بروز نشانه‌های بحران بیکاری
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۱    ۱۴۰۰/۶/۱۸ کد خبر: 168299 منبع: پرینت

امروز موتر را کشیدم به کار. گفتم هم رفع دلتنگی کنم و هم پیسه نان پیدا شود. در گذشته نیز هنگام رفت و برگشت به وظیفه وارد بازار کار تکسی‌ران‌ها می‌شدم اما حالا که بخاطر تاکسی‌رانی از خانه بیرون شدم، حس و حال دیگر داشتم. در واقع تازه درک کردم که پول پیدا کردن از طریق تکسی‌رانی چه دشوار است.

متوجه شدم که کسان زیاد دیگری نیز مثل من که وظایف خود را از دست داده به تکسی‌رانی روی اورده‌اند. نتیجه این‌که موتر زیاد شده و مسافر کم. رفت و امد مردم به شهر بسیار کم شده است. راننده‌ها بخاطر یک نفر مسافر به فرق همدیگر می‌زنند. در گذشته نیز راننده‌ها بخاطر مسافر با هم جنگ و دعوا می‌کردند اما صحنه‌ درگیری‌ای که امروز دیدم بی‌سابقه بود.

در چهار راهی پنج‌صد فامیلی در ایستگاه موترهایی که میدان می‌روند، دیدم که مردم بسیار زیاد تجمع کرده است. وقتی نزدیک شدم که دو نفر صورت شان پر از خون است و مردم انان را از هم جدا دارند. اول فکر کردم که طالبان کسی را لت و کوب کرده یا کدام راهپیمایی است اما وقتی علت را پرسیدم، گفتند که بخاطر سواری جنگ کردند.
در همین ایستگاه در گذشته، بین سه تا پنج موتر منتظر مسافر صف می‌کشیدند اما امروز دیدم که نزدیک به سی موتر صف کشیده بود، در حالی که مسافر درک نداشت. البته این صحنه یک نمونه بارز بود. در دیگر نقاط نیز دیدم که روحیه پرخاشگری رانندگان و نمایندگان ایستگاه بسیار قوی شده است. به طوری که اگر بخواهی در ایستگاه بدون رعایت نوبت مسافر برداری، با برخورد بیسار زشت روبرو می‌شوی. در نتیجه من که تلاش کردم رفتار اصولی کنم و به اصطلاح چشم‌سفیدی نکنم، نتوانستم کار کنم. پنج‌صد افغانی تیل مصرف کردم، چهارصد افغانی عاید کردم. تا چاشت سرگردان نصف شهر را با موتر خالی گشت زدم!

من امروز با تمام وجود، نشانه‌های یک بحران شدید بیکاری را حس کردم. هنوز به نظرم این بحران در حال ظهور است. با گذشت زمان وضعیت بدتر خواهد شد. سکوت و ارامش چند روزه شهر ، که به نظر می‌رسد بیشتر ناشی از شاک بحران سیاسی منبعث از فروپاشی نظام باشد، به شور و شورش دامنه‌دار مبدل خواهد شد!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بحران بیکاری
فروپاشی نظام
نظرات بینندگان:

>>>   ملیونها گرسنه فرداها به بازار ها میریزند و یا مرگ و یا نان سر میدهند طالب هنوز نمیداند که در کجاست پاکستان دزد برای غارت و دزدی و چپاول به افغانستان آمده است حتی یک من آرد کمک نمیکند

>>>   امنیت طالبی مشابه امنیت در قبرستان است.
جکومت طالبی نه در گذشته و نه حالا مسولیت تامین معاش مردم را به دوش نمیگیرد و چنانچه در گذشته میگفتمد که روزی را خدا میدهد باز هم با همین بهانه از مسولیت فرار میکنند چون نه فهم کاری دارند و نه هم ظرفیت چرخاندن اقتصاد ملی و همکاری بین المللی.

>>>   چین اجازه نخواهد داد که اوضاع افغانستان به سمت آشوب بحرانی برود چون انگیزه های والایی در سر دارد. دیروز نهادی مرتبط با سازمان ملل از غرب تقاضای ۱۵ میلیون دلار کمک عاجل کرد. امروز چین ۳۱ میلیون دلار وعده داده تا در کوتاه مدت ( هر چند کوتاه) طالبان به مشکل برخورد نکنند. رفتارهای کلان چین بسیار معنادار است.

>>>   من دلواپس چند ماه اینده استم با تمام شدن دالر بانک ها ارزش افغانی سقوط میکند و اقتصاد از هم میپاشد ان وقت صحنه هایی خواهیم دید کهع در سومالی و افریقه دیده نشده ما پیش از این هم اقتصادی نداشتیم کمک 6 ملیارد دلری خارجی سذ پا نگهمان میداشت خدا به این کشور و مردم رحم کند

>>>   شک نکنید که این جماعت ‌طالبان با آمریکا پلان دقیقی جور کردند.وگرنه میلیاردها دالر تجهیزات نظامی را برای طالبان نمی گذاشتند به من نگویید همان گونه که بابای فراری فرصت پوشیدن بوت هایش را نداشت آمریکایی ها هم فرصت نداشتند!مگر تیک آف کردن یک طیاره یک ساعت بیشتر میشود که آنان ۲۰۰جنگنده مدرن را باقی گذاشتند؟
اضافه براین جنگنده ها خودروهای هاموی و بالگردهای بلک هاوک که در ابتدا به منظور ارتقای قابلیتهای نیروهای افغان تامین شده بود، به کنترل طالبان درآمد.وبه گفته آن ترامپ کوچک تعداد بالگردهایی که در افغانستان به جای مانده بیش از ۱۶۶کشور جهان است به این معنی که هم اکنون طالبان بیش از هفتاد فیصد بلک هاوک تولید آمریکا را در اختیار دارند...این یک هشدار به کشورهایی است که دشمن درجه یک آمریکا به حساب میایند ودر میان این کشورها ایران هدف اصلی این پلان مشترک میان پاکستان وآمریکا وطالبان است.
طالبان در این ۲۰سال وارد سیاست جهانی شده است برای همین روزهای اول چند موتر نظامی نه چندان مهم وسری را بار زد وبه ایران فرستاد و ایادی خودش را مامر ساخت تا از این جابجایی در روز روشن فلم وعکس بگیرند و پیامش این بود که لالاجان ما را به این آهن پاره ها نیازی نیست اما هم اینک معلوم گردید که طالبان پلان گسترده ای دارد.
ودر حال حاضر بالاترین تسلیحات هوایی در منطقه را دارد.باید چشم انتظار روزهای آینده ماند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است