور مستقل واستقلال طلبی وملی گرا واقع بینانه همه باهم سهم دهی به زنان واقوام دیگر بامهربانی ودلالت پروری ودراغوش گرفت همه رهبران احزاب سیاسی پیش بسوی ترقی وعلم دانش در فضا ومریخ.
Aliziya.mazare.

>>>   من بودم چوپونی هم بهش نمیدادم
البته اینا دکوری هستن قرار نیست هیچ کاری غیر شغل شرفتمندانه سابقشان یعنی بچه بازی بکنند تمام کشور دست نیروهای پاکستانی است همه چیز را قرار است ایشان سامان دهند پروژه هارا پاکستان پولش را به جیب میزند اینها هم دلخوش که قدرت گرفتیم انگاربه خر تیتاب دادی چیزی از حکومت میفهمیدند الان در زندان ها بودند نه در قدرت بدرد پاکستان فقط نفهم ها میخورند ادم با سواد خودش همه مساعل را در دست میگیرد و تعیین تکلیف میکند اینها فقط اسم میکشند صدراعظم و از هیچ چیز خبر ندارند و قرار هم نیست خبر داشته باشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است